قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » نامه سرگشاده به مسئولين در خصوص بازار پاوه

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه :اينجانب يكي از كسبه بازار ميدان مولوي پاوه مي باشم و با نگارش چند سطر ذيل مي خواهم گوشه اي از واقعيات موجود در سطح بازار ديارمان را به عرض مسئولين محترم  نامه سرگشادهشهرمان علي الخصوص مسئولين تنظيم و نظارت بر بازار برسانم كه شايد مفيد و كارگشا باشد. بنده همانند بسياري از اطرافيان خويش يكي از جوانان فارغ التحصيل در سطح كارشناسي ، داراي كارت سربازي ، متأهل و بيكار سطح شهرستان مي باشم كه پس از جستجوي چندين ساله جهت پيدا نمودن شغل اداري ( اعم از دولتي و خصوصي ) متأسفانه به ناچار به اصرار دوستان و اقوام قدم به دنياي آشفته و پريشان بازار آزاد نهادم ؛ آشفته از اين لحاظ كه با دو دو تا كردن متوجه شدم كه با توجه به اجاره بهاي ماهيانه و قيمت خريد فقط و فقط پول كرايه تاكسي رفت و برگشت برايم مي ماند خلاصه جبر زمان ما را مجبور به اين ريسك دلهره آور نمود

ابتدا با توكل به خداي منان و رزاق شروع به سير مراحل قانوني جواز كسب نمودم البته از هفت خوان رستم سخت تر بود پس از ……. ….. گذشت از طوفان امور صنفي ، دارايي و باتلاق شهرداري و … موفق به كسب جواز قانوني شدم و با خريد شيريني به منزل برگشتم. بعد از چند هفته از استقرار در محل ، بازرسان محترم نظارت بر اصناف دكان ما را به قدوم مباركشان منور گردانيدند و با رؤيت جواز كسب و فاكتور خريد و … بنده را تشويق پدرانه نمودند و ما هم كه ذوق زده شده بوديم چشم گويان بدرقه شان نموديم و گفتيم خدا را شكر دوستان نظارت مستمر دارند غافل از اينكه من شخصاً در طول سال فقط يكبار افتخار هم صحبتي نصيبم گشت و هر وقت هم كه سر زده ! بيايند بطور اتفاقي همه دوستان كركره ها را پايين مي كشند و جيم مي شوند بهمين سادگي يك جرعه ايستك هم روش ! به هر حال پس از باز شدن چشم و گوش مان در بازار متوجه چند مشكل بزرگ در سطح بازار آزاد شهر شديم كه جهت بررسي و اقدام مقتضي بخدمتتان تقديم مي گردد:

1.  اجاره بهاي واحدهاي تجاري شهر نجومي و در حد ونك و ميرداماد و … در شهر تهران مي باشد ( كرمانشاه را كه ديگه بحثش را نكن سطح بازار پايين مي آيد ) در صورتي كه اغلب واحدها فرسوده و بدون مجوز تجاري و فاقد انشعاب آب و گاز مي باشند اما صاحبان املاك آنها را عروس بازار مي نامند و مي خواهند با اجاره ماهيانه خود مشكلات طايفه شان را حل نمايند و آن هم با بدبخت نمودن امثال بنده .

2.   بسياري و بسياري از عزيزان بازاري در حد 80 درصد فاقد جواز كسب مربوطه مي باشند و هرچه دلشان بخواهد انجام مي دهند و كسي هم نيست نظارت و بررسي و اقدام لازم را معمول نمايد روزي ميوه فروش مي شوند روز بعد پارچه فروش روز بعد موبايل فروش و روز بعد طلا فروش با نرخ هاي عشقي ، واقعاً عشقي كه باعث مي شود ما در بازار در هر رده اي شاهد سونامي هاي ويرانگر روزانه باشيم البته اكثر دوستان واقع در اين دسته يا ملك مال خودشان هست يا مال پدرشان.

