19 Comments

 1. 13

  سجاد

  من اخیرا”سد داریان و چشمه بل را از نزدیک دیدم ، واقعا باید به سازندگان این سد آفرین گفت ، انشاءا… مردم منطقه از خیر و برکت آن استفاده خواهند کرد ، در ضمن اگر چشمه قدیم زیر آب رفته ولی همان چشمه با همان خروش در ارتفاع بالاتر جاری شده است و شاید از چشمه قبلی نیز بهتر ، ضمن احترام به همه دوستداران محیط زیست ، باید بگویم موضوع سد داریان و چشمه بل از سوی کسانی بیشتر دامن زده می شد که انگیزه سیاسی داشتند ، چرا که این با این خدمت رسانی بزرگ ( که البته حق مردم منطقه هست ) دیگر تبلیغات دشمنان مردم کرد ( کسانیکه با حضور و حرکات کور خود در منطقه موجب نا امنی می شوند )برای مردم منطقه رنگ خواهد باخت ، به امید روزی که اورامانات به یکی از قطب های گردشگری و توریستی کشور مبدل گردد.

  پاسخ دادن
 2. 12

  نیما خورشیدی زاد

  باسلام احترام ادب تشکر می کنم که این سدراساخته اند که می توانی سوار قایق هاشویم هم میتوانیم سوارقایق بشویم وهم شلوغ وهم دوکان های انجابازار داشته باشد . باتشکراز ایشان خدا حافظ

  پاسخ دادن
 3. 11

  شاهو

  سلام.اینهمه عکس گذاشتید!از چشمه جدید که زیباتر از قبل شده چرا عکسی نگذاشته اید؟بنظر مطالبی که شما درباره سد می گذارید هدایت شده و مغرضانه است.

  پاسخ دادن
  1. 11.1

   فرهاد صالحي

   با سلام اتفاقا خواستیم از چشمه بل عکس بگیریم اما وسیله دسترسی نداشتیم اما در اولین فرصت در فکر آن هستیم اگر مسئولان سد همکاری کنند گزارش تصویری از چشمه بل تهیه نماییم

   پاسخ دادن
 4. 10

  محمدجمیل جباری

  خداقوت خدمت سایت سلام پاوه

  پاسخ دادن
 5. 9

  یکی از اهالی

  ولی متاسفانه الان نه بل مانده است نه زیبایی که هجیج داشت

  پاسخ دادن
 6. 8

  رستم

  جناب آقای صالحی
  ضمن عرض خسته نباشید خدمت شما و دیگر کاربران عزیز
  بنده نیز با صحبت جناب دانشخواه موافقم
  در این دنیای پر از واژه، انتخاب چنین واژه ای برای توصیف مظلوم نمایی یک پدیده طبیعی مناسب بنظر نمی رسد.
  از اینکه شما و دیگر سروران دوستدار محیط زیست هستید شکی نیست اما آیا تا حالا از خودتان چرسده اید در سرزمینی که این همه دوستدار محیط زیست دارد چرا چنین اتفاقات نامبارکی ( ازجمله دفن چشمه بل و …) می افتد!؟
  جواب آن حداقل برای بنده مشخص است زیرا متخصصان محیط زیست که دارای گرایش های مختلفی از جمله حقوق محیط زیست، علوم محیط زیست، مهندسی محیط زیست و … می باشند در راس برنامه ریزیها و … حضور ندارند.
  نگاهی به انجمنهای رسمی و غیر رسمی که ادعای پاسداری از محیط زیست را در منطقه دارند بیاندازید بخوبی خواهید دید که در بین اعضای آنها تقریباً هیچ متخصصی در این خصوص دیده نمی شود.
  این یعنی حرکت بدون داشتن تخصص و … که نتیجه آن هم مشخص است و متاسفانه مشخص تر هم خواهد شد.

  پاسخ دادن
 7. 7

  قدیمی

  سلام
  جناب صالحی وجناب دانشخواه میخواهم میانجی بشم!!!
  اگر آقای صالحی به جای رودخانه ی وحشی بنویسد ؛رودخانه سرکش چی ؟

  پاسخ دادن
  1. 7.1

   نصراله دانشخواه

   با سلام.
   برای اینکه سوالتان را بدون جواب نگذاشته باشم، شما را ارجاع میدهم به تابلویی حدود صد متر بعد از پل ورا به طرف نودشه. (روی آن متنی نوشته شده که هر بار از کنارش عبور کرده باشم، به نویسندگانش آفرین گفته‌ام. متن چند کلمه‌ای روی آن، به وضوح حال و هوای هورامان را مشخص میکند و گمان میکنم جواب سوال شما هم در همان چند کلمه نهفته است.)

   پاسخ دادن
 8. 6

  نصراله دانشخواه

  راه رفتن طبیعی یک پدیده جغرافیایی، مثل یک رود، یا ادبیات و احساسات و زیبایی های طبیعتمان را چه شده که خروش و صدای زیبای سیروان را «خشم سیروان» میگوییم؟!
  امیدوارم عاقبت ما و طبیعت و جغرافیا و اجتماعمان ختم به خیر شود!

  پاسخ دادن
  1. 6.1

   فرهاد صالحي

   با سلام خشم یک رود وحشی واژه بدی نیست برای طبیعت ، خشم و خروش یک رود وحشی واژه های آنچنان بدی نیستند آقای دانشخواه

   پاسخ دادن
   1. 6.1.1

    نصراله دانشخواه

    سلام جناب صالحی!
    من «خشم خوب» را نمیشناسم! (کجای خشم خوب است؟)
    ضمنا هیچ رودی در جهان وحشی نیست. چه برسد به سیروان خودمان، تا بخواهیم ادعای مهار و اهلی کردنش را داشته باشیم.
    صفت رودها را همیشه روان و خروشان ذکر کرده اند. (حتی اگر طغیان رودخانه‌ای باعث ضررهایی شده باشد.)
    «وحشی» واژه ای است که بار منفی دارد و قابل توجیه نیست که برای دفاع از این سازه انسانیِ نامتناسب و نامتجانس با طبیعت زیبای هورامان، بدین‌گونه به کار گرفته شود.
    هرگز صلابت این سد، به گرد پای سیروان نمیرسد. بر همین قیاس اگر – به چشم شما – سیروانی وحشی وجود داشته باشد، لابد – به چشم طبیعت‌دوستان – سدی زشت و بدترکیب هم داریم!
    متشکرم که زحمت مقالات و خبرها را میکشید. اما در تصور من، به کارگیری کلمات در چنین فضایی نباید بدین حد بی‌محابا صورت گیرد، به شکلی که به جبهه‌گیری بیانجامد. (کما اینکه عنوان این موضوع – به احتمال زیاد – به مذاق شمار زیادی از دوستداران طبیعت، خوش نیامده است.)
    (متوجه منظورم که هستید!)

    پاسخ دادن
    1. 6.1.1.1

     فرهاد صالحي

     با سلام مجدد جناب آقای دانشخواه بدون شک بنده و دوستان من در سلام پاوه از دوستدارن واقعی محیط زیست و حامیان عملی محیط زیست هستیم هرچند با کلیات کامنت شما موافقم اما متاسفانه از مطلب فوق درک لازم نشده است سیروان در تاریخش جوانان زیادی را غرق کرده است و وحشی بودن آن نشان از قدرت و صلابت آن دارد که می تواند موانع انسان ساخته را بردارد و ما نیز دوستدار واقعی سیروان و طبیعت هستیم و این مطلب نیز در راستای حمایت از سیروان است نه برداشت شما اگر کامل مطالعه نمایید متوجه می شوید این رود خروشان از محبوس بودن رنج می برد و…در کل حق با شما است متشکرم

     پاسخ دادن
     1. 6.1.1.1.1

      محمد غریب معاذی نژاد

      سلام خدمت همه دوستان عزیز .راستش هیچ اشکالی ندارد اگر کلمه وحشی هم به کار گرفته شود .چرا که یک رود از بعد احساسی وعاطفی جاندار نمی باشد هر رودی یک دبی خاصی دارد در حالت های مختلف وسالهای متعدد .مثلا در حالت شهریور ماه هر سال دبی سیروان به پنج متر مکعب در ثانیه می رسد .در اردیبهشت ماه سال شصت پانصد تا هزار .ودر سال 52 وقتی که در اطراف سیروان 1500 میلیمتر بزرگترین بارش ثبت شده را داشته ایم دبی از هزار هم می گذرد انگاه از حالت طبیعی به وحشی میرسد یعنی هر چه بر سر راهش باشد با خود می برد وانگاه اصلا جرات نزدیک شدن به ان را نداریم .من با مهندس ناظر این سد دو سال پیش صحبت می کردم .می گفت استحکام این سد به گونه ایست که اگر صد برابر حداکثر مطلق دبی های ثبت شده تاریخ هم ببارد به قول خودمان کرچه ای هم نمی کند پس بارها وبارها به رودهای خروشان پر آب که گاها مشکل آفرین می شوند وحشی هم گفته می شود در واقع بازی با کلمات است

      پاسخ دادن
 9. 5

  منصور ویسی

  بر طبق نظریه فیزیک کوانتوم این جهان یک سیستم به هم متصل است. مثل بدن یک انسان. هر جای آن دچار مشکل شود بقیه هم دیر یا زود به دردسر خواهند افتاد. محیط زیست یک مساله کلی است و بایستی با دید جهانی به آن نگریست. اینکه در جایی تغییر ایجاد کنیم و کاری به بقیه نداشته باشیم ناشی از دید فیزیک نیوتنی و ماشینی به مسایل است.
  متاسفانه به زودی شاهد خشک شدن دریاچه سد دربندی خان و هجوم ریزگردها به داخل کشور خواهیم بود. اونوقت دوباره باید یک پروژه 10 میلیون دلاری علاج بخشی تعریف کنیم تا شاید مشکل حل شود. کارتون پت و مت رو یادتون میاد…واقعیت داشت….

  پاسخ دادن
 10. 4

  حاتم حكيمي

  سلام

  ده ستان وه ش بو هيچتان نيشو ماني نه ويدي په ي ئه ركيوه مه كيشتي سه ر كوته و سه ر به رزي بيدي جه په ناو خوذاي گوره ي نه

  پاسخ دادن
 11. 3

  فرید ضیایی

  با سلام و سپاس از سایت محترم سلام پاوه و تهیه کنندگان مطلب
  سیروان فرزند کردستان است که حدود ۱۰ روزی است در سد داریان حبس شده و اگر می بینید فعلا ساکت نشسته به دو دلیل است:
  ۱-هنوز از تلاش رفیقان چند هزارساله اش برای آزادیش مایوس نشده وفکر می کند به زودی آزادش می کنند.
  ۲- طعم غربت و کوچ به دشتهای گرمسیری را نکشیده که اگر خدای نکرده ما تا آن موقع نتوانیم کاری کنیم و این اتفاق بیفتد ، سیروان طاقتش تمام می شود و خود دست به کار می شود طغیان می کند، می خروشد و با قدرت خدادادیش، تمام سازه های ضعیف ساخته دست بشر مسیرش را نابود می کند و به مسیر اصلی خود بر می گردد.
  سیروان تنها نیست

  پاسخ دادن
 12. 2

  سرده

  واچه به سازان سازان بسازان من چه نی سازان سازانم سازان چاره ای نیست باید بااین سازه آدمی ساخت انشا الله مایه خیر وبرکت برای منطقه باشد

  پاسخ دادن
 13. 1

  رحیمی

  از سلام پاوه ممنونم که همیشه بهترن و وسریعترین بروز رسانیها رو در اختیار میذاره خسته نباشید میگم به دست اندرکارانتون

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.