74 Comments

 1. 51

  Fgf

  سلام.لطفاچگونگی واردشدن به سایت ماموستا بهروزراهنمایی کنید,باتشکر

  پاسخ دادن
  1. 51.1

   فرهاد صالحي

   با سلام اطلاعی در این زمینه نداریم

   پاسخ دادن
 2. 50

  osame

  Surah Al-Mumenoon, Verse 110:
  فَاتَّخَذْتُمُوهُمْ سِخْرِيًّا حَتَّىٰ أَنسَوْكُمْ ذِكْرِي وَكُنتُم مِّنْهُمْ تَضْحَكُونَ

  امّا شما آنها را به باد مسخره گرفتید تا شما را از یاد من غافل کردند؛ و شما به آنان می‌خندیدید!
  (Farsi)

  via iQuran

  پاسخ دادن
 3. 49

  تکفیر نکنید .

  بسم الله الرحمن الرحیم
  الحمد لله رب العالمین . سپاس و ستایش مخصوص رب العالمین که هیچ گاه بنده مومنش را تنها نمی گذارد . جزاک الله و خیرا .احسنت بر شما ماموستای عزیز . والله به قصد تشویق و ترغیب شما و دیگر عالمان منطقه میگویم و مطمئنم که به آن غره نمیشوید هزار بار الحمد ولله که عالمان دین مبین اسلام قدرت رسانه را درک کرده و خود را موظف به حضور میدانند احسنت قطعا خدا پاداشی نیکو به شما میدهد .بارک الله از هیچ کس و هسچ چیز نهراسید که خدا پشت و پناهتان است .احسنت بشکنید تابوهای مسلمانان سست عنصر (خودم اول نفر) را .بارک الله بارک الله . هرکه نقد دارد بکند چون او درک نکرده بگذارید نقد بکند خدا انشاءالله هدایتش بکند که اگر نخواهد هیچ بنی بشری نمیتواند . سبحان الله در قران میفرماید به پیامبرمان صلی الله علیه و اله وصحبه و سلم .لعلک باخع نفسک …. برادران ایمانی بگذارید بگویند .الله یاورتان که هدایتتان اشکار است .

  پاسخ دادن
 4. 48

  بل

  زلزله القایی
  یکی از مشکلاتی که ساخت یک سد به همراه خود می آورد زلزله القایی یا زمین لرزه تحریکی است .
  سدهایی که عمق مخزن آنها بیش از 80 تا 100 متر است با فشار بر پوسته ی زمین باعث تحریک گسلها و ایجاد زلزله القایی می شوند
  فشار آب انباشته شده در مخزن این سدها صدها میلیون تن است ، این فشار بیش از حد تحمل بر زمین می تواند تعادل طبیعی و فیزیکی سنگ بستر را بر هم زده ، باعث لرزش گسلها و در نتیجه ایجاد زلزله شود
  زلزله های القایی قدرت کمی دارند و معمولا از 4 ریشتر تجاوز نمی کنند و در منطقه ، بخصوص در نزدیک دریاچه ی سد ایجاد می گردند ، اما ساخت سد در نزدیک گسلها یا زمینهای با سنگ زیرین سست می تواند با دریاچه های کوچکتر زلزله های قوی تری نیز ایجاد کند و کانون وسیعتری را تحت تاثیر قرار دهد
  پر یا خالی شدن سریع مخزن سد ، پر شدن بیش از حد مخزن ، نفوذ آب به لایه های زیرین زمین مدت زمان نگهداری آب پشت سد ، شرایط سنگ بستر سد ، هرکدام می تواند باعث تحریک و ایجاد زمین لرزه شود .
  بررسی ها نشان می دهد بعد از ساخت سد سفید رود همه ساله حدود 120 زلزله خفیف با بزرگی مطلق کمتر از 2 درجه در مقیاس ریشتر در منطقه ثبت شده است. مرکز این زلزله‌ها از حدود 40 کیلومتری محل سد دورتر نبوده و تعداد آن‌ها به طور قابل توجهی از تغییرات ارتفاع آب دریاچه سد تبعیت کرده است .

  پاسخ دادن
 5. 47

  احبک فی الله یا اخی

  سلام علیکم خدمت برادران مسلمانم
  به ان دسته از دوستان عرض میکنم که کاک بهروز عزیزی را نمیشناسند و از سطح علمی ایشون اطلاعی ندارند و اسلام و مسلمان را به باد تمسخر میگیرند شما همان لکه ابر جلوی افتاب هستید… خیلی ها در این دنیا هستند مثل بنده و خیلی ها در این شهر که هم دوران جوانی را طی کردیم و هم دوران بی عاری و بی دینی. هم کتاب داروین وهم صادق هدایت و امثال انان را خوندیم هم با دوستان به نام روشنفکر دوست بودیم و هم تو جمعشون بودیم.ولی الحمدلله نعمت هدایت و روشن فکری واقعی شامل حالمون شد و به جمع مسلمانان واقعی پیوستیم.دوستان بخدا قسم باور کنید اینها فقط به دنبال خوشگذرانی و ازادی نامشروع هستند و بزرگترین سد مقابل شون اسلام و مسلمان هستند از هر ترفندی برای تخریب مسلمان استفاده میکنند از مسخره کردن یک مسلمان ساده تا تخریب و فحاشی به علمای مبارک که جوانی و وقتشون رو صرف هدایت انسانیت به اصل خود می کنند استفاده میکنند.این دسته از مردمان قلب شون مرده و کر کور لال میباشند .این غرب زدگان بدبخت غرق در تخیلات هستند وعشقشون امریکا و اروپا ست و حفظ کردن حرفهای نیچه و میچه.اینان گناه ها را زیبا جلوه میدهند به الله هیچی نیستند ای جوانان دنبالشون نیفتید چون بدبخت میشید.حالا دوستان عزیز مطمئن باشید که میمیریم و بعد از مرگ هم عالم دیگر است خودتان را برای خیلی چیزها اماده کنید…….

  پاسخ دادن
  1. 47.1

   دوست

   این تذهبون یا اخی؟
   یاد بگیر وقتی کسی از تو یا افکارت یا هر چیزی که بهش اعتقاد داردی انتقاد می‌کنه بهش انگ نامسلمانی نزنی
   مشکل تو و بسیاری از دوستانت همین است که همیشه خود را بر حق می دانید و دیگران را باطل

   پاسخ دادن
 6. 46

  مسافر

  سلام دوباره خدمت دوستان عزیز
  با این کامنت که قهرمان کریمی دادند خیلی چیزها برای دوستان مشخص شد .اول اینکه:دوستانی که از ایشان نقد به عمل اورده اند از دوستان قدیمی و حداقل اشنا بر ایشان هستند و تا انجایی که مشخص است دوستانی که نظر دادند ایشان را از نزدیک میشناسند و فک نکنم کسی بدون شناخت از فکر و علم کسی درباره ی وی نظر بدهد(البته شما قهرمان کریمی طبق گفته خودتون بدون شناخت از ماموستا بهروز عزیزی و حتی بدون پرسش از ایشان درمورد شون نظریه دادین وایشان را بدون علم توصیف کردین که ..وجهه ی کار مشخص شد) و حتی ماموستا بهروز حاضر به دفاع از خود و بحثشون نشد و به کسانی که با لحنی بی ادبانه از وی نقد کردند جواب نداد چون واقعا شخصیت و هدف هرکسی در گفتارش مشخص میشود….دوما اینکه:ایا درست است کسی از کسی نقد کند مثل دوست((ع.ع.ع.)که از شما نقد کردند اینطور با توهین(کوته فکر وغیره..) جواب بدهید در صورتیکه ایشان نظر خودشان را گفتند مثل شما. وبیایید کامنتهایی که بر خلاف طبع میل شما بوده است را جواب بدین و بقیه که بحثی از شما نکرده اند را بیخیال شوید حتی اگر هم غلط بوده باشد.در صورتی که اگر مبنا علم میبود نباید اینچنین میشد….وسوم اینکه: دوستان عزیز بارها و بارها این کامنت قهرمان کریمی را بخواند که ایشان چقد خوب از تفاسیر ایات و سبب ایات و غیره.. اطلاع شرعی دارند و درسی را که در دانشگاه خوانده اند رابه مبنای کار قرار میدهند.. همه چیز روشن است..و خودتان قضاوت کنید و با ماموستا بهروز عزیزی هم صحبت کنید که توضیح ان بحث را برایتان روشن کند….

  آنکس که بداند و بداند که بداند اسب خرد از گنبد گردون بجهاند
  آنکس که بداند و نداند که بداند بیدارش نمایید که بس خفته نماند
  آنکس که نداند و بداند که نداند لنگان خرک خویش به منزل برساند
  آنکس که نداند و نداند که نداند در جهل مرکب ابدالدهر بماند

  پاسخ دادن
  1. 46.1

   ناشناس

   امروز عصر ( یک شنبه 22/ 1/ 95 ) باز هم پاوه لرزید!!
   باز هی جدال کنید و بگید این ماموستا چرا میگه توبه و استغفار کنیم!!

   پاسخ دادن
 7. 45

  محمد

  با سلام به همه دوستان و افرادی که اظهار نظر نموده اند،
  برای اینکه بتوان عمق مطلبی را بهتر و بیشتر درک نمود، نیاز به جهان بینی مشترک و یا حداقل آشنایی با کلیات یا جزییاتی از آن جهان بینی است. دین اسلام دارای چارچوب ها و اصطلاحات تعریف شده ای براساس قرآن و سنت است که در وهله اول تمامی انسان ها فارغ از هر نژاد، ملیت، رنگ، زبان، جغرافیا ، و فارغ از هرزمان گذشته، حال و آینده را خطاب قرار می دهد و سپس دایره خویش را محدود به انسان های مومن و مسلمان می نماید. در جامعه ما که اسلامی است و در کتب دوران تحصیل نیز در هر مقطع چندین درس را به آشنایی با دین و قرآن اختصاص داده اند، اما بیشتر افراد تحصیلکرده آشنایی کاملی با اصطلاحات دینی ندارند و در مقام اظهار نظر نیز برمی آیند، برای درک هر زبان، فرهنگ، دین یا … به فراگیری اصطلاحات و مفاهیم آنها در قالب تعریف شده خود آنها نیاز است، تا بتوان درکی درست و جامع از مطلب را بدست آورد و یا بتوان آن را نقد و تحلیل نمود. دعوت قرآن به تمامی انسان ها تفکر در خلقت آسمان ها و زمین و خلقت خود انسان است و همچنین پند و اندرز گرفتن از نشانه ها و آیات عظیم خداوند است برای فهم مخلوق از خالق، تدبیر در امور برای درک مدبر و به پشتوانه این درک عظیم، انسان از بندگی سایر بندگان به عبودیت خالق روی می آورد و مسلمان و مومن می شود. قلم فرسایی در جامعه ای است که مردمان آن مسلمان و مومن اند حداقل به عنوان و اسم، بنابراین فراخواندن مردم برای دوری جستن از گناه و بازگشت به معبود کاری نیک و پسندیده و توهین به هیچ کس نیست چرا که خطاب به عموم مردم است و از گذشته های دور تا به امروز منادیان به حق دعوت داده اند و از گناه برحذر داشته اند. از سنت های الهی نیز آزمایش و امتحان با ترس، فقر، گرسنگی، از دست دادن اموال و جان و محصولات است، برای اینکه انسان مومن و صابر در این احوالات ایمان خویش را نشان و خود را اثبات نماید. از سنت های دیگر الهی نشان دادن پدیده هایی مانند زلزله یا سیل و … به مردم برای بازگشت و عبرت است. اینکه زمین از فساد و گناه پرشده و شیاطین انس و جن مردم را به تباهی و ذلت کشیده اند و بازگشت و توبه نیاز است. زلزله را در بسیاری از چیزهای که امروزه در اطرافمان رخ می دهد می توان شاهد بود. مرگ واقعی نزدیکان، آشنایان و دوستان، مرگ تدریجی افرادی به سبب اعتیاد و مصرف مواد، مرگ تدریجی جوانان به سبب بیکاری و بحران های هویتی و شخصیتی، مرگ خانواده ها به سبب طلاق و از دست رفتن مهر و محبت، مرگ به سبب تصادفات جاده ای، مرگ به سبب آلودگی های زیست محیطی، مرگ به سبب سرطان، مرگ به سبب مواد غذایی ناسالم و چیزهای بسیار دیگری که با نگاهی حتی سطحی می توان شاهد آن بود و به این مهم نیز باید واقف باشیم که امنیت و آرامش یا همان ایمان و سلامتی در جامعه به سبب این معضلات در حداقل ممکن است، پس عزیزان زلزله های بسیاری در حال وقوع می باشند و هشدار اینست که از آنها برحذر باشید، شیطان دشمن آشکار است و انسان را به حال خود رها نساخته است تا با نام انسانیت بتوان از بحران هایی که ایجاد می کند به سلامت عبور کرد، پس سلاح ایمان و عمل نیاز است، دوری جستن از گناه، عبادت خالصانه برای الله و دعای خیر برای امت تا بتوان از این عظیم فتنه ها و زلزله ها که در اطرافمان رخ می دهند به سلامت عبور کرد و به یاد داشته باشیم که زلزه مرگ برای هر یک از ما و زلزله روز قیامت حادثه هولناکی است.

