23 Comments

 1. 21

  دزاوری

  متأسفم که هنوز فرهنگمان جایی گیر کرده که مردمانش فکر میکنند جاده عمومی ملک آنان است و تهدید به عدم تردد میکنند دوست عزیز فکر کن بعد بنویس ما سالها از جاده ی عمومی نوسود رفت و آمد کردیم پس میتوانیم دوباره این کار را انجام دهیم ولی کسی که ضرر میکند شما هستین چون از مغازه دار گرفته تا راننده و نانوا و قصاب و غیره بیکار میشوند فکر کردی چه نوشتی مراتع حق مردم روستای ماست و این موضوع قانونیست دعوا هم نداریم شما هم تعصبات الکی خرج نکنید

  پاسخ دادن
 2. 19

  سعیدیانی

  سلام بر مردم خوب نودشه و دزاور و روستاهای اطراف.
  بنده اصالتا از اهالی وزلی هستم که نظاره گر مناظره دوستان بودم ، نامه ای که آقای محمود نژاد نوشته اند و تذکراتی را راجع به عدم ورود غیر مجاز احشام داده اند، کاملا قانونی است.
  در عرف قدیم و قانون جنگلها و مراتع کشور، ورود احشام به علفزارهای روستا نشینان غیر مجاز می باشد و کسی نمی تواند در مقابل قانون و عرف بایستد. از قدیم الایام تا اکنون مردم منطقه ما علفزارها را بین خود تقسیم کرده اند و هر روستا برای خود حریمی دارد مثلا الان علفزارهای نودشه مرز مشخصی دارد و یا علفزارهای دزاور و هانی گرمله و …کسی منکر آن نیست . پدر و پدر بزرگ و اجداد ما اغلب دامدار بوده اند و برای دامهای خود علفزارهای اختصاصی دارند که هم اکنون علفزار ما در( ملندو ) قرار دارد و سند قدیمی هم دارد و هر ساله علف آن را به فروش می رسانیم .
  الان دعواهای این افراد را دیدم از طرز رفتار و اسائه ادب به همدیگر و تهدید به عدم اجازه عبور از جاده دولتی و ملی خجالت کشیدم، خواهشمند است دعواهای شخصی را به فضای مجازی نکشانید که این نوشتار شما روزانه حد اقل توسط بیست هزار نفر از خوانندگان در ساسر جهان رویت می شود.

  پاسخ دادن
 3. 18

  شهرام کنعانیان

  عزیزان زاوری ونودشه ای صورت خوشی نداره تو فضای مجازی که جهانی هستش عالم وادم نضاره گرش هست اینطوری بحث میکنید هر کاری رویه ای داره ومسولینی هستن که مشکلو حل کنن خواهشا حداقل تو فضای مجازی ادامه ندین ما که خود را بافرهنگ مدانیم بزارین نگن سر هیچ پوچ به جان هم افتادن درسته مساله مرتع مساله ای کم نیست برای دام ودامدار ولی رویه اش این نیست

  پاسخ دادن
 4. 17

  همایون محمدنژاد

  سلام وعرض ادب خدمت همه بازدیدکنندگان این نوشتار
  خدمت همه عارضم که : رسالت ادبی هرانسانی که قلم به دست گرفته‌ایم وداعی فرهنگ و ادب دیارمان هستیم؛ زیبنده نیست که برخی جملات را به رشته تحریر درآوریم که هویت فرهنگی یک سرزمین را زیر سئوال ببریم.
  قبل ازهرچیز دردین وآیین ما وطن دوستی جزیی ازایمان بوده ومایه مباهات ماست؛دراین چند خطی که درارتباط با دالانی ومرتع روستا نگاشته ام ؛صرفاً به عنوان یک اطلاع رسانی از وضعیت مرتع و اقدامات شرکت تعاونی مرتعداران دزآوربوده که برابر قانون اقدام کرده اند؛صیانت ازمرتع یک روستا کی تعصب وعشیره گری است!!؟
  ما دزآوری ها شهرها و روستاهای پاوه و مریوان و روانسر ونودشه وسروآباد وچورژی را وطن دوم خود می دانیم؛بزرگترین افتخارمان آن است که جبران محبت اهالی شهرهای فوق را با دل و جان پذیرا باشیم.
  وطن اصلی من دزآور نبوده دزآور و نودشه و نوسود و هورامان به معنای عام؛با توجه به نزدیک بودن مرتع دالانی به جاده و فراوانی مرتع این شرکت با شورای محترم نودشه و اداره محیط زیست و جنگلبانی قدیم پاوه مکاتبه داشته؛3تا4خانوار نودشه ای درجریان امرهستند,دوستی و احترامی که دربین دزآور ونودشه بوده زبانزد بوده بهترین دوستان فرهنگی خودم ازشهر فرهنگی نودشه بوده و مایه مباهاتم می باشد. خیلی وقتها برخی افراد دامدار مرتع را بدون اطلاع قبلی وپرداخت احاره صاحب مرتع (لو) دروکرده اند که این خلاف عرف وشرع می باشد ؛واین افراد ازهمه شهر وروستاهای پاوه و نودشه تا ژاورود شامل می شود, و اتفاقاً خیلی وقت اهالی نودشه به یاری اهالی دزآور آمده وبه اهالی روستاهای دیگر تذکر داده اند که نمونه اش برای مرتع خودمان روی داد. درپایان ضمن ادب دوباره به همه ؛حق صیانت یک مکان رابه تعصب گری تفسیر نفرمایید؛خاک قدم هایتان در دالانی را بوسه باران می کنیم.

