15 Comments

 1. 8

  ناشناس

  آخه کجاش مشکل داره
  خوب برادر عزیز من رییس رو می شناسم
  نظر جناب رییس رو بذار
  خان ومان آدم تابع رییس است

  پاسخ دادن
 2. 7

  شهروند پاوه

  جناب آقای وهابی یک سوال چرا ؟؟؟؟ شما اگر دلسوز منطقه هستید درپاوه یا شرکان آنها را انجام نمی دهید 2-چرا؟؟؟ شمادرتهران کارمی کنید دوستان شما قدرت مالی ندارن ازدواج نمایند شما پدرکارمند مادرکارمند دارید دایی ثروت مند نفس گرم می کشید اول فکر کنید بعد پشنهاد بدهیدلطفا

  پاسخ دادن
  1. 7.1

   عبدالرحمن وهابی

   دوست عزیز سلام…
   همیشه قضاوت کردن از دور را تنها گزینه ی درست ندانید…
   آیا اگر بنده الان توانایی عملی کردن ایده هایم را نداشته باشم و کلی ایده در ذهن داشته باشم تعدادی زیادی از مردم به بنده نخواهند گفت وقتی خودت نمیتوانی کاری را عملی کنی چرا تنگ نظر هستی و آنها را در اختیار کسانی که طالبش هستند، قرار نمیدهی؟…واقعا همین قضیه پیش نمی آمد..

   بنده در این برهه از زمان دو راه بیشتر ندارم…..یا ایده هایم را در ذهن خودم نگه دارم و آنها بی استفاده نگهداری کنم …یا اینکه آنها را مطرح کنم شاید جرقه ای شد برای کسانی زمینه ی آن را دارند و فقط دنبال یک بهانه هستند برای شروع….جوابش با خودتان و انصاف خوانندگان…

   البته بسیار خوشحالم که این مقاله ارائه شد چون در تلگرام این چند روز بعد از این مطلب و از طریق آن تعدادی از عزیزان با بنده در ارتباط بودند و هر کدام ایده هایی دارند که امیدوارم جرقه ای شده باشد برایشان و بنده هم اگر کوچکترین کمکی از دستم بر بیاید با دیده ی منت پذیرفته و می پذیرم و دریغ نخواهم کرد.
   پدر و مادر کارمند و اقوام ثروتمند تقریبا هیچ ارتباطی با این مبحث ندارد و بسیاری از عزیزان شرایط بسیار بهتر و بسیار بدتری از بنده دارند و اساسا ایده و نظر بنده منتج از چنین شرایطی نیست.

   با سپاس از شما

   پاسخ دادن
 3. 6

  معلم، دوست.

  دوست خوب من این نشاءت گرفته از پاگی
  وصداقت شما است.اما؟؟؟!!!
  به قول بزرگان متقدم :
  شترازبارمینالدمن ازدل//بنالیم هردومان منزل به منزل
  شترنالد که من بارم گرونه//منم نالم که دور اوفتادم از ول
  (باباطاهر) ول =دل

  پاسخ دادن
 4. 5

  ***********

  مگه با مرز مشکله مشه

  پاسخ دادن
 5. 4

  پاوه!!!

  سلام عرض میکنم خدمت دوستانی که هدفشان پیشرفت بیشتر جوانان شهر است…
  اما اینجا ذکر چند نکته ضروری است همونطوری که خودشما در نوشته های خود فرمودید این پیشنهادها خام است…!!!
  با احترام کامل به شما ولی بیشتر این پیشنهاد ها به درد نخور می باشد
  کشت زعفران و پسته!!!
  شما اصلا میدونید که پسته چند سال درختش به بار می نشیند یا اینکه هزینه خرید بذر زعفران گران است یا اینکه از هر چند هکتار زمین که بهترین زعفران را در آن کاشته باشند چند گرم زعفران برداشت می شود!!!! با کدام زمین!!!!!!!!
  ماهی خاویار!!! اینقدر واضح است که اصلا بحثی برای انکار کردن لازم نیست…
  مثالهای دیگه ای هم که بیان نمودید بیشترشون حتی ارزش صحبت کردن ندارند… چون بیشترشون باید سرمایه داشته باشی تا بتونی انجام بدی
  این پیشنهاد های شما به قول قدیمی ها از جای گرم بیرون میاد…
  بهتر بود که بجای مخاطب قرار دادن جوانان سرمایه داران شهر را مخاطب خود قرار می دادید که با سرمایه گذاری می توانند برای شهر ما ارز آوری کنند… نه اینکه طرف 6 سال بیشتر یا کمتر آکادمیک در رشته های مختلف درس خونده الان بیاد خشکبار بفروشه… این افکار مربوط به ذهن های خلاق نیست با تمام احترام به مطالب شما و تایید خط فکری شما که نباید جوانان بیکار و خموده به امید آینده بنشینند

  پاسخ دادن
  1. 4.1

   ناشناس

   مشکل اصلی جوانان ما این جمله است: “نه اینکه طرف ۶ سال بیشتر یا کمتر آکادمیک در رشته های مختلف درس خونده الان بیاد خشکبار بفروشه”
   مگر یک شهر غیر صنعتی مثل پاوه چند نفر مهندس مکانیک و صنایع و عمران و معماری و … لازم داره؟ اصلا چند نفر مهندس لازم داره ؟ شاید بعضی ها خوششون نیاد اما دیگه درس خوندن کافیه به نظر من پسرها رو از 18 سالگی باید فرستاد دنبال کار هر کاری از کارگری گرفته تا نانوایی و مکانیکی و … کسی که از 18 سالگی کارکنه توی 28 سالگی حداقل دنبال کار نمی گرده و یه تخصص داره برای خودش یه پس انداز و تجربه داره حین کار هم می تونه درس بخونه.
   مشکل ما کار نکردن نیست یا حتی نبود کار هم نیست. مشکل اصلی نداشتن فرهنگ کار است تعریف ما از کار کردن فقط یک نوع از کار است: “کارمندی” شاید نتوان برای جوان فوق لیسانس 30 ساله بیکار از این نسخه ها پیچید اما برای نوجوانان دبیرستانی این ایده ها بد نیست.

   پاسخ دادن
   1. 4.1.1

    یه همشهری

    واقعیت اینه که شهر پاوه یه شهر غیر صنعتی، واقعا غیر کشاورزی! و در کل غیر کاریه!!
    آخه جوون منطقه بجز مغازه داری و مرز (کوله بری)و کارمندی باید به چی رو بیاره؟ ؟ ؟
    خلاصه اینکه در نظر قبلی هم نوشتم، سرمایه خوبی برای به راه انداختن کسب و کار های تولیدی کوچک لازمه که روال اداری وحشتناکی داره و بیش از پیش همت سرمایه دار ها رو میطلبه که اونا هم هیچگونه اشتیاقی ندارن متاسفانه

    پاسخ دادن
  2. 4.2

   عبدالرحمن وهابی

   با عرض سلام خدمت شما
   دغدغه ی شما را متوجه هستم اما به گمان بنده مقداری از سخنان بنده سو برداشت شده است…
   بنده نگفتم یک جوان با تحصیلات مهندسی بیاید و کیلو کیلو عسل بفروشد یا خشکبار عرضه کند ( کما اینکه اصلا این کار را عیب نمیدانم و در برهه ای از زندگی خودم این کارها را کرده ام و این کار را عار نمیدانستم)
   سخن بنده اینست که در منطقه ی ما مثلا عسل هایی با کیفیت بالا وجود دارد چند جوان با انگیزه میخواهد که چند میلیون هزینه کنند و کارگاهی خیلی کوچک تاسیس کنند(حتی در حد 10 متر مربع) برای بسته بندی شکیل همان عسل های با کیفیت با قیمتی بیشتر و سودی بیشتر.

   من هم دوست داشتم برای همه ی جوانان و مهندسان ما کار بود اما باید قبول کنیم که در پاوه چنین موقعیتی نداریم.

   اگر اینگونه بنگریم که کسی مدرک مهندسی دارد نباید گاو و گوسفند پرورش دهد بزرگترین دامداران صنعتی دنیا الان به این شکل نبودند و بزرگترین صادر کنندگان ایران الان اصلا وجود نداشتند و میگفتند مدارک ما مرتبط نیست و به انتظار پیشنهاد کاری مرتبط می نشینیم.

   در رابطه با پیشنهاد های ماهیان خاویاری، پسته و زعفران هم همان طور که گفتم کلیاتی مطرح شده است و نیاز به تحقیق و تفحص بیشتر دارند و تعدادی از این پیشنهادات را بنده از دوستانی از جای جای ایران شنیده ام که طبیعتا بعد جغرافیای مطرح می باشد. اما در پاوه هم پسته کاشته شده و هم زعفران ….حال اینکه آیا بازده دارد یا خیر باید توسط فردی که علاقه مند به انجام دادن چنین حرکت هایی است بررسی شود نه اینکه همه چیز آماده ی کار باشد.

