12 Comments

 1. 11

  سلین

  سلام په ی شمه کاک نصراله فره فره وه شه بی ان شاالله هه میشه سه رکه وتو بی.
  ده ستا وه ش بو

  پاسخ دادن
 2. 10

  رستمی تبار

  اینبار شاهرگی از شاهرگهای طبیعت با لخته ای از خون مسدود گشت تا باردیگر بخشی از حیات سیاره زمین مورد حمله سکته دیگری قرار گیرد. سکته در پی سکته در نقاط مختلف, این کره خاکی را بدست انسان جاهل عاقل و عالم نما مورد آماج قرار داده اند تا چرخش حیات این سیاره را متوقف و حیات را برای همیشه محو و منقرض سازد. دیروز سد سازی در دربندیخان و امروز داریان و فردا پالنگان و …. انگار برای خاموش کردن حیات در دجله و فرات که بنیانگذار حیات بشری بودند, بشر در حال مسابقه است. کاش بجای مالچ پاشی بر بیابانهای انسان ساخته بر دیدگان بشر مالچ بپاشیم که دیگر توان دیدن هیچ رودخانه ای را برای مسدود ساختن جریان حیات بخشش نداشته باشند. براستی مرثیه سرای جز عجز و نا امیدی نیست گرچه سبک ساختن دل غمیگین است.
  آیا نسل فردا خواهند گفت این چه مردمانی بودند که نه بر جاندار رحم کردند و نه بر جان آفرینی همچون آب و آیا خدای این کره زنده با این قوم مخرب چگونه محاسبه خواهد نمود؟

  پاسخ دادن
 3. 9

  نصراله دانشخواه

  سلاو و ڕێزم بۆ هه‌موو هاوڕێیان و خوشه‌ویستانم، که له نیشان‌دانی هه‌ستیان له سه‌ر ئه‌م بابه‌ته‌، ئه‌رکیان کێشا و سه‌باره‌ت به‌م کۆسپه‌ که ناوچه‌که‌مانی گرته‌وه‌ بێ‌ده‌نگ نه‌بوون.
  خوشحالم تمام عزیزانی که با من همراهی کرده‌اند، پشت این قضیه را گرفته‌اند و از طرفی بسیار متعجبم آن فرهنگ دوستانی که اگر قضیه اجتماعی بل برایشان مهم نبود، اما دست کم لاف ادبیات‌دانی میزدند، سکوت کردند. (حداقل در این موضوع بحث ادبیات بر بحث اجتماعی قضیه، می‌چربید.)
  آن عزیزانی که خود را پیشکسوت میدانند و در هر جلسه‌ای، در ردیفهای اول مینشینند و در مطالب و مقاله‌ها و ژانرهای ادبی – ولی آبکی همقطارانشان – ید طولایی دارند، اکنون در مه‌راقی بل و سیروان بی‌ده‌نگ مان و ….. (گویی یا اصلا شعر را نخوانده‌اند یا سوادشان فهم نکات را برایشان میسر نکرده است، یا غرورشان مانع شده که چیزی بنویسند!)
  (یک بار برای یکی از این دست دوستان، با همین نام کامنت گذاشتم و در جوابم نوشته بود: شمایی که تا اکنون نامتان را نشنیده‌ام! …. ) پیداست که باید با نامی که این عزیزان میشناسند مقاله یا نوشته‌هایم را منتشر کنم تا این دوستان برای خودشیرینی، کامنتی بگذارند و شاید تشویقی یا نقدی و تحلیلی بکنند! انگار که اگر کسی را نشناسند، نمی‌توانند برایش نوشته‌ای بنویسند، چرا که اگر طرف را از خود ندانند، نفعی از نقد کردن هم نمی‌برند! (در کمال جسارت می‌توانم بگویم در این شهر همه چیز بر محور منفعت موج می‌زند) بسیار متاسفم….. ولی آن عزیزانی که مرا میشناسند می‌دانند که من تشویق بی‌راه و بی‌مورد کسی برایم مهم نیست و ترغیب خودشیرینانه و هدفدا‌ر کسی، بر من تاثیر نخواهد گذاشت! و مرا شیفته یا غره نخواهد کرد.
  به هر حال …
  بسیار سپاسگزام از استاد گرانقدر (قدیمی) که با من همراهی نمودند و احساس درد کردند و باید بگویم که توصیه‌شان را در نسخه ویرایش شده بعدی، انجام می‌دهم. (آن اینکه تنها بل نبوده که در این پروژه بد اجرا شده‌ی سد، غرق شده؛ بلکه بیش از بیست چشمه در زیر دریاچه این سد، مدفون و شده و وفات کرده‌اند!)
  از عزیزان، نامو و ناشناسها و کاک آزاد هم بی‌نهایت سپاسگزارم.
  از دکتر هاشمی هم به‌ خاطر تلاشی که در راه نجات بل انجام دادند، به نوبه خودم، متشکرم.
  به امید روزی که صرفا حرفهای گزاف نزنیم.

  پاسخ دادن
  1. 9.1

   فرهاد صالحي

   با سلام خدمت شما آقای دانشخواه امیدوارم شماره تماس خود را برای ما بفرستید تا بیشتر در ارتباط باشیم و از مطالب خوب شما بهره مند شویم

   پاسخ دادن
 4. 8

  دکتر سید مختار هاشمی- سرپرست گروه کاری ویژه نجاتبخشی چشمه بل

  بسیار عالی…..اما سیروان خاموش شد… کانی بل غرق شد….. می بایست می گفت…. له دوای خنکاندنی کانی بل

  پاسخ دادن
 5. 7

  ئازاد-هه ورامی

  ئیتر مه زانو اگر هورامان کوسه و تر پیسه هه لبجیش گنو مشو درد دل لا کی برو
  ……. هه لبجه یه که واچینه سیروان غریبم قق درم بزانه …..
  ئیسه سیروان داد لا کی برو……..
  لاکوه کا هورامانی…
  لا شاهو ی….
  لا کی……
  چیش واچو……
  مشو سیروان هه ر مویش په ویش گروو ، واچو با گروو په ویم تا چمم بو کور هه لسی جه دیده م نه گیرو نه گو

  پاسخ دادن
 6. 6

  یاسر

  به راستی جوان بو .سه رکه و تو بی کاکه نصراله .

  پاسخ دادن
 7. 5

  ناشناس

  “ئەی سیروانی شێت و شەیدا”
  تۆ ساڵگارێکە
  ئاوی “بڵ” بە کۆڵەوە ئەگریت
  بە بێ ئەوەی خۆت قۆمێکی لێ بخۆیتەوە
  ئەیبەیت و ئەیبەیت
  هەتا بگاتە دەستی
  درەختێکی بێوەژنی تاق و تەنیای گەرمیانەکەت…..

  زۆر زیاتر لە زۆر دەسخۆشی ئەم شاعیرە و هەستی بەتینی دەکەم.

  پاسخ دادن
 8. 4

  ناشناس

  سیروان غه ریبه ، ئاگر ده باری
  ده ست خوشی ده که ین له کاک نصراله ی به ریز ، هه ستیکی ز.ور قوول و جوان له پشت ئه م شیعره گه وره یه دا بوو. پیم وایه هه ر که س ، باریک سیروانی دیت بیت ، به خویندنی ئه م شیعره دلی پر ده بیت.
  مالئاوا کاکه.. ..

  پاسخ دادن
 9. 3

  سیروان

  بژی کاکه نصرالله به هیوام به دیل کردنی سیروان آزادی و روناکی بی بو ولاته که مان

  پاسخ دادن
 10. 2

  نامو

  کاک نصراله
  پر به باوه شی ئاسمان پیروزبایی ئه و هه سته ناسکه ت ده که م دلنیام که س وه کوو توی به ریز نه ی توانیوه و ناتوانی به م شیوه جوانه هه ستی خوی سه باره ت به سیروان و گرفته کانی ده ر بری . بروا که ئاستی شعره که ت ئه ونده به رزو پر له هه ستیکی پاکه، که هه ر ئه وه ئه توانم بلیم :
  ئه ی شاعیره پر هه سته که ی کورده واری خودا ئاگادارت بیت .

  پاسخ دادن
 11. 1

  قدیمی

  کاکه نصراله سلام وریز!!!!!!!!!!!!!!با پیوه ره :
  ئه ی کانگای شیعر وگورانی!
  ئه ی ده نگی زولالی هه ورامان!
  ئه ی رووباری ده م به پیکه نیکه ی کوروستان!
  ئه ی هه ناسه ی ئه م نیشتمانه!
  له ئیسته به دواوه
  خودا ئاگادارت بئ!!!!!!

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.