3.  برخي از عمده فروشان محترم بر خلاف قانون اقدام به خرده فروشي هم مي نمايند كه اين خود عامل بدبختي امثال بنده است مثلاً يكي از همسايه هاي بازاري من از عمده فروشي موبايل واقع در ميدان مولوي كه بدون جواز كسب هم مي باشد چند مدل گوشي را به قيمت عمده مي خرد بعداً همان گوشي ها را همان عمده فروش با 10 هزار تومان افزايش بها تك فروشي مي نمايد كه اين عامل بدبختي او و امثال ماست بصورتي كه يكي از اقوامش به دوست من گفته بود حرام خور در صورتي كه دوست من نمي تواند با او رقابت كند چون حساب دو دو تا چهارتاست با با، با بند يك چكار كند.

بخدا قسم ما كسبه هاي قانوني ديگر تاب اين آشفته بازار را نداريم ما مجبوريم جهت جبران ضررهاي بند 1 و 3 و براي رقابت با بند 2 همشهريان عزيزمان را تار و مار كنيم حتي نزديكترين دوست و فاميل خود را تيغ بزنيم. در صورتي كه با اعمال قانون از طرف مراجع ذيصلاح علي الخصوص حضرت عالي ؛ در بند 1 اجاره بهاي ماهيانه را منطقي نماييد به نحوي كه نه سيخ بسوزد نه كباب خدا شاهد همه اش حُباب است بعضي از عزيزان سرمايه گذار با احداث پاساژهاي غير مجاز و تبديل پاركينگ و واحد مسكوني به تجاري در صدد يك شب ره صد ساله را پي نمودن هستند چون اصطلاحاً كي به كيه ! در بند 2 و 3 وقتي يارو بدون جواز كسب وارد بازار مي شود پس هيچ قيد و بندي نسبت به رعايت اصول تجارت و احترام به هم صنفي هاي خويش را ندارد و با ندانم كاري خود باعث تلاطم قيمت ها مي شود و از طرف ديگر عمده فروش هم كه طوفان به پا مي كند كه آن هم قوز بالا قوزه و عجب هم قوزي.

خلاصه مسئولين محترم ؛ به خدا قسم وضع بازار پاوه خيلي وحشتناك است ديگر خدا و وجدان انساني كم كم رنگ خود را باخته است . مردم كم كم به جهت خريد به شهرهاي ديگر مي روند حتي جهت خريد ميوه، به داد كسبه منصف و مردم شريف پاوه برسيد بابا ما خونخوار نيستيم ولي اگر كسي به دادمان نرسد مجبوريم والله مجبوريم چه كنيم زن و بچه و زندگي خرج دارد آقا خدا شاهده برخي از همسايه هاي بازاري من به بهانه پرداخت يارانه نقدي ، متولد شدن نوه سلطنتي بريتانيا ، قرعه كشي جام جهاني ، عيد فطر ، عيد قربان ، تحويل سال نو ميلادي و قمري ! درگذشت نلسون ماندلا ، بابا شدن براد پيت و … روز به روز نرخ ها را بالا مي برند خدا شاهده جهت تأمين برخي از اجناس اگه به بازار دبير اعظم كرمانشاه مراجعه كنيم با احتساب هزينه اياب و ذهاب و زمان باز هم به نفع ماست در دنياي تجارت فقط قيمت ارز و طلا شناور است اما متأسفانه در پاوه همه چيز قيمتش شناوره حتي خودمان هم شناوريم؛ در اينجاست كه بايد بگوييم انا لله و انا اليه راجعون.

خواهشاً خواهشاً خواهشاً مسئولين گرامي به خاطر رضايت خدا و تسكين قلب و وجدان بيدارتان تا قبل از عيد و تحويل سال نو شمسي! در اين چند ماه باقيمانده به داد بازار پاوه و كسبه و مردم شريف محترمش برسيد. با احترام يكي از بازاريان اين ديار.

