9 Comments

 1. 8

  قاضی زادە

  تحلیل و دیدگاە بە جایی است. بدون آمایش سرزمین، تۆسعەی متوازن،همە جانبە و پایدار میسر و متصور نخواهد بود.

  پاسخ دادن
 2. 7

  ناشناس

  امایش سرزمین ورزش کرمانشاه…….؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ دادن
 3. 6

  نريمان رحماني

  سلام آقاي رستمي تبار .ممنون از مقاله مفيدتون.رساله دكترا بنده نيز در خصوص امايش سرزمين هست.تحت عنوان آمايش سرزمين ورزش استان كرمانشاه.ان شاالله از راهنمايي هاي ارزنده جنابعالي در ادامه كار رساله ام استفاده خواهيم كرد

  پاسخ دادن
  1. 6.1

   ناشناس

   جناب رحمانی موفق باشید.
   از نظر دکتر مخدوم آمایش سرزمین تنظیم رابطه بین انسان, سرزمین و فعالیتهای انسان در سرزمین به منظور بهره برداری درخور و پایدار از جمیع امکانات انسانی و فضایی سرزمین در جهت بهبود وضعیت مادی و معنوی اجتماع در طول زمان است.
   بنابراین انسان باید آن استفاده را از سرزمین بعمل آورد که ویژگی های طبیعی ( اکولوژیکی) دیکته می نماید …..
   متاسفانه اگر آمایش سرزمینی هم صورت گرفته باشد چندان اجرایی نشده است. منتظر نتیجه کار شما هستیم

   پاسخ دادن
 4. 5

  عبدالله

  این تعریف بر پایه جمعیتی که گفتید تعریف من نیست تعاریف علمی است هر تعریف دیگری هم ک سرچ کنید در رابطه با امایش سرزمین بر محور پراکنش جمعیت و فعالیت استوار است. نه بر محور صرفا محیط زیستی . مطالبی که بیان کردید در باب محیط زیست را می توانستید به خیلی چیزهای بهتری ربط دهید تا امایش سرزمین که یک مفهوم کلان و ملی است.

  جناب همشهری مطالب علمی با بیان غیر علمی ب درد کسی نمیخورد. منظور این نبود که از لغات قلمبه سلمبه استفاده شود منظور این است تا این حر عامیانه مطلب علمی نوشتن ان هم در باب امایش سرزمین صحیح نیست. اطلاعات غلط دادن هم صحیح نیست.

  پاسخ دادن
 5. 4

  همشهری

  باتشکر از مطالب ارزشمند وصحیح وبجای دکتررستمی,ضمن عرض ادب و احترام خدمت دوست بزرگوار تحصیلکرده فهیم,درج مقاله ای با اصطلاحات علمی و تخصصی برای سایر مخاطبین که تخصص دیگری دارند چندان مناسب نیست.درضمن ما تاکنون مطلب بی پایه واساسی در مقالات ومطالب دکتر رستمی تبار مشاهده نکردیم.

  پاسخ دادن
 6. 3

  رستمی تبار

  کاک عبدالله هرچند در بحث آمایش سرزمین با شما موافق نیستم و صرف توزیع جمعیت که شالوده تعریف شماست نپسندیدم و از اظهار نظرت متشکرم اما بخش اخیر مبحث جنابعالی را نمیدانم برچه اساسی بیان فرموده آید. خدا همه ما را هدایت کند اگر بویی از خودنمایی داشته باشد.
  بهرحال اگر برنامه آمایش هم وجود داشته یا دارد که عملا ندارد می شود جریان خنجر ملا به درد روز تنگنا نخورد و نمی خورد.
  کافیست چشم باز کنیم و محیط اطراف را نظاره کنیم.
  ضمنا این مطلب برای عامه نگاشته شده و می شود. و اگر علم در آرشیو دانشگاه ها محصور و بایگانی گردد بکار نخواهد رفت.
  امیدوارم اینبار مصلحانه و منصفانه اظهار نظر فرمایید به دیده منت پذیرا هستیم.

  پاسخ دادن
 7. 2

  عبدالله

  تعریف آمایش سرزمین
  سیاستی که در یک چارچوب جغرافیایی معین در پی بهترین توریع ممکن جمعیت بر حسب منابع طبیعی و فعالیت های اقتصادی می باشد. همانگونه که ملاحظه می گردد امایش سرزمین بر مفهوم مکان گرایی تاکید دارد. لذا منظور از امایش سرزمین رسیدن به مطلوب ترین توزیع ممکن جمعیت، توسط بهترین شکل توزیع فعالیتهای اجتماعی-اقتتصادی در پهنه ی سرزمین است. باید اشاره کرد امایش سرزمین ابزار اصلی تصمیم گیری در سطح ملی و منطقه ای است نه یک مفهوم خرد همانطور که شما گفتید چرا در فلان جا سالن پذیرایی احداث شده است و در ضمن امایش سرزمین 4 بعد انسان، فلسفه، اقتصاد و محیط را شامل می شود نه صرفا بحث محیط زیست. اهمیت به محیط زیست خوب است اما ربط دادن هر چیز به چیز دیگر نه….
  ایران با سابقه 50 سال برنامه ریزی تا کنون سه بار تهیه برنامه های بلند مدت امایشی را تجربه کرده است
  1: در دهه ی 50 مطالعات ستیران: عدم اجرا به علت وقوع انقلاب
  2: در سال 61 اولین برنامه امایشی جمهوری اسلامی ایران : عدم اجرا به علت وقوع جنگ
  3: در دهه 70طرح جامع امایشی تدوین گردید که نتایج آن در برنامه ی چهارم و پنجم توسعه منعکس گریده است.
  حتی در سال 1383 مرکز آمایش سرزمین و توسعه پایدار تاسیس گردیده است.
  لطفا قبل از بیان مطالب خود کمی مطالعه و تامل کنید امروزه مردم پاوه تحصیلکرده و فهیم هستند. صرف مطرح کردن خود در سایت ها با بیان مطالب بی پایه و اساس درست نیست. و اینکه کمتر از لغات عامیانه در یک مطاب علمی پرهیز کنید.

  پاسخ دادن
 8. 1

  امیر حاتمی

  شروع مجدد فعالیتتان را به شما دست اندرکاران سلام پاوه وعزیزانی که در این راستا از خود مایه گذاشته تا این رسانه محلی را تشویق ویاری نمودند کمال تشکر وقدر دانی خود را تقدیم تمام عزیزان نموده وبرای شما ارزوی مو فقیت را از خداوند سبحان خواستارم

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.