قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » صنایع دستی بومی کرمانشاه نمادی از اصالت و فرهنگ اما در حال منسوخ شدن

به گزارش سلام پاوه:صنایع دستی و هنرهای سنتی استان کرمانشاه به دلیل اصالت و ویژگی های فرهنگی خاص مردمان این دیار می توان منحصر به فردترین صنایع دستی دنیا نامید اما همین آثار دستی ناب و کمیاب امروز رفته رفته با خطر از بین رفتن و فراموشی مواجه شده است.82228274-71013579

به گزارش سلام پاوه و به نقل از ایرنا:صنایع دستی ناب و اصیل ایرانی را می توان در میان کُردها به عنوان یکی از اقوام اصیل ایرانی یافت، آثاری که در آن فرهنگ، تمدن و اصالت کاملا مشهود است اما به تدریج و به دلیل نبود هنرمندانی که بتوانند آثاری را با دست خلق کنند، صنایع دستی این دیار را به سوی فراموشی می برد.

آثار دستی و هنرهای سنتی در بیشتر مناطق ایران به صورت سنتی و براثر تمرین و ممارست از گذشتگان به نسل های کنونی رسیده است و غیر از برخی افراد پا به سن گذاشته کمتر کسی را می توان یافت که بتواند صنایع دستی بسازد.

استفاده از مصالح بومی در ساخت صنایع دستی در استان کرمانشاه به اصالت و زیبایی آن افزوده و بیشتر آثاری که توسط مردمان این دیار ساخته می شود از تولیدات محلی استان است. پشم گوسفند و بز، شاخ و برگ درختان، سنگ، و سایر مصالحی که هنرمندان کرمانشاهی از آن آثاری بی نظیر خلق می کنند.

آثاری که توسط دست در کرمانشاه و اغلب نقاط ایران ساخته می شود دیگر مانند گذشته رونقی ندارد و اندک هنرمندانی که به این کارها می پردازند کهولت سن به آنها اجازه فعالیت نمی دهد و نسل جدید هم رغبت چندانی برای ساخت این آثار ندارند و از این رو برخی از صنایع دستی اصیل و بومی منطقه به تدریج منسوخ و به دست فراموشی سپرده می شود.

کرمانشاه از دیرباز به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص و نیاز اهالی به لوازم و مواد اولیه زیستی، مرکز صنایع دستی بوده است و در بین مردم بومی، افراد مستعد و ماهر در هر رشته پرورش یافته اند.

انواع قالی و قالیچه، قلم زنی، نقره کاری، مسگری، زرگری، چرم سازی، نمد مالی، سفالگری، نساجی سنتی و فلزکاری در محدوده استان از رونق دیرینه برخوردار بوده و تولیدات آنها بیشتر به سایر نقاط ایران و خارج از آن صادر می شود.

شاخص ترین تولیدات صنایع دستی استان کرمانشاه عبارت است از گلیم، قالی، گیوه و سازهای سنتی است که در کنار آنها به ترتیب صنایع دستی دیگری نیز وجود دارد. جاجیم بافی، چاقوسازی و ابزارآلات فلزی قلمزنی منبت، معرق، پارچه دستباف، نازک کاری چوب و ریزه کاری چوب، نمد مالی، مصنوعات چرمی و ساخت زیور آلات محلی، چیخ بافی، فلز کاری، دوخت های سنتی (رودوزی)، گلیم گل بر جسته، سفالگری، طراحی سنتی، سبد بافی، نساجی (موج بافی و اهرامی بافی ) تراش شیشه، رنگرزی سنتی، طراحی فرش، تذهیب، نگار گری، خراطی و مجسمه سازی از جمله تولیدات کنونی استان کرمانشاه است.

اما از میان این همه آثاری که با دست هنرمندان خلاق خلق می شود، فرش، گلیم، گیوه، موج، قلمزنی، نمد مالی، مصنوعات چرم، چیخ بافی و ساخت سازهای سنتی از معروف ترین صنایع دستی کرمانشاه است.82228274-71013581

اگرچه مسوولان حوزه صنایع دستی در استان کرمانشاه آماری از تعداد هنرمندان این حوزه ارائه نمی دهند اما براساس آمار غیر رسمی گفته می شود حدود 70 هزار نفر هنرمند صنایع دستی در استان کرمانشاه فعالیت دارند.

** برگزاری دوره های آموزشی راهکاری برای جلوگیری از منسوخ شدن
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با اعلام اینکه این استان در حوزه صنایع دستی حرف های زیادی برای گفتن دارد گفت:بسیاری از صنایع و هنرهای دستی که در ایران وجود دارد توسط هنرمندان کرمانشاهی هم ساخته می شود اما برخی از این صنایع مختص به استان کرمانشاه است که می توان به فرش و گلیم با طرح و نقش مختص به کرمانشاه، گیوه یا کلاش، ابزار آلات فلزی، تنبور سازی و سازهای سنتی، شال بافی، ارغوان بافی و مرز بافی به عنوان هنرهای بومی و مختص به استان کرمانشاه نام برد.

پروانه حیدری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برخی از این هنرها به دلیل نبود هنرمندی که آن را ببافد یا بسازد در خطر منسوخ شدن و از بین رفتن است که شال بافی، ارغوان بافی و مرز بافی جزو این دسته از هنرها است.

به گفته او در کرمانشاه برخی از هنرهای دستی دیگری از جمله چرم سازی و قفل سازی، صنایع چوبی، چاقوی کرند غرب، گلیم هرسین، تنبور کرمانشاه، کلاش، شال و ارغوان بافی اورامانات از جمله صنایع دستی بومی کرمانشاه است.
او می گوید برای جلوگیری از منسوخ شدن و از بین رفتن صنایع دستی اقدام هایی انجام شده و یا در حال انجام است که از کلاس ها و کارگاه های آموزشی از جمله این اقدامات نام برد و گفت: برنامه ریزی کرده ایم که در هر هنری که در حال از بین رفتن است چندین نفر علاقه مند به آن هنر را آموزش دهیم و مورد حمایت قرار دهیم تا از این طریق از منسوخ شدن صنایع دستی استان جلوگیری نماییم.

وی می گوید در برخی از نقاط استان از جمله اورامانات تنها یک نفر به هنری مانند شال بافی یا مرز بافی مشغول است که تلاش می کنیم شاگردانی را از طریق این هنرمند پرورش دهیم و از این طریق نگذاریم این هنر اصیل و بومی استان به دست فراموشی سپرده شود.

وی برپایی نمایشگاه ها و فروشگاه های صنایع دستی به مناسبت های مختلف در نقاط مختلف استان را از دیگر راهکارهای معاونت صنایع دستی برای شناساندن صنایع دستی استان و معرفی بهتر و بیشتر آن به مردم دانست و گفت: نمایشگاه ها محل مناسبی برای شناساندن هنرها و صنایع دستی هنرمندان به مردم است و تلاش می کنیم در نقاط مختلف استان این نمایشگاه ها را برپا کنیم.

او به رایزنی برای راه اندازی بازارچه دایمی صنایع دستی در شهر کرمانشاه نیز اشاره کرد و گفت: در حال مذاکره با شهرداری برای اختصاص مکان مورد نظر هستیم که امیدواریم هرچه سریعتر به تفاهم برسیم و بتوانیم بازارچه دایمی صنایع دستی را دایر نماییم.

او یکی از درخواست ها و مطالبات هنرمندان صنایع دستی را تسهیل در امر صادرات صنایع دستی دانست و گفت: ما این موضوع را از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت پیگیری کرده ایم و درخواست همکاری های بیشتری در رابطه با فراهم کردن بستر و زمینه لازم برای صادرات صنایع دستی استان را داریم.

براساس آمارهای منتشر شده امسال تاکنون دو میلیارد و 500 میلیون ریال درآمد از محل فروش صنایع دستی عاید هنرمندان استان کرمانشاه شده است که براساس همین آمارها میزان صادرات سالانه صنایع دستی استان کرمانشاه حدود 8.5 میلیون دلار است.

** کرمانشاه میزبان نهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی ایران
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه در ادامه سخنان خود به برپایی نهمین نمایشگاه سراسری صنایع دستی و هنرهای سنتی ایران از 31 شهریور تا دوم مهر در محل برپایی نمایشگاه های صنایع دستی در بوستان شاهد کرمانشاه خبر داد و گفت: تلاش ما برپایی نمایشگاه های صنایع دستی در شهرهای مختلف استان به منظور توانمندی های هنرمندان به مردم است.

حیدری با بیان اینکه هنرمندان صنایع دستی از 30 استان کشو توانمندی های خود را در قالب 116غرفه در معرض دید عموم به نمایش می گذارند، افزود: برای هر استان دو غرفه به صورت رایگان در نظر گرفته ایم تا بتوانند محصولات خود را عرضه و به فروش برسانند.

او با بیان اینکه در زمان برپایی این نمایشگاه دو روز تعطیل داریم، زمان بازدید از نمایشگاه را در روزهای تعطیل از ساعت 10 صبح تا 22 شب ودر روزهای غیرتعطیل از ساعت 16 تا 22 ذکر کرد.

** تدوین 10 استاندارد ملی محصولات بومی و صنایع دستی
تدوین استاندارد ملی برای محصولات صنایع دستی یکی از راهکارهای مناسب برای حفظ و تقویت جایگاه هنرهای دستی است که مدیرکل استاندارد استان کرمانشاه از تدوین 10 استاندارد ملی برای صنایع دستی و محصولات بومی این استان خبر داد و گفت: تدوین این استانداردها به منظور حمایت از محصولات بومی و صنایع دستی استان و با همکاری سازمان های میراث فرهنگی و جهاد کشاورزی و اساتید این حرفه انجام شده است.

نیازی افزود:تاکنون 10 استاندارد بومی از جمله استانداردهای زیرگیوه پارچه ای، گلیم هرسین، گیوه زنانه، تنبور (2 مورد)، نان خرمایی، اسانس چویر(مورد استفاده در روغن حیوانی)، ارغوان بافی (سبد)، چاقوی سنتی کرند و جوانه نخود تدوین شده است.

وی اظهار کرد:اداره کل استاندارد استان کرمانشاه به منظور ارج نهادن به هنر و صنایع دستی استان و با توجه به جایگاه ویژه صنایع دستی کرمانشاه در بین صنایع دستی کشور از تدوین چنین استانداردهایی توسط متخصصان و کارشناسان مربوطه استقبال می کند.

صنایع دستی یکی از مشاغل کم هزینه با درآمدزایی بالا است که در صورت توجه جدی مسوولان به هنرمندان این عرصه از طریق حمایت های مادی در قالب اعطای تسهیلات کم بهره و ارزان قیمت و یا اعطای اعتبارات بلاعوض برای راه اندازی کارگاه و همچنین مرکزی دایمی برای فروش و عرضه محصولات می تواند در ایجاد اشتغال و درآمدزایی نقش موثری داشته باشد.

همچنین در شرایط کنونی معرفی صنایع و هنرهای دستی از طریق فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در قالب بازارچه مجازی می تواند در معرفی آثار هنرمندان نقش بسزایی داشته باشد.حمایت های دیگر اجتماعی از جمله بیمه یکی از نیازهای اصلی هنرمندان صنایع دستی است که باید مورد توجه جدی مسوولان قرار گیرد.

فرزاد نویدی خبرنگار ایرنا مرکز کرمانشاه

 1. فرهنگی

  اداره بی نام نشان درمان نشد صدای این اداره هم در استان بلند شد عجب از این وضع درد بی درمان علاج ندارد بارهم.سپا س از مسول ضنایع دستی .استان به سود صنتعگر گله مند ه بر عکس شهرمان

 2. پاوه ولی

  جای تقدیر وتشكر دارد از معاونت صنایع دستی که معضل کاری خودرا با شجاعت مطرح واز منسوخ شدن صنایع دستی در کل استان استان باز گو از جمله صنایع دستی پاوه که چندین نفر استاد کار قدیمی باقی وآنها هم سنی گذاشته وصعنت خودرا به خود خواهد برد از جمله استاد کار درجه یک شهرمان مرحوم کاکه حبیب ا… نقشنبدی روحش شاد وهنر‌او در تمام خانه ها یاد گاراوست از جمله بافت اهرامی انشا ا به خواست آن معاونت همت وتوجه از مسولین است به نتجه برسد در رابطه با رشته صنایع دستی

 3. باز نشته

  خانم حیدری با سلام وتشکر از مطا لب شما مشکلات صنایع دستی ریشه ای ومربوط به گذاشته ها افرادی……انرا منسوخ ورها کردند و.. .. خدا حافظی از صنایع نمودند وصنتعگر برای آنها اهمیت نداشت خواست انها دسترنج انها … . که بردند ورفتند وحال عده ای کارمند مانند انشاا با مدیریت مدیر کل ومعاونت صنایع دستی شاهد رونق این صنعت باشیم موفق با شید

 4. نخشین

  معمنون خانم حیدری که واققیت مطرح نمودید درکلاس آمو زشی شما شرکت وطی امتحا ن کارت گرفتم وسه دوره درکلاس بودم وموفق شدم وحال وعوض شد بدون هیج گونه شرایط همان کارت صادر وباید شاهد باشیم که صنایع دستی دبگر نامی ندارد خود شما زمان امتحان حضور داشتی روستای دوربسان حال فرق من در کلاس بودم و….آن چبست سرتا پام افسوس

 5. ناشناس

  آقای صالحی با سلام صنتعگرم از نودشه در رابطه به فروش گیوه نظر دادم به رویت نرسید با معذرت سانسور وروابط بازی انشا ا به ………،،،،،،،،؟؟؟?؟؟؟؟؟ هم نفوذ نکرده باشد

 6. صنتعگر هورامان

  تشکر از مدیر سایت هزار ماسوله که با گزارش خود دررابطه ا ینجانب استاد کار گیوه که با معضل فراوانی رو برو از جمله رکود بازار فرو ش روبرو تا زمانی صنایع دستی کار تولیدی در راس کار خود قر ار ندهد و اطمینا ن در وجود صنتعگر بوجود آید خریددار وجود دارد از طر یق دولتی امید به نمایشگاه وام نیست چون داروموقت است وهزینه تحمیل بر دولت وقول خواهم داد رشته صنایع به دست آب سیروان خواهد رسید وبرگشتی نه دارد منسوخ آن که در صنایع دستی استان هم اشاره شد به واقعیت تبدیل خواهد شد راه چاره آخر صنایع دستی به جایگاه اولیه خود برگردد وسپاس از مدیر سلام پاوه ودرویش ابراهیم استا دکار دیارمان

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |