10 Comments

 1. 9

  دکتر سید مختار هاشمی- سرپرست گروه کاری ویژه نجاتبخشی چشمه بل

  با سلام و درود خدمت کاربران سایت سلام پاوه….. با آبگیری سد داریان چشمه بل نابود خواهد شد- پلاگ بتنی نمی تواند آب چشمه را از آبخوان در طول 6 کیلومتر دریاچه سد جدا کند- اختلاط آب حتمی است- اخیرا فیلمی گرفته شده که نشان می دهد آب چشمه بل از نقطه ای دیگر جاری است….قول دادن که ما آب را برای هورامان شرب و کشاورزی وصنعت نگه می داریم…. مشکل را حل نمی کند- عزیزان را به مهمترین نکات که چرا کانی بل باید بماند جلب توجه می کنم:
  ————————
  چکیده ای از نکات برجسته:
   چشمه بل با دبی 4000 لیتر در ثانیه بزرگترین چشمه کارستی در ایران و خاورمیانه است- کوتاه ترین رودخانه جهان با کیفیت بالا برای بسته بندی
   عدم رعایت اصول علمی : رویکرد مبتنی بر آزمون و خطای کارفرمای سد داریان منجر به نابودی چشمه بل می شود
   طرح نجاتبخشی کارساز نیست چون اختلاط آب مخزن سد و آب چشمه اجتناب ناپذیر است. گزارش مطالعات کارفرما به کارستی بودن و نفوذپذیر بودن سازند ها اعتراف می کند برای مثال
  o وجود گسله ها و شکستگی¬های متعدد در سازند آهکی منطقه
  o نتایج تست لوژن وجود حفره کارستی بزرگ را نشان میدهد.
  o شاخص کیفی گمانه¬های حفر شده بیش از 50 درصد ضعیف را نشان می¬دهد
  o نتایج اکتشافات نشان داده که سنگها کاملا نفوذناپذیر نیستند.
  o وجود زون های نفوذ پذیر کارستی تا عمق 50 متر زیر تراز رودخانه
  o لذا، حتی اگر انتقال آب چشمه به تراز بالاتر (120 متر بالاتر از تراز حالی) یعنی 4000 لیتر در ثانیه برای 365 روز در سال امکان داشته باشد، موضوع اصلی اختلاط آب چشمه با آب مخزن سد در حال آبگیری می باشد. اختلاط آب مخزن سد و آب چشمه اجتناب ناپذیر است لذا کیفیت چشمه بل با رودخانه سیروان پایین خواهد آمد و در نتیجه آب رودخانه آبخوان را آلوده می کند. تمامی متخصصین گروه کاری متشکل بر این اذعان می کنند که تشکیلات کارستی بسیار پیچیده است و گروه های غواص بر این واقف بوده که عملیات موسوم به نجاتبخشی کارساز نیست و تعیین مسیر جریان امکانپذیر نیست و در هر حالت اختلاط آبمخزن سد و چشمه اجتناب ناپذیر است. بنا بر این درخواست داریم که این عملیات متوقف شود تا راهکار نهایی با نتایج زیست محیطی مطلوب به دست می آید.
   کارفرمای سد داریان بدون توجه به کارشناسان ساختگاه سد را انتخاب کرده است و به وقوع بحران نابودی چشمه بل کاملا اطلاع داشته است.
   گزینش عاطفی اطلاعات و اشتباه ادراکی مشاور طرح: بر اساس گزارش “ارزیابی ژئوتکنیکی ساختگاه های مطرح در پروژه سیروان” ، در مورد ساختگاه فعلی سد داریان 3 مشکل اصلی وارد شده است: در این گزارش آمده است “(1) به علت شرایط زمین شناسی، ژئوتکنیکی و هیدروژئولوژیکی نامناسب آن و به دلیل دارا بودن ریسک بالا از نظر نشت و پایداری تکیه گاه ها از توجیه پذیری فنی لازم برخوردار نمی باشد”؛ (2) “ساختگاه سد داریان علاوه بر مشکلات زمین شناسی و ؤئوتکنیکی به لحاظ عدم وجود مصالح ریزدانه در فاصله نزدیک از محور سد و مسایل و مشکلات محیط زیست اجتماعی (غرقابی شدن روستای هجیج و امامزاده مجاور آن) و (3) از دست رفتن چشمه ارزشمند بل، فاقد حد اقل ویژیگی های فنی- اجتماعی-اقتصادی لازم به عنوان گزینه برتر می باشد”.
   آهکی بودن منطقه و وجود پدیده کارست یکی از دلایل اصلی جابجایی ساختگاه سد از 21 نقطه تعیین شده در (گزارش اولیه) به سمت پایین ترین نقطه خروجی حوضه بوده و طراحان همواره بیم فرار آب را داشته اند. به نظر می رسد بخشی از پروژه به اصطلاح نجات بخشی نیز در راستای بررسی وضعیت فرار آب و مهار آن صورت گرفته است.
   نادیده گرفتن ابعاد فرهنگی –اجتماعی: چشمه بل بخشی لا یتفک از منطقه هورامان با ارزش جهانی برای ثبت جهانی در یونسکو: نمونه های جالب کارستی که در خاورمیانه بی نظیر است در هورامان قرار دارد. تنوع پدیده های کارستی، سیماهای خطی، سطحی و دیگر چشم اندزهای کارستی در قلات مرتقع هورامان نشان دهنده سیر تکوینی تاریخی کارست زاگرس و میراث عظیمی از طبیعت خلاب و نادر همراه با توسعه مجتمع های انسانی در طول هزاران سال می باشد. هورامان از تنوع زیستی بالایی برخوردار است و