   ممنون از توجهتان

   پاسخ دادن
 6. 3

  ناشناس

  جناب رحمانی
  هر چی بدبختی میکشیم از همین گردشگری میباشد تا میایم حرف بزنیم میگن پاوه گردشگری داره پاوه مرز داره . شما بفرمایید بنده و دوستان لا مدارک دانشگاهی برق و مکانیک گردشگری و صنایع دستی رو کجای دلمون بزاریم . بنده دوست دارم در بخش صنعت کار کنم اما علاوه بر پاوه حتی در شهر کرمانشاه نیز کارخانه های مستقر در شهرک صنعتی فرامان و…. ماه هاست که یک کارگر ساده هم جذب نکردن و همگی در حال ورشکستگی . متاسفانه در پاوه همه انرژی ها صرف بازکردن مرز و….. میشود .
  کاش نمایندگان مجلس کل استان به این موضوع بیشتر فکر کنند.
  هر کس رو برای کاری ساختند بنده 18 سال در دانشگاه تحصیل نکردم که گیوه و عسل و و خورجین ….. بفروشم .

  پاسخ دادن
  1. 3.1

   عبدالرحمن وهابی

   دوست عزیز سلام
   وضعیت ایران در این چند سال اخیر بر هیچ کس پوشیده نیست….متاسفانه روز به روز از آمار شاغلین کاسته شده است و بیکاری را بیشتر با پوست و استخوان دیده ایم بخصوص در پاوه….اما چاره چیست؟ آیا باید بنشینیم و منتظر شغل دولتی باشیم تا برایمان دعوتنامه بفرستند؟ آیا باید منتظر باشیم تا مثلا اگر در رشته ی فیزیک هسته ای درس خوانده ایم از طرف انرژی اتمی برایمان دعوت نامه بیاید؟ آیا غیر از اینست که عامل بازدارنده ی امروز پاوه انتظارات بالای ماست؟
   همه ی این شرایط خوب می شد اگر می بود اما افسوس که چنین نیست….تنها چاره ی برون رفت از مشکلات امروز پاوه کارآفرینی است…..به هر نحوی که باشد…چه با بسته بندی محصولات غذایی باشد چه با تولید قطعات صنعتی….چه با گردشگری .
   همچنین شما را ارجاع می دهم به جواب بنده به نظر کاربر “پاوه!!!” در نظرات همین بخش.

   سپاس از اظهار لطفتان

   پاسخ دادن
 7. 2

  نودشه بیکس و تنها

  هر کی بیکاره یک قاطر بخره بیاد مرز مشکلش حل میشه .

  پاسخ دادن
  1. 2.1

   ناشناس

   عااااااااااااااااااااالي بهترين نظر نظر شماست دوست عزيز

   پاسخ دادن
   1. 2.1.1

    فرزام

    تپه کوله پرا تخوا بیده برده ولله مغزم لوان
    تاته رووو ارو ساحبه دنیاشا کرده به حشر

    پاسخ دادن
 8. 1

  یه همشهری

  برادر گرامی ، جناب وهابی. تشکر از مطلبی و فکر و انرژی که برای جمع آوری این مطلب کشیدید. اما کاش به این نکته هم اشاره کافی می کردید که واقعا جوانان منطقه سرمایه کافی و حامی ندارند. وقتی طرحی ارائه می شود، همین جوانان هزار خان و مرحله را باید طی کنند تا بتوانند مبلغی وام دریافت کنند که آنهم در مراحل پایانی دریافت وام تازه متوجه چند ضامن بودن و وجود سرمایه اولیه و … می شوند!
  هیچ کاری هم بدون طرح و سرمایه و حامی امکان ندارد موفق باشد! تنها سرمایه جوانان بیکار منطقه علم و دانشی بدون سابقه عمل است!
  از نظر من باید سرمایه داران و بزرگ ترهای شهر دست به کار شوند! از مسئولین گرفته تا آنها که همیشه پول و سرمایه شان را در املاک و مستقلات سرمایه گذاری می کنند… واقعا جوان منطقه هیچ سرمایه ای بجز علم و تلاش ندارد

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.