19 Comments

 1. 19

  رامین فخرالدینی

  با سلام

  ضمن تشکر ازآقای مهندس سید عبید فخرالدینی
  کاملا” با نظر ایشان موافقم. پاوه ، شهری است با امکاناتی که لایق ، شایسته و درخور ساکنانش نیست !
  گردشگران عزیزمان در ورودی شهر جاده های پر پیچ و خم و پر از سرعت گیرهای طبیعی ( که در عکسها اشاره شده )
  روبرو میشوند.
  رستوران ، هتل و مسافرخانه ای نداریم که خاطره ای بیادماندنی در ذهن گردشگران ایجاد کند.
  مسیر گردشگری جز قهوه خانه و قلیان چیزی ندارد، نه مغاره ای …..
  پارکهای بدون نور ، بازارهایی سرد و بی روح که انگار ساعتهای تمام صاحبانش روی اذان مغرب ، برای تعطیلی تنظیم شده است !
  گرانی وسایل ، تجهیزات ، اشیاء و میوه در حد کلانشهرها ، در مقابل امکانات رفاهی ، پژوهشی ، تحقیقاتی ، گردشگری و … در حد روستاهای پیشرفته !
  نماهای مرده ی ساختمانها ، بی نظمی در ارتفاع ، طبقات و پس و پیشیدر ساخت وساز ها.!
  کلا” چهره ی شهر را زشت کرده است تا مهمانان نوروزی و مسافرین را فراری دهد.
  بنده پس از4 سال تحقیق در خصوص اجرای طرح های صنعتی ، عمرانی ، تولیدی در این شهر که جوابگو باشد تا خدمتی به منطقه و همشهریان باشد به نتیجه ای جز بی نتیجه گی راه نیافتم ! چون هیچ طرحی در این شهر توجیه فنی ، اقتصادی ندارد!
  مسئولین محترم وهمه ی ما تلاش کنیم تا این روستای پیشرفته را به شهرستانی تبدیل کنیم که لایق همان تاریخی که شهر دارد باشد.

  سیدرامین فخرالدینی
  کارشناس ارشد مهندسی عمران-سازه

  پاسخ دادن
 2. 17

  فاتح شمس

  بنده با نظر جناب اقای فخرالدینی موافقم چرا که متاسفانه این رویه زشت در شهرمان حاکم است که افراد برای ابراز نظر خود از اسامی مستعار استفاده میکنند به نظر بنده این یکی از زشترین رویههای مطبوعاتی است که این افراد بی هویت فضای مجازی را محل جولان خود دانسته وبی مهابا وبی پروا هر انچه لایق خودشان است نثار دیگران میکنند هر چند بنده دیدگاه انتقادی به مطلب اقای فخرالدینی دارم اما کامنت همشهری به ظاهر دلسوز را به شدت تقبیح کرده انتظار دارم جناب اقای فرهاد صالحی مدیریت محترم سایت از انتشار اینچنین نظرات امتناع بورزد

  پاسخ دادن
 3. 16

  سیدعبید فخرالدینی

  درود و عرض ادب
  در جواب “همشهری دلسوز” باید بگوییم که ما تعهد و وظیفه شهروندی خود را به جا می آوریم و بر اساس موازین اسلامی و اخلاقی عمل می کنیم و هیچ نیتی جز ادای مسئولیت و رفع مشکلات نداریم. چرا که اگر میخواستیم مانند برخی افراد مطرح شویم و به جایی برسیم در جو فرهنگی موجود به خود و دیگران دروغ می گفتیم و با دورویی و تملق به تعریف و تمجید از مسئولین و مدیران می پرداختیم و برخلاف وظیفه شناسی و تعهد خود به دانسته هایمان سکوت می کردیم و حتی به محافظه کاری می پرداختیم تا نانمان را به نرخ روز بخوریم!!! ما نمی توانیم حقایق را ببینیم و به مانند شما و امثال شما بی تفاوت باشیم و بخاطر حفظ منافعمان به ظاهر چهره ی دیگری را در محضر آقایان و بزرگان به نمایش بگذاریم. صادقانه در بدترین شرایط هم زندگی می کنیم و در حد توان وظیفه شهروندی و انسانی خود را به جا می آوریم تا فردای قیامت در محضر خدا رو سیاه نباشیم. اما شما که از سفر و تجربه حرف می زنید و خود را روشنفکر می دانید لطفا جواب دهید که کجای دنیا مردم با سکوت و تعریف و تمجید از مدیرانشان به اهداف خود دست یافته اند تا ماهم سکوت کنیم و به مانند شما آسوده خاطر و بی تفاوت باشیم؟ چه انسان آگاه و چه مکتب خدایی در برابر کاستی ها و مشکلات سکوت کرده تا ما هم از آنها پیروی کنیم؟ دوست عزیز اینکه مدیری در معرض انتقاد قرار گیرد آرامش شهر به هم زده می شود؟ آیا در نگاه شما انتقاد آنقدر سخت و ناراحت کننده است که با آن شهر دچار تلاطم می شود و آرامشش از دست برود؟
  خوشا به حال ما که با مسئولی نسبتی نداریم تا به ناچار از او حمایت کنیم و بیهوده سنگش را به سینه بزنیم و اجازه ندهیم کسی کمتر از گل به او بگوید!
  در هرحال تشکر می کنم که از بنده انتقاد کردید اما بهتر بود شجاعانه روی واقعی خود را به ما نشان می دادید و با نام مستعار نظر نمی دادید تا بهتر همدیگر را می شناختیم و به عنوان یک مخالف و منتقد بیشتر با هم ارتباط برقرار می نمودیم شاید که با گفتگو و تعامل یکی از ما به اشتباهمان پی ببرد و با علم به واقعیات بداند که واقعاً چه کسی گردشگران را فراری می دهد…
  اما حال که محافظه کاری را پیشه کردید و خود را معرفی نکردید باید بگویم که شما رویه خود را در قبال مشکلات و کم کاری ها در پیش بگیرید و به مانند قبل به تعریف و تمجید بپردازید و از مسئولینتان بت بسازید و آنها را مقدس جلوه دهید، ما هم راه خود را ادامه می دهیم و همچنان به مشکل سازان مشکلات منتقد و معترض می مانیم.

  پاسخ دادن
 4. 15

  همشهری دلسوز

  آقای فخرالدینی همه ما این ناهنجاری و زشتیها را می بینیم اما زیباییهای پاوه صد چندانند گردشگران را فراری ندهید. این اصلاحات به زمان نیاز دارند ما ایمان داریم که شما قلم قوی ای دارید اما این قلم را به خوبی ازش استفاده کن. پس از ماهها تلاطم در این روزها پاوه نیازمند آرامش است . این آرامش را به هم نزنید .
  چندی پیش برای یک کار فرهنگی به کرمانشاه رفته بودیم به اتفاق یکی از نویسندگان مشهور همین شهر ایشان عکاس بزرگی هم هست چندتا عکس از همین چاله چوله ها گرفت میخواست همین مطلب را بنویسد اما پشیمان شد گفت الان وقتش نیست و نباید جو متشنج را متشنجتر کنم. عزیزم تو هنوز خامی وبسیار سفر باید تا پخته شود خامی. توصیه میکنم برای مطرح شدن عجله نکن.

  پاسخ دادن
 5. 14

  منصور شریفی

  خیلی ممنون از اقای فخرالدینی

  پاسخ دادن
 6. 13

  ضیایی.

  با سلام به کاربران عزیز
  ضمن تشکر از دوست گرامی آقای فخرالدینی به خاطر درج نکاتی ارزشمند در خصوص استقبال از میهمانان نوروزی؛
  بایستی به عرض برسانم اساتید علم گردشگری تعداد 4 (و گاهی 5) عامل را در موفقیت گردشگری هر نقطه یا ناحیه لازم می دانند:
  1- وجود جاذبه گردشگری: یعنی مکانی یا خدمتی یا مراسمی و … وجود داشته باشد که ماهیتاً بتواند جاذب بوده و تماشا یا استفاده و یا بهره برداری از آن برای بیننده یا استفاده کننده جذاب باشد.
  2- راه یا نحوه دسترسی: جاذبه فوق الذکر بایستی در مکانی باشد که بتوان به آسانی به آن دسترسی پیدا نمود.
  3- اقامت: وجود اقامتگاه در مکان مورد نظر یا حوالی آن با فاصله ای منطقی، یکی دیگر از ارکان لازم جهت توسعه گردشگری است.
  4- اماکن تهیه و پخت مواد غذایی: که وجود آنها هم در منطقه گردشگری بمنظور ورود گردشگران لازم و ضروری است.
  5-(در برخی از کتب آمده و برخی از اساتید آن را بعنوان عامل اصلی نپذیرفته اند) خرید یا بازار است که تکمیل کننده عوامل موثر در گردشگری محسوب می شود.
  با توجه به موارد مذکور نقش راه دسترسی (کمیت و کیفیت آن) کاملاً مشخص است و لازم است جهت بهره برداری مطلوب از جاذبه های گردشگری ناحیه پاوه، راههای دسترسی به نحو احسن مهیا و آماده بهره برداری گردند تا در کنار سایر عوامل، گردشگران رغبت نمایند به شهر و دیارمان سفر نمایند. اهمیت این موضوع، زمانی بیشتر هویدا می گردد که ما راههای دیگری از جمله راه دریایی، هوایی و … به منطقه نداشته و سفر و بازدید از جاذبه ها تنها از راه زمینی و آن هم تنها از یک مسیر (جاده اصلی کرمانشاه – پاوه) مقدور و میسر می باشد.
  با تشکر – محمدفاضل ضیایی – فارغ التحصیل مدیریت خدمات فنی گردشگری

  پاسخ دادن
 7. 12

  سید عبید فخرالدینی

  با سلام و تشکر از دوستان
  جناب آقای شمس در جواب شما باید به عرض برسانم هدف از تهیه این گزارش و انتشار آن نه به منظور سیاه نمایی است و نه به منظور تخریب کسی یا ارگانی، بلکه این مطلب بنابر وظیفه در جواب ادعای مسئولی بود که از تهیه امکانات و آمادگی مسئولین و ارگانهای شهرستان برای پذیرایی از مهمانان نوروزی خبر داده بود. اگر سایتهای محلی را بررسی فرمائید خواهی دید که این گزارش به منظور پاسخگویی به آن شخصی که شما مد نظرتان می باشد نیست چرا که به این دو مقوله آگاهم که نه جاده برون شهری زیر نظر شهرداری ست و نه مسئولین شورا و شهردار این بحث را مطرح ساخته اند تا پاسخگو باشند. و در جواب سوالتان باید بگویم که نه تنها این نقص بلکه بسیاری از نواقص و مشکلات این شهرستان ریشه ای چندین ساله و تاریخی دارند اما نقص اصلی این است که وقتی مشکلی اساسی در راه توسعه گردشگری وجود دارد چرا باید مسئولین در حالی که هر روزه آن مشکل را می بینند آن را انکار کنند و در واقع خلاف حقیقت موجود را بیان نمایند؟ آیا صلاح این است که حقایق را پوشاند و در مقابل مسئولینی که واقعیتها و ضعفها را انکار می کنند ساکت بود و از عملکردشان تعریف و تمجید نمود؟ بیان نشدن این مسئله هم در این برهه از زمان به این خاطر بود که آقایان مسئول به خود آیند و بدانند که این راه و روش مهمان نوازی نیست و باید فکری به حال ضعفهایشان بکنند.
  ضمنا این سوال را از شما دارم؛ آیا اگر در این جاده های پر خطر اتفاق ناگواری برای مسافرین و مهمانان بیافتد مناظر طبیعی و بکر منطقه دردشان را تسکین می دهد؟ آقای شمس بدانید اگر با چند عکس زیبا می توان مسافرین را به این منطقه کشاند با این جاده ها برای همیشه مسافرین را از اینجا فراری خواهیم داد.
  همچنین از شما می خواهم در صورت امکان آمار تلفات جاده های ایران را در اختیارمان قرار دهید تا ببینیم واقعاً کمترین تلفات جاده ای در نوروز در این محور است یا خیر؟
  با سپاس

  پاسخ دادن
 8. 11

  یاسر حسنی

  خیلی ممنون از جناب آقای فخرالدینی به خاطر مطلبی که متذکر شدند. امیدواریم فردا شاهد کامیون شهرداری پر از خاک بر روی چاله های موجود در سطح شهر نباشیم!! چون چند سالی هست که چاله های شهر رو با مقدار زیادی خاک پر می کنند.

  پاسخ دادن
 9. 10

  شهروند پاوه شار

  سلام .واقعا عالی بود اقای فخرالدینی .واقعا باید تاسف خوردواسه این شهر شهرداری اول شهر بنویسه به شهر بی صاحب و ویران خوش امدید بهتر است چون اگه ننویسن مسافر ها خودشون میبینن بنوسن بهتره .اخه ….. سر مسولین شهر مسافر میاد شهر رو ببینه نه پوستر .هزینه ای که واسه چاپ پوستر میکنین رو باهاش چاله چوله ها رو درست کنید.اقای ازدو هم نموندن از شورا که ماهی هاش روبیاره و سفره هفت سین درست کنه .شهردار قدیم اقای مصطفایی بیچاره فقط تونست میدان انار رو درست بکنه .موفق باشید .ممنونم از فرهاد صالحی عزیز که واقعا بی طرفه .ای ول خسته نباشی جوان خدا قوت

  پاسخ دادن
 10. 9

  فاتح شمس

  هر چند بنده هم معتقدم شهر پاوه نیاز به بازسازی اساسی چه زیر بنایی وهمچنین رو بنایی دارد اما مطرح کردن این مطلب ورسانه ای کردنش در این برهه از زمان به صلاح شهرمان پاوه نبود . دوست عزیزم جناب اقای فخر الدینی بدرستی به موارد مشخصی اشاره کرده اند وچهره زشتی هم از شهر پاوه را به تصویر کشیده اند سوال بنده ایجاست جناب فخرالدینی ایا این نقیصه مربوط به این برهه زمانی است یا این یک زخم کهنه ای است که هر گز در این سالها مرهم نشده؟قطعا شما هم با بنده هم عقیده ای که این زخم از سالها قبل بوده وتا الان هم هست اما در هنگامه تعطیلات نوروزی بیان ان نه به صلاح شهر است ونه دردی را درمان میکند اگر واقع بین باشیم وهیچ انگیزه ای پشت این مطلب نباشد شایسته بود یا اصلا مطرح نمی شد یا از چند ماه قبل مطرح می شد تا حد اقل با رسانه ای شدنش مسئولین را اگاه می کرد تا شاید اقدامی صورت می دادند بهر حال به نظر بنده مطرح کردن این مشکل شائبه سیاه نمایی را در اظهان بوجود می اورد که امید است از سر خیر خواهی بوده باشد فراموش نکنیم پاوه به عروس هورامان معروف است بیاییم در کنار این چند عکس زشت وکریه مناظر زیبای طبیعتش را هم به نمایش بگذاریم بی شک با معرفی طبیعت بکر وزیبایش می توان گردشگران فراوانی را به پاوه سرازیر کرد که با توسعه صنعت گردشگری وضعیت اقتصادی رونق خواهد گرفت مسئله دوم پرداختن به جاده مواصلاتی پاوه بود که به نظر بنده جاده پاوه یکی از جاذبه های گردشگری است وبرای هر بیننده ای مسرتبخش است نوع جاده کوهستانی ودارای مناظر دل انگیز طبیعی است همین کافی است که در این زمان 0( ایام )نوروز )کمترین تلفات جاده ای را دارد البته اگر توجه بیشتری در امر راهسازی بشود بسیار خوب است اما این نباید مانع از امدن گردش گر باشد وما رسالتمان تشویق گردشگران به بازدید از مناطق دیدنی شهرمان است نه با ابراز نظر های منفی مانع از ان شویم بهر حال امیدوارم دوستان عزیز بجای معرفی چهره زشت از شهر مکانها ومناظر بسیار زیبایش را هم به نمایش بگذارند که این مناظر هم کم نیستند

  پاسخ دادن
 11. 8

  محمد غریب معاذی نژاد

  تشکر از نویسنده محترم .مشکلات شهر پاوه را با یک مثال خاطر نشان می سازم ساختار فیزیکی زیر ساخت های پاوه دقیقا همانند کسی است که چربی او به رنج 700 رسیده باشد .بخواهیم با یک قرص کلوفیبرات چربی او را پایین بیاوریم . این بدان معناست که خرابی ها وعدم مدیریت ها ی شهر در مدت های مدید وچند ین ساله به بار امده وروی هم انباشته شده اند . همه مشکلا ت شهر را نمی شود یک باره درست کرد مگر تزریق پولی کلان در حد چندین میلیارد ،حتی اگر اگر کار کشته ترین شهردار با بهترین مدرک دانشگاهی را بیاوریم .کارها به زودی حل وفصل نمی شوند .تا در کنار راهکارها وراهبردها ، مشکلات فرهنگی واحساس مسولیت شهروندان را تقویت نکنیم وهمه مردم را در زیبا سازی شهر و زیر ساختها همراه وهمدل نکنیم شهر نمی تواند به مرحله ایده آل برسد در درون شهر پاوه هر کسی با میل خود پیاده رو را از دو متر به نیم متر ارتقا بخشیده وآن را به در دکان خود افزوده است ، فرهنگ سازی درکشورهای غربی به خصوص اسکاندیناوی سالیان سال طول کشید تا قانونمندی در همه موارد در ذهن وفرهنگ همه مردم ودر کنار ان در فکر مهاجرین هم وارد گردید .دور ریختن یک ته سیگاری در خیابان به عنوان یک جرم تلقی می گردد ..
  در این شهر شخص یا اشخاصی دارای چندین وسیله نقلیه می باشند و هر روز از در ون این جاده ها آمد ورفت بیهوده انجام می دهند وبه ویراژ زدن می پردازند .سد سیروان روزی صدها ماشین سنگین از همه نقاط شهر عبور می دهد ومنتظر چندر قاز شهرداری باشیم شهر نمی تواند به شهر دلخواه همه ما تبدیل گردد مگر شیوه هایی که در ژاپن اجرا می گردد .چندین سرمایه دار تقبل هزینه وساخت یک جاده را به عهده گرفته سپس چند سال با گرفتن عوارض از رانندگان هم جاده احداث شده وهم هزینه ان از راننده گرفته می شود نه همه مردم .در شهرهای کوچک تمام هزینه یک شهرداری که باید صرف کوچه وپس کوچه ودیگر مسائل شهری همانند یک سالن وفرهنگسرا بشود در هزینه جاده ها بلعیده می شود وآنگاه همه مردم که دارای ماشین نیستند ودر واقع قشر ضعیف که محتاج کمک می باشد محروم می گردند و…………

  پاسخ دادن
 12. 7

  شهروند

  اگر دقت کرده باشید چند وقت قبل بین نیروی انتظامی و شهرداری یک سرعت گیر درست کرده بودند که آنچنان با کیفیت و استاندارد بود خودشان مجبور شدند دوباره آن را بردارند . تا کسانی که این تخصص و مهرتها را در زمینه آبادانی شهر دارند دیگر نیازی به دشمن نداریم.

  پاسخ دادن
 13. 6

  آرزو علیزاده

  با سلام خدمت مسوولان شهرم پاوه
  در آستانه سال نو وتعطیلات نوروز هستیم. یکی از مناطقی که در فصل بهار و حتی در دیگر فصول سال مورد توجه همشهریان و حتی گردشگران ورودی به شهرمان قرار دارد بیدمیری است که متاسفانه فاقد هیچگونه امکانات خدماتی و رفاهی است.
  راستی شورا و شهرداری و دیگر ارگانها از جمله ادارات گردشگری ، راه و … چه برنامه ای برای جاده آن دارند؟ امیدوارم جاده آن امسال بطور اساسی تعریض و تسطیح و بهسازی گردد. اگر بودجه کمی برای این کار دارید لطفا قسمتی از آن را درست نمایید اما بطور اساسی و مطابق موازین فنی و مهندسی؛ نه اینکه همه آن را بصورت غیر اصولی تسطیح نمایید و با اولین بارندگی دوباره تخریب شود.
  آرزومند توسعه پایدار شهرمان – علیزاده

  پاسخ دادن
 14. 5

  شهروند

  واقعا جای تا سف داره …….

  پاسخ دادن
 15. 4

  ARMAN

  من به جای خود به عنوان یک شهروند ازمدیریت سایت تشکرمیکنم که مطا لب ها رو درراستای پیشرفت آب وخاک خود به عمل می اورد.
  نمیدونم ما تا کی باید شاهد همچین صحنه های باشیم بابا جان من پیشرفت در داد و بیداد کردن نیست درجنگ ودعوا برسر اینکه کی برسر کرسی بشیند نیست پیشرفت در عمل است شاید خودتان هم این رو بدانید اما حداقل این رو میتونم بگم زمانیکه میدانید خودتان را به اون راه ….. نزنید .
  دیدن چنین صحنه های غم انگیزی فقط در ورودی شهر نیست بلکه درسرتاسر شهرمیتونیم شاهداین صحنه باشیم درست است در اثر بی توجهی با اینها انس گرفته ایم اما مهمانان عزیزی راکه به این شهر سفرمیکنند چه گناهی کرده اند چراشما این پرده بی توجهی رو از چشمان خود برنمی دارید چرا هرکسی که به این شهرمی آید دیگر به این شهرباز نمیگردد خوب نتیجه ده ها دلیل این چنینی هستند مگه جوانرود شهرستان نیست و ما شهرستان چرا جوانرود باید روزی هزارتا ما شین به آنجا سفرکنند و اما پاوه هیچ…..!!!!!!؟؟

  پاسخ دادن
 16. 3

  مدرک ولدبیگی

  اگه قرار باشه کاری انجام بدن بدلیل عدم مدیریت و نداشتن تخصص…. خرابکاری میکنن

  پاسخ دادن
 17. 2

  محمد عرفان صالحی

  آقای بخرالدینی خیلی ممنون از تیزبینی شما .
  الحق که انتقاد بجا و شایسته ای بود.
  سپاسگزاریم

  پاسخ دادن
 18. 1

  مانا

  موارد خوبی را به تصویر کشیدید و بیان کردید
  امید که مسوولان بطور واقعی به فکر باشند نه اینکه فقط شعار دهند.

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.