  پاسخ دادن
 8. 44

  پیمان محی الدین زاده

  بحث ایمان دگر و جوهر ایمان دگر است
  جامه پاکی دگر وپاکی دامان دگر است
  کس ندیدیم که انکار کند وجدان را
  حرف وجدان دگر و گوهر وجدان دگر است
  کس دهان را به ثناگویی شیطان نگشود
  نفی شیطان دگـر و طاعت شیطان دگر است
  کـس نگفته است ونگوید که دد ودیو شویـد
  نقش انسان دگر ومعنی انسان دگر است
  کـس نیامد که ستاید ستم وتفرقه را
  سخن از عدل دگر ، قصه احسان دگر است
  هرکه دیدم بخدمت کمری بست بعهـد
  مرد پیمان دگر وبستن پیمان دگر است
  هرکه دیدیـم بحفظ گله از گرگان بود
  قصد قصاب دگر ، مقصد چوپان دگر است..

  پاسخ دادن
 9. 43

  محمد

  با سلام به همه دوستان و افرادی که اظهار نظر نموده اند،
  برای اینکه بتوان عمق مطلبی را بهتر و بیشتر درک نمود، نیاز به جهان بینی مشترک و یا حداقل آشنایی با کلیات یا جزییاتی از آن جهان بینی است. دین اسلام دارای چارچوب ها و اصطلاحات تعریف شده ای براساس قرآن و سنت است که در وهله اول تمامی انسان ها فارغ از هر نژاد، ملیت، رنگ، زبان، جغرافیا ، و فارغ از هرزمان گذشته، حال و آینده را خطاب قرار می دهد و سپس دایره خویش را محدود به انسان های مومن و مسلمان می نماید. در جامعه ما که اسلامی است و در کتب دوران تحصیل نیز در هر مقطع چندین درس را به آشنایی با دین و قرآن اختصاص داده اند، اما بیشتر افراد تحصیلکرده آشنایی کاملی با اصطلاحات دینی ندارند و در مقام اظهار نظر نیز برمی آیند، برای درک هر زبان، فرهنگ، دین یا … به فراگیری اصطلاحات و مفاهیم آنها در قالب تعریف شده خود آنها نیاز است، تا بتوان درکی درست و جامع از مطلب را بدست آورد و یا بتوان آن را نقد و تحلیل نمود. دعوت قرآن به تمامی انسان ها تفکر در خلقت آسمان ها و زمین و خلقت خود انسان است و همچنین پند و اندرز گرفتن از نشانه ها و آیات عظیم خداوند است برای فهم مخلوق از خالق، تدبیر در امور برای درک مدبر و به پشتوانه این درک عظیم، انسان از بندگی سایر بندگان به عبودیت خالق روی می آورد و مسلمان و مومن می شود.
  قلم فرسایی در جامعه ای است که مردمان آن مسلمان و مومن اند حداقل به عنوان و اسم، بنابراین فراخواندن مردم برای دوری جستن از گناه و بازگشت به معبود کاری نیک و پسندیده و توهین به هیچ کس نیست چرا که خطاب به عموم مردم است و از گذشته های دور تا به امروز منادیان به حق دعوت داده اند و از گناه برحذر داشته اند. از سنت های الهی نیز آزمایش و امتحان با ترس، فقر، گرسنگی، از دست دادن اموال و جان و محصولات است، برای اینکه انسان مومن و صابر در این احوالات ایمان خویش را نشان و خود را اثبات نماید. از سنت های دیگر الهی نشان دادن پدیده هایی مانند زلزله یا سیل و … به مردم برای بازگشت و عبرت است. اینکه زمین از فساد و گناه پرشده و شیاطین انس و جن مردم را به تباهی و ذلت کشیده اند و بازگشت و توبه نیاز است. زلزله را در بسیاری از چیزهای که امروزه در اطرافمان رخ می دهد می توان شاهد بود. مرگ واقعی نزدیکان، آشنایان و دوستان، مرگ تدریجی افرادی به سبب اعتیاد و مصرف مواد، مرگ تدریجی جوانان به سبب بیکاری و بحران های هویتی و شخصیتی، مرگ خانواده ها به سبب طلاق و از دست رفتن مهر و محبت، مرگ به سبب تصادفات جاده ای، مرگ به سبب آلودگی های زیست محیطی، مرگ به سبب سرطان، مرگ به سبب مواد غذایی ناسالم و چیزهای بسیار دیگری که با نگاهی حتی سطحی می توان شاهد آن بود و به این مهم نیز باید واقف باشیم که امنیت و آرامش یا همان ایمان و سلامتی در جامعه به سبب این معضلات در حداقل ممکن است، پس عزیزان زلزله های بسیاری در حال وقوع می باشند و هشدار اینست که از آنها برحذر باشید، شیطان دشمن آشکار است و انسان را به حال خود رها نساخته است تا با نام انسانیت بتوان از بحران هایی که ایجاد می کند به سلامت عبور کرد، پس سلاح ایمان و عمل نیاز است، دوری جستن از گناه، عبادت خالصانه برای الله و دعای خیر برای امت تا بتوان از این عظیم فتنه ها و زلزله ها که در اطرافمان رخ می دهند به سلامت عبور کرد و به یاد داشته باشیم که زلزله مرگ برای هر یک از ما و زلزله روز قیامت حادثه هولناکی است.

  پاسخ دادن
 10. 42

  یاسر

  ضمن تشکر از جناب رسولی و کاک قهرمان
  خدمت این همکلاسی دوران مدرسه ماموسا بهروز یک رباعی از خیام تقدیم می کنم :
  قومی متفکرند اندر ره دین
  قومی به گمان فتاده در راه یقین
  میترسم از آن که بانگ آید روزی
  کای بیخبران راه نه آنست و نه این

  پاسخ دادن
 11. 41

  قارەمان کەریمی

  وێڕای ڕێز و سڵام بۆ بەڕێزان کە ئەم بۆچوونە ئەخوێننەوە
  نەمەویسی که ئەم باس و خواستە درێژە پێبدەم بەڵام بە هۆی بڕێک کامێنت و بۆچوونەوە ناچار بوم کە درێژە بە باسەکە بدەم و زۆر بە کورتی وەڵامی کامێنتی بڕێک لە بەڕێزان بدەمەوە. لە سەرەتا پێویستە بڵێم “تەواشا بکە بزانن چی نوسراوە نەک کێ نوسیویەتی”. من زۆر بە ڕاحەتی دەمتوانی ناوی خۆم نەنوسم و ئیدی هیچ بەرپرسیارەتییەکەم نەبو و ئەو دۆستانەش کە هێرشیان کردۆتە سەر بیر و فکری من منیان نەئەناسی و هیچ قسەیێکیان بۆ کردن نەبو. بەڵام وەکو نەریت (سنت) ێک کە هەمیشە پاراستومە لە هەمو کامێنت و بۆچوونێکمدا ناوی خۆمم نوسیوە و بەرپرسیارەت قسەکانی خۆمم قبوڵ کردووە و هیچیش ناڕاحەت نیەم لەو قسانەی کە دۆستن نوسیویانە. بۆ نیشاندانی ئەو نەزانییە دوقاتە (جهل مرکب)ی کە ئەم دۆستانە لە ناویدا خنکاون ناچارم وەڵامی بڕێک لە کامێنتەکان بدەمەوە ئەڵبەت بە ڕاستی سپاسی کاک فەرید مەعازی دەکەم.
  بەڕێزێکی “ناشناس”وتویەتی
  “وای کاک قهرمان ای کاش یک مقدار به اصولیات علم قضاوت پایبند می بودید ……. زود حکم بی سوادی ماموسا را صادر ننمودید”
  لە وەڵامدا پێویستە بڵێم مامۆستا بێهروز عەزیزی هەمو خەڵکی پاوەی مەحکوم بە گوناهکاری کرد بەڵام جەنابت ناڕاحەت نەبویت کە چی من تەنیا یەک کەسم مەحکوم بە نەخوێندەواری (بێسەوادی) کرد نازانم جەنابت ئاوا بۆ ناڕاحەت بویت؟!!!!! ئەگەر لە بەرامبەر مامۆستا بێهروزیش دا هەر هەمان هەڵوێستت (موضعگیری) هەبێت و مامۆستا بێهروز وەڵامی پرسیارەکەت بداتەوە ئەوا منیش وەڵامی پرسیارەکەت ئەدەمەوە.
  سەبارەت بە کامێنتەکەی بەڕێز فەرید مەعازی وێڕای ڕێز و خۆشەویستیم بۆ ئەو بەڕێزە کە بە داخەوە نایناسم و زۆریش خوشحاڵ بوم کە کامێنتەکەی بە ناوی خۆیەوە نوسیوە پێویستەچەن شت بڵێم.
  کاک فەریدی بەڕێز فەرمویەتی “با سلام خدمت کاک قهرمان کریمی برادر گرامی قبل از هر چیزی در نصوص دینی باید به کل نصوص نگریست ………….. شما در مقوله علوم دینی گمان نکنم صاحب نظر باشید که دست به یک ایه (الاتزر وازره وزر اخری)نجم ۳۸گرفته اید ………یک سوال از شما دارم ایا اگر همین نوشته را ماموستای مسئول می نوشت باز هم با همان ادبیات می گفتید شما هیچ اطلاعات و و سوادی ندارین؟ حتی پا را هم از گلیم خودتون دراز تر کرده اید و می گویید فقاهت دینی هم ندارین…”
  بەڕێز فەرید گیان؛
  شرۆڤە (تفسیر)ی ئایاتی قورئانی پیرۆز بە شێوازگەلێکی جۆربەجۆر دەکرێتەوە، یەکێک لە شێوازەکانی تەفسیری و شرۆڤەی ئایەتەکان بە لە بەرچاو گرتنی کوللییەتی ئایەتەکانی قورئانە. بەڵام ئەمە تاکە ڕێگای تەفسیری قورئان نیە. یەکێک لە کارە گەورەکانی فەقیهە پایەبەرزەکانی ئیسلام ئەوە بووە کە توانیویانە ڕێسا (قاعده) و بنەما (اصل)کان لە ئایاتی قورئان وەربگرن و لە کاتی نەزانینی حوکمی بابەتێک ئێمە بتوانین لەو ڕێسا و بنەمایانە کەڵک وەربگرین. یەکێک لەم ڕێسایانە “وێزر” یان بەکوردی خۆمان “باری گوناه و تاوانی هەر کەسێک بۆ خۆیەتی”یە که واتاکەی ڕوون و ئاشکرایە و بە داخەوە مامۆستا بێهروز بە هیچ شێوەیێک لە نوسینەکەیدا ئەم ڕێسایەی لە بەرچاو نەگرتووە و منیش ڕەخنەکەم لە مامۆستا ئەوە بووە.
  سەبارەت بەو قسەیەت کە فەرموتە من لە دین خاوەن قسە و فیکر نییەم قسەکەتم تەواو پێ ڕاستە بەڵام بە هۆی ئەو ڕشتەیەی کە لە زانکۆ خوێندومە و هەم لە بەر ئەو پایاننامەی کە لە دەورەی فەوقە لیسانسدا نوسیومە تا ڕادەیێک لە بڕێک شتی فێقهی شارەزاییم بە دەست هێناوە و بە پێی ئەو شتانە ئەو قسەیەم کردووە. هەر بەو جۆرە کە من لە دیندا خاوەن قسەی ئەوتۆ نیم بێگومان مامۆستا بێهروزیش لە بڕێک بابەت و بواری دینیدا خاوەن بیر و بۆچوون نیە و نابێت قسە بکات چوونکو زەرەز بە دین دەگەیێنێت و منیش ئەو شتەم وە بیری مامۆستا هێناوەتەوە.
  سەبارەت بەو پرسیارەشت کە ئایا ئەگەر مامۆستا بێهروز بەرپرس (مسئول)ێکی دەوڵەتی بوایا من ئاوا لە بەرامبەریدا قسەم دەکرد یا نا حەز ئەکەم ئەم قسە لە من وەکو برایەکی بچووک قبوڵ بکەیت کە من تا بە ئەمڕۆ مامۆستا بێهروزم نەناسیوە و نایشیناسم و نازانم ئایا بەرپرسە یان نا؟ خەڵکی کوێس؟چ کارەس؟ لە کام مزگەوت بەرنوێژی ئەکات؟ من کارم بە شەخسییەتی مامۆستای بەڕێزەوە نیە. من ڕەخنەم لەو شتەی گرتووە کە نوسیویەتی.

  لە وەڵامی بەڕێز “م.ولدبیگی” کە فەرمویەتی “نکته جالبی که در مورد دین اسلام و مسایل شرعی برای بیشتر جامعه صدق می کند اینه که تقریبا همه عالم و اگاه به تمام مسایل هستند و برای هر مسیله ای هزارتا جواب دارن و تمام جوابها هم از تراوشات ذهنی خودشان است و تهی از هرگونه علم …………… عرض کنم که هر که را بهر کاری ساخته اند و نیاز نیست درباره همه مسایل صاحب نظر باشید و طوری موضع گیری کنید که انگار حق نزد شماست و دیگر افراد از ان بی بهره هستند….توضیح دادن و فهماندن برخی مسایل به افرادی که نمی خواهند بفهمند و می شنوند که جواب دهند کاری بس دشوار است…”
  پێویستە بڵێم ئەگەر مەبەستی (منظور) جەنابت منم کە منیش تا بە ئەمڕۆ هیچ ئیددیعایەکم سەبارەت بە هەبونی زانست لە مەسایلێکی قوڵی شەرعیدا نەبووە بەڵام شانازیش بەوە دەکەم لە بڕێک مەسایلی شەرعی بە پێی ئەو ڕشتەی لە زانکۆ خوێندومە و بەشێکیشی بە هۆی عەلاقەم بە بابەتی دین، توانیومە شارەزاییەک سەبارەت بە بڕێک بابەت بە دەست بێنم و پێویستە بڵێم وتاریشم لە سەر مسایلی فێقهی لە گۆڤاری زۆر ئاست بەرز (مجڵه علمی-پژوهشی) هەیە نەک لە ماڵپەڕ(سایت)ێکی ناوچەیی (وێڕای ڕێزم بۆ ماڵپەڕی سلام پاوە) و شارەزایی تا ڕادەیێک باشم سەبارەت بە بڕێک بابەتی وەکو قیساس و دیە و نەشتەرگەری جوانکاری (عملهای جراحی زیبایی از دیدگاه فقهی) و مەسایلی ئیرتداد و هتد هەیە. چونکو فێقهی ئیسلامی و شەرعی ئیسلام، زۆر بەربڵاوە، بە داخەوە لە زۆر بابەتیشیدا هیچ زانیارییەکم نیە و خۆشمی پێدا نادەم بەڵام بە داخێکی زۆرترەوە بڕێک کەس فێر بووە لە زۆر شتدا کە هیچی لێ نازانێت خۆی تێکەڵ بکات و بە نوسین و ڕز کردنی چەندانە ئایەتی پیرۆز خۆی بە موسڵمان شارەزا و بەرامبەرەکەشی بە بێدینێکی هیچ نەزان نیشان بدات.
  لە وەڵامی بەڕێز “م.و” کە چەندانە ئایەتی قورئانی پیرۆزی بۆ پشتڕاستکردنەوە (تصدیق) قسەکانی مامۆستا بێهروز هێناوەتۆ پێویستە بڵیم کە ئایەتی ٤٠ سورەی عەنکەبوت بە تەواوەتی قسەکەی من پشتڕاست دەکاتەوە
  کە فەرمویەتی “فَکُلًّا أَخَذْنَا بِذَنبِهِ فَمِنْهُم مَّنْ أَرْسَلْنَا عَلَیْهِ حَاصِبًا وَمِنْهُم مَّنْ أَخَذَتْهُ الصَّیْحَهُ وَمِنْهُم مَّنْ خَسَفْنَا بِهِ الْأَرْضَ وَمِنْهُم مَّنْ أَغْرَقْنَا وَمَا کَانَ اللَّهُ لِیَظْلِمَهُمْ وَلَٰکِن کَانُوا أَنفُسَهُمْ یَظْلِمُونَ
  ما هر یک از آنان را به گناهانشان گرفتیم، بر بعضی از آنها طوفانی از سنگریزه فرستادیم، و بعضی از آنان را صیحه آسمانی فروگرفت، و بعضی دیگر را در زمین فرو بردیم، و بعضی را غرق کردیم؛ خداوند هرگز به آنها ستم نکرد، ولی آنها خودشان بر خود ستم می‌کردند!”
  ئەم ئایەتی ئەفەرمێت هەر کەس و بە پێی تاوان و گوناهەکەی سزا دەدرێت نەک تەڕ و وشک بە یەکەوە بسوتێندرێن. به هەر حاڵ ئێرە شوێنی باسێکی قوڵی عیلمی لە بارەی تەفسیری ئەم ئاتەتەوە نیە.
  سەبارەت بە قسەکانی بەڕێز “الله ربی” کە فەرمویەتی “با خواندن چند کتاب مقاله و بدون درک معانی شریعت اسلام تفسیر میفرمایید به دنبال تخریب نباشید و مغرضانه و بی پایه و اساس نظریه پردازی نفرمایید.”
  ئەڵێم بەڕێزم هیچ کەسێک لە ئاسمانگەوە زانست و عیلمی پێناگات (بێژگە پێغەمبەران و بڕێک نمونەی ناوازە و تایبەت)، هەمو کەسێک بە خوێندنەوەی کتێب و وتار (مقاله) ئاستی عیلم و زانیاری ئەچێتە سەرەوە. منیش زۆر خوشحاڵم ئەگەر توانیبێتم کتێب و وتاری پیاوانی زانا و ژیرم خوێندبێتەوە و بڕیک لە زانستی ئەوان وەربگرم. سەبارەت بەوەی کە فەرموتە من دەرکی شەریعەتم نەکردووە بێت یان نا پێویستە بڵێم لە نوسینەکەتدا دیارە کە کەسێکی شیاو نەبیت تا بتونیت دەربارەی ئاستی تێگەیشتنی من لە دی قسە بکەیت بەڵام پێت ئەڵێم کە من خۆم بە شیاو ئەزانم کە دەربارەی بڕێک بابەتی شەرعی قسە بکەم و بۆچوونی خۆم دەرببڕم. من سەبارەت بە حەدیث و روایت و هتد هیچ زانیارییەکی ئەوتۆم نیە و هەر بەو بۆنەشەوە هیچ قسەیەکم سەبارەت بە سەنەد و بەڵگەی قسەکانی مامۆستا بێهروز نەکرد بەڵام سەبارەت بە بڕیک قەواعیدی فێقهی زانیاریم هەیە و ئەو مافەش بۆ خۆم دائەنێم کە ڕەخنەی زۆر توندیش لە هەر کەسێک کە قسەی نازانستی بکات تەنانەت مامۆستا بێهروزیش کە بە ڕاستی نایناسم بگرم، بەم پێیە ئەو کەسەی کە ها بە شوێن تەخریب و خراوکردنی کەسێکەوە جەنابتی نەک من.
  بەڕێزێک لە ژێر ناونیشانی “ناشناس” نوسیویەتی “در حالیکه اگر خود او نزدتان باشد و حرف بزند چنان موضوع را برایتان حلاجی میکند که دیگر تا حیات دارید اینگونه بی ادبانه نگویید….”
  بە قوربان قەرار نیە هەر کەسێک هر شتێکی نوسی من تایبەت بچم بۆ لای تا واتا (معنی) و شرۆڤەی قسەکانیم بۆ بێژێت. ئەبێت تۆ لە نوسینەکەتدا هۆشیار بێت کە جۆرێک بنوسیت تا خەڵک بتوانێت باش لە مەبەست (منظور)ەکەت تێبگات. ئەڵبەت ئەگەریش پێم بکرێت بێگومان هەر سەردانی مامۆستا بێهروز دەکەم و لە نزیکەوە باسیشی لەگەڵدا دەکەم.
  بەڕێزێکی دیکە بە ناونیشانی “م.ص” نوسیویەتی “نخست اینکه امیدوارم زبان نقدتان درست یا غلط همچنان که برای فردی مثل ماموسا بهروز عزیزی باز و بران است برای سایر مسئولین و صاحبان قدرت نیز باز و بران باشد چرا که نقد برا انها منجر به تحسین شما میگردد نه غیر”
  بەڕێزم هەمو کەسێک کارنامەی دیار و ئاشکرایە و پێویست ناکات زۆرتر لە سەری ئەم قسە بڕۆم. لە دێڕەکانی سەریشەوە وتومە من بە هیچ شێوەیێک مامۆستا بێهروزم نە ناسیوە، نە دیومە و نە ئەزانم چ کارە و چ پێشەیە. وەکو هەمو هاووڵاتییەکی ئەم شارە بە مافی خۆمم زانی کە سەبارەت بە وتارەکەی ئەو بەڕێزە بۆچوونی خۆم بنوسم و هیچیش پەشیمان نییەم. من باش ئەزانم کە جەنابتان بۆ ئەوەندە لە سەر قسەکەی من حەساسیەتتان نیشان داوە لە حاڵێکدا هیچ کارێکتان بە کامێنتەکانی بەڕێزانی دیکەوە کە تەنانەت مەسخەرەی هەمو بنەما دینییەکانیان کردووە نیە. بەڵام من لێرەدا بە پێویست نازانم کە زۆرتر لە سەر مەبەستی ئێوە قسە بکەم و ئەم باسە هەڵەگرم بۆ شوێنی خۆی.
  ئەم بەڕێزە لە درێژەدا دەفەرمێت “دوم اینکه شما مگر حقوق دان نیستین؟مگر وجه آکادمیک و علمی ندارین؟؟آیا بعد از این همه کسب علم و سیر صعودی در تحصیل علم هنوزم که هنوز است متوجه نشدین که هرکسی را بهر کاری ساختند؟!”
  بەڕێزم من بە باشی ئەوە تێگەیشتووم کە هەر کەسێک دەبێ لەو بوارەیدا کە شارەزا (متخصص)یە قسە بکات. منیش دروست ئەو شتە بە جەنابت ئەڵێم کە بزانیت ٦٠% هەمو ئەو دەرسانەی کە من خوێندونم سەبارەت بە فێقه و ڕێسا فێقهییەکانن و خۆم لەم بارەوە تا ڕادەیێک بەشارەزا دەزانم و مافی خۆمە قسە بکەم. بەڵام جەنابت کە هیچێک سەبارەت بەو شتانەی من خوێندومە نازانیت چۆن دەتوانی سەبارەت بە زانست و عیلمی من قسە بکەیت؟؟؟؟؟
  ئەو بەڕێزە لە درێژەدا نوسیویەتی “شما از کی تاحالا به قران و علوم مربوطه فقه/اصول/حدیث و غیره مسلط شدین و متخصص گشیتن و ماها ندونستیم؟!”
  بە قوربان من هیچ کاتێک ئیددیعای شارەزاییم لەم بوارانەدا نەکردووە بەڵام وتومە بە پێی ئەوەی کە من “ماف” (حقوق)م خوێندووە و زۆربەی دەرس و کتێبەکانمان فێقهین سەبارەت بە ڕێسا فێقهییەکان و ئایاتە فێقهییەکان تا ڕادەیێک شارەزاییمان هەیە. تازە ئەو قسانەی کە مامۆستا بێهروز کردبونی ئەوەندە سەخت و ئاڵۆز (پیچیده) نەبون کە کەسێک لێی تێنەگات. ئیسلام بە پێچەوانەی قسەکانی جەنابت پڕە لە ڕێسای عەقڵی و بە پێی عەقڵی پەروەردەکراو دەتوانیت لێیان تێبگەیت و بزانیت کە ئایا قسەکە بایەخ (ارزش)ی هەیە یان نا؟
  لە بەشێکی زۆر سەرنجڕاکێشی قسەکانیدا ئەم بەڕێزە فەرمویەتی “اما درخصوص محتوای کاملا نااگاهانه شما باید عرض کنم وقتی قومی به طور عام توسط عذاب الهی نابود میشوند طبیعی است عده ای از این قوم مصلح و تابع شرعی الهی در این قوم باشن ولی ایا نابود شدن و مرگ اینها به معنای ترو خشک سوختن است؟؟آیا مرگ پایان کار است یا آغاز؟؟؟در حدیث صحیح داریم همچین ابهام وسوالی را ام المومنین عایشه از رسول الله فرمودند و ایشان جواب دادند هلاکت یک قوم که به سبب عذاب بوده اگر مصلحانی درمیانشان باشد پاداششان درجهان اخرت نزد الله محفوظ است!!جناب قهرمان کریمی اگر شما دید عقلی و مادی به مسائل دارین حق باشماست با یک زلزله از جانب خدا اگر مسلمان و کافر هردو بمیرن احساس تون درسته و هردو مردند و دنیا به پایان رسیده و هیچ اخرتی و جهنم بهشتی نیست!!!!!ولی من نوعی این دید رو ندارم عذاب الهی وقتی آمد اگر مصلحانی بنابه مصلحت و حکمت الهی در جمع مفسدین بودند اگر نجات نیافتند و انان نیز اسیر عذاب گشتند پاداش شان در نزدالله محفوظ بوده و مطابق عدل الهی باانان رفتار خواهد شد! دوست عزیز شما نمیتونین با خوندن دوتا ایین نامه و اساس نامه که مبنای بیشترش قوانین وضعی انسانی هستش مفاهیم غیبی رو قیاس کنین و نتیجه غلط بگیرین!!!”
  بۆ ئەوەی کە بزانیت ئەم قسەیەت چەنێک بێمانایە داستان و قسەی کەسێک بە ناوی “خلخالی”ت بۆ ئەگێڕمەوە. “خەڵخاڵی” قازی شەرعی ئینقلاب بو کە بە پێی حوکمی شەرعی زۆر کەسی بە حەق یان بە ناحەق لە سیدارە دا (اعدام کرد)؛ کاتێک لێیان پرسی ئایا ئێحساسی گوناهت نیە وەڵامی دایەوە و وتی نا؛ ئەوانەی من ئێعدامم کردون ئەگەر گوناهکار بوون کە ئەوا کارێکی باش و خێرم کردووە و ئەگەریش بێگوناه بوون ئەوا هەر کارێکی باشم کردووە و زوتر ڕەوانەی بەهەشتم کردوون. بە ڕاستی کە مودەعییەکی هیچ نەزان لە ئایینی ئیسلامی. عەداڵەت و دادپرسی (قەزاوەت) خواوەندت تا ئاستی ئەو کابرایە هێنایە خوارەوە. بە جیاتی جەنابت بم ئەمشەو تا بەیانی تۆبە ئەکەم…….
  سەبارەت بە وتە بێنرخەکانی “ع.ع.ع” کە وتویەتی نانی حەرام دەخۆم و “وکاڵەت” شوغڵێکی سپڵۆتە و وتویەتی کە “دوستانی که در امور دینی با سواد تشریف دارند و براحتی به یک عالم دینی که به اندازه موهای سرش حدیث و آیه در سینه دارد تهمت بی سوادی میزنند قبل از هرچیز سعی کنند کسب و کار حلالی در پیش گیرند تا خون و گوشت و پوستشان از حرام پاک شود بعد بیایند و در مورد دین اظهار نظر کنند من چگونه حرف کسی را در مورد دین بپذیرم که کسبش حرام است و نان حرام و شبه دار میخورد !!!”
  پێویستە بڵێم خواوەند لە ٢٤ شوێنی قورئاند ئاماژە (اشاره)ی به وشە (کلمه) “وکیل” کردووە کە ١٤ جار لە وەسفی خۆیدا ئەو وشەی بە کار هێناوە. هەر چەند قسە کردن لە سەر واتای دەقیق و دروستی ئەو وشەیە لە قورئاندا هەویرێکە کە ئاوی زۆر دەخواتەوە بەڵام بۆ جەنابی نائاگای بێ مێشکتم وتووە تا بزانیت کە هیچ نازانیت و باشترە قسە نەکەیت و بۆ تەوسیفی تۆ هیچ وشەیێکی کوردی نەهاتەوە بیرم و ناچارم بە فارسی پێت بڵێم “کوته فکر”.
  بریا کەمێک لە قورئان تێگەیشتبایایت و بنەمای “برائت و اباحە”ت زانیبایا تا ئاوا قسەت نەکردبایا.

  پاسخ دادن
  1. 41.1

   بنده الله

   به این کاری ندارم که 90 درصد جوابات …… بودن فقط یه چیزی بهت میگم
   در جایی که مطلب به فارسی نوشته شده و تمام کاربران از زبان رسمی کشور استفاده کرده اند چرا کامنت کوردی میگذارید اگر مطلب کوردی بود یا کسی به کردی از شما سوال میپرسید آنوقت این کارتان قابل توجیه بود . شاید در میان کاربران کسانی باشند که کرد نباشند یا اینکه کردی بلد نباشند که بخوانند که کم هم نیستند .
   با این کارتون میخواید بگید که کوردی بلدی بنویسی ؟ یا میخوای بگی با سوادی ؟
   اینقدر کارت بی اساس و ……… که حد نداره . بروید جایی جار بزنید که مردم شمارو نشناسند
   با گفته یکی از دوستان که اشاره به مال حرام کرده بود کاملا موافقم و میتونم با دلیل هم علمی هم شرعی حرام بودن شغلتان را ثابت کنم اما افسوس که اینجا جایش نیست . جوابتون به اون برادر خنده دار بود که گفتید خدا در قران اسم وکیل رو آورده و حتی در وصف خود به کار برده است . خوب این چه ربطی داره ؟ یعنی در قران اسم فرعون اومده حتما فرعون خوبه ! تعاریف قرانی با وکیلی که شما در نظر دارید و وکالتی که کار شماست اسمان تا زمین فرق دارد خدا کجا رفته وکیل کسی بشه و ازش پول بگیره و حق رو ناحق کنه . استدلال خنده دار نیارید خواهشا . چیزی بگید که در حد سوادتون باشه شما خود را با خدا مقایسه نکنید وکالت مد نظر ما اسمان تا زمین با وصفی که خدا کرده متفاوت است . شما حق رو ناحق میکنید و همیشه حق با موکل شماست حال گناهکار باشد یا بیگناه ! دیگه چرا خودتو به کوچه علی چپ میزنی
   البته شغلت به خودت ربط دارد و حرام و حلال بودنش بعد از مرگ برایت به واضحی مشخص میشود و در ضمن حرام بودن شغل بانکداری و وکالت امروزی حرف من نیست حرف بسیاری از مفسران و عالمان بزرگ دین است
   خدا ما و شمارو هدایت بده

   پاسخ دادن
   1. 41.1.1

    گوران ولدبیگی

    با سوادی آقای قهرمان کریمی همینجا مشخص میشه که با زبان مادریشون جواب دادن…(بنابه تعریفات سازمان یونسکو از سوادمندی:که دانستن اصولی زبان مادری از پایه های رکین باسوادی است)…آقای بنده الله…شما هم چرا ناراحتید؟ این همه امثال شما عربی و فرهنگ عرب رو در کوردستان ترویج میکنند، کسی گلایه کرده؟
    اندکی واقع بین باشید و از زبان ملی خود نهراسید….

    پاسخ دادن
  2. 41.2

   م. ت

   برادر عزیز!
   شما که به اعتراف خودتان تا حدی از بعضی مسائل فقهی و دینی آگاهی دارید و تماما آگاه نیستید.
   هیچ احتمال نمیدهید که این موضوعی که ماموستا بهروز بحث نموده بسیاری از مسائل و امور و قواعد شرعی در آن دخیل باشند که شما از آنها آگاهی ندارید؟ شما چرا انقدر مغرورانه و خود بینانه صحبت میکنید. رخنه ای که دوستان و بنده از جنابعالی میگیرم انتقاد شما نیست. بلکه قضاوت نا آگاهانه و غرور شماست. که در این پیام دیگرتان هم کاملا واضحه که همه را به جهل مرکب متهم نمودید جز خودتان. برادر عزیز : اولاً شما که نیمه ناتمام از مسائل دین خبر دارید. هییچ گاه نباید اینگونه با بکار بردن فقط یک قاعده ی شرعی ، سریع یک عالم دینی که نزدیک به 50 مورد تألیف از کتاب و مقالات و… دارد و نزدیک به 400 نوار صوتی شرح علوم دینی دارد ، حدود 12 سال تحصیل در علوم شرعی نموده و حافظ قرآن کریم است و…. و تازه تحصیلکرده ی دانشگاهی هم هست ، را به جهل و نا آگاهی از دین خدا و فقه اسلام و علم روز متهم نمایید. در حالی که موضوع مطرح شده از طرف ماموستا یک موضوع عادی و امر به معروف و نهی از منکری بوده و هیچ گاه ایشان نگفته که خدا ظالمه و همه ما را از بین میبره و بچه بی گناه را میکشه و… بلکه پیام ایشان واضحه ، و به عنوان یک عالم دینی وظیفه دارد که هشدار دهد و مردم را از عواقب گناهان بترساند و سنت خداوند در تاریخ را برای مردم بازگو کند که هلاک و دمار و نابودی ملتها به سبب گناهان و معاصی و خروج از فرمان خدا بوده و این موضوع در قرآن کریم بسیار واضح مطرح شده. ( برای کسی که ایمان به قرآن داره ) . و اینکه ما گناهکاریم یا خیر : این هم واضحه. بنده و شما و… همه گناه میکنیم. از جمله همین کبر و غرور و عجب شما گناه است که اینگونه با استعلاء و خود بزرگ بینی با علم اندکی که از بحر وسیع شریعت و فقه و اسلام دارید ، همه را به جهل مرکب لقب میزنید. البته ، عجب و غرور بر جوانان غالب است. اما سعی کنید زین پس در مسائلی این چنینی ، که سخن راندن در آنها نیاز به اشراف کامل بر جمیع نصوص شریعت دارد تا انسان بتواند صحیح نتیجه بگیرد ، اینگونه سریع و بدون تأمل قول قاطع نگویی و اینگونه هیچ عالم دینی را به جهل و نا آگاهی لقب نزنید. زیرا آگاهان دینی ، بلافاصله کشف میکنند که این گونه صحبت کردنها از نا آگاهی شما سرچشمه میگیرد. نقد کردن مشکلی ندارد. شما میتوانی بنویسی به نظر من این دیدگاه خطا است . ( به نظر شما ) . و نظر شما برای شما محترم است و یک نظر است و السلام. ، نه اینکه با این علم نیمه ناتمام به بعضی از مسائل شرعی و فقهی ، اینگونه بی ادبانه و نا آگاهانه یک عالم دینی را بی علم و فقه و درک لقب زنی.
   دوست عزیز. بله . ( ولا تزر وازرة وزر اخری ). بله درسته.
   اما اگر مسلمانی فساد و گناهی را دید و آن را نهی نکرد و مردم را هشدار نداد. میدانی چه میشه. او هم در جمع اون گنه کارا حساب میشه. و اگر عقابی قرار باشه بیاد او را هم میگیره. در جامعه ما انواع گناهان هست. کسی منکر این امر نیست مگر فاقد عقل و بصر.
   خوب کی باید مردم را بیدار کنه؟ اگر ماموستایی دینی نکنه پس کی؟
   اگر ماموستایی دینی هشدار نده و او هم ساکت بشینه او هم صاحب وزر و گناه میشه.
   دوست عزیز به جریان اصحاب السبت در سوره اعراف ( 163- 166 ) رجوع کن. که مردم سه دسته شدند. گنهکاران ، افراد ساکت بر گناه و انکار نکننده ، افراد انکار کننده ، وقتی عقاب خدا اومد. دو دسته اول را با هم عقاب داد و هر دو را گنهکار دانست.
   نهایتاً: کجا ماموستا گفته همگی ملت پاوه اهل فسادند؟ و… ؟ شما هیچ میدانی پیامبر خدا روزی 100 بار استغفار میکرد!؟ مگه این یعنی ایشان – زبانم لال – عاصی و گنهکاره؟!
   دوست عزیز بله همگی ما نیاز به استغفار و توبه داریم. از من طلبه گرفته تا ماموستایم ( ماموستا بهروز عزیزی ) و تا شما و تا دیگر مردم. کدامیک از ماها جرأت داریم بگیم معصومیم؟!
   خوب حرف ماموستا هم همین بوده که گفته : همگی توبه و استغفار کنیم.خودش را هم گفته.ما نماز میخوانیم بعد از نماز استغفار میکنیم. بعد حج استغفار میکنیم. حتی بعد عبادات استغفار میکنیم چون معتقدیم اون جوری که حق خداست عبادتش نکردیم. حالا چه برسه به استغفار از گناهانمون.
   امیدوارم عجب و غرور اجازه دهد که زین پس اینگونه بدون درنگ و بدون علم ، مردم را جاهل مرکب ندانید و علماء وارسته و خدمتگذار دین و ملت را بی علم و فقه و درک و … ننامید.
   یا ناطح الجبل العالی لیثلمه / اشفق علی الرأس لا تسفق علی الجبل!!
   ای کسی که با سرت بر کوه بلند میکوبی که آن را بیاندازی! از شسته شدن سر خودت بیم داشته باش، بر کوه بلند و ضربه وارد شدن بر او بیمی نداشته باش!
   طلبه ای از طلاب ماموستا بهروز عزیزی حفظه الله .

   پاسخ دادن
  3. 41.3

   زلزله

   کسی که همه را بیسواد و خود را باسواد میداند اصلا قابلیت آن را ندارد که جوابش را داد باید گذاشت در جهل مرکب باقی بماند . خیلی جالبه خودش براحتی تهمت بی سوادی و کوته فکری میزنه اما کسی حق نداره ایشون رو نقد کنه و این نشون از دانش بالا و درک صحیح ایشون از علم و دانشه !
   جواب این افراد خود بزرگ بین را ندهید بگذارید در رویای خود باقی بمانند !!!

   پاسخ دادن
  4. 41.4

   ناشناس

   سپاس کاک قاره مان هه بوونی که سانیک وه کوو جه نابیت بو له نیو کومه لگادا زور پیویسته . تا که سانیک وه کوو جه نابیت هه ن يیمه ی کورد هه ر ده مینین. يه وبه ریزه ش که نووسیبوی وه لا مه که ت بو به زمانی فارسی نه داوه تو زور جیگه ی به زه ییه ……ریزیشم هه یه بو ماموستا بهرووزی به ریز. ببورن من کیبورده که م کوردی نیه بویه قه واعدی کوردیه که م ره عایه ت نه کردووه.

   پاسخ دادن
 12. 40

  ناشناس

  بنظر می رسد در هربابی هر کسی که سخنی برای گفتن دارد هرچند مقدس و ارزشمند و معنوی بایستی به مخاطب احترام نهد. از ماموستا انتظار نمی رفت چنین اهل علم و دانش را در یک جامعه اسلامی و مومن با این کلمات «و به مانند بسیاری از مردمان دور از فهم و درک حقیقت خلقت عالم و حرکت آن ، بدنبال أسباب دیگری همچون:حرکت لایه های زیر زمینی و …. نگشتند!!» مورد خطاب قرار دهد.
  بنظر می رسد هیچ زمامداری نیز اگر خود را امام مردم قلمداد می کند حق فرار از صحنه را ندارد.
  البته دوستان برموضوعات حوزه علوم دینی بهردلیلی زبان نقد و انتقاد تیزتر و تندتری دارند. و این یک هشدار است برای جامعه ی روحانیت که بایستی خود را به سلاح علم مجهز سازند. شیوه آموزش قرآن شیوه تفکری است. مثلا خداوند انسان را به تفکر خلقت شتر و … توجه می دهد . واقعا طلاب و روحانیون ما چند درصد نسبت به فیزیولوژی شتر و دیگر آیات و نشانه های الهی واقف هستند. چند درصد از این عزیزان تفسیر واقعی« والسماء ذات الرجع» را می دانند. و چند درصد میدانند توازن و تعادل حیات چیست ؟ و چرا در قرآن به آن توصیه شده است؟ جناب ماموستا آنچه اسلام بدست آورده در نتیجه جهد و تلاش علمای بوده است که بنیادهای حیاتی علم را پایه گذاری نمودند..والخ……………..

  پاسخ دادن
  1. 40.1

   ناشناس

   امروز اینگونه به دین خدا و اهل آن بتازید! و به هر دلیلی ، زبان نقد تیز و تیزتری بر آن بگشایید . در قبر تنگ و تار فرجامش را میبینید. خوشا به حال عاقلان.

   پاسخ دادن
 13. 39

  شهروند4

  به این متون توجه کنید
  http://www.khabaronline.ir/detail/4551/root/science
  واین لینک
  http://www.hamkelasy.com/content/view/1637/75/
  اگر بازهم خواشتین در اینترنت سرچ بکنید زیاد هست

  پاسخ دادن
  1. 39.1

   ناشناس

   دوست عزیز زلزله بزرگ پارسال که آمد ، مگر سدی بسته شده بود و آبی جمع گردانیده شده بود.یا زلزله های سالهای قبل.؟
   در شهر خاش بلوچستان ، که 3 سال پیش بزرگترین زلزله 50 سال اخیر ایران آمد ، مگر سدی زده شده!
   دوستان ! چرا انقدر در این مسأله ی ساده جدال میکنید؟ چرا انقدر برایتان سنگین است که کسی بگویت : اتقوا الله ! به خدا برگردیم!!؟؟
   مگر شهر و دیار ما گناه و معاصی از ربا خواری ، زنا ، بی حجابی ، الحاد ، دزدی ، قطع رابطه ، عقوق والدین ، ترک نماز و روزه ، و صدها معصیت دیگر خالیه!؟ خوب اینکه یک ماموستای دینی بیاد بگوید : این لرزشهای زمین در متون دینی هشدارهای خالق اند به بندگانش!! پس توبه کنیم و استغفار ، این چه ایراد و اشکالی دارد!؟
   بخاطر خدا بس کنید!!
   واقعاً که بسیار افسوس و ـدسف دارد این گونه تعاملات!
   واقعا که پشت کردن به دین و آیین و مادیگری و عدم مشاهده ی دست و تصرف خدا در حرکت زمین و جهان ؛ تا این حد!! جای تأسف دارد!
   أَأَمِنتُم مَّن فِي السَّمَاء أَن يَخْسِفَ بِكُمُ الأَرْضَ فَإِذَا هِيَ تَمُورُ .( الملک : 16 ).
   ترجمه :
   آيا از كسي كه در آسمان است ، خود را در امان مي دانيد كه دستور بدهد زمين بشكافد و شما را فرو ببرد ، و آن گاه بلرزد و بجنبد و حركت بكند ؟
   بس است! جدال و عدم قبول حق! بس است سرکشی در مقابل خالق! هزار گناه و یک توبه.

   پاسخ دادن
  2. 39.2

   ناشناس

   وَلَقَدْ أَرْسَلنَا إِلَى أُمَمٍ مِّن قَبْلِكَ فَأَخَذْنَاهُمْ بِالْبَأْسَاء وَالضَّرَّاء لَعَلَّهُمْ يَتَضَرَّعُونَ
   فَلَوْلا إِذْ جَاءهُمْ بَأْسُنَا تَضَرَّعُواْ وَلَكِن قَسَتْ قُلُوبُهُمْ وَزَيَّنَ لَهُمُ الشَّيْطَانُ مَا كَانُواْ يَعْمَلُونَ
   فَلَمَّا نَسُواْ مَا ذُكِّرُواْ بِهِ فَتَحْنَا عَلَيْهِمْ أَبْوَابَ كُلِّ شَيْءٍ حَتَّى إِذَا فَرِحُواْ بِمَا أُوتُواْ أَخَذْنَاهُم بَغْتَةً فَإِذَا هُم مُّبْلِسُونَ. ( الأنعام : 42- 44).
   ( اي پيغمبر ! ناراحت مباش كه پيغمبران زيادي را ) ما به سوي ملّتهائي كه پيش از تو بوده اند گسيل داشته ايم ( و هنگامي كه علم طغيان برافراشته و سرپيچي ورزيده اند ) آنان را به سختيها و زيانها گرفتار و به شدائد و بلايا دچار ساخته ايم تا بلكه خشوع و خضوع نمايند ( و توبه كنند و به سوي خداي خود برگردند ) .آنان چرا نبايد هنگامي كه به عذاب ما گرفتار مي آيند ، خشوع و خضوع كنند ( و بيدار شوند و اندرز گيرند و با تضرّع و زاري دست دعا به سوي باري بلند كنند و آمرزش خواهند ؟ ) ولي دلهايشان سخت شده است و ( نرود ميخ آهنين بر سنگ ! و علاوه از قساوت قلب ) اهريمن ( هم ) اعمالي را كه انجام مي دهند برايشان آراسته و پيراسته است .هنگامي كه آنان فراموش كردند آنچه را كه بدان متذكّر و متّعظ شده بودند ( و آزمون ناداري و بيماري كارگر نيفتاد ، آزمون ديگري جهت بيداري ايشان به كار برديم و ) درهاي همه چيز ( از نعمتها ) را به رويشان گشوديم تا آن گاه كه ( كاملاً در فراخي نعمت غوطه ور شدند و ) بدانچه بديشان داده شد ، شاد و مسرور گشتند ( و باده ثروت و قدرت ايشان را گرفت و سرمست و مغرور شدند و ناشكري كردند و ) ما به ناگاه ايشان را بگرفتيم ( و به عذاب خود مبتلا كرديم ) و آنان مأيوس و متحيّر ماندند ( و به سوي نجات راه نبردند ) .

   پاسخ دادن
 14. 38

  لااله الاالله

  لعنت الله علی الظالمین
  بزودی پرده ها برداشته خواهد شد و سرهای افکنده و صورت سیاه و صدای عجز آلود شما را خواهیم دید
  بزرگتر از شما دین را به سخره گرفتند و کمرشان شکسته شد شما که عددی نیستید

  پاسخ دادن
 15. 37

  مسافر

  آخ از درد جامعه آخ از درد بی علمی و نادانی و نفهمی آخ از درد حماقت ادمهایی که به خاطر ازاد بودن در شهوات و به خاطر همسو کردن جامعه با افکار پلید و کثیف خود تلاش میکنند و نادان تر از اینان کسانی هستند که کورکورانه دنبال این شهوت پرستان و این بورژواز ها و مارکسیستی ها می افتدند. و همه اینها به خاطر نداشتن ایمان به الله واخرت و ترس از مردن است چرا که ایمان به الله و اخرت و یاد کردن مرگ انسان را به خوب بودن انسان(البته انسان عاقل) را به پاک بودن انسان را به مهربان بود و انسان را انسانیت واقعی بودن میرساند..خطاب بنده به ان دسته از ادمهایی است که میگویند زلزله این است و زلزله ان است ژاپن اینه و امریکا آنه وغیره…. اینها را ول کنید و یکم به خودتون بیاید که از چی خلق شدین از کجا امده اید و به کجا میروید لازمه درک معانی خیلی از چیزها باور میخواد باور به اینکه ما میمیریم ما زنده میشیم برای جواب دادن برای اینکه در این دنیای پست چی انجام دادیم باید ثانیه به ثانیه پاسخگو رفتارهایمان باشیم..بسم الله الرحمن الرحیم((إِنَّهُمْ كَانُوا قَبْلَ ذَلِكَ مُتْرَفِينَ ﴿۴۵﴾وَكَانُوا يُصِرُّونَ عَلَى الْحِنثِ الْعَظِيمِ ﴿۴۶﴾وَكَانُوا يَقُولُونَ أَئِذَا مِتْنَا وَكُنَّا تُرَابًا وَعِظَامًا أَئِنَّا لَمَبْعُوثُونَ ﴿۴۷﴾أَوَ آبَاؤُنَا الْأَوَّلُونَ ﴿۴۸﴾ قُلْ إِنَّ الْأَوَّلِينَ وَالْآخِرِينَ ﴿۴۹﴾ لَمَجْمُوعُونَ إِلَى مِيقَاتِ يَوْمٍ مَّعْلُومٍ ﴿۵۰﴾ ثُمَّ إِنَّكُمْ أَيُّهَا الضَّالُّونَ الْمُكَذِّبُونَ ﴿۵۱﴾…آنها پيش از اين در عالم دنيا مست و مغرور نعمت بودند. (۴۵) و بر گناهان بزرگ اصرار داشتند. (۴۶)و مي‏گفتند: هنگامي كه ما مرديم و خاك و استخوان شديم آيا برانگيخته خواهيم شد؟ (۴۷)يا نياكان نخستين ما؟ (۴۸)بگو اولين و آخرين، (۴۹)همگي در موعد روز معيني جمع مي‏شوند. (۵۰) سپس شما اي گمراهان تكذيب كننده. (۵۱)سوره مبارک الواقعه ایه 45 تا 51…وقتی کسی به این پیام خداوند باور ندارد و یا کسی که ان را نمیفهمد دیگر انتظار چی دارید.به قول برادری که تو کامنت ش نوشته بودشما بروید و فقط جنبه دنیوی ان را ببینید و دیگر کاری به این مسائل نداشته باشید و نظریاتتون پیشکش خودتون . ولی این را بدانید در ان قبر تاریک همه چیز را نشان تان خواهند داد. ان شاءالله

  پاسخ دادن
 16. 36

  ناشناس

  وای کاک قهرمان ای کاش یک مقدار به اصولیات علم قضاوت پایبند می بودید در این نقدتون و ان هم این که زود حکم بی سوادی ماموسا را صادر ننمودید شما که باید به این مطلب بیش از هر کس دیگری واقف می بودید

  پاسخ دادن
 17. 35

  کانی

  من در یک خانواده مذهبی و مقید بزرگ شدم و اصولا دوست ندارم در ارتباط با مسائل ماورایی، مذهبی و یا موضوعاتی که علم و آگاهی و تسلطی بر اونها ندارم، صحبت کنم! بخصوص در یک مکان عمومی که بر ایده و نظر و ایمان دیگران موثر هم باشد. اما در ارتباط با زلزله های اخیر شهرستان پاوه، موضوع آبگیری سد داریان هم خارج از بحث نیست. در بیشتر سدهایی که در کشور آبگیری شده‌اند، زلزله هایی با همین درجه و شدت،به وقوع پیوسته اند…پایان نامه ها و مقالاتی هم در این زمینه ارائه شده‌اند. البته اینها نظریه هستند…
  به هر حال ماموستا عزیزی هم تذکر خوبی دادند،زلزله هم می تواند بهانه خوبی برای تذکر دادن و امر به معروف و نهی از منکر برای خیلی از دور افتادگان از دین و عقیده باشد.سپاس از ایشان

  پاسخ دادن
 18. 34

  م.ولدبیگی

  نکته جالبی که در مورد دین اسلام و مسایل شرعی برای بیشتر جامعه صدق می کند اینه که تقریبا همه عالم و اگاه به تمام مسایل هستند و برای هر مسیله ای هزارتا جواب دارن و تمام جوابها هم از تراوشات ذهنی خودشان است و تهی از هرگونه علم. تحقیق و اگاهی ..
  خدمت انهایی که بدون علم و اگاهی نظریه پردازی می کنند و همه را با کلام ناهمگن خود به لرزه در اورده اند و سعی دارند با خط کش نگاه خود همه مسایل را میزان کنند عرض کنم که هر که را بهر کاری ساخته اند و نیاز نیست درباره همه مسایل صاحب نظر باشید و طوری موضع گیری کنید که انگار حق نزد شماست و دیگر افراد از ان بی بهره هستند…
  توضیح دادن و فهماندن برخی مسایل به افرادی که نمی خواهند بفهمند و می شنوند که جواب دهند کاری بس دشوار است
  تشکر ویژه از ماموستای بزرگوار کاک بهروز عزیزی بابت مطالب مفید و پربارتان
  سربلند و عاقبت بخیر باشید

  پاسخ دادن
 19. 33

  م.و

  Surah Al-Hajj, Verse 3:
  وَمِنَ النَّاسِ مَن يُجَادِلُ فِي اللَّهِ بِغَيْرِ عِلْمٍ وَيَتَّبِعُ كُلَّ شَيْطَانٍ مَّرِيدٍ

  گروهی از مردم، بدون هیچ علم و دانشی، به مجادله درباره خدا برمی‌خیزند؛ و از هر شیطان سرکشی پیروی می‌کنند.
  (Farsi)

  via iQuran

  پاسخ دادن
 20. 32

  م.و

  Surah Al-Ankaboot, Verse 36:
  وَإِلَىٰ مَدْيَنَ أَخَاهُمْ شُعَيْبًا فَقَالَ يَا قَوْمِ اعْبُدُوا اللَّهَ وَارْجُوا الْيَوْمَ الْآخِرَ وَلَا تَعْثَوْا فِي الْأَرْضِ مُفْسِدِينَ

  و ما بسوی «مدین»، برادرشان «شعیب» را فرستادیم؛ گفت: «ای قوم من! خدا را بپرستید، و به روز بازپسین امیدوار باشید، و در زمین فساد نکنید!»

  Surah Al-Ankaboot, Verse 37:
  فَكَذَّبُوهُ فَأَخَذَتْهُمُ الرَّجْفَةُ فَأَصْبَحُوا فِي دَارِهِمْ جَاثِمِينَ

  (ولی) آنها او را تکذیب کردند، و به این سبب زلزله آنان را فراگرفت، و بامدادان در خانه‌های خود به رو در افتاده و مرده بودند!

  Surah Al-Ankaboot, Verse 38:
  وَعَادًا وَثَمُودَ وَقَد تَّبَيَّنَ لَكُم مِّن مَّسَاكِنِهِمْ وَزَيَّنَ لَهُمُ الشَّيْطَانُ أَعْمَالَهُمْ فَصَدَّهُمْ عَنِ السَّبِيلِ وَكَانُوا مُسْتَبْصِرِينَ

  ما طایفه «عاد» و «ثمود» را نیز (هلاک کردیم)، و مساکن (ویران شده) آنان برای شما آشکار است؛ شیطان اعمالشان را برای آنان آراسته بود، از این رو آنان را از راه (خدا) بازداشت در حالی که بینا بودند.

  Surah Al-Ankaboot, Verse 39:
  وَقَارُونَ وَفِرْعَوْنَ وَهَامَانَ وَلَقَدْ جَاءَهُم مُّوسَىٰ بِالْبَيِّنَاتِ فَاسْتَكْبَرُوا فِي الْأَرْضِ وَمَا كَانُوا سَابِقِينَ

  و «قارون» و «فرعون» و «هامان» را نیز هلاک کردیم؛ موسی با دلایل روشن به سراغشان آمد، امّا آنان در زمین برتری جویی کردند، ولی نتوانستند بر خدا پیشی گیرند!

  Surah Al-Ankaboot, Verse 40:
  فَكُلًّا أَخَذْنَا بِذَنبِهِ فَمِنْهُم مَّنْ أَرْسَلْنَا عَلَيْهِ حَاصِبًا وَمِنْهُم مَّنْ أَخَذَتْهُ الصَّيْحَةُ وَمِنْهُم مَّنْ خَسَفْنَا بِهِ الْأَرْضَ وَمِنْهُم مَّنْ أَغْرَقْنَا وَمَا كَانَ اللَّهُ لِيَظْلِمَهُمْ وَلَٰكِن كَانُوا أَنفُسَهُمْ يَظْلِمُونَ

  ما هر یک از آنان را به گناهانشان گرفتیم، بر بعضی از آنها طوفانی از سنگریزه فرستادیم، و بعضی از آنان را صیحه آسمانی فروگرفت، و بعضی دیگر را در زمین فرو بردیم، و بعضی را غرق کردیم؛ خداوند هرگز به آنها ستم نکرد، ولی آنها خودشان بر خود ستم می‌کردند!

  پاسخ دادن
 21. 31

  م.

  جناب ماموستا سلام علیکم،استناد به چنین واقعه ای کذب ومجعول از طرف شما جای بسی تعجب است؟ایا واقعا در سرزمینی که فساد وتباهی ان را فراگرفته شاهد وفور نعمت وبارش بی سابقه (در چند ماه گذشته)خواهیم بود مردمی که دلهایشان به مانند آب زلال روشن است،بله در هردیاروسرزمینی تعدادی افراد مفسد وتباه کار وجود دارند که شکر خدا در دیار من وشما تعداد خیلی کمی از این افراد وجود دارد.بیایید همه با هم به جای توجه به ظاهر به باطن ودل مردم توجه کنیم.

  پاسخ دادن
  1. 31.1

   م.ت

   قال ابن کثیر رحمه الله في مسند الفاروق : « قال ابن أبي الدُّنيا : حدَّثني عبد الرحمن بن عبد الله الباهلي، ثنا سفيان بن عيينة، عن عُبيد بن عُمَير (3)، عن نافع، عن صفية -يعني: بنت أبي عُبيد-، زوجة عبد الله بن عمر، قالت: زُلزِلتْ الأرضُ على عهدِ عمرَ، فقال: أيها الناسُ، ما هذا؟! ما أسرعَ ما أحدثتُم! إنْ عادت لا أُساكنُكُم فيها. ( إسناد صحيح ).».

   پاسخ دادن
 22. 30

  مسعود رسولی

  با سلام
  ماموستا بهروز روشنگری هایشان همراه با دلسوزی برای خلق است ولی نکته ای در باب این مطلب به ذهنم رسید 1-
  بسیاری از زلزله ها در عمق زمین روی میدهند و اثار تخریبی روی زمین ندارند
  2- بسیاری از زلزله ها در حدی هستند که خیلی از مردم متوجه وقوع انها نمی شوند مگر اینکه انرژی انها زیاد باشد
  3- خیلی از زلزله در دریا اتفاق می افتند که بعید میدانم گناهکارانی انجا زندگی کنند
  4- ویرانگری زلزله ها مربوط به مناطق توسعه نیافته و محروم نظیر افغانستان و غیره است نه کشورهایی مثل ژاپن

  پاسخ دادن
 23. 29

  شاهو

  سلام وعرض ادی خدمت دوستان گرامی وعزیز: از سخنان گهربار جناب ماموستا ی عزیز لذت بردیم از اگر شخصی هم نظرش با وی نمیخواند جا دارد محترمانه وبراساس علم ومنطق باشد

  پاسخ دادن
 24. 28

  الله ربی

  خواهشا مدیریت سایت این نظر بنده بی منظور بوده ان را تایید بفرمایید چون حق شخصی و مجازی هر کس می باشد نظر بدهد مثل قهرمان کریمی

  پاسخ دادن
 25. 27

  الله ربی

  ای کسیکه نوشتی (( بە داخەوە مامۆستا بێهروز بەم نوسینەی نیشانی داوە کە نە تەنیا لە زانستی ڕۆژی دنیا هیچ ئاگادارییەکی نیە بەڵکو لە ئیسلام و بە تایبەت فێقهی ئیسلام تێنەگەیشتووە)) افکار شما مشخص وروشن و سبز است.شمایی که از علوم معنوی سرشار و ومفسر و محدث میباشید و خود را از صحابه بزرگتر و با خواندن چند کتاب مقاله و بدون درک معانی شریعت اسلام تفسیر میفرمایید به دنبال تخریب نباشید و مغرضانه و بی پایه و اساس نظریه پردازی نفرمایید.به راستی که اگر ما از شریعت اسلام و سنت پیامبر درک دقیق و فهم عاقلانه ای داشته باشیم روزگار ما اینچنین نبود.و تشکر از ماموستا بهروز عزیزی عالم به شریعت اسلام وعلم امروزی و خداوند بزرگ جزای خیرتان را در دنیا و اخرت بدهد.

  پاسخ دادن
 26. 26

  باران

  جناب م.ص هرنوع تفکری که در عرصه عمومی ترویج داده میشود قطعا مورد نقد قرارمیگیرد مردم وعلم کاری به اعتقادات شخصی شما در خونتون ندارن وقتی ترویج میکنی و جامعه را مخاطب قرارمیدهی دیگر فکر شخصی نیست ومردم من جمله کسانی که در رابطه با این متن ومولفش نظر دادن حق دارن از حقیقت تجربه شده دفاع کنند تا…….

  پاسخ دادن
 27. 25

  دووره ولات

  جناب ماموستا بهروز
  یادداشت و تلنگر جنابعالی درست و صحیح اما تا انجایی که بنده مطالعه دینی از کتاب و سنت داشته ام به یاد ندارم که موردی در خصوص مطلب شما در قران و.احادیث نبی مکرم وجود داشته باشد لطفا در صورت وجود در همین قسمت نظرات روشنگری فرموده همچنین مطالب جناب کاک قارمان کریمی را پاسخگو باشید
  جزاک.ا… خیرا و اجرکم عندا…

  پاسخ دادن
 28. 24

  جوان دل آزرده

  ضمن تشکر از جناب ماموستا،ممکن است مستحضر باشید یکی از بدیهی ترین معضلات امروز مسلمانان در شهر پاوه با کمال تاسف این است که عده ای در مساجد خود را مالک بلا منازع مسجد محله خود دانسته و نظرات خود را خوب باشد و یا بد اعمال می کنند و بسیاری از مردم از مساجد رانده شده اند و عده ای نمازشان را در خانه می خوانند و بسیاری نیز نماز را ترک نموده اند .هیئت امنا و امامان مساجد و اهل مسجد باید الگوی دینی و اخلاقی باشند نه آدمهای تند خو و از خود راضی ،انگار که جماعت مسجد برده آنانند متاسفانه این موضوع در خلوت شدن مساجد ازمردم و مخصوصا جوانها بسیار تاثیر منفی گذاشته بطوریکه عینا مشاهده می گردد، از شماها نیز شنیده ایم که غرور طاعت گناه کبیره است پس چرا برخی ها این گناه کبیره را مرتکب می شوند علاوه بر آن دلها را نیز می آزارند و مردم را نیز از مساجد فراری می دهند روز قیامت چه جوابی دارند اگر مثلا حق الله نداشته باشند با حق الناس و دلهای آزرده مومنان راه فراری نخواهند داشت به نظر من لازم است کسانی همچون جنابعالی و جناب ماموستا اکرم و عده ای افراد مخلص دیگر البته نه آنانی که به طاعتشان مغرور شده اند و سالهاست در فراری دادن مردم از مساجد در محله های مختلف مشهورند .برای این قضیه فکری کنید و برخی امامان و برخی هیئت امناها و برخی افراد اهل مسجد را متذکر شوید امیدوارم جدی بگیرید و در این زمینه تلاش شود و کاری کرد .بسیار متشکر آقای صالحی خداوند به شما نیز جزای خیر دهد

  پاسخ دادن
 29. 23

  م.ص

  در طول تاریخ آراو اندیشه ها،متلون، متعدد و مختلف بوده، هرکسی عقیده و جهان بینی خاص خودشو داره! ضمن احترام به تمامی مثلا روشنفکرین و اهل علم و حتی احزاب دینی که تکیه گاه شون نه شرع الهی بلکه مکاتب شرق و غرب و نظریات روز دنیا و مثلا روشنفکرینی چون عبدالکریم سروش هستن باید عرض کنم نگاه تون مبارک تون باشه!!! دلایل،فلسفه و ریشه یابی امورات تون هرچی هست محترم و البته از ان خودتون!!! بپذیریم که من و امثال من ها نگاهی به غیر از نگاه شما داشته باشیم و استدلال من ها به کلام زلال وحی و سنت نبوی رسول مهر و دوستی و پیام آور صلح و برادری و برابری باشد. شماها زلزله را بلایی طبیعی بدانید و من ها نیز آنرا هشدار و تلنگری و گاها عذابی از جانب حق به سوی مخلوق میدانیم!شماها با رویه یی علمی بدان برخود کنید مانیز با ایدئولوژی دینی خویش بدان خواهیم نگریست!!!.دوست به ظاهر دینداری که بعید میدانید سیدنا عمر “بجای اصلاح مردم راه فرار پیش گیرد”بدانید که در فهم و درک صحابه کرام رسول بالاخص سیدنا عمر که مظهر عدالت و نماد مردم مداری بوده هست و خواهد بود سخت عاجز بوده اید و گرنه حتی کنایه وار یا جد!!!به مزاح یا که جهل چنین استنباطی را از فرموده خلیفه دوم مسلمین نمیکردین…
  ماموسا بهروز عزیزی جزاک الله خیرا کثیرا بابت تذکر بجا و حکیمانه تان الله همه مارو هدایت و توفیق عبودیت دهد.

  پاسخ دادن
 30. 22

  قارەمان کەریمی

  زۆر جار نوسینی کەسانی ئایینی نە تەنیا هیچ یارمەتییەک بە ناساندنی باشی دینی ئیسلام بە خەڵک ناکات بەڵکو ڕەنگە ببێتە هۆی سوکبونی ئەو دین و ئایینیە لە بەر چاوی خەڵک و خوێنەر و بیسەری ئەو نوسینە. زۆرم پێ خۆش بو کە بتوانم ئەم نوسراوەی بەڕێز مامۆستا بێهروز بخەمە خانەی ڕوانگەی عیرفانیی ئەو بەڕێزەوە بەڵام کە هەر چی تەواشای نوسینی ئەو بەڕێزەم کرد و چەند جار سەر و خوارم کرد دیتم کە بە ڕاستی نوسینێکی بێ بایەخە کە نە تەنیا هیچ سودێکی بۆ ئایینی بەرزی ئیسلام نیە بەڵکو بە پێچەوانە ئەتوانێت گەورەترین زەرەر بە ئیسلام بگەیێنێت.
  بە داخەوە مامۆستا بێهروز بەم نوسینەی نیشانی داوە کە نە تەنیا لە زانستی ڕۆژی دنیا هیچ ئاگادارییەکی نیە بەڵکو لە ئیسلام و بە تایبەت فێقهی ئیسلام تێنەگەیشتووە. مامۆستای بەڕێز ئاخر جەنابت چۆن ئەتوانێت بنەمای وێزر (اصل وزر یا شخصی بودن مسئولیت) کە بنەمایێکی زۆر گرنگی ئیسلامییە لە بەرچاو نەگریت. ئاخر مامۆستای ئازیز کاتێک کە ئەم دێڕانەت ئەنوسی بۆچی جارێک بیرتان لە عەداڵەتی خواوەند و ئایەکانی قورئان نەکردەوە. مامۆستا بەڕێز بە پێی بنەمای وێزر کە لە ئایەتی “لا تزرو وازرة وزر اخری” وەرگیروە و لە چوار ئایەتی دیکەی قورئاندا دوبارە کراوەتەوە و جەختی لە سەر کراوە، خواوەندی گەورە ئەفەرمێت کە نابێ بار و عەزابی گوناه و کاری کەسێک بخرێتە ئەستۆ و سەر شانی کەسێکی دیکە. ئاخر مامۆستا، خواوەندێک کە ئێمە بە عەداڵەتەکەی هیچ شک و گومانێکمان نیە چون تەڕ و وشک بە یەکەوە ئەسوتنێت، ئاخر چۆن ئەبێت خواوەندی گەورە لە جیاتی کەسێکی گوناهکار ماڵی کەسێکی تر وێران و خاپور کات و چۆن ئەبێت خواوەندی عادڵ لە جیاتی کابرای گوناهکار، منداڵێکی ساوای تازە لە دایکبو بکوژێت و عەزابێکی وەکو بومەلەرزەی بۆ بنێرێت، ئاخر یانێ خواەندێک کە گەورەترین و عادڵترین و دادپەروەرترین دادوەرە (قاضی)، بومەلەرزەیێک ئەنێرێت و هەم ماڵی گوناهکار خاپور ئەکات و هەم ماڵی کابرای بێگوناهی موسڵمان و منداڵە مەعسومە ساواکەی ئەکوژێت. حاشا مامۆستای ئازیز، حاشا. ئەو خواوەندە عادڵە کاری وا ناکات و دادپرسی (قضاوت) خواوەند وا نیە. تکاتان لێ دەکەم ئەگەر لە بیری ڕێز و پێگە و جێگەی خۆتان نین لانیکەم لە بیری ئابڕووی ئایینی ئیسلامدا بن.

  پاسخ دادن
  1. 22.1

   ناشناس

   آیا این شیوه سخن گفتن با یک عالم دینیه ، آیاه این نوشته ایشان اگر به دست فقیه و عالمی عالی رتبه بدهی مانند شما نتیجه میگیره ، شما که اینگونه این ماموستا را در صفر ضرب کردی ، خودتان جایگاه فقهی و علمیتان چیست؟ در حالیکه اگر خود او نزدتان باشد و حرف بزند چنان موضوع را برایتان حلاجی میکند که دیگر تا حیات دارید اینگونه بی ادبانه نگویید : بە داخەوە مامۆستا بێهروز بەم نوسینەی نیشانی داوە کە نە تەنیا لە زانستی ڕۆژی دنیا هیچ ئاگادارییەکی نیە بەڵکو لە ئیسلام و بە تایبەت فێقهی ئیسلام تێنەگەیشتووە.

   پاسخ دادن
  2. 22.2

   نقاش گوشه گیر

   اصلا مبحث رو نگرفتی داداش
   بی سوادی و جهل خودتونو کم به نمایش بگذارید
   کجای این مبحث ماموستا علم را رد کرده است ؟
   ایشون فقط از منظر دینی طبق ایات و روایات این مبحث را مطرح کرده است و به هیچ عنوان به علم نتاخته است
   کمی منصف باشید چرا تا یک فرد دیندار چیزی میگوید علیه ش موضع گیری میکنید ؟
   عده ای هستند که کم هم نیستند تا یک فرد مذهبی حرفی زد ساز مخالف میزنند من شک ندارم اگر ماموستا میگفت ماست سفید است همین عده میامدنند و مسخره کننان میگفتند ماست سیاه است .
   هدف شما مبارزه با دین است به ولله که هدفی جز مبارزه با دین ندارید و بحث بهروز و مابقی مخلصان نیست شما با خدا و دینش اعلام جنگ کرده اید غافل از اینکه :
   چراغی را که ایزد بر فروزد
   هر آن کس پف کند ریشش بسوزد

   پاسخ دادن
  3. 22.3

   م.ص

   جناب قهرمان کریمی دوست عزیزم سلام برشما!!!چند نکته
   نخست اینکه امیدوارم زبان نقدتان درست یا غلط همچنان که برای فردی مثل ماموسا بهروز عزیزی باز و بران است برای سایر مسئولین و صاحبان قدرت نیز باز و بران باشد چرا که نقد برا انها منجر به تحسین شما میگردد نه غیر!!!
   دوم اینکه شما مگر حقوق دان نیستین؟مگر وجه آکادمیک و علمی ندارین؟؟آیا بعد از این همه کسب علم و سیر صعودی در تحصیل علم هنوزم که هنوز است متوجه نشدین که هرکسی را بهر کاری ساختند؟!و باید به تخصص و علوم مختلف احترام نهاد و احترام به این علوم یعنی اینکه بگذاریم صاحبان هر علم و زجردیده های همان رشته تخصصی اظهار نظر کنند نه افراد نااگاه و بی تخصص!!!شما از کی تاحالا به قران و علوم مربوطه فقه/اصول/حدیث و غیره مسلط شدین و متخصص گشیتن و ماها ندونستیم؟!آیا صحیح است که بنده که در جغرافیا سر رشته دارم بیام شمای حقوق دان رو نقدکنم؟!!!!!!
   اما درخصوص محتوای کاملا نااگاهانه شما باید عرض کنم وقتی قومی به طور عام توسط عذاب الهی نابود میشوند طبیعی است عده ای از این قوم مصلح و تابع شرعی الهی در این قوم باشن ولی ایا نابود شدن و مرگ اینها به معنای ترو خشک سوختن است؟؟آیا مرگ پایان کار است یا آغاز؟؟؟در حدیث صحیح داریم همچین ابهام وسوالی را ام المومنین عایشه از رسول الله فرمودند و ایشان جواب دادند هلاکت یک قوم که به سبب عذاب بوده اگر مصلحانی درمیانشان باشد پاداششان درجهان اخرت نزد الله محفوظ است!!جناب قهرمان کریمی اگر شما دید عقلی و مادی به مسائل دارین حق باشماست با یک زلزله از جانب خدا اگر مسلمان و کافر هردو بمیرن احساس تون درسته و هردو مردند و دنیا به پایان رسیده و هیچ اخرتی و جهنم بهشتی نیست!!!!!ولی من نوعی این دید رو ندارم عذاب الهی وقتی آمد اگر مصلحانی بنابه مصلحت و حکمت الهی در جمع مفسدین بودند اگر نجات نیافتند و انان نیز اسیر عذاب گشتند پاداش شان در نزدالله محفوظ بوده و مطابق عدل الهی باانان رفتار خواهد شد! دوست عزیز شما نمیتونین با خوندن دوتا ایین نامه و اساس نامه که مبنای بیشترش قوانین وضعی انسانی هستش مفاهیم غیبی رو قیاس کنین و نتیجه غلط بگیرین!!!

   پاسخ دادن
  4. 22.4

   ع . ع . ع

   از لحاظ شرعی دوتا شغل در جامعه ما وجود دارند که بدون هیچ شک و گمانی کسب پول از آن مشاغل حرام است :
   1 – بانک :
   دلیلش این است که به وضوح تمامی بانکهای ما ربوی هستند و ایران یکی از بالاترین نرخ بهره یا همان ربا را داراست همه هم میدانیم که کارمند بانک حقوقش از همین سود بهرهایی که بدست میاید داده میشود و حتی سالانه مبلغی به کارمندان داده میشود که نسبت سود وامهای بدست امده است و به وضوح این پول از ربا دادن به دست آمده است و اینکه میگویند اینها کارمزد است فقط سر را زیر برف کردن است و به قول معروف حیله شرعی درست کردن است غافل از اینکه در شرع همه چیز واضح و روشن است و حیله ای وجود ندارد . خداوند در قرآن ربا را اعلام جنگ علیه خوش معرفی کرده است .
   2 – وکالت :
   دلیلش این است که وکیل بخصوص در کشور ما کسی که با آن مراجعه میکند و خواستار گرفتن حق خود از طریق وکیل است برای وکیل مهم نیست که طرف راست میگوید یا دروغ و وکیل فقط هدفش این است که پرونده مورد نظر را برنده شود حتی اگه بداند حق با طرف نیست.
   و براحتی باطل را حق جلوه میدهد همان کاری که سوفیستها در یونان باستان میکردند .
   دستمزد غیر عادلانه وکلا هم بماند . من احدی را ندیده ام که از دستمزدی که به یک وکیل داده است راضی باشد چون دستمزدهای غیر متعارف بابت کاری بسیار کوچک میگیرند
   جلوه دادن باطل به صورت حق کاری است که اگر یک وکیل انجام ندهد از گرسنگی خواهد مرد وکیل موظف است از موکل خود دفاع کند و اصلا مهم نیست موکلش حق را میگوید یا ناحق .
   پس کار وکالت حتی در خوشبینانه ترین حالت هم شبه آمیز است و الله دستور دوری از شبهات رو به ما دادن.
   حال منظور از طرح این موضوع چه بود :
   دوستانی که در امور دینی با سواد تشریف دارند و براحتی به یک عالم دینی که به اندازه موهای سرش حدیث و آیه در سینه دارد تهمت بی سوادی میزنند قبل از هرچیز سعی کنند کسب و کار حلالی در پیش گیرند تا خون و گوشت و پوستشان از حرام پاک شود بعد بیایند و در مورد دین اظهار نظر کنند من چگونه حرف کسی را در مورد دین بپذیرم که کسبش حرام است و نان حرام و شبه دار میخورد !!!
   دوستان عزیز خودتونو اصلاح کنید بعد بیاید و باد در غبغبه بندازید .
   تمامی حرفهای ماموستا طبق آیات قرآن بود و اگر با سوادها قران را مطالعه کنند بارها و بارها با آیاتی که خداوند مردم را به خاطر گناه و ناسپاسی عذاب داده است مواجه میشوند و متوجه میشوند که عذاب الهی جز سنت های خداست .
   بنده ندیدم که ماموستا علم رد کند بلکه از منظر شرعی یک تذکر دادند
   در آخر اینم بگم که سر صحبت من با کسانی نیست که کلا دین را قبول ندارند چون آنها مسیرشان مشخص است و معنایی ندارد من این حرفها را نسبت به آنان بزنم سر صحبت من با کسانی ست که ظاهرا دین را قبول دارند و حتی تعیین کننده با سواد یا بی سواد بودن علمای دین نیز هستند !!!!!!!!!

   پاسخ دادن
  5. 22.5

   گوران ولدبیگی

   منیش به نوره‌ی خوم ده‌سخوشی به ریزتان ئه‌که‌م جه‌نابی کاک قاره‌مان که‌ریمی….
   هیوادارم هاوشاریانی وه‌ک به‌ریزتان بتوانن هه‌نگاوی باش هه‌لگرن بو بووژانه‌ی بیر و میشکی کومه‌لگای کورده‌واری..تا به‌لکوو بتوانین روژیک له پیناوی میشک و ئه‌قلی خوماندا بژین نه‌ک وته‌ی بی نرخ و بایه‌خی دوور له زانست و ئه‌قلانیه‌ت که سیپالی ته‌قه‌ددوسیان له به‌ر کردووه و له به‌ر به‌رژه‌وه‌ندی خویان به خواردی خه‌لکی داماویان داوه…

   پاسخ دادن
 31. 21

  ناشناس

  ظاهرا دلیل زلزله مشخص شده. لطفا این متن را به دانشگاه های آمریکا و ژاپن و موسسه ژئو فیزیک دانشگاه بفرستید بنده خدا ها دارند دنبال دلیل دقیقتر زلزله می گردن برن دنبال یه کار دیگه وقتشون داره تلف میشه. همچنین ساختن خانه های ضد زلزله فکر کنم گناه باشه چون نباید در کار خدا دخالات کرد به هر حال دلیلی داره که زلزله اومده و حکمتی داره پس چه دلیلی داره که باهاش مقابله کنیم؟

  پاسخ دادن
  1. 21.1

   ناشناس

   واقعا اسم مقاله . بجاست.
   وقتی که قلبها زنده بود و حیات داشت!!!

   پاسخ دادن
 32. 20

  دانشجو از تهران

  ضمن تشکر از ماموستا، بنده ایشون رو از نزدیک میشناسم و از طرز تفکرشون تا حدی آگاهم. نکته مهم این است که ما در بلایای طبیعی از دو منظر به این وقایع نگاه کنیم. نگاه اول دارای وجه دینی و عقیدتی است که این وقایع چون امکان فوت افراد وجود دارد، لازم است ما ه لحظه خداوند را در نظر داشته باشیم و در زمان وقایع بعنوان تلنگری از جانب خداوند بیشتر بخود بیاییم و زندگی سالم و امنی را برای خود و همنوعان فراهم کنیم. نگاه دوم مرتبط به مسائل علمی است که لازم است متخصصین علوم مختلف(عمران، زلرله شناسی، جغرافیا و..) به همران مدیران دولتی نسبت به مقاوم سازی و مقابله با این وقایع برنامه ریزی کنند و بویژه در مناطق روستایی که بسیار آسیب پذیر تر هستند، شرایطی رو فراهم کنند تا در صورت چنین وقایعی حداقل خسارت جانی و مالی را شاهد باشیم. از خداوند متعال برای خود و همه همشریان عزیزم سلامت دنیا و عقبی را خواستارم

  پاسخ دادن
 33. 19

  هاوار

  پیشنهاد میکنم دوستان در سطح علمشون نظریه پردازی کنن نه اینکه هرکسی واسه خودش شده اندیشمند.مطالب جناب ماموستا بهروز واضح و مبرهن است ایشان هم از نظر علم شرعی و هم از نظر علوم جدید انسانی بسیار پربار میباشند و اگر کسی طالب است میتواند با خود ایشان بحث نماید.
  از الله تبارک و تعالی سلامتی و طول عمر دراز را برای ایشان مسئلت مینماییم..آمین و جزاک الله خیراً

  پاسخ دادن
 34. 18

  شهروند

  ماموستا ضمن تشكر چند نكته را خدمتتان معروض ميدارم . ما يك دوستي داشتيم بخ مزاح مي گفت هرچي بررسي كردم ما ساكنان اين شهر همه بهشتي هستم گفتم چطور گفت والله هر جي محاسبه كردم اگر كشور چين و اروپاي و آمريكارا حساب كني هزارن مرتبه از ما بيشتر گناه مرتكب شده و پيرى دين اسلام هم نيستند پس اين همه جمعيت جهنم ميرن ، فكر نكنم جاي براي ما باشه حالا هر چند ما درحمكت خداوند خبر نداريم و قطعا در تمامي كارهايش حكمتي وجود دارد امام ماموستا بهروز اگر گناهكردن باشه فكر نكنم ما به اندازه يك هزارم سوءيد اتريش آمريكاو و ارپا گناه كرده باشيم

  پاسخ دادن
 35. 17

  شاهرخ

  فرمایش ماموسا متین که اعتقاد به کدورت دل مسلمانان دارند ولی فکر نکنم خداوند متعال بندگانش را با زلزله تنبیه کند در ژاپن که مردمی سختکوش دارد و مشهور به نظم و احترام هستند هر روز چندین مرتبه زلزله رخ می دهد ولی در خیلی از ممالک اروپایی و امریکایی و اسلامی که غرق در منجلاب تباهی و دور ی از دستورات الهی هستند حتی سالها یک مورد از وقوع زلزله گزارش نشده است درکشور زلزله خیز افغانستان که مردم آن مسلمان و مظلوم هستند همیشه سیل و زلزله وریزش کوه بلای جانشان است ولی در کشورهای اروپایی این موارد به ندرت رخ میدهد وفکر نمی کنم که دلها ی اروپایان صافتر از قلب کودکان معصوم و مسلمان افغانستان باشد ولاحول ولا قوت الا بالله

  پاسخ دادن
 36. 16

  سراج

  سلام و درود خدا بر عالم جوان دینیمون کاک بهروز عزیزی. ممنون از هشدار و ویادآوری مفیدتون.

  پاسخ دادن
 37. 15

  دیار

  من نمیدونم چرا بعضی افراد در هرشرایطی مداح گفتاروافکارافرادی میشوند که با اونها همسویی فکری دارند حتی اگر حرف وفکر آنها باواقعیات عینی وذهنی صددرصدمنافات داشته باشد حیف که جای این بحث های کلان فکری دراین سایت نیست وبا نگاهی به تاریخچه زلزله ومطالعه ریشه آن جواب بسیار مجهولات به سادگی روشن است

  پاسخ دادن
 38. 14

  ...ولدبیگی

  با سلام تشکر از ماموستای بزرگوار کاک بهروز عزیزی و مدیریت محترم سایت سلام پاوه و همراهان محترم این سایت
  مطلب بسیار مفید و بجایی بود و ماموستا به نکته بسیار زیبایی اشاره فرمودند
  زمانی که از این دریچه به وقایع نگاه می کنیم و محاسبه ای سر انگشتی از عملکرد خود می کنیم (نسبت به الله و خلق الله )
  به این واقعیت می رسیم که میزان را رعایت نکرده ایم و نتوانسته ایم به ان جایگاه که شایسته اشرف مخلوقات بودن است برسیم و هر روز و هر ساعت در حال پسرفت هستیم
  (البته منهای تعدادی از دوستان که ظاهرا و به گمان خود در این اجتماع در حال پیشرفت و اصلاح و سعود هستند و با نظر ماموستای بزرگوار مخالف هستند) هر چند ماموستا بهروز در هیچ کجای مطلب خود نگفتند که مطلق تنها دلیل وقوع زلزله و یا سایر اتفاقات فقط و فقط اعمال ما هستند
  به واقع جبهه گیری و در مورد این مطلب شایسته نیست و همه ما باید از ماموستای بزرگوار که همیشه با کلام و قلم خود در رفع مشکلات این دیار پیشگام بوده اند تشکر کنیم( هر چند قرار نیست در یک جامعه همه فکرها همسو باشند )
  با تشکر

  پاسخ دادن
 39. 13

  عادل-ش

  متاسفانه دوستان متوجه فرمایش کاک بهروز نشدند
  با توجه به شناختی که از کاک بهروز دارم بعید میدونم ایشون مسایل علمی رو نادیده بگیرند و منکر علم باشند به عقیده من صحبت ایشون اینه که تمامی علوم و دانشها نزد خداوند هستش و خداوند برای اجرای هرچیزی مثلا زلزله توسط اسباب این کارو انجام میده به فرض مثال وقتی قراره جایی زلزله بیاد این قدرت و امر خداوند هستش که صفحات زیرین زمین رو به حرکت در میاره و باعث میشه که زلزله رخ بده . علم اومده دلیل آمدن زلزله رو بررسی کرده و به این نتیجه رسیده که دلیل زلزله رانش یا ساییده شدن طبقات زیرین زمین روی همدیگه ست اما باید پرسید دلیل همین رانش ها چیست ؟ اینجاست که پای ماورا الطبیعه وسط کشیده میشه و دین میگه که همین رانش طبقات زمین به امر الهی صورت میگیره . اینکه دلیل زلزله رانش یا ساییده شدن طبقات زیرین زمین هستش و علم اینو کشف کرده کاملا صحیحه و کسی اینو رد نمیکنه و کاک بهروز هم فکر نکنم که بگه نخیر صفحات زیرین زمین تکون نخوردن ! بلکه ایشون و همه اینو قبول دارند اما صحبت سر اینه همین رانش طبقات توسط امر الهی صورت میگیره و خداوند برای اینکه زلزله رو درمنطقه ای مقرر کنه توسط اسباب این کارو میکنه که اسباب همین رانش طبقاته که میشه دلیل علمی و مادی زلزله .
  پس دوستان دین و علم راستین و واقعی با هم هیچ منافاتی ندارند بلکه در یک راستا حرکت میکنند و اینم بدونیم دین بسیار بالاتر از علم قرار داره مسایلی در دین مطرح شده که چه بسا قرنها طول بکشد که علم به طور ناقص به آن برسد ولی بحث سر اینه که باید بدونیم مسایل علمی و کشف رازهای علمی مثلا کشف یک سیاره یا کشف دلیل سونامی هیچ منافاتی با دین نداره .
  در زلزله علم کشف کرده که رانش صفحه های زمین باعثش میشه اینو باید متوجه باشیم این فقط دلیل ظاهری یا به قولی دلیل مادی یا همین دلیل علمی زلزله هستش و چشم بصیرت و دل پاک و مخلص لازم هست که دلیل ماورا الطبیعی و معنوی آن درک شود . اگر ما به این درجه رسیده باشیم که قبول کنیم حتی برگی بدون اذن خداوند از درخت جدا نمیشود دیگر نیازی به این صحبتها نیست !
  کاک بهروز عزیز امیدوارم خدواند عمر طولانی و با برکت نصیبتون کنه و عالمان مخلصی مثل شمارو از این مردم نگیره
  جزاک الله

  پاسخ دادن
 40. 12

  احمد

  چرا دانمارك زلزله نمياد؟چون از لحاظ علمي بعيده بياد

  پاسخ دادن
 41. 11

  عبدالرحمن

  باسلام خدمت ماموستا بهروز عزیز و ارجمند از خداوند متعال توفیق روز افزون شمارا در دین و دنیا مسئلت می نمایم….کلام گهر بار شمارا بر دیدگانم می نهم و دست بوس شما هستم…جزاک الله مع الخیر….

  پاسخ دادن
 42. 10

  تبسم

  جناب وریا خوشا به سعادت تون که اینقدر خودتونو عاری از گناه میدونین!!!

  پاسخ دادن
 43. 9

  شهروند

  دوستان لطفا لرزه خیزی کل نقاط جهان رو تو گوگل سرچ کنید جواب این متن رو اونجا خواهید دید..

  پاسخ دادن
 44. 8

  اهل دل

  كشتى حامل يونس حركت كرده و در سطح دريا به راه خود ادامه مى‏داد، خداوند با فرستادن بادى شديد دريا را دستخوش طوفان نمود و امواج شديدى پديد آمد كه هر لحظه كشتى را تهديد به غرق شدن مى‏كرد كشتى‏بانان و مسافران سخت نگران شدند و گفتند: بى‏ترديد فردى گنهكار ميان ما وجود دارد، لذا ميان خود به مشورت پرداختند كه قرعه بكشند و هر كس را كه قرعه به نام او در آمد از كشتى بيرون اندازند تا از خطر طوفان مصون بمانند. وقتى قرعه كشيدند. به نام يونس پيامبر درآمد كه سرگذشت خود را براى آنها بازگو كرده بود. آنان گفتند: اين شخص فردى صالح و شايسته است و دور از عقل و خرد است كه وى گنهكار باشد و شايد قرعه به‏طور اتفاقى به نام او در آمده باشد، از اين رو، بار دوم قرعه انداختند، اين بار نيز قرعه به‏نام او در آمد، لذا وى آماده شد تا لباس از تن خود خارج ساخته و خود را بر دريا افكند، ولى آن جمعيت مانع شدند و بار سوم قرعه انداختند و از آنجايى كه خداوند امر بزرگى را اراده كرده بود، اين بار نيز قرعه به نام او در آمد و او را در دريا انداختند.
  سبحان اللە این داستان شما و مردمی است کە بە گناه متهم می کنید

  پاسخ دادن
  1. 8.1

   ناشناس

   برادر گرامی!!
   اگر دقیق متن را بخونید. ماموستا هیچ گاه نگفته مردم گناه میکنند! مردم گناه نکنید! و… یعنی به نحوی ننوشته که خودش را از اونا جدا بدونه. بلکه گفته : « ما حتى توفیق فهم این سنت الهی را نداریم» و « پس همگی توبه و استغفار نماییم و به الله رجوع و إنابت نماییم،قبل از اینکه دیگر فرصتی برای توبه و استغفار باقی نمانده باشد». یعنی خودش را جزء این مردم و از زمره آنان دانسته!!
   قال عمر بن الخطاب : لا خیر فی قوم لیسوا بناصحین ، و لا یحبون الناصحین!
   خیری در امتی نیست که ناصح نباشند و نصیحت گران را دوست نداشته باشند!
   اگر یک کارشناس هواشناسی خبری در فضای مجازی پخش نماید که : ای مردم ! فردا هوا ابری و احتمالا بارانی است پس چتر و… یادتان نرود. همگی مردم او را تشکر میکنند.
   اما اگر یک عالم دینی طبق فرمایشات الله در قرآنش ، هشدار از در عرضه قرار گرفتن عقاب دنیا و قیامت بسبب غفلت و عدم رعایت حق خالق دهد ، بلا فاصله اینگونه مورد هجوم قرار میگیرد.مگر
   مگر ایشان چه گفته غیر از اینکه : به خالق و پروردگارمان رجوع کنیم و از انواع گناهان و نافرمانی های الله ، توبه نماییم.
   موفق باشید.
   یکی از طلاب علوم شرعی!

   پاسخ دادن
   1. 8.1.1

    فقط الله جل جلاله

    واقعا حرفتون درست

    پاسخ دادن
   2. 8.1.2

    فقط الله جل جلاله

    احسنت برادر .جزاک الله

    پاسخ دادن
  2. 8.2

   دالا

   شیکه ده تو داستانه که تکمیل بوانو چون نهایه تن حضرتو یونسی استغفار مکرو تا جه له مه و ماهیه کینه خدا نه جاتش مه دو . و مه فه رماوو “” لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین “”
   تو دلیله و ئاوردینو په ی محکومیتو ماموسای ولیم به اذنو خداوندوو عاله میانی ویوو مه حکوم بیه

   پاسخ دادن
 45. 7

  ناشناس

  سلام و درود بر کلام پرگهر ماموستا بهروز عزیزی

  پاسخ دادن
 46. 6

  وریا

  اگه زحمت بکشی موارد گناهانی که این مردم مرتکب شده اند رابیاوری هضم مطالبتون تاحدی ممکن خواهد بود والا مردم سایر ممالک گناهانی که شما فوق کبیره میدونی واز نظر دنیای آزاد جرو حقوق اولیه شهروندان است را مرتکب میشوند وهر روز به سوی قله های پیشرفت وانسانیت حرکت میکنند

  پاسخ دادن
 47. 5

  شهروند

  حرف جناب ماموستای عزیز قبول ولی برادر من وجود بلایای طبیعی که آنهم به ید الله تبارک وتعالی است انکار ندارد همانطور که میدانید سنت الهی طبعا در وجود رخدادهای طبیعی است آیا این احتمال هم نمیرود که خداوند سختی و بلا ها را بر بندگان پاک خود نازل مینماید که صبر و ایمانشان را بیازماید؟
  آنچه که سیدنا عمر رض فرمودند بنا بر مشاهدات آن دوره و به مقتضیات زمان موجود بوده البته وجود فساد فی الارض هم مشهوده البته بنظر اینجانب که بنده ای مثل شماهستم آنقدر که مستلزم عذاب سخت الهی نیست و به دور از ارحم الراحمین باری تعالی است

  پاسخ دادن
 48. 4

  ناشناس

  کسی مخالف ارتباط صحیح انسان و خدا و در نتیجه نازل شدن رحمت بیکران و از جمله امنیت حیاتش نیست. ولی کاش ماموستا نیز برای به روز شدن خودش و دیگر طلاب محترم در کنار آوردن روایات مختلف به ادله علمی هم استناد فرمایند. چون هیچ کار خدا در این بی حکمت نیست و ثبات زمین موجب تحلیل زود هنگام آن است . بنابراین پاره ای از فعل و انفعالات دورنی زمین و … برای زایش و رویش های مختلف ضروری هستند. البته پناه می بریم به خدا. از زلزله های وحشتناک …. ماموستا باید در کنار تقویت ارتباط انسان و خدا از علوم روز برای سالم ماندن و ایمن بودن در برابر مصائب دنیوی که بعضا اراده خدا بر عذاب بندگانش نیست سخن بگوید..در غیر اینصورت آن موقع حکمت مورد سوال خواهد بود و علم نیز نادیده گرفته می شود. در زلزله 6 ریشتری بم چند ده هزار نفر مردند و در زلزله 9 ریشتری ژاپن چند نفر زخمی شدند …. بهرحال اگر خدا واقعا عذابی بفرستد انسان هیچ مفری ندارد ولی اگر انسان بیمار شد نباید به پزشک مراجعه کند؟ البته این روایت روایت حضرت یونس و فرار از ماموریت را به خاطر می آورد و از حضرت عمر نیز بعید بوده است بجای اصلاح مردم راه فرار در پیش می گرفت! و امید است شماهم در میان ما بمانید و راهنمایمان باشید . در این منطقه این زلزله ها امری طبیعی است.روحانیت گرامی باید ضمن رهنمود ساختن مردم به تقوای الهی سعی کنند موازنه طبیعت و هارمونی اجزاء مختلف را بشناسند تا بتوانند برای نسل فعلی حرف بزنند. البته خدا را شکر این زلزله سه ریشتر بوده است.

  پاسخ دادن
 49. 3

  علی

  به نام خدا و باسلام خدمت استاد و عالم بزرگوار، از خداوند توفیق و عاقبت به خیری را برای شما خواستارم،انشاالله در مسیر دین ثابت قدم و توانمندتر باشی، با تشکر و خدا قوت

  پاسخ دادن
 50. 1

  م اس

  جزاک الله خیرا کثیرا انشاالله
  الحمدولله چند صباحیست شهرستان شاهد حضور عالمانی جوان،بسیار خوش فکر و تحصیلکرده وبه تمام معنا عالم به علوم شرعی می باشد واز این بابت
  خداوند متعال را بسیار شکرگزاریم

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.