قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » ازدواج سنتی یا ازدواج مدرن…؟/ شیلان کریمی

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه :فرایند سنتی ازدواج در منطقه ی ما معمولا با خواستگاری رسمی و خانوادگی شروع می شود،دراین راستا خانواده ها همدیگر را می سنجند و طبقه بندی می کنندکه آیا با اصول و هنجارهای هم مطابقت دارند یا خیر؛ اگر خانواده ها با هم تطابق داشته باشند از دختروپسرهم نظرخواهی کرده و به امرازدواج رضایت خواهند داد،دراین ازدواج های سنتی اغلب به عینه شاهد برخی رسومات هستیم مثلا مراسم عقد کنان درهمان شب خواستگاری انجام می شود.شیلان کریمی

اما امروزه دیدخانواده ها به نسبت گذشته امروزی شده و والدین طرفین فرصت بیشتری را برای آشنایی دو طرف فراهم می کنند چون به نظر آنها تغییرپذیری طرفین امکان پذیراست.در گذشته ازدواج های سنتی به نحوی بود که دختر و پسرجوان همدیگر را حتی نمی دیدند و والدین آنها اینگونه انتخاب ها را شایسته می دانستند زیرا ملاک یک زندگی سالم و بی آلایش،خانواده های سنتی و خوش مشرب بودند و زندگی بر پایه ی عواطف و صمیمیت بنیان می شد وبا همراهی و همسانی که در زوجین وجود داشت رابطه های عاطفی و توأم با عشق بیشتر نمود پیدا می کرد و تداوم آن خیلی بیشتراز ازدواج های امروزی بود.

به گفته ی کارشناسان ازدواج سنتی در مقایسه با ازدواج های امروزی به لحاظ توجه به هنجارها و قوانین خانواده ها ، ازدواج با ثبات و امن تری محسوب می شود چون انتظارها و سطح توقعات والدین و دختر وپسر خیلی پایین تراست و ملاک خوشبختی را دریک زندگی ساده و بدون تجمل می بینند اما امروزه خانواده ها بیشتر روبه سوی مادیات گرایش پیدا کرده اند و مادیات را سرلوحه ی ازدواج فرزندانشان قرارمی دهند.

در ازدواج سنتی هم می توان به این امراشاره کرد که باید جذابیت جسمی هم مد نظر قراربگیرندچون ممکن است تصادفأ شباهت شخصیتی،عاطفی،جسمی و رفتاری وجود داشته باشدو با توجه به نگرش ها و انتظارهای زنان و مردان امروزی ،احتمال اینکه چنین ازدواجی با وجود چارچوب درستی که دارد،نتواند نیازهای عاطفی و حتی جنسی زوج های امروزی را برآورده کند کم نیست، از دید بنده نه ازدواج های سنتی رضایت بخش بوده اند و نه ازدواج های امروزی ؛ چون هردونوع این ازدواج ها بر پایه ی زور و چشم و هم چشمی و . . . بوده است، ازدواجی موفق است که ترکیبی از ازدواج سنتی و ازدواج مدرن با شیوه ای نوین صورت بگیرد یعنی ازدواج براساس یافته های نوین علمی که روی شباهت ها و ویژگی ها و خصوصیات زوج مرتبط با رضایت زناشویی و درنتیجه ،ازدواج موفق تأکید می کند و توجه به اصول و هنجارها و معیارهای فردی و خانوادگی و فرهنگی دوطرف باشد.

درقدیم ویا حتی دربرخی خانواده ها ازدواجی را می بینیم که شکل سنتی را درپی گرفته که مادر آدرس دختری را از دوستی، آشنایی ،… می گرفت و سپس به همراه خواهران و یا زنانی که از رسم و رسومات بیشترآشنا بوده اند به دیدن دختر می رفتند و پس ازگزینش اولیه ،به پسرشان خصوصیات دختر را گزارش می دادند و دردفعه ی دوم پسر همراه با مادر به دیدن دختر می رفتند تا ازنزدیک دختر را ببیند برخلاف ازدواج مدرن یا غیرسنتی که دختر یا پسر یکدیگر را در بیرون از منزل و در محیط اجتماعی ملاقات کرده و می پسندند حتی گفتگوهایی هم درمورد عقد وعروسی صورت می پذیرد و پس ازاینکه مطمئن شد ازدواج را به والدین اطلاع می دهد و ازآنها می خواهند که به خواستگاری آن دختر بروند.

این ازواج ها مزایا و معایبی هم دارند که می توان به آنها اشاره کرد:

مثلا درازدواج سنتی مزایا را اینگونه می توان مطرح کرد که:

_ مطابق با فرهنگ خانوادگی باشد و از دید طرفین خانواده ها همسان و هم منزلت باشند.

_ خانواده ها کمترمخالفت و دخالت کنند.

_ جایگاه دخترشان را حفظ کنند و با دخترشان رفتارشایسته ای داشته باشند در مقابل طرف.

_ خانواده ها ازدختریاپسرخود حمایت مالی و عاطفی وهمراهی به عمل آورند و ازآنها خرده نگیرند.

_ ازتجربیات آنها استفاده کنند.

_ با نگاهی کلی برفرزند خود به شناخت و انتخاب زوجی مناسب درصدد آن باشند.

_ ازدواج را تا می توانند آسان بگیرند تا فرزندانشان درهمان اول زندگی دچارفشار نشوند.

درمنطقه ی ما ،والدین در وهله ی اول با این تقاضا برخوردشدید می کنند و می گویند که زمان آن نرسیده وآنها را محکوم و رد می کنند و والدین با مقاومت فرزند روبه رو می شود و والدین هم بدون بررسی، پسر یا دختر رد می کنند و میگویند این نوع ارتباط ها و آشنایی ها بی پایه و اساس هستند و مناسب برای همسری نیست و برایشان مثال هایی از دوست و آشنا می آورند که این ازدواج ها منتهی به طلاق می شود و ازاین قبیل ؛ وبه ناچار حرف خودشان را به کرسی می نشانند و مخالفت خود را اعلام می کنند اما اگر بیاییم مزایای ازدواج مدرن را بررسی کنیم به این نکات خواهیم رسید که :

_ زوجین با شناخت بیشتری که نسبت به هم دارندزمان بیشتری را برای مشاهده واقعیت های زندگی خود پیدا میکنند.

_ عدم دخالت های نابه جای خانواده ها که بر سر موضوع های الکی و پیش پا افتاده آنقدر راه می روند تا زوجین را به مرحله ی طلاق بکشانند

_ انتخاب آزادتر و سیع تر که باعث می شود بستر هم رابشناسند و با جذابیت پیش بروند.

_ توجه به ملاک های اصلی و مهم به جای ملاک های سطحی و عادی.

_ عدم دخالت خانواده ها و شناخت طرفین و یاد دادن  ” نه ” گفتن راحت تر.

ازدواج سنتی در سال های گذشته محسنات زیادی داشت که یکی از مهم ترین آن حفظ حجب ، حیای و ارزش و شخصیت دختر و بهره گیری از تجربیات بزرگان که گاهی اوقات نظر دختر وپسر را نادیده می گرفتند و بزرگترها برای دختر و پسرتصمیم می گرفتند و صدمات جدی را هم درپی داشت که این خلاف شرع و عقل بوده است.

در مدل امروزی، زمانی که دختر وپسر در کناریکدیگر به تحصیل می پردازند خواه نا خواه با یکدیگر مراوده دارند،لذا با هم آشنا شده و برای ازدواج همدیگر را انتخاب می کنند البته این عمل همیشه بد نیست گاهی هم ازدواج های موفقی را درپی دارد.

چه باید بکنیم؟

_ از تقاضای جوان خود استقبال کنیم.

_ پس از تماس تلفنی و آشنایی مختصری که پیدا کردیم قدمی محکم به سوی خواستگاری برداریم.

_ خودمان را مثل یک مشاور  در خدکت فرزند جوان خود قرار دهیم و حقایق را بازگو کنیم.

_ چون دخترها زود رنج هستند وبه سادگی تحت تأثیر قرار می گیرند اگر در اخلاق و شخصیت فرزندشان چیزی مشاهده شد با مهربانی و بدون هیچ منّتی و با ملایمت آن را به او گوشزد کنیم .

_ فکر انتخاب شایسته  را به دختریا پسر جوان خود بدهیم تا با آگاهی بیشتری انتخاب کند، در آموزه ها دینی ما روی انتخاب فرزند بیشتر توجه شده تا انتخاب والدین.

 1. هوشیار

  بسیار خوب بود شیلان خانم

 2. متین پیرصنعان

  ممنون از مطالب زیباتون خانم کریمی

  • شیلان کریمی

   وه ش بی متین گیان لوتفت هن

 3. شوان رحمانی

  اگر خانواده ها واقعا می خواهند بچه هایشان ازدواج موفقی داشته باشند گریزی برایشا ن به جز پا گذاشتن در نگرشهای جدید و گذار از سنتها به مدرنیزیم نیست که با توجه به عقبه تاریخی فرهنگی وغیره امری بسیار مشکل می نماید و بطیی و زمانبر است تا ان زمان جوانان باید تاوان بدهند تاوان قرنها جهالت و خمودگی فرهنگی ……….

 4. ناشناس

  سلام خانم کریمی واقعان دست درد نکند برای مقالت امیدوارم که تمام خانوادها از این نوشتها سرمشق بگیرند

  • شیلان کریمی

   مرسی، اسمتون رو ذکر نکردین بزرگوار

 5. ژیان

  سلام عااااااااااااااااااالیه
  موفق باشی♡♡♡

  • شیلان کریمی

   ممنون ژیان خان

 6. ناشناس

  در دنیای مدرن ازدواج های مدرن و در دنیای سنتی ازدواج های سنتی شکل می گیرد. ازدواج سنتی و مدرن نه خوب هستند و نه بد بلکه شکلی از ازدواج هستند. البته در آینده چیزی به نام ازدواج به این شکلی که ما می شناسیم وجود نخواهد داشت. سبک زندگی دایما در حال تحول است و وظیفه ما متحول شدن به بهترین شکل ممکن است.

  • ناشناس

   باسلام خدمت شما:بنده هم ذکر کرده ام که نه ازدواج سنتی و نه ازدواج مدرن بلکه ترکیبی از این دو ثمر بخش خواهد بود

   • شوان رحمانی

    بنده پنج سال مدرس اموزش پیش از ازدواج بوده ام مطالب شما مفید است اما سنت و مدرنیزم ماهیتا با هم نمی خواند به طور مثال اگر یک شخص کهدخترش می خواهدازدواج کند اگر در دوران قبل از نامزدی یا حتی نامزدی اجازه ارتباط با داماد را دهد خب طبیعتا این دو به درجه بالایی از شناخت خواهند رسید و خیلی چیزها بینشان هویدا خواهد شد که این کار نفسا عملی مدرن محسوب می شود در صورتی که در چنین جامعه ای فکر چنین مقولاتی هم برای خانواده ها امکانپذیر نیست چه رسد به شکستن چنین هنجار غلطی …

    • شیلان کریمی

     بله کاک شوان حرف های شما هم درست است

 7. 乙σԋЯεɦ

  خیلی خیلی عالی افرین به این خانم پژوهشگر احسنت ?????????

  • شیلان کریمی

   مرسی زهره گیان لوتفت هن

 8. همشهری

  منم با شما موافقم

 9. ئامینه

  شیلان گیان ده ست وه ش بو په ی مه قاله وه شه کات….ئافه رینت بو…

  • شیلان کریمی

   مرسی

  • شیلان کریمی

   مرسی ئامینه گیان

 10. ناشناس

  سلام خانم کریمی عزیز، مطالبتون خیلی مفیده دست مریزاد

  • شیلان کریمی

   متشکرم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |