8 Comments

 1. 5

  آرمين

  من واقعا دیگه انقدر سر این مملکت تخریب و نابودی و زمین خواری کردن خسته شدم
  از این همه تخریب محیط زیست و پلاک کردن زمین ها و قطع درختان جنگلی و راه های ماشین رو تو دل جنگل و سه ماه بعد میرین داخل میبینید همه پلاک شده
  برداشت سنگ کف رودخانه ها
  برداشت ماسه کنار دریا
  کشتن حیوانات بسیار در خطر از خرس تا پلنگ و یووز و کفتار رو
  قاچاق پرنده های وحشی به کشور همسایه عربی
  حتی خیلی جالبه فروش خاک اردبیل منطقه گرمی به خارج از کشور
  وو وو و و و
  خدایش تو این مملکت چیش درسته هر کی یه پست فامیلی داره انگار مال باباشه میتونم میخورم
  شما فکر میکنید چند سال دیگه طبیعت کشور میتونه اینطور زنده بمونه

  پاسخ دادن
 2. 4

  ناشناس

  اقای مدیر چی شد هنوز فوتبال پخش نمیشه

  پاسخ دادن
 3. 3

  علی

  نوش داروپس ازمرگ سد

  پاسخ دادن
 4. 2

  پیمان شاکری

  تخریب سد سازی با شعار حمایت از محیط زیست
  ایران با متوسط بارش سالانه ۲۵۰ میلیمتر جزء مناطق خشک و نیمه خشک دنیا محسوب می شود و از آنجا که آب تنها ماده طبیعی است که هیچ جانشینی ندارد، لذا باید از قطره قطره آن بدرستی حفاظت نمود. بر اساس آمار پیش بینی می گردد ایران در سال ۲۰۲۵ در وضعیت تنش آبی قرار گیرد. منابع آب شیرین ایران تحت فشار برداشت های غیر قابل تحملی قرار دارند و با نرخ کنونی مصرف بی رویه آب در ایران، ۱۲ استان از ۳۱ استان این کشور ظرف مدت ۵۰ سال آینده ذخایر آبی خود را به پایان خواهند رساند. همانطور که در موافقت نامه های رودخانه های مرزی آمده است نباید اجازه دهیم که این ماده حیاتی از کشور خارج گردد و با برنامه ریزی فنی و مهندسی و رعایت اصول زیست محیطی، با ایجاد سدها و مخازن نگهداری آب ها، در حفظ و حراست آن کوشید. قرن بیست و یکم، قرن جنگ بر سر آب نام گرفته است و اهمیتی بالاتر از نفت خواهد داشت. بنابراین، آب بصورت کالایی با ارزش در آمده است که ثروت ملت ها بویژه در مناطق خشک و کم باران را تعیین و تامین می کند. اگر کشورهای جهان همچون آمریکا، کانادا، چین، روسیه، هند و ژاپن و … هریک بیش از هزاران سد بزرگ احداث کرده اند و هم اکنون در حال سد سازی می باشند، این بدان علت نیست که این کشورها کمبود بارندگی دارند و یا بارندگی سالانه آنها کمتر از بارندگی کشور ماست و بدون احداث سد قادر به آبیاری اراضی کشاورزی و تامین نیازهای غذایی خود نیستند بلکه آنها سدها را مانند بانکها به عنوان ذخیره کننده ثروت خود می دانند. پس سدسازی فی نفسه کار اشتباهی نیست و اینکه عنوان می شود “فواید هیچ سدی بیشتر از ضررهایش نبوده است” در واقع زیر سوال بردن این صنعت می باشد. افرادی که خود را حامیان محیط زیست می خوانند و برخلاف صنعت سدسازی در تلویزیون و رسانه ها مصاحبه و مطالب غیر کارشناسی ارائه می دهند باید بدانند که به گفته معاون وزیر نیرو” منتقدان سدسازی در ایران وضعیت طبیعی و جغرافیایی خاص ایران را در نظر نمی گیرند، چرا که بدون وجود سد، تامین آب بیشتر شهرهای ایران ممکن نیست”، زیرا ۴۷ درصد بارش های کشور در فصل زمستان است، اما پیک مصرف ما در تابستان قرار دارد.
  دوستداران محیط زیست مطلع نیستند که در شرایطی که هر روز بخش قابل توجه ای از روان آب های کشور از دسترس خارج شده و به کشورهای همسایه یا به دریا می ریزند و بخش دیگر از این روان آبها در مواقع سیلابی شهرها را در خود غرق می سازند و به تاسیسات شهری آسیب می رسانند و جان مردم بی گناه را میگیرند که نمونه های آن را چند ماه گذشته شاهد بوده ایم. با این وجود که ظرفیت سدسازی کشور جای بسیاری برای کارکردن دارد، آنها به دنبال تخریب سدها و توقف این صنعت نوپای کشورند که به فرموده رهبر معظم انقلاب اسلامی، ایران یکی از کشورهای پیشرو در امر سدسازی و یکی از افتخارات ما در عرصه جهانی محسوب می شود.
  مدیران و کارشناسان حوزه آب از ۱۴ کشور جهان در همایش های برگزار شده در سال قبل در تهران بر این نکته تاکید داشتند که سدها با وجود جلوگیری از وقوع سیلاب و خشکسالی ها، در تغذیه آب های زیرزمینی بسیار موثرند و در مناطقی از جهان سدها متعادل کننده شوری و شیرینی آبهای سطحی و زیر زمینی بوده اند. امروزه متخصصان و کارشناسان صنعت آب در جهان بر اساس کنفرانس تغییرات اقلیمی که سال قبل در شهر پاریس برگزار شد به این جمع بندی رسیده اند که در جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، با کاستن از مصرف سوخت های فسیلی، استفاده از انرژی های پاک و نو که انرژی برقابی اصلی ترین و مهمترین بخش آن است را، افزایش دهند.

  پاسخ دادن
  1. 2.1

   احمدی

   قراردادن آب در جلو آفتاب و تبخیر کردن آن راه ذخیره آب نیست. میلیونها سال این آب در آبخوان کارستی در زیر زمین در فصل پر آب ذخیره می شد و در کم آبی از طریق چشمه های مختلف بیرون می آمد با بهترین کیفیت برای شرب.
   تولید برق به سیستم برقآبی با آمدن انرژیهای خورشیدی و بادی دیگر منسوخ شده است. در ضمن اگر شما توانستید از سد کرخه با آن حجم و سد گاوشان با آن هزینه هنگفت و سدهای دیگر (بجز سفید رود و چند مورد محدود از انبوه سدهای ساخته شده) یک مگا وات برق تولید کنید می توانید از این سد هم برق آب بگیرید. اینها همه توجیههای مافیای سد برای خدر دادن آب و منابع ملی این کشور است.

   پاسخ دادن
  2. 2.2

   دوست دار نامطلع محیط زیست

   “ایران با متوسط بارش سالانه ۲۵۰ میلیمتر جزء مناطق خشک و نیمه خشک دنیا محسوب می شود”
   تنها چیزی که در طومار فوق درست است تقریبا همین یک جمله است.
   برادر گرامی پیشنهاد می شود نگاهی به کتاب “رودهای خاموش، نوشته ی پاتریک مک کالی، ترجمه ی فاطمه ظفرنژاد، انتشارات علم و ادب، تهران، ۱۳۸۶ ” داشته باشید.
   آیا می دانید که روز ۱۴ مارس به عنوان روز جهانی حفاظت از رودخانه و مخالفت با سد سازی تعیین شده است؟
   آیا خبر دارید که سالانه بیش از ۵ میلیارد متر مکعب آب از پشت سدهای کشور تبخیر می شود؟
   اگر به قول شما بحران آب با سد سازی حل می شد. قاعدتا نمی بایستی بعد از ساخت بیش از ۶۰۰ سد در کشور وضعیت منابع آب ایران اینگونه بحرانی باشد.

   پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.