22 Comments

 1. 17

  Kaveh

  بزرگترین مرجع تاریخ، ایکس، میباشد لطفا مراجعه کنیم!؟!؟!؟!؟

  پاسخ دادن
  1. 17.1

   حاتم حکیمی

   سلام
   آقای kaveh ظاهراً اشاره به دوست عزیزمان دارند که با ایکس خودشان را معرفی نموده و با نظر آقای سردار پاو که در ارتباط با حفاری های انجام شده و یافتن کوزه های گلی که به اصفهان برای انجام آزمایشات بر روی آن هابرای به دست آوردن قدمت تاریخی آنها فرستاده شده اند دارد .مخالفت می کند
   و خودشان هم هیچ مستند تاریخی برای نظرشان ارائه نمی دهند.
   منظورشان این نیست که مطلب ارائه شده فاقد مستندات تاریخی است

   پاسخ دادن
 2. 16

  ایکس

  آقای فلانی گفتند ما گل رس یافتیم و بردیم اصفهان و نشان تاریخ سه هزار ساله بود و چند کوزه پیدا کردیم که به روایتی مربوط به دوره میترا پرستی است و چون چند قبرستان وجود دارد پاوه سه هزار سال قدمت دارد و یا گفته اند پاوه از پاو گرفته شده و پاو سرداری بوده…
  جناب سردار و جناب حکیمی برای داشتن یک گزاره درست آنچه ارایه کرده اید کفایت نمی کند ویکی پدیا نمی تواند مرجع معتبری برای اثبات خواسته های شما باشد همچنانکه کتاب جناب امینی بزرگوار نیز نمی تواند مرجعی برای اثبات ادعای شما باشد.
  با تشکر

  پاسخ دادن
  1. 16.1

   حاتم حکیمی

   عرض سلام وادب حضور جناب ایکس
   شما مستنداتی که دارین ارائه نمایید .اگر واقعا در این زمینه مطالعاتی دارید که اثبات نماید تاریخ اورامانات به چه زمانی باز می گردد.چرا پوشیده نگه می دارید برای روشنگری هم شده و برای استفاده عموم مفید است به طور دقیق ارائه نمایید . این کوزه هاکه در منطقه یافت شده خود گواه و شاهد بر این مدعاست
   که ساکنین این منطقه صدها سال قبل از حمله ی اعراب به منطقه حضور داشته اند .شما چرا دوست دارید تاریخ گذشتگان را انکار کنید.
   در ضمن شما با طرح این بحث از اصل مطلب بنده خارج شدید .

   پاسخ دادن
 3. 15

  حاتم حکیمی

  با سلام اینم آدرس سایت ویکی پدیا که می تواند برای دوستان در کسب اطلاعات در زمینه های مختلف تاریخی و غیره مفید باشد.
  https://fa.wikipedia.org/wiki/پاوه
  درباره ی پاوه اینچنین گفته:
  وجه تسمیه و پیشینه تاریخی[ویرایش]
  پاوه از مناطق زیبای استان کرمانشاه است. نام پاوه را به «پاو» سردار یزدگرد سوم – آخرین پادشاه ساسانی – منسوب می‌دانند که جهت جلب حمایت مردمان کرد، روانه این منطقه‌شد و مورد احترام اهالی قرار گرفت. بعدها به خاطر تجلیل از آن سردار، این ناحیه را پاوه نامیدند، که در کتاب‌های عربی فاوج آمده است. پس از اسلام فاوج نام گرفت سپس به پاوه تغییر نام یافت.[۲]

  عده‌ای دیگر معتقدند که واژه پاوه به معنی پایدار و ثابت (ایستاده در گویش هورامی) است. هم چنین معنای کلمه هورامان از اورتن (اورامان) نام یکی از سرودهای دینی زرتشتیان گرفته شده‌است. قلعه دژ و پاسگه که هنوز در پاوه وجود دارند بازمانده و باروی عهد آن سردار است. ظاهراً در محلی نزدیک پاوه که اکنون جنگاه گفته می‌شود مردم پاوه با سعدوقاص جنگیده‌اند.[۳]

  پاسخ دادن
 4. 14

  سردارپاو

  خدمت همه دوستان ومخصوصا اقایX!!!عارضم در کشورمان ایران مردم دوگونه زیستە اند..یاچادرنشین وکوچ نشین بوده اند یا یکجانشین.. مردم وتیره های ترک (وارداتی)..بختیاری ..ترکمن..وکردها کوچ نشین وچادرنشین بوده اند….وتمام مردمان حاشیه دریای خزر جنوبی(گیلک.مازنی..تبری ودیلمان)بعلاوه فارسها وتاحدودی بلوچها واز همه مهمتر هورامیها مردمانی یکجانشین بوده اند…اگه از یک سالخورده هورامی بپرسید که پدران وپدر بزرگش چگونه زیسته اند بی گمان میگوید یکجانشین بوده است درواقع هیچ هورامی به یاد ندارد که کوچ نشین بوده باشد..
  فلذا مردمان یکجانشین همواره از نظر ادبیات وزندگی وفرهنگ مثال زدنی بوده اند..اما درمورد سابقه سه هزارساله پاوه باید گفت وجود بیش از 9قبرستان قدیمی فقط درشهرپاوه(مجال بررسی دیگر نقاط هورامان نیست)به فاصله تقریبی 300تا500سال(برای هرقبرستان وجابجای به قبرستان دیگر طبق شواهد ومدارک)اثبات کننده پیشینه بیش از 3هزارساله پاوه است. شما کافیست نگاهی به شهرهای همجوارمان مانند مریوان وجوانرود و.. بیندازید که با ان همه جمعیت تنها یک قبرستان دارند که موید نوبودن زندگی شهری انان است واما در کتاب محقق دلسوز وگرانقدر ودانشمند شهرمان اقای محمدرشید امینی درکتاب “اورامان…”اینگونه امده ..**اقای خورشیدی میگفت”هنگامیکه چشمه مله خول (ونقاطی دیگر از دامنه کوه شاهو) را دستکاری نمودیم که اب بیشتر شود به لوله های درست شده از گل رس برخوردیم…..که بعد از بردن انها به دانشگاه اصفهان وازمایشگاه ان معلوم شد این لوله های سفالی انتقال اب بیش از 3هزارسال قدمت دارند..(ص90)ویا ایشان درجایی دیگر به خاکبرداری ساختمان فعلی اداره فرهنگ و ارشاداسلامی اشاره میکند که چندین کوزه بزرگ کشف شدند(بنده نیز انها رادیده ام)که معلوم شد داخل این کوزه ها جای تدفین اجساد بوده اند که بروایتی برمیگردد به دوران میتراپرستی(بیش از سه هزارسال) ص71..واگه تنبلی نفرمایید!!وکمی کتابخوان باشید تشریف ببرید این کتاب ارزشمند راتهیه فرمایید..وکمی مغزتان را از اکبندی خارج کنید ..سوختن کمی فسفرمغز گاهی لازم است!!!!!

  پاسخ دادن
  1. 14.1

   حاتم حکیمی

   با عرض سلام خدمت شما سردار پاوه ممنون از بیانات شما برخی از دوستان در اظهار نظر مقداری شتاب به خرج می دهند .این کوزه هایی که شما فرمودید در زمین اداره ارشاد اسلامی پاوه هنگام خاک برداری من هم خودم رویت کردم بیشتر جاهای منطقه ی پاوه وروستاهای اطراف پاوه همانند خانقاه دوریسان ودشه از این کوزه ها هنگام خاک برداری یا شخم زدن زمین یافت شده است.
   باجستجو در اینترنت جواب سوالات زیادی را می توانیم به دست آوریم.سایت ویکی پدیا را برای دوستان پیشنهاد می دهم که اطلاعات خوبی به دست می آورند اینم لینک سایت
   https://fa.wikipedia.org/wiki/پاوه

   پاسخ دادن
 5. 13

  حاتم حکیمی

  عرض سلام وادب حضورمدیریت محترم سایت و کلیه ی کاربران عزیز وبالاخص عزیزانی که اظهار نظر فرموده اند.ممنون از عزیزانی که با نام مستعار یا حقیقی خود اظهار نظر فرموده اند ولی مشخص کنند آقا یا خانم هستند .(آقای س-خانم ح ) تا ما در پاسخ دادن به نظراتی که نیاز به پاسخ دارد از آقا یا خانم استفاده کنیم.
  از پیشنهادات شما که واقعاً به جا هستند صمیمانه سپاسگزارم
  امیدوارم مسئولین ذی ربط که کاری از دستشان بر می آید جهت رونق و زیبا سازی هر چه بیشتر پاوه و اورامانات چه شهر و چه روستا بهره کافی ببرند و به کار بگیرند.همه چیز را همگان دانند.

  پاسخ دادن
 6. 12

  ایکس

  با سلام
  خوشحال میشم سند قدمت تاریخی بیش از سه هزار سال را ارایه نمایید همچنین مرجعی که در آن آتشگاه را دومین آتشکده زرتشتیان نامیده باشد!
  داشتن چشمه و جویبار و رود و کوه و صنایع دستی و یک ماسوله یا دو ماسوله یا هزار ماسوله یا اصلا بدون ماسوله چه دردی از ما دوا می کند جوامع دیگر برای شناسایی ما و شما از شاخصهای دیگری استفاده می کنند از جمله شاخص اقتصادی شاخص مطالعه و شاخص شادی و شاخص جمعیت و غیره و غیره آیا با شاخصهای آنها ما در رتبه چندم هستیم ؟
  این ادعاهای ما در میزان بین المللی چه اندازه ارزشمند است اگر ما قله داریم دیگران نیز دارند اگر ما یک دریاچه داریم دیگران هزار تا دارند اگر ….
  دیگران ما را در هجوم هزار نفره برای دست یافتن به یک بار صد کیلویی و جابجایی آن در کمتر از سی دقیقه و با نام کوله بر می بینند .
  با تشکر

  پاسخ دادن
  1. 12.1

   حاتم حکیمی

   دوست عزیز که خودتان را با ایکس معرفی فرمودید حضور شما سلام و عرض ادب دارم اینطوری که شما می فرمایید پاوه اصلاً وجود نداشته یک مرتبه اسم ورسمی پیدا کرده. نظر شما برای بنده محترم است. و این شاخص ها که فرمودید درست اسم هیچ شهری را نمی برم به خاطر اینکه کسی دلخور وآزرده خاطر نشه ولی شهر های دیگر که مسافران برای رفتن به آنجا هزینه های هنگفت صرف می کنند مگر این شاخص هارا که شما فرمودید دارند.و نام شهرها شون را هم به روستاهای اورامانات ما تشبیه کردند .اگر به اهالی ماسوله بگویند (ماسوله پاوه ی کوچک)آیا می پذیرند؟چرا ما به آسانی برخی چیزها را که به ظاهر پیش پا افتاده هستند می پذیریم .اگر در آینده گفتند زبان هورامی یا سورانی هم چون زبان رسمی کشور یا زبان بین المللی نیست خوب نیست به کار ببریم اینو هم بپذیریم خوب از نام ها ی با اصالت و زبان ما چه چیزی باقی می ماندبه جای اینکه اسمی جعلی را به آسانی بپذیریم بیاییم نام کوه ها و روستاها و اماکن خودمان را برای همیشه تاریخ ثبت کنیم که آیندگان از ما به نیکی یاد کنند این ها میراث گذشتگان ماهستند.نسل آینده ما کمااینکه در محاورات با کمال تاسف واژه هایی به کار می برند که ما را از اصالت زبانمان دور می کند. هدف بنده همانطور که در نوشته عرض کردم این است که نام های اصیل و ریشه دار را کم رنگ نکنیم .برای بنده وخیلی از عزیزان سنگین است که تابلوی مغازه ای یا ورودی شهر با یک نام جعلی و ساختگی باشد .
   ممنون که نوشته بنده را مطالعه فرمودید امیدوارم در این رابطه تجدید نظر بفرمایید.

   پاسخ دادن
 7. 11

  یک شهروند

  باعرض سلام…آقای حکیمی مطلب جالبی ارائه کردن..ممنون..بقیه آقایونم که نظردادن جالب بوددست شمام دردنکنه…بنظرمن میتونیم واسه اینکه شهرمون روبهتروبیشتربشناسن بایدمثل ایام عیدبه این مسافرایی که خیلیم زیادن ومیان توشهرمون یه پوسترازشهرپاوه باعکسای دالانی وغیره بدیم ومطالبی مثل تاریخ وقدمت شهرمون ذکرشده باشه…واگه خدمتمون به این مسافراودانشجوهاوکارمندای عزیزی که اهل پاوه نیستن واومدن اینجاخدمت بکنن روبهترانجام بدیم قطعاهرکدوم ازاوناوقتی روانه دیارخودشون میشن بهدتعریف ازحالوهوای پاوه میپردازن وخودش تبلیغ خیلی خوبیه..البته بایددرکنارایناامکانات شهرمونم یکم بهتربشه مثل ساختن آلاجیقهای بیشتری دربلوار..گذاشتن نیمکتهای بیشتردراونجا..گذاشتن شیرآب بیشتردرمکانهای دیگربلوار..آسفات خروجیهای شهرروبه روستاهای خانقاه..گلال..دشه..دوریسان…مسیرهای بیدمیری وهانه برالوکه خیلی داغونن…من بشخصه دیدم که مسافرعازم یکی ازاین روستاهاشده که تعریفشوکردن ولی توراه پشیمون شده بخطروضعیت افتضاح جاده..

  پاسخ دادن
 8. 10

  سلیمی

  همیشه این سوال بوده برام که شهر به این قدمت و زیبا چرا بایستی به یه روستای زوار در رفته شمال تشبیه بشه

  پاسخ دادن
 9. 9

  بهمن

  بسیار زیبا گفتید حتی تشبیه کردن شهری بااین قدمت وزیبایی کاری بسیار اشتباه بوده وموجب کم رنگ شدن نام واصالت واقعی دیارمان میشود.دس وه ش بژی

  پاسخ دادن
 10. 8

  بی سواد

  ای کاش اسم پاوه ،هیچ بود ولی بیکاری در این شهر ریشه کن میشد این جوانان بیکار….

  پاسخ دادن
 11. 7

  سردارپاو

  چنین گفت زردشت…نیچه
  شاید منظور از زردشت همان کورش کبیر است که درقران به ذوالقرنین نامیده شده است
  چراکه بسیاری از مفسران قران وتاریخدانان ذوالقرنین راهمان کورش کبیرمیدانند ازجمله ایت الله طباطبایی مفسربزرگ قران

  پاسخ دادن
 12. 6

  همشهری

  آقای حکیمی به خاطر اینکه می گویند پاوه شهر هزار ماسوله یعنی مردم زیاد به شمال سفر کرده اند ولی شهر پاوه هنوز برای هم گشورهای عزیز شناخته شده نیست.به دلیل اینکه می گویند شهر هزار ماسوله.یعنی که در غرب گشور شهر ی به این زیبای وجود دارد که مانند شمال خوش آب وهواست. که بتوانیم برای شهر زیبای خود قطب گردشگری وتوریستی را جذب کنیم ما باید تلاش کنیم نه تنها برای گشور خود بلکه به تمام نقاط دنیا که ما شهری به این زیبای ، خدا وند بزرگ به ما بخشیده است .

  پاسخ دادن
 13. 5

  م ولدبیگی

  با تشکر از اقای حکیمی و مطلب مفید و بجای ایشان
  یک نکته
  هیچ گونه سند قابل استنادی در هیچ کجای جهان وجود ندارد مبنی بر اینکه زرتشت یا زردشت و… پیامبر باشد و این شبهه تنها و تنها ساخته افسانه سراهای ایران باستان می باشد ( یک نکته ؛
  یعنی شخصی که از طرف خداوند جهانیان فرستاده شده تا مردمان را به پرستش خداوند دعوت کند و مردم را یکتا پرست کند….نه پرستش اتش و اب و خاک و….
  در این باره قدری بهتر و منصفانه تر بیندیشیم بد نیست)
  با تشکر

  پاسخ دادن
 14. 4

  م.ص

  آقای حکیمی عزیز برادر بزرگوار تشبیه پاوه به ماسوله دلیل بر نادیده گرفتن امتیازات و ویژگی های دیگر شهرمان نیست بلکه این تشبیه حاوی یک پیام مبرهم و روشن هستش اونم اینکه پاوه به مانند ماسوله شهری پلکانی(خانه های روی هم ساخته) می باشد!و این تشبیه هیچ ایرادی ندارد و قطعا هیچ امتیازی را از پاوه سلب نمیکند!!! شما که ماشالله تحصیلکرده هستین و میدونین در ذکر مثال باید اون چیزی که بعنوان مثال آورده میشه شهیر تر و جاافتاده تر از اون موردی باشه که قصد تمثیل شو داریم!مثلا میگیم علی مثل شیر شجاع است و شیر در هر فرهنگی نماد شجاعت است و برهمه مشخص است هیچگاه نمیایم بگیم علی مثل احمد شجاع است چون ماهیت احمد برای مخاطب مبهم و نااشناست!تشبیه پاوه به ماسوله برهمین منوال است در ایران زمین و حتی جغرافیای جهان ماسوله نماد پلکانی بودن هستش و از این تمثیل من باب تفهیم استفاده میگردد!!و گرنه همه که مثله من و شما دالانی و هجیج و ساختار پاوه رو نمیشناسن برادر عزیز!!!خواهشا وقت تون صرف مطالب مهم تری بکنین.

  پاسخ دادن
  1. 4.1

   حاتم حکیمی

   دوست عزیز در مثل جدل نیست اینو همه میدونیم هدف این است که نام های اصیل را کم رنگ نکنیم
   با گذشت زمان چه بسا نام پاوه برای همیشه به هزار ماسوله بدل بشه چیز بعیدی نیست.
   در ضمن مردم ماسوله شاید راضی نباشند که شهر ودیارشان را هزار بار از شهر ودیار خودمان کوچکتر معرفی کنیم. اگر خاطر مبارکتان باشه چند سالی کرمانشاه به باختران تغییر نام یافت .حتی پلاک خودرو هاشناسنامه ها و تابلوی تمام ادارات وارگان ها به این نام شد که مردم اصیل کرمانشاه با کمک نماینده وقت تلاش کردند و باختران را به به کرمانشاه دوباره تغییرنام دادند.

   پاسخ دادن
 15. 3

  س

  با عرض سلام خدمت جناب اقای حکیمی ودست اندرکاران سلام پاوه
  اقای حکیمی به نقطه بسیار درستی توجه کردند
  لازم است سلام پاوه بعنوان یک رسانه تاثیر گزار
  دراین مورد فرنگ سازی کند

  پاسخ دادن
 16. 2

  ناشناس

  جناب حکیمی ممنون
  ولی اگر یک شب در تپه کوله بخوابی خواهی دید خوابیدن در تراس و پشت بام و … دیگر معنی ندارد. به لطف فاضلاب و آبیاری آن برای باغات و تصفیه خانه موجود در دامن باغات اسبق پاوه پشه های کولیسیده دیگر تاب و توان برای آدم بجای نمی گذارند.
  باغات گردو را خواهی دید که شاخه های خشکیده آن نشان از رشد اپارتمان دارند….
  زمین های را مشاهده خواهی کرد که به به کاشت صیفی جات اختصاص داده شده اند تا سال بعد تقسیم بندی و متری …… به فروش برسند. جناب حکیمی گویا پاوه خواهد مرد….

  پاسخ دادن
 17. 1

  Kaveh

  جناب حکیمی بسیار زیبا و خوش‌بینانه بود ما نباید اصالت خود را با چنین لغات و واژه هایی زیر سوال ببریم و برای آیندگان نامفهوم بماند، پاوه همیشه مرکز اورامانات بوده با توجه به اینکه در مرکز روستاها و شهرهای اورامان، استان سنندج و کرمانشاه و هلبجه میباشد، بهتر است نگین هورامان یا پایتخت هورامان بگیم تا هزار ماسوله که مطمئنم مردم ماسوله نیز ناراضی به چنین واژه ای هستند.
  در این رابطه خود مردم نیز مقصر هستند، نباید از چنین اسامی غلط مانند بید میری، هزار ماسوله،….. استفاده کنیم.

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.