  پاسخ دادن
 5. 16

  دالانی

  دالانی
  قطعا خاموشی به از دفاع ضعیف است.
  اقای معلم (نادری)
  اولا زمانی غلط املایی مهم است که شخص گیرنده انسانی خیلی فهیم و با درایت باشد .
  دوما دست نویس باشد نه تایپی .
  سوما غلط املایی داشتن در متن بهتر از تهدید کردن دیگران و راهزنی کردن است .
  چهارم نودشه تنها راه ارتباطی دزاور به شهر هایی اطراف نیست. تعصب زیاد ادمو کور میکنه یکم چشمات باز کن.

  پاسخ دادن
 6. 15

  ئه مین

  جناب آقای نادری
  سلام و عرض ادب و احترام بدون ریای ما را پذیرا باشید
  من عادت دارم رک و بدون پرده و به دور از چاپلوسی و تملق حرف بزنم و سیاست گفتاری و رفتاری برایم معنی ندارد اما در عین حال رعایت ادب را بجا می ورم .
  .
  آقای نادری وامثالهم
  لطفا یک بار دیگر متن نامه را بخوان : اعتراض اهالی روستای دزآور نسبت به(( ورود غیر مجاز دام ) به سطح مراتع
  ما نگفته ایم که از ورود انسان جلوگیری می کنیم ( اما شما صراحتا اعلام کردید که از سه راه ملندو تا زلته مال ما است و اجازه نمی دهیم و بروید از نوسود ….) البته بعید می دانم که این نظر مغرضانه شما خواست جمعی و اکثریت فهیم و دور اندیش نودشه ایهای بزرگوار باشد .
  .
  چون در خرد نودشه ایها آنقدر شعور و درک وجود دارد که سرتیتر نامه و متن را کامل بخوانند (ممانعت از ورود دام نه انسان آنهم بصورت غیر مجاز)و حق را از ناحق تمیز دهند
  .
  گویند از کوزه همان برون تراود که در آن است .

  آقای نادری عزیز
  ما را تهدید به عدم استفاده از راه و جاده نمودید !!!!!

  لازم است به عرض برسد که :
  نه تو و نه هیچ شخص کوته فکر و اندیشه ای در ایران و حتی در دنیا نمی تواند از تردد انسانی و… در جاده های ملی (بجز جاده های شخصی ثبت شده ) ممانعت به عمل آورد چون هم جاده و هم حریم قانونی راه متعلق به دولت و حکومت است .
  .
  پس نه شما و نه ما حق گفتن چنین ادبیات کوته نظرانه ای را نداریم و لازم است بدانید که خاموشی بهتر از گفتن یاوه های بی منطقانه و متحجرانه است .
  .
  ما فقط از ورود دام های بی عقل و منطق و نفهم به مراتع جلوگیری کرده ایم و هر کسی که خواهان استفاده قانونی و اجتماعی و شخصی از مراتع بوده طبق قرارداد جاری برای ما محترم و عزیز است
  .
  (نه اینکه بدون قرارداد و تنها از روی قلدری بخواهد به حریم باغات و مراتع تجاوز کند ) .
  .
  اما متاسفانه (تعدادی انگشت شمار و کم اندیشه ) ( بلا نسبت همه نودشه ای ها و طویله ایها و …ی بزرگوار )
  در طول تاریخ همیشه از این رفتار ما سوء استفاده کرده وبا این وصف تاکنون راه به جائی هم نبرده و نخواهند برد .
  .
  آقای نادری عمق ادبیات کوته نظرانه خود را نمی دانید و حتی نمی فهمید که در حال روشن کردن چه مشعل خطرناکی هستید که بزرگان ما هزاران سال کست که نگذاشته اند روشن شود
  عمق کینه شما برای ما جای تامل و اندیشه های فراوان را دارد اما …
  .
  لطفا سکوت کنید و نگذارید که بنزین بر روی آتش ریخته شود .
  .
  عزیز برادر : ما زین پس از مسیر نوسود تردد می کنیم اما شما همیشه در دالانی و حتی در دزاور و باغات ما تردد کنید چون …
  چه بسا که ما شاخه گلی هم در دستان امثال شما مغرضان قرار دهیم و تاریخ ثابت کرده که امثال کوته نظرانی چون شما همیشه محتاج بزرگواری مردمان دزاور بوده نه دزاور و هر جای دیگر به شما …
  .
  در اینجا درود می فرستم به روح و روان بزرگان دزاوری در طول تاریخ که با امثال آقای X به خاطر اینکه آنگونه که بایسته و شایسته بوده با آنها رفتار کرده اند …
  .
  … و کاری کرده اند که عاقلان و حتی کوته اندیشان در هر جا و مکان بدانند که هر کرداری در این سرزمین رفتار متقابل و مخصوص به خود را می طلبد و داشته .

  با احترام مجدد نسبت به همه عزیزان و بخصوص نودشه ایهای فهیم و منطقی

  پاسخ دادن
 7. 14

  دالانی

  دالانی
  عبور از جاده ی زلته یا استفاده کردن از باغات اطراف جاده ی زلته خیلی باهم فرق دارند این دو مطلب با هم اشتباه نگیرید لطفا .
  جاده شخصی نیست ملک عمومی .
  عبور از جادی دالانی تا استفاده کردن از مراتع خیلی با هم فرق دارند .
  حرف های شما مرا یاد یکی از گفته های بارزش شورای شهر نودشه انداخت .
  ایشان میگفتند ما حاظر نیستم برای دامدران نودشه جاده بکشیم زیرا باید مراتع نودشه دست نخورده وبکر باقی بمانند .
  مراتع دزاور از نظر ایشان اگر نابود شوند مهم نیست تنها طبیعت نودشه مهم است .
  ما سکوت اختیار نخواهیم از مراتع دزاور تا پای جان ایستاده ایم
  از جاده ی نودسم عبور ومی کنیم هیچ مشکلی نداریم این جوانان نودشه هستند که ضرر می کنند . از این پس اونها باید برن از نودسود یا شوشمه بار بیارند .
  شما که حاظر نیستید مبلغ ناچیزی بصورت سالیانه جهت استفاده از مراتع و پوشش گیاهی روستای دزاور به روستای دزاور پرداخت کنید . هیچ کس حاظر نیست مراتع بصورت رایگان در اختیار دیگران بگذارد .

  پاسخ دادن
  1. 14.1

   نادری

   جناب دالانی عزیز لطفاً شما اول املای کلمات را یاد بگیرید بعداٌ بعنوان وکیل مدافع وارد فضای مجازی شوید. اگر دزآوری ها نگذارند جوانان نودشه بار بیاورند باید شما آقایان محمدنژاد ، کریمی و . . . از هم اکنون بدنبال خرید هلیکوپتر برای انتقال بار از دزآور به طرف پاوه یا مریوان باشید.
   ضمناٌ جاده نودشه که از وسط باغ بنده رد شده بخاطر مردم نودشه بوده و هیچ ارتباطی به دستگاههای دولتی ندارد. جاده رسمی شما از دوآب به نوسود و وزلی و دزآور است. دالانی عزیز.
   پس لطفا یک تعاونی انتقال بار هوایی نیز تشکیل دهید.
   یاد بگیر جانم ( حاظر) غلط است ( حاضر ) درست است.
   جاده ی درست است . ( جادی) غلط است.
   نوسود درست است . نود سود غلط است.
   فعلا املا 17 تا بعدا به انشا و ادبیادتت رسیدگی بشه

   پاسخ دادن
 8. 13

  دالانی

  جناب نادری
  با گفته های خود فرهنگ نودشه را به ما معرفی کردید . مشکلی نیست ما ازجاده نوسود عبور ومرور می کنیم جاده ی زلته پیشکش شما .
  پس بچرخ تا بچرخیم

  پاسخ دادن
  1. 13.1

   نادری

   جناب دالانی شما فرهنگ خودتان را معرفی نمودید. سالانه 100 تا تعاونی در شهرستان تشکیل میشن کدام تعاونی بصورت تعاونی شما رسانه ای شده ؟
   جناب دالانی عزیز فرهنگ نودشه همان فرهنگ زمان جنگ زده بودن شما ؟ مردمی که شماها را در کنار خانواده خود پذیرا بودند؟
   همون آقای کریمی در نودشه جایگاهی ویژه داشته است. الان اومده میگه دامداران نودشه نباید از مراتع استفاده کنند.
   بنظر شما استفاده دامداران از مراتع باعث نابودی آنها می شود؟ پس چرا چندین و چندین سال با تراکم ده تا بیست برابر دامداران از مراتع استفاده شده ولی نابود نشده اند؟
   عزیزم خود شما و اعضای محترم آن تعاونی بخوبی میدانند که این کار صرفاٌ از روی لجبازی است نه چیزی دیگر.
   بنظر تو مردم نودشه باید در مقابل این اقدام سکوت کنند؟

   پاسخ دادن
 9. 12

  نادری

  با سلام خدمت خوانندگان محترم
  در جواب دوستان عزیز دزآوری علی الخصوص فعال فرهنگی جناب همایون محمدنژاد
  در قانون استفاده از مرتع برای چرای دام در نظر گرفته شده است . حال که عزیزان دزآوری خود دام ندارند چه بهتر که بقیه دامداران استفاده ببرند.
  بیش از نود درصد علفزارهای پشت جاده از سه راه شهدا تا دالانی متعلق به مردم نودشه می باشد. آیا درست است از ورد دام مردم دزآور ممانعت نمایند.
  این جمله من خطاب به فعال فرهنگی جناب محمد نژاد می باشد. واقعا مایه تاسف است تو با تمام ادعاهایت حالا قدم اول در دامن زدن به اختلافات قومی را برداشته اید.
  مطمئن باشید در ادامه این وضع مردم نودشه و صاحبان باغات از زلته تا نودشه که باغ ثبتی خود را برای احداث جاده بصورت رایگان در اختیار دولت قرار داده اند از تردد عزیزان دزآوری ممانعت نموده و باید از مسیر دواب و نوسود تردد نمایند. آیا بنظر شما این وضع درست است.
  آیا آقای مهدی کریمی پاسخگوی مردم خواهد بود؟
  پس چه بهتر این موضوع بصورتی منطقی و مسالمت آمیز حل شود.

  پاسخ دادن
 10. 11

  ش قادری

  درجواب بە دیدبان محیط زیست کە با ادب و فرهنگدوستانە درخطاب بە آقای محمدنژاد نوشتەاند عزیز کاک هومایون خیلی هم از این مسائل دور بودە حتی در عضو تعاونی نشدە ایشان فعالیت فرهنگی داشتە واز زحمتکشان فرهنگ؛وادبیات هورامان می باشند ازشما کە خودرا پاسبان محیط زیست می دانید وهنوز هم ارزش مرتع و تعلق خاطر وطنی ندارید تا بدانید هدف حفاظت بودە نە عشیرەگری ،شما هم نگاهبان ادبتان باشید

  پاسخ دادن
 11. 10

  دالانی

  به نام خدا
  کجایی این تعصب ؟
  چرا دامدران نودشه از مراتع نودشه استفاده نمی کنند ؟ چرا شهرداری نودشه از کشیدن جاده به مراتع نودشه خودداری می کند ؟؟
  به گفته یکی از اعضای شورا ….. مراتع نودشه باید دست نخورده و بکر باقی بماند .
  حالا قضاوت با شما ست کی متعصبه ؟؟؟؟
  چرا شهرداری نودشه کار افرینی نمی کند برای دامدارن نودشه ای ؟؟
  جور دامداران نودشه ای را باید دالانی متقبل شود؟؟

  پاسخ دادن
 12. 9

  احمد

  اتفاقا مطلب آقای محمد نژاد هیچ ایرادی ندارد ودوستان که ایراد گرفته اند یا واقعا نمی دانند یا خود را به اون راه زده اند وگرنه در سراسر ایران مرتع محدوده هر روستا اگر مازاد چرای احشام حیوانداران روستا یا شهر خود باشد از طریق شورا . دهیار ویا هیات امنای مرتع آنرا به صورت اجاره چند ماهه در اختیار گله داران ویا ایلاتی ها وعشایر غیر روستا به مبلغی مشخص برای مدتی معین می دهندکه درآمد حاصله هزینه روستا یا شهر مربوطه میگردد که دراین میان هم ایلاتی نفع برده وهم درآمدی برای روستا بوده حالاچرا عده ای ازین موضوع تعجب ویا اظهار بی اطلاعی میکنند مشخص نیست . این موضوع چند سالی است باعث اختلاف ودرگیری بین متجاوزان به مرتع دزاور ومردم این روستا شده . همه مردم اورامانات باخبرند خیلی دور نه، دو سه سال پیش اتفاقا در منطقه باینگان به علت اختلاف بر سر چرای مرتع بین مردم جنگ مسلحانه در گرفت ومتاسفانه موجب قتل جوانی وزخمی شدن چند نفر شد . بهتر است مطلب را به شوخی نگیریم دزاور و نودشه همسایه وفامیل همند واشتراکات زیادی دارن وهر روز در کنار همدیگر هستند وبرای هر دو بهتر است دوست هم باشند تا خدای ناخواسته دشمن هم در این قرن وزمانه خیلی زشت است نتوانند این معضل را مسالمت آمیز حل کنند بویژه از بزرگان نودشه انتظار میرود این چند حیواندار خود را متقاعد وتوجیه نمایند که در سال های آتی بدون همهنگی ازمرتع دزاور استفاده نکنند . بهتر است با هماهنگی باشد که کارشان هم قانونی وهم درآمدشان حلال باشد وحالاکه گره بادست باز میشود چرا نفع عده ای باعث جنگ وضرر همه وخدای ناخواسته عواقب جبران ناپذیر گردد. نفع مالی هرچند زیادباشد به دشمنی وجنگ دو طایفه نمیارزد واگر درگیری هم ایجاد شود در نهایت صلح است ولی آنوقت گران بدست می آید وشاید عواقبش برای سالها بماند آیا بهتر نیست عقلای دو قوم به جای تعصب و احساسات به فکر چاره درست وعاقلانه باشند . والسلام

  پاسخ دادن
 13. 8

  ئه مین

  دالانی روزگاری یکی از بکر ترین و زیبا ترین مناطق تمام اورامانات بود اما بدبختانه در حال حاضرباید به صراحت بگوئیم خیر …

  متاسفانه به دلیل شروع جنگ تحمیلی اهالی محترم روستا مجبور به ترک و فرار از آنجا شدند
  .
  دزآور نزدیک ترین روستا به صفر مرزی (مشرف به شهر طویله عراق )می باشد و اولین حمله مستقیم عراق و لشکر کشی متخاصمانه در منطقه به این مکان واقع شد .(بعلت شرایط حساس و گلوگاهی نظامی و امنیتی و نظامی در این منطقه )
  به این علت توپخانه ها و خمپاره اندازهای ایران و عراق در طول هشت سال جنگ بدون اغراق باعث نابودی مطلق و کامل این روستا شدند .
  حال مین ها و خمپاره ها و مواد منفجره عمل نکرده جای خود دارد که هر ساله باعث تلفات انسانی و … می شود .
  سالهای سال بعد از اتمام جنگ تحمیلی با پیگیری های مردمی و … طول کشید تا مردمان جنگ زده روستای دزاور با رای شورای تامین و امنیت ملی توانستند به زادگاهشان برگردند .
  روستائی که در زمان شاه از همه امکانات مانند برق و اب و … برخوردار بود ( حتی رژیم مخلوع شاه به ابادانی و عمران این روستا که در تیر رس نگاه بیگانگان بود اهمیت ویژه ای قائل بود که متاسفانه مسئولین نامهربان ما از این امر واقف نیستند ).

  مردمان دزآور عزیزانی مظلوم و ستمکشیده هستند که همه چیزشان به تاراج رفت اما نگذاشتند ذره ای از ایرانی و ایرانی بودنشان را هیچ قدرتی در دنیا به تاراج ببرد (رجوع به تاریخ جنگ )
  خانه و کاشانه هایشان ویران شد اما استوا ماندند و با ظلم و ستم متخاصمان جنگیدند …
  .
  باغات و چشمه سارها و قنات های آب (کاریز ) های هزاران ساله شان نابود شد و آنهائی که مانده اند بعلت وجود اثرات ترکش ها و… و… کم ثمر و کم برداشت شده اند .
  .
  تمام دامداری روستا و علم دامدارای غنی و پر سود آنها (دامدارانشان که امروزه همگی زیز خروارها خاک مدفون شده اند ) بعلت تبعات جنگ نابود شد .
  .
  جوانان دزآوری را می شناسم در طی چندین سال گذشته برای امرار معاش اقدام به نصب چندین فروند کلنی زنبور عسل در آب و خاک آباء و اجدادی شدند اما …

  در نهایت بی احترامی توسط تعدادی نودشه ای دامدار مورد تهاجم و هتاکی قرار گرفتند آن هم در سرزمین آباء و اجدادیشان
  دیگرانی را می شناسم که چندصد راس دام خریدند اما …

  و مجبور شدند که به خاطر آبروی خود و عدم درگیر شدن با دامداران بی انصاف نودشه ای ، که در مراتع و حریم قانونی و آباء و اجدادی دزآوری ها مشغول به گله چرانی بودند ، از ادامه دامداری تا حصول نتیجه دست بکشند
  و…
  امروز جوانان روستا با حمایت قانون و دلسوزی بزرگانمان و پیگیری های مکرر و مصرانه آنها در سایه چتر عدالت و قانون ملی و اسلامی توانستند که حق خود را بستانند .
  .
  دالانی برای همیشه متعلق به دزآور بوده و خواهد ماند و قدم همه مهمانان عزیز بر گلاله و تخم چشمانمان .
  می خواهم به عنوان یک دزآوری بگویم که :
  .
  دزآوری ها در طول تاریخ و سالهای جنگ و بعد از آن سخاوت و مردمداری و مهمان نوازیشان را به همگان ثابت کرده اند و این امر بر کسی پوشیده نیست .
  اما …
  جناب شهروند نودشه ای عزیز در پاسخ به طعنه ظالم ماوانه شما
  لازم است به عرض برساند که اقلیت انگشت شمار دزآوری اکنون مشغول کار و کسابت کولبری ( به قول شما قاچاق ) هستند و این اکثریت نودشه ای ها ( و حتی مردمان سایر شهرستان های استان های کرمانشاه و کردستان )هستند که به سرزمین و باغات و … دزآور هجوم برده اند و در کمال بی مهری آسایش و امنیت دزآوری ها را بر هم زده اند .
  اما باز هم دزآوری ها در کمال سعه صدر سکوت کرده اند و مهمان نوازی و دست و دلبازی خود را به همگان و حتی بیشتر از همگان به شما ثابت کرده اند .
  می خواهم به عرض شما و همگان برسانیم که :
  ما دزآوری ها در عین سادگی و مهربانیمان از حق و حقوق قانونی خود در قبال(( همه مسائل شرعی و عقلی و عرفی و مدنی و فرهنگی و سیاسی و اجتماعی و … )) دست نمی کشیم و…
  امروز با ثبت تعاونی مرتعداران وحتی در اتیه نزدیک با ثبت شرکت تعاونی دامداران ( در شرف ثبت ) و حتی تعاونی مرزنشینان ( که حق مردمان این خطه از میهن است که سالها است پایمال شده ، این حق و خواسته و امتیازات قانونی خود را از دولت محترم که سالها است بعلت آوارگی جنگ تحمیلی مورد بی مهری قرار گرفته است را خواهیم ستاند .
  با احترام و سپاسگزاری مجدد خدمت تمامی مسئولین دست اندرکار و دلسوز و عزیز در این زمینه .

  پاسخ دادن
 14. 7

  ناشناس

  تکدر خاطر که اشتباه تایپی تکدی خاطر نوشته شده ببخشید

  پاسخ دادن
 15. 6

  کریمی نژاد

  باسلام وتشکر از مدیر سایت وآقای محمد نژاد
  دیروز دوستان روستای شمشیر از وضع نابسامان باغات بالا دست روستا ولوث شدن مراتع به خاطر جاده کشی جدید شاهو ی کوهستان شمشیر گلگی داشتند میگفتند تنوع گل وگیاه از کوهستان داره از بین میره گیاهان منقرض و… گفتم بله کوهستاندالانی که از سال ۴۷ تاکنون جاده کشی شده قطعا یکسری خوبی ویکسری مشکلات داشته ودارد علاوه بر نابودی گل وگیاه وآلوده شدن طبیعت . گله داران ,زنبور داران گیاه شناسان ,داروسازان , گردشگران, شکار چیان وشاید گنج یابها ویامعدن شناسان بطور آشکاروپنهان استفاده ویاسواستفاده کرده باشند ازاین میان چیزی آشکار است گله داران روستاهای اطراف بخصوص دو یاسه نفری ازشهر نودشه هستند گرچه خود مراتع به مراتب خوبتری مثل هاره بری و… دارند اما به علت جاده ودسترسی آسان با اجازه یا بی اجازه وارد مرتع دزآور میشوند حالا وجود آنها مفید یامضر باید باهماهنگی هیات امنای مرتع روستای دزآور باشد که متاسفانه بعضا یا اصلا هماهنگی نشده ویا از کانال صحیح نبوده که مورد تکدر خاطر مردم دزاور شده ای وبعضا به دادگاه وشکایت منجر شده این مرتع سند ثبتی وقانونی دارد وبرابر حکم موجود استفاده از آن به هر عنوان بدون هماهنگی پیگرد قانونی دارد امید است این همسایگان حیواندارکه این مطلب در همه روستاهای دیگر عادی است که مرتع را اجاره میگیرند واستفاده دوطرفه دارد بخصوص برای گله دار ومبلغ زیادی هم نیست منفعت ناچیز شخصی یکی دونفر باعث دعوا ومشکلات دیگر روستاهای همسایه نشود که در این میان باعث ضرر همه مردم دو طرف خواهد شد با تشکر

  پاسخ دادن
 16. 5

  دیدبان محیط زیست

  واقعاً جای بسی تاسف از نویسنده این مطلب آقای همایون محمد نژاد داردیم که اینچنین تفکرات و تعصبات قومی و عشیره ای و بدون وجه ی فرهنگی را تحریر نموده، لازم بذکر است استقرار دامداران سنتی در مسیر جاده مریوان خدمتی بزرگ در زمینه عرضه لبنیات محلی و ارگانیک به مردم منطقه و اشتغالزایی چندین خانوار و تعلیف دامها و کاهش ترکم پوشش گیاهی انبوه مراتع و پیشگیری از حریق در طبیعت بکر منطقه را دارد و مردم روستای دزآور هیچ تمایلی نسبت به دامپروری و ییلاق نداشته و ندارند

  پاسخ دادن
 17. 4

  زاور

  دالانی ملک زاوراست چه دامداری داشته باشیم یانداشته باشیم مال ماست به بهانه اینکه امروزدام نداریم نمیشودکه توسط دام نودشه تلف وروبه نابودی روداگرامروزمادام نداریم چه بساآیندگان وفرزندان زاوربدامداری روی آورندپس ماموظف به نگهداری آ ن هستیم

  پاسخ دادن
 18. 3

  نعمتی

  درجواب آقای محمدمراد محمدی کە مشخص نیست کجایی هستند اعلام دوبند وصورت جلسات وجود دارد کەمردم روستا حق دارند ازمراتع خودشان استفادە کنند ،این حق اهالی است از آقایان کریمی و محمدنژاد می خواهم مدارک شکایات را هم ارائە دهند

  پاسخ دادن
 19. 2

  محمدمراد محمدي

  اقدامات زیر راجهت حفظ و نگهداری و استفاده گله داران روستا ازاین کوهستان اعلام کردند
  كدام اقدامات.
  آخه تو را خدا اين مطلبه كه گذاشتيد.

  پاسخ دادن
 20. 1

  شهروند نودشه

  با سلام
  به نظر من شهروند بجای این کاغذ بازیا و دنبال کردن حق و حق کشی بیایم مسالمت امیز در کنار هم زندگی کنیمو از نعمتهای الهی بهره ببریم.
  الانه روز اکثریت مردم دزاور به قاچاق مشغول هستن ،کی وقت داره بره دنبال دامداری…اونایی هم که میرن انگشت شمار هستن که با وجود مساحت دالانی و اطراف آن جا و فضا برای انگشت شمار دامداران نودشه و اطراف آن هم هست.
  بیایید به جای دنباله روی از حاکمیت کاغذ بازی ،دست یکدیگر را بگیریم.

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.