2 Comments

 1. 2

  همشهری

  به نظر بنده دو پهلو جواب داده شده
  مشخصه که علت اصلی بیماری قلبی بوده ما هم میدونیم اینو!
  بحث اینه که انفولانزای خوکی بر روی بیماران قلبی منجر به مرگ می شود لطفا بی پرده جواب بدهید بخدا مردم ما درکشان بالاست متوجه می شوند
  با تشکر

  پاسخ دادن
 2. 1

  مهدی

  عوارض قلبی آنفلوآنزا

  ‌آنفلوآنزا می‌تواند روی عضله قلب نیز تأثیر بگذارد. پزشکان از میوکاردیت و پریکاردیت به‌عنوان رایج‌ترین عوارض قلبی آنفلوآنزا نام می‌برند:

  ▪ میوکاردیت: همان‌طور که می‌دانید لایه عضلانی بافت قلب میوکارد نام دارد. میوکاردیت، التهاب عضله قلب است و معمولا عارضه یک بیماری عفونی مثل سرماخوردگی یا آنفلوآنزا است. میوکاردیت می‌تواند خطرناک باشد اما نتیجه آن به علت به وجود آورنده آن هم بستگی دارد. علل شدید، حتی به نارسایی قلب و مرگ منجر می‌شوند اما در بیشتر موارد، میوکاردیت، التهاب از بین می‌رود و قلب سلامتی مطلوب خود را بازمی‌یابد. برای درمان میوکاردیت ناشی از آنفلوآنزا باید تا بازگشت قلب به حالت طبیعی از ورزش‌های سنگین پرهیز کرد. یک رژیم غذایی مناسب با تاکید بر محدودیت مصرف نمک و در صورت مشخص شدن علت زمینه‌ساز بیماری مثل آنفلوآنزا، درمان علت آن حایز اهمیت است. اگر پزشک متوجه یک ریتم غیرطبیعی در قلب شما شود بستری شدن در بیمارستان، مراقبت مداوم از ریتم قلبی و تجویز داروهای مناسب ضدآریتمی تا بازگشت ضربان قلب به حالت طبیعی انجام می‌شود.

  ▪ پری‌کاردیت: پری‌کاردیت نیز یکی دیگر از عوارض آنفلوآنزاست که می‌تواند قلب را گرفتار کند. پریکارد کیسه‌ای است که قلب را دربرمی‌گیرد. این کیسه دارای یک سطح داخلی صاف است. سطح خارجی محکم آن را که از جنس بافت رشته‌ای است، پریکارد جداری می‌گویند. پریکاردیت، التهاب پریکارد است که ممکن است به علت آنفلوآنزا یا عفونت‌های دیگر رخ دهد. این بیماری اصولا در مردان سنین ۲۰ تا ۵۰ سال و اغلب به دنبال عفونت تنفسی رخ می‌دهد. در نتیجه التهاب، هنگام سایش پریکارد و لایه خارجی قلب روی یکدیگر، فرد دچار درد می‌شود.

  اگر مقدار زیادی مایع در پریکارد جمع شود و روی قلب فشار آورد مانع از پر شدن مطلوب قلب می‌شود. به این حالت تامپوناد قلبی گویند. عوارض ناشی از آنفلوآنزا می‌تواند حتی موجب تجمع مایع و تامپوناد قلبی شود، در نتیجه این حالت محدودیت جریان خون به ریه‌ها و سایر قسمت‌های بدن ایجاد می‌شود. تامپوناد حاد قلبی یک اورژانس طبی است و به مداخله سریع پزشکی نیازمند است. در درمان پریکاردیت پس از آنفلوآنزا از داروهای مسکن ضدالتهابی برای تسکین درد و سرکوب التهاب استفاده می‌شود. در صورت احتباس آب و ایجاد تورم، داروهای ادرارآور تجویز می‌شوند.

  ● عوارض عصبی ناشی از آنفلوآنزا

  یکی از شایع‌ترین عوارض عصبی ناشی از آنفلوآنزا اختلالی موسوم به گیلن‌باره است. اگر چه عارضه گیلن‌باره پس از آنفلوآنزا بسیار نادر است اما با این حال می‌تواند میانسالان را درگیر کند و به سرعت باعث ضعف عضلات و بی‌حسی شود، بنابراین اگر پس از ابتلا به آنفلوآنزا دچار ضعف شدید عضلات دست و پا، ساعد و بازو شدید و تنفس‌تان نیز دچار مشکل شد، می‌توانید به بروز این اختلال مشکوک شوید و به سرعت به بخش مرکز درمانی مغز و اعصاب مراجعه کنید. بنابراین بازهم توصیه می کنیم برای پیشگیری از آنفلوآنزا نکات بهداشتی را فراموش نکنید. همچنین شستشوی مکرر دست با مواد ضدعفونی‌کننده و ژل‌های شستشوی دست از جمله راه‌هایی است که می‌تواند شما را در برابر عوارض آنفلوآنزا ایمن سازد.

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.