2 Comments

 1. 2

  یاسر

  درود بر انجمن دوستداران طبیعت باینگان و سایر انجمن ها ی مرتبط. با توجه به این که مخاطب مطلب شما در فضای مجازی عموما افراد آگاه و روشن فکر می باشند حال آن که بیشتر این شکارچیان انسانهایی نا آگاه به اینترنت و به دور از فضای وب هستند ، آیا بهترنیست علاوه بر درج مقآلات، آگاهی بخشی در این خصوص را به فضاهای دیگری همچون رسانه های دیداری مانند آگاهی تلویزیونی به ویژه در شبکه های استانی ، نصب بروشور در میادین عمومی و محله ها ، مساجد ، مدارس و … برد ؟

  پاسخ دادن
 2. 1

  رستمی تبار

  اهالی محترم شهرستان پاوه و خوانندگان محترم طرح این مطالب به جهت حفظ فرهنگ غنی و سلامت اکولوژیک منطقه است. لذا اگر به فرهنگ و سلامت اکولوژیک خود و منطقه می اندیشید و نهایتا بدنبال وجود یک رفاه نسبی برای فرزندان خود, به این سرمایه عظیم خدایی با چشمی نو بنگرید و اگر مسئولین ذیربط به هر دلیلی نمی توانند امنیت حیات وحش را تامین کنند و قطعا بدون حضور شما نخواهند توانست! خود همچنانکه امنیت خود را تامین می کنید مسئولیت پذیر باشید.
  براستی مرگ آخرین پستانداران مرگ زندگی خواهد بود و ما چیزی برای افتخار نخواهیم داشت. در جایی خواندم که استرالیا خرگوش نداشت. مهاجرین انگلیسی 24 راس خرگوش به همراه خود بردند و اکنون سیصد میلیون خرگوش در استرالیا زندگی می کنند. کانگرو نماد استرالیاست. به ازای هر استرالیایی دو کانگرو و بیش از 17 خرگوش وجود دارد این در حالیست که 80 درصد استرالیا خشک و لم یزرع است. پس ما چرا نتوانیم شاهد وفور کبک و کل و بز و شوکا و خرگوش و حتی گرگ و پلنگ باشیم. تا کی این فرهنگ غلط را دنبال کنیم که مار را باید کشت. اگر مار را بکشیم چه چیزی موش کور را بخورد. اگر موش کور را ریشه کن کنیم چه چیزی برایمان خاک تولید کند. و اگر موش کور را بکشیم عقاب از چه بخورد و اگر کرکس نباشد چه چیزی لاشه گندیده یک حیوان را تجریه کند و اگر ….. آیا انسان تنها و بدون ارتباط با زنجیره های غذایی می تواند ادامه حیات دهد. پس وقت آن است همه پاسدار محیط زیست و تنوع زیستی باشیم. از سوربنه تا کنیوال و کنگر و لاله واژگون و سمندر و … گرفته تا گرگ و کل و بز و …
  ما برای آینده این سرزمین نگرانیم. آینده ای که نمیدانیم به کدام سو می رود. حداقل ما در تخریب محیط زیست محلی و اکوسیستم های خودمان شریک نباشیم تا ببینیم از کنفرانس های بین المللی برای کنترل بعد جهانی آن چه چیزی خارج خواهد شد.

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.