 1. پوریا سردیارانی

  سلام بازاریان پاوه راه و روش قوم حضرت شعیب رو پیش گرفتن و از انجام کارهایشان ابایی ندارند دوست عزیزی هم در مورد تفاوت قیمت میوه فروشان فلکه با ماشینها رو مقایسه کرده بود واقعا هم اینطوره بعدشم ما شنیدیم که روزی ده بار مسئولین سدمعبر ماشینها رو اذیت میکنن و مغازه دارای محترم هم چندین بار از ماشینها شکایت کرده اند تا با میل خودشون با دو کیلو میوه یه ماشین واسه زیر پاشون بخرن بهرحال وضعیت بازار شهرپاوه از وخیم هم گذشته جدا از قیمتهای مریخی رباخواری هم داره بیداد میکنه که این هفته هم امام جمعه دلسوز و محبوب در خطبه های نماز جمعه به آن پرداختند که برای شهری مثل پاوه… همین قوم شعیب درمیدان مولوی روز شد تا شب در حال تیغ زنی مردم بیچاره هستن و انگار به خدا و قیامت اعتقادی ندارن البته در همه جا خوب و بد وجود اما در پاوه بد بسیار زیاده. از نویسنده محترم هم تشکر میکنم واقعا مطلبی زیبا و بجا بود و همچنین کاک فرهاد ایشالله بی وی بی.

 2. شمس الدین

  با سلام خدمت خوانندگان این سایت سلام پاوه
  من فردی هستم که با اکثر مغازه داران پاوه ؛روانسر ؛جوانرود وثلاث ارتباط دارم ؛راستی این را هم بگویم که من خودم پاوه ای هستم واقعاً بازاریانی به بی انصافی بازاریان پاوه ندیده ام راستی منظور من همه ی بازاریان نیست ولی این چیزی که من می گویم شامل بالای 90% بازاریان می شود .دکان داران پاوه واقعاً کاسب نیستن ؛بلکه فرصت طلبانی بی وجدان هستن که در کمین مردم هستن تا یکی به تورشان بخورد وبه میل خودشان کلاه سرش بذارن ولی غافل از اینکه دارن کلاه سر خودشان می گذارن چون هر فرد عاقلی از یک سوراخ دو بار نیش نمی خورد؛ چون من اکثر مردم پاوه را در جوانرود وروانسر می بینم که می آیند وخرید می کنن وبه پاوه بر می گردن به عنوان مثال من جوانرود دستمال کاغذی سافتلن که در پاوه آن را با قیمت روی آن که 3500 تومان بود می فروختن گرفتم 2500 تومان از مغازه دار پرسیدم مگه این دستمال کاغذی به چه قیمتی برای شما آمده است مغازه دار به من گفت که من این را گرفته ام 2200 تومان وآن را با 300 تومان سود می فروشم من هم گفتم که برایت صرف می کند گفت آره ودلیلش را برایم گفت ؛او به من گفت با این قیمت من در روز حدأقل یک تا دو کارتن از این دستمال ها را می فروشم واین را هم گفت من اگه این ها را با قیمت روی جلدشان بفروشم در روز شاید 10 بسته از آنها نفروشم پس سود کمتر می گیرم وفروش کلی خودمو بالا می برم پس فروش بالا در روز بهتر از سود بالا در دراز مدت می باشد .ای کسبه بازار ویران پاوه به خودتان بیایید و وجدانتان را بیدار کنید .به بازاریان پاوه توصیه می کنم به جوانرود بروید وروش کاسبی را یاد بگیرید .سود کمتر برابر است با بازار بیشتر ونام نیک اما سود زیاد برابر است با کسادی بازار وبد نامی .در پایان از مسئولان مربوطه هم گلایه دارم چون واقعاًکم کار می کنند.در امور صنفی روانسر فردی خودش تنها همه بازارو خودش تنها کنترول می کرد به صورتی که همه از این آقا می ترسیدن چون این آقا فردی با ایمان وبه دور از هرگونه رفاقت وفامیل بازی با مغازه داران برخورد می کرد ودیگر برایش فرق نمی کرد که متخلف پدرش هست یا فردی بیگانه با هر دو به یک نوع برخورد می کرداما متأسفانه در پاوه همچین مأموری من ندیده ام .به خدا آقایان مسئول محکم بر خورد کردن شما با متخلفان باعث رونق گرفتن بازار وبالا رفتن در آمد بازاریان می شود.سخن پایانی من خطاب به مسئولان مربوطه می باشد (کوروش کبیر به فرزندش گفت اگر می خواهی در اداره امور کشور موفق باشی سعی کن تاجایی که می توانی از اقوام ودوستانت وافرادی که با آنها رودربایستی داری استفاده نکنی به این دلیل که اگر از آنها کوتاهی یا خیانتی سر بزندنمی توانی به آسانی با آنها برخورد بکنی وضابطه ها را فنای رابطه ها می کنی پس اگر این کار را نکنی واز اقوام ودوستان و… استفاده نکنی در اداره کشور موفق خواهی بود)پس آقایان مسئول رابطه ها را کنار بگذارید وطبق ظابطه بر خورد بکنید شاید این بازار سرو سامانی بگیرد.

 3. همشهری 2

  دقیقا سامان حرف دلمو زد!

 4. شاهو

  با سلام . بنده بعنوان یکی از کسبه های پاوه مطلب نگارنده را تایید میکنم و براستی نبود سیستمی سالم و پی گیر؛ از مهمترین موانع شکل گیری بازاری پویا و درخور همشهریان است. جالب است بدانید با وصف آن که اجناس بازارچه جوانرود از شهر پاوه وارد آن جا میشود، اما با آن شرایط باز هم قیمت جوانرود بسیار مناسب تر از قیمت پاوه است!! از طرفی مسئله هماهنگ نبودن قیمت ها نیز مصیبت دیگری است که باعث سردرگمی شدید افراد شده است؛ یک جنس با یک مارک و ظاهر و باطن یکسان دارای 5 ، 6 قیمت متفاوت است که مشتری را در سردرگمی قرار میدهد.
  همچنین باید عرض شود که متاسفانه چونکه عمده فروشان شهرمان با ما گران حساب میکنند اجناس ما نیز گران فروخته میشوند و واقعا کاری از دست من نوعی برنمی آید.
  واقعا که بازار پاوه از کنترل خارج شده است…….

 5. خریدار بدبخت

  روزی به بازار پاوه رفتم گفتم چرا اینقدر گران؟ مغازه دار گفت :(با به که م اینه مریوان ، جوانرو یا کامیاران نیا اینه پاوه ن پاوه ) بهر حال گذرمان به کامیاران افتاد پیران 60 تومانی پاوه را به خدا 15 تومان خریدیم // راستی سری به فلکه فرمانداری و میوه فروشیهایش بزنید // در داخل ماشین گوجه 2 تومان در مغازه 4 تومان سیب داخل ماشین دو تومان داخل مغازه چهار تومان ای داد ای داد کی هست پپرسد چرا ؟ چرا؟ چرا؟

 6. سامان

  ضمن تشکر از نویسنده مطلب. بنظر بنده این مسئله به تنهایی و توسط نهاد خاصی قابل اصلاح نیست زیرا اگر مثلا بخواهند که کسبه را ملزم به رعایت درصد سود مصوب اتحادیه نمایندٰ در آن صورت به فرد کاسب ضربه وارد خواهد شد زیرا فکری بحال اجاره مغازه و سایر هزینه های جاری وی نشده است. بنابراین هزینه های کاسب ثابت مانده (اجاره غیر متعارف مغازه و هزینه آب برق گاز وتلفن و…) اما از درآمد وی کم شده. بنابراین فرد کاسب چاره ای جز آن ندارد که دوباره به قیمت های قبلی بازگردد. این مهم مستلزم همکاری همه نهادهای زیربط می باشد. در حقیقت مسئله تورم و گرانی باعث میشود که خود کاسب نیز در آسیاب تورم آب بریزد و سبب فزونی بیش از حد تورم گردد. آیااجاره مغازه 600 هزار تومان بهمراه اجاره منزل 400 هزار تومان هزینه های آب و برق و موبایل و گاز نیز حدود 200 هزار تومانی،باعث آن نمیشود که افسار بازار گسیخته گردد و عملا شهرمان بسمت برره شدن پیش برود؟

 7. همشهری

  با سلام ضمن تشکر از برادرگرامی گزارش جالبی بود به نظر من هم اکثر مشکلات موجود در سطح شهرمان مربوط به گرانی وعدم نظارت به بازار مباشد، شاید یکی از دلایل طلاق ( که مثل بازارمون حرف اول میزنه)تو شهر مان همین نا به سامانی بازار می باشد، خانم خانه با ایرادات واهی، و چشم هم چشمی تو بازار،که متاسفانه الان به صورت مد برای خانم ها شده و عدم توان خرید مرد با حقوق محدود و ماشالله بازار شهر که با پایتخت رقابت میکند موجب مشکلات خانوادگی شده که اخرش هم طلاق میباشد

 8. مدرک عزیزی

  با سلام خدمت شما بزرگوار و عرض خوش آمدگویی به اصناف بدون تردید بایدتبریک گفت که چنین اشخاصی وارد حیطه آنها می شوند کسانی که سرلوحه خود را کسب روزی حلال قرار میدهند در خصوص اینکه بازار آشفته ای داریم جای هیچ بحثی نیست اما خدا وکیلی مسئولین نیز تمام مقصر نیستند بلکه تعداد افرادی در این امر بیش تر دخیل اند که ثروتی بدون زحمت پیدا کرده اند ولی فاقد هر گونه آشنایی به قواعد بازار و بدون احترام به حرمت بازار فقط با تزریق پول در این آشفتگی از اب گل آلود شروع به ماهیگیری میکنند و نتیجه این می شود که میبینیم و می شنویم هر روز که یارو ورشکست شد یارو مغازه اش رو تعطیل کرد و یارو … حال جهت کنترل این وضع و جلو گیری از اثرات سوء امید است مسئولین در خصوص ورود اینگونه افراد به بازار تصمیمات خاصی را اتخاذ فرمایند چرا که بازار بشاش و پر رونق سر بلندی آنها (مسئولین)را بیشتربه ارمغان میآورد

 9. م ولدبیگی

  با سلام وتشکر از این دوست گرامی که مشکلات و درد دل خود و بسیاری از همشهریان را بسیار زیبا و ساده بیان نمودند
  منم امیدوارم مسئولین شهرمان فکری به حال این اشفته بازار کنند و با برنامه ریزی و نظارت درست بتوانند مشکلات کسبه وهمشهریات را تا حدی رفع نمایند
  اما احتمالا بعد از چند روز چند برگه جریمه که به ارقام نجومی مزین شده اند برای تعدادی از کسبه شهر صادر می شوند…. که یکی از این برگه ها هم حتمأ برای نویسنده این مطلب ارسال خواهد شد
  و افرادی که باعث و بانی این نابسامانی و اشفته بازار هستند هم با خیال راحت کار خود را ادامه خواهند داد
  در شهر ما تعدادی از مغازه ها و کسبه هستند که به گران فروشی مشهور هستند و برای مردم و امور صنفی و بازرگانی هم شناخته شده هستند اما ظاهرأ هر وقت هم قرار است از کسی تقدیر شود این از این افراد بخاطر قیمت مناسب و مشتری مداری تقدیر میشود و برگه های جریمه هم….
  امیدوارم مسئولین محترم بازرگانی و امور صنفی امسال بتوانند با تلاش و برنامه ریزی و دلسوزی بیشتر مشکلات بازار را مرتفع نمایند
  پیشاپیش از زحمات این عزیزان کمال تشکر و قدردانی را دارم

 10. رضایی

  بخاطر همین گرانی ها بازار جوانرود که تمام وسایلش از پاوه رد میشه میتونه کلی مسافر و خریدار از شهر پاوه جذب کنه
  هیچ جای دنیا مثل پاوه گرانی بیداد نمیکنه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |