یک نظر

 1. 1

  ناشناس

  رسم الخط زاگرس را دیدم جالب آمد و در نگاه اول فکر کردم غلط است. اما
  زاگرس یا زاگروس از بیش از هشت دهه پیش و از اواخر دوره قاجار از طریق ترجمه آثار نویسندگان اروپایی (و بعضا از زبان یونانی) و به همان سبک و سیاق اروپایی اش وارد زبان فارسی شده و سپس بر روی نقشه ایران نیز گذاشته شد. ظاهرا مشیرالدوله حسن پیرنیا اولین کسی است که واژه زاگرس را در حاشیه صفحه ۲ کتاب خود بنام « تاریخ ایران از آغاز تا انقراض ساسانیان» آورده است مشیرالدوله خود تاکید نموده که اروپایی ها چنین (یعنی زاگرس ) نامند.

  بعد از نوشته پیرنیا بارها به اشتباه از زاگرس به نام کوه یا دره نامبرده شد که برداشت نادرستی است زیرا واژه زاگرس همانگونه که اکنون می دانید و می دانیم بخش گسترده ای از شمال باختری تا جنوب خاوری ایران را با بیش از ۲۴۰ نام از رشته کوه ، دشت ؛ دره ، رود و شهر و بخش و روستا در استانهای آذربایجان ؛ کردستان ؛ کرمانشاهان و اصفهان و خوزستان و بالاخره لرستان را شامل می شود . زاگرُس رشته‌کوهی در غرب ایران است.بعضی معتقدند ریشه این نام اوستایی است. در زبان اوستایی زاگر Za-G’R’ به معنای کوه بزرگ است. اما نظری که بیشتر مورد تایید است این است که این کلمه از نام مهاجران هند واروپایی ساکن در این منطقه معروف به زاگارثی/ساگارتی (Zagarthians / Sagarthians ) گرفته شده. این رشته‌کوه از کرانه‌های دریاچه وان در ترکیه آغاز شده و تا استان‌های فارس و کرمان ادامه می‌یابد. دامنه‌‌ی این رشته‌ کوه به‌ شمال عراق نیز امتداد دارد. نام قدیمی این رشته‌کوه در زبان فارسی پاطاق و پیش از آن کهستان (در عربی جبال) و پهله بود.
  البته بنظر بنده این کوهها منشاء خاک رس بود و ترجمه مادر رس(خاک) و یا رس زا بودن تعبیر و تفسیر جالبی است. “زاگ” در بعضی گویش های کوردی به معنی زاده شده و رس هم که خاک رس است. پس مادر خاک رس مناسب بنظر می رسد.

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.