22 Comments

 1. 22

  یوسف

  برترین انسان کسی هست که تقوا خداوند داشته باشه نه زبان و لهجه خاص

  پاسخ دادن
 2. 21

  آنا

  ولی فکر کنم نسل های جدید بیشتر تعصب دارند چه کار کنیم باید بسوزیم بسازیم

  پاسخ دادن
 3. 20

  نوسودی (لائه )

  با تشکر از رسایی کلام و شیوایی بیانتان به نظر دوستان چرا مشاوران اعظم دم از شکست و زیر سوال بردن موفقیت قاطع تمام فرزندان اورامان حتی آنانی که رای نداده اند که مطمئنم که کمی به عقب برمی گشتیم تعدادی آرای ریزش می کردند و آرای واقعی فرزندان اورامان به بیش از 50 هزار افزایش می یافتند ولی صد حیف به امید آینده ای روشن

  پاسخ دادن
 4. 19

  نوید سالاری

  خانم عزیزی واقعاً جالب بود ولی ای کاش سایردوستان هم در نوشته هایشان مانند شما پاک و صاف سخن می گفتند نه از خواب دیروز و بیداری امروز!! سخن می راندند

  پاسخ دادن
 5. 18

  نريمان رحماني

  سلام و درود . ممنون خانم عزيزي

  پاسخ دادن
 6. 17

  هادی

  امان از دست آنهایی که شعور و منطق و یک بزرگ منشی مثل خود را از دست داده اند بیایید همانند این شیر زن (خانم عزیزی که واقعا عزیز و فرهیخته فکر می کنند)بیاندیشیم تا واقعیتی که امروزه در منطقه و توسط اندکی متعصب و……….. هر چند گاهی ، دوستی و وحدت مردم فهیم اورامانات را خدشه دار می کند بیاندیشیم ، عزیزان برادران امروزه اگر فرهیخته گان اورامانات (پاوه ، روانسر جوانرود،ثلاث و ……) سرشماری کنیم اکثر قریب به اتفاق از این دیار دورند چرا ؟چرا کسی به امر توجهی ننموده و نمی نماید ،براستی که تحمل تفکر چنین افرادی که امروزه فضای مجازی را با کلمات سخیف و … آلوده کرده و می کگنند فکر نکنید و فکر نکنیم بییید همانند خانم عزیزی درایت و منطق را در راستای تحول در منطقه به کار گیریم تا موفق و سربلند باشیم آنگاه ادعای ……….داشته باشیم و نهایتا بدانید که بحث تفرقه آمیز زمان به هدر دادن و است امروز ه مردم در کره ماه به تحقیق مشغولند نه به ………………… آفرین خانم عزیزی آفرین بارک الله

  پاسخ دادن
 7. 16

  فیروز

  دستمریزاد…..به امید روزی که بدون تعصبات قومی و مذهبی ، ایرانی آباد را برای آیندگان بسازیم

  پاسخ دادن
 8. 15

  محمد صدیق بهشتی

  با تشکر و سپاسگزاری از سرکار خانم عزیزی
  ما پیرو دینی هستیم که صحابه های بزرگی چون صهیب رومی ، سلمان فارسی ، بلال حبشی ، جابان کردی و بقیه صحابه های عرب درود خدا بر روان پاکشان باد ،زیر پرچم اسلام در خدمت رسول الله(ص ) جمع و با کلمه توحید، آن افتخارات را آفریدند که همه میدانند .
  حال عده ای به بهانه های مختلف و گفتار ناروا قصد ایجاد تفرقه در بین قوم کرد را دارند شامل این ابیات روانشاد سعدی شیرازی میگردند
  بهایم خموشند و گویا بشر
  زبان بسته بهتر که گویا به شر
  چو مردم سخن گفت باید بهوش
  وگرنه شدن چون بهایم خموش

  به نطق آدمی بهتر است از دواب
  دواب از تو به گر نگویی صواب

  پاسخ دادن
 9. 14

  بیطرف

  سلام کار گروهی وبا صداقت میخواهد

  پاسخ دادن
 10. 13

  مبین

  چراعاقل کند کاری که بازآرد پشیمانی، درهمه ستادهای انتخاباتی امر توهین وفحاشی کم وبیش وجود داشته واین امر نیز فقط ازجانب افراد بی فرهنگ ونابخرد ایجاد شده است شاید هم باقطع یقین روح هیچکدام ازکاندیداها ازاین امربا خبرنبودن پس بیایید همه باهم برای سربلندی اورامانات دست به دعا شویم وازافکار منفی وبیهوده دوری کنیم هرچه دراین زمینه بحث شودبوی تعفن این بی بندوباری کل منطقه رافراخواهد گرفت. پس ضمن احترام به تمامی عزیزان بیایید همه باهم اوراماناتی همراه باصفا وصمیمیت بسازیم به امید آنروز

  پاسخ دادن
 11. 12

  هولی

  این مطلب رو به ……… معلم ……… نشون بدین تا دیگه توهین نکنه……

  پاسخ دادن
 12. 11

  عادل شریفی

  این را بدانیم ما قبل از جاف و هورامی بودن انسان هستیم
  زنده کردن این تعصب فرسوده ، خنده دار و گاها آزار دهنده است

  پاسخ دادن
 13. 10

  کامران

  ما به حرکت خود با این شعار ادامه می دهیم . قطعا کسانی هستند که حاشیه ساز می شوند . مهم آن است که ما متوقف نشویم ومسیر را برای دیگران هموار کنیم .
  متاسفانه کسانی هستند که از مدرک دانشگاهی خوبی برخوردارند و تفکرات تفرقه را بیان می کنند که امیدواریم مردم فهیم اورامانات آنها را صرفا بخاطر سواد ظاهریشان الگو قرار ندهند .

  پاسخ دادن
 14. 9

  حسینی،پاوه

  با تشکر از نگارنده
  متاسفانه تلاشهای چندین ساله برای از بین بردن این فرهنگ غلط وپست با حرکات احساسی چند نفر خام وکوته اندیش بر باد رفت امید وارم فضای حاکم برشهر ودیارمان در این چند هفته تلنگری باشد برای بیدار شدن از غفلت تعصبات بی معنی وبالا زدن آستین های همت برای پیشرفت وتعالی بدور از قومیت ولهجه و……..

  پاسخ دادن
 15. 8

  ناشناس

  ممنون از خانم عزیزی. این تقابل های دوگانه جاف/هورامی، کرد/فارس، شیعه/سنی، زن/ مرد و . . . همه را باید کنار گداشت و بر انسان بودن باید تاکید کرد.

  پاسخ دادن
 16. 7

  فرهنگی

  مقاله جالبی بود وواقعیت این است که پروسه انتخابات هر 2سال یک بار در کشورمان ایران برگزار میشه و تمام هم می شود پس حیف است به خاطر انتخابات ما (مسلمان،همسایه،فامیل و دوستان )از هم برنجیم وانتخابات خوبی اش به این است که مردم در انتخاب خود آزاد باشند.

  پاسخ دادن
 17. 6

  ناشناس

  مطلب شما عالی بود استفاده کردیم

  پاسخ دادن
 18. 5

  ناشناس

  جاف نه گویش است نه زبان. جاف یک قبیله بزرگ ساکن در منطقه است. امید است روزی برسد که کلمه جاف به معنی یک گویش بکار نرود. ماننده آنکه بجای زبان هورامی بگویم پاوه ای و …
  به مطلب زیر از سایت ویکیپدیا توجه فرمایید…………….
  جاف، نامی است که برای اشاره به اتحادیه ایلی مهم و نیرومند کرد جاف به کار برده می‌شود. این طوایف در استان کرمانشاه ساکن در ناحیه جوانرود و روانسر و سرپل زهاب و در استان کردستان و کردستان عراق هستند و مذهب آنها اسلام است. [۱][۲][۳]

  جاف، از ایل های کرد ایران و مشرق عراق است. ایل جاف در ایران، امروزه در استان کرمانشاه، بیشتر در دهستانهای شیوه سر، کَلاشی و ماکُوان (هر سه از بخش بایِنْگان)، دهستان منصور آقایی از بخش مرکزیِ شهرستان پاوه، دهستانهای زِمکان و خانه شور (هر دو از بخش مرکزیِ شهرستان ثَلاثِ باباجانی)، و دهستانهای پلنگانه و شروینه (هر دو از بخشِ مرکزی شهرستان جوانرود) پراکنده‌اند. این ایل در دهستان زمکان و منصور آقایی، فقط ییلاق و در دیگر دهستانها ییلاق و قشلاق دارند (رجوع کنید به مرکز آمار ایران، ۱۳۷۸ ش الف، ص ۱۳۴–۱۳۵؛ ایران. وزارت کشور، ذیل «استان کرمانشاه»).

  در گذشته بخشی از جافها در کردستان به سر می‌بردند. امروزه بیشتر جافها، به ویژه در استان کردستان، تخته قاپو شده‌اند. بدیعی (ج ۲، ص ۹۱) به وجود طایفة جاف سقز در منطقه سقزِ کردستان اشاره کرده و گفته است که آنان شافعی مذهب اند. در سرشماری اجتماعی ـ اقتصادی عشایر کوچنده در ۱۳۷۷ش (آخرین آمار)، جمعیت عشایری دهستانهای استان کردستان، به سبب یکجانشین شدن عشایر، ذکر نشده است.

  ایل جاف به سه گروه عمده تقسیم می‌شوند: بزرگ‌ترین آنها، جاف عراق یا مرادی است که در عراق به سر می‌برند. گروه دوم، جاف جوانرودی است شامل پانزده تیره، از جمله: وکیل، ولدبیگی، باباجانی، باوا و قبادی. گروه سوم، جاف گوران یا کِرماشاه / کرمانشاهی است شامل هشت تیره، از جمله گهواره و تفنگچی و قلخانی که هر سه در اوایل سده سیزدهم به اتحادیه گوران (از فرقة اهل حق یا علی اللّهی) پیوستند و طایشه‌ای / تایشه‌ای و قادرمیرویْسی و نیریجی / نیریژی و بی بیانی / بیویانی که سنّی مذهب اند (سنجابی، ص ۸–۱۰، ۱۵–۱۶، ۱۹؛ ادموندز، ص ۱۵۵؛ برای آگاهی بیشتر رجوع کنید به عزاوی، ج ۲، ص ۴۴–۷۶). جافها مسلمان و عمدتاً سنّیِ شافعی اند. سلسله‌های تصوف، مانند نقشبندیه و قادریه، در میان جافها پیروانی دارد. شیوخ و بزرگان صوفیة ایل جاف، مرید شیوخ برزنجی مانند شیخ عیسی برزنجی، کاک احمد اعظم سلیمانی و نیز پیرخضر شاهو هستند که سر سلسله آنها به حضرت شیخ عبدالقادر گیلانی می‌رسد (عزاوی، ج ۲، ص ۳۱). جافها به گویش سورانی (از شاخه‌های زبان کردی) گفتگو می‌کنند که در محل به گویش جافی معروف است (رجوع کنید به ولدبیگی، ص ۱).

  پاسخ دادن
 19. 4

  همراه

  انسان باید اینچنین منطقی و واقع گرا باشد.باید اختلافات را کنار گذاشت و به فکر حل معضلات بود

  پاسخ دادن
 20. 3
 21. 2

  شاهو

  با سلام خدمت همه ي دوستان و فرهيختگان و درود به خانم خانم عزيزي بابت بينش سياسي و درك اجتماعي بالاي ايشان كه از بسياري از به ظاهر روشنفكران پر ادعا نداي همدلي و دوري از تعصب سر داده اند.اميد است كه ديگر دوستان نيز نقاب دورويي از چهره برافكنند و چهره ي واقعي شان را به مدم نشان دهند.تا سره از ناسره سوا گردد.

  پاسخ دادن
 22. 1

  محمدفاضل ضیایی

  نگارنده محترم ؛ دستمریزاد
  مطلب کوتاه و در عین حال مفید و به جایی بود
  بایستی به قضایا نگاه بلند مدت داشت و در برنامه ریزی ها و حرکتها، دور دستها را در نظر گرفت.
  کاملا صحیح است که:
  اگر نمیتوانیم مرهم باشیم درد مضاعف ایجاد نکنیم. ما قبل از اینکه هورامی، جاف و…. باشیم با هر گویش، انسان هستیم، کرد هستیم و مسلمان هستیم.

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.