قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » آتش سوزی مراتع،تخریب محیط‌ زیست/جلال محمودی

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه:در کتابها می خواندیم که شکستن شاخه درختان به مانند شکستن بال فرشتگان می باشد،در روایات متعدد و بیان آنان برایمان از کاشت درخت و سبزه و جنگل و باغ نقل میکردند و می گفتند که فرهنگ عمومی و احترام به محیط زیست و حیات و طراوت و شادابی و نشاط از سبزه و درختان آید که بدون آن حیات ناممکن و تخریب آن خودزنی و تیشه بر ریشه تمام زیرساخت های حیات خود و موجودات زنده دیگر خواهد بود.جلال محمودی

اورامانات به درازای تاریخ خود با جنگل و درخت و سبزه و طبیعت زیبا و چراگاهای خرم ییلاق و قشلاقی خود شهره بوده و فرهنگ حفاظت و نگهداری از محیط‌ زیست و طبیعت در رفتار و بیان و منش مردمانش وجود داشته و ریشه در باورها و اعتقادات این مردمان داشته است،تا جایی که شاعران و نویسندگان و هنرمندان و دانایان و ادیبان با قلم فرسایی و بیان ویژگی و بافت منطقه که ناهمواری و کوهستانی و البته سرسبزی و اشجار و باغات آن در آثارشان نمایان و با تاسی از آن بر غنای فرهنگ این مردمان افزوده‌اند، جملگی بر فرهنگ عالی مردمان اورامانات دلالت دارد.

لکن چند سالی است به برکت مدرنیته و مدرنیسم!!! که سنتها را شکستن و عافیت طلبی گزیدن و شهرنشینی و دوری و بیگانه بودن با طبیعت و فاصله گرفتن نسل جوان از آن است،شاهد بی مهری و شاید هم خشونت در حق محیط زیبا،بکر و دست نخورده اورامانات می باشیم،و در جایی که گروهها و احزاب و تشکل های مردمی و دولتی در تلاش برای ثبت جهانی این منطقه در یونسکو به عنوان میراث جهانی هستیم در دیگر سو شاهد نابودی بافت ارزشمند و منحصر به فرد این بهشت گمشده و اکنون زخم خورده ایران و جهان می باشیم که عامدانه دستگاه های مدرن بیل مکانیکی و بولدوزر و انفجار و دستکاری در زیر ساختهای تاریخی آن، جهت احداث پایگاه و جاده سازی و احداث سد و نیروگاه و انتقال برق و غیره تنها چهره‌ای مخروبه از این زیبایی تاریخی به جای گذاشته است که آن هم با آتش زدن یا آتش گرفتن مراتع و چراگاههای حیوانات و دام و درختان زیبای جنگلی آن، هیچ عزمی در پایان دادن به این بلای خانمانسوز و ویرانگر وجود ندارد و دستگاهای متولی طبیعت چون منابع طبیعی و جهاد کشاورزی در موضع انفعالی قرار گرفته و عملا نخواسته یا نتوانسته کاری از پیش نبرده و دلسوزان طبیعت و فرزندان اورامانات را در این مرثیه و مصیبت تنها گذاشته اند.

هر مشکل را چاره‌ای باشد و راهی برای برون رفت از آن که نظاره و نشستن و مرثیه خواندن ره به جایی نخواهد برد لذا در این راستا:
۱-از فرماندار محترم درخواست می‌شود با صدور اوامر به دستگاهای متولی اقدامات لازم در فصول مختلف سال را در رساندن بحران به حداقل ممکن انجام دهند.
۲-با دور اندیشی و نگاه به گذشته و تجربه بزرگان در حفاظت از مراتع،زمینه بروز آتش سوزی را از بین ببرند.
۳-فرماندارمحترم در جلسه شورای اشتغال زایی، راهکارهای لازم را به بانکها و موسسات مالی و اعتباری جهت اشتعالزایی در صنعت دامداری و مرتع و زنبور داری ارائه و زمینه سرمایه‌گذاری متقاضیان را در این مورد فراهم نمایند.
۴-توجه به دام و احشام و کارآفرینی و اشتعالزایی در نگهداری حیوانات، و جمع آوری علوفه از سوی دامداران که این مهم نقش بسزایی در کاهش حریق و نابودی مراتع دارد.
۵-اختصاص بودجه از طرف منابع دهیاری هر روستا و کمکهای مردمی در دروی گیاه و استفاده آن در اغل که تاثیرات قابل ملاحظه خواهد داشت.
۶-تهیه وسائل اطفا حریق و کپسول آتش نشانی و جلیقه های نسوز و ضد حریق در همه روستاها و مناطق مختلف جهت استفاده در مراحل بحران و ضروری،توضیح اینکه نبود وسائل ایمنی در چند سال گذشته سبب مرگ و جرح عزیزان شهروندان خود جوش در سطح شهرستان گردیده است.
۷-برخورد قاطع دستگاه قضا در برابر مجرمان و سهل انگاران بروز حوادث،بحرانها و آتش افروزان عمدی به مراتع و چراگاهها.
۸-تقدیر و قدرشناسی از افراد و گروهها و تشکلهای مردمی فعال در این زمینه و بکارگیری نیروهای فصلی و کارگران داوطلب در خدمت به طبیعت و محیط زیست در فصول مورد نیاز.
همه اینها و موارد دیگر مسولیت دستگاهای ذیربط و فرماندار محترم را در پیگیری مطالبات و انتظارات به حق مردم طلبیده و کوتاهی در این مهم را فرصت از دست رفته و مورد اتهام در برابر افکار عمومی قرار خواهد داد که آیندگان در دادگاه وجدان خود مقصر و اهمال گران را به محاکمه خواهد کشاند.

 1. فاتح شمس

  قبل از بیان دیدگاهم تشکر می کنم از مدیر جوان وفعال سایت سلام پاوه برای ایجاد بستری مناسب تا صاحبنظران خوش فکر در فضایی ازاد درد های جامعه را بیان کنند ،دکتر جلال محمودی از جمله این افراد صاحبنظر است که دلسوزانه در زمینه های مختلف قلم می زند هر چند ایشان دکترای علوم سیاسی دارد اما بحق جامع العلوم می باشند واما در باره این معضل بزرگ منطقه هورامان:متاسفانه همچنانکه دکتر محمودی بدرستی اشاره کردند تغییر اکوسیستم منطقه وهمچنین بهم ریختن طبیعت زیبای هورامان توسط نیروههای مهاجم وگاها عوامل طبیعی که گریز نا پذیرند ،اما قطعا اگر اراده ای باشد می توان مانع این همه خسارت جبران ناپذیر بود که دکتر به زیبایی راهکارهایی را ارائه داده بودند تنها نکته ای که به نظر بنده می رسد وقابل اجرا است وچندان هزینه بر هم نیست ان هم تعیین حق ابه سد داریان به روستا های همجوار است که بتوانیم از تخریب جنگلها ومراتع بکاهیم البته با کاشتن نهال ودرخت با اب سد داریان.

 2. فریبرزعارفی

  باتشکرازبرادربزرگوارجناب دکترمحمودی به امیدانکه مسئولان دست اندرکارچاره ای بیاندیشند

 3. بهزاد لطیفی

  سلام و احترام خدمت جناب دکتر
  سپاس و تشکر از حضرت عالی
  قطعا دل انسانهای با ایمان و شرف دار با دیدن آتش سوزیها و نابودی درختهای زیبا و طبیعت بکر اورامان(هورامان) به درد می آید۰از مسئولان انتظار داریم چاره ای برای بحران بیاندیشند۰

 4. فاتح سعیدی

  سلام .
  باتشکر از برادر گرانقدر و هوشیارمان ،دکتر جلال محمدودی ،برای احساس مسئولیت در رابطه با آسیبهایی که حیات جامعه و زیست محیطی را تهدید می کند .
  توجه و دغدغه ی این بزرگوار دال بر بصیرت ایشان و احساس لطیفش در رابطه با محیط و جامعه است و وجود ایشان در جامعه و حضور پویا یش نوید هایی را به گوش دلمان نجوا می کند ونویدی می دهد که قلب جامعه هنوز زنده است و حیات و زمزمه می کند .
  آتش سوزی و جنکل و مرا تع ،، پدیده ای جدید که هر قلب زنده را جریحه دار و هر احساس پاک را مخدوش و هر وجدان بیذاری را بیمار می کند .
  پدیده ا ی که نیت شومی و طرح پلیدی در قفای آن نهفته و عزم جزم بر نابودی حیاط در این وادی را دارد و ادممه این روند جز خاکستری باقی نخواهد گذاشت.!!
  جنگل و ماتع نه تنها زیستگاه و محل مئمن حیات وحش و جانوران است که در تکمیل چرخه ی اکوسیستم موثر است ، عروسی آراسته ی منطقه را مهیا و فراهم کرده که هر صاحب دلی را به خویش جذب می کند و بی دل کند . چهار فصل منطقه ی کوردستان این فرصت را فراهم آورده که همیشه چهره منطقه بکر و با طراوت و الوان خودنمایی کند .این جگل ،قرنها و قرنها ست انباری از آذوقه و خوار وبار و خوراکی و منبع انرژی گرمایشی این مردم بوده و بدون وابستگی و سر سپردگی دولتهای مرکزی ،حامی این مردم و پناه گاه آنها و تامین مایحتاج روزمره بوده است و نسل به نسل این مردم را تامین نموده است .!!
  حالا کسانی چون دکتر جلال بزرگوار که این درد حیات سوز مرتع سوزی را لمس می کند باید از آن فریاد کند و داد بزند و فرماندار ، مسئولین ، ارگانهای حفاظتی را به کمک بطلبد ،تاشاید ، فرد یا افرادی ، مسئول یا مسئولینی به فریاد مظلومانه ی این ذی حیاتانی برسند که دارند ، خوراک آتش خواهند شد.
  فاتح سعیدی .مریوان .۹۵/٦/۲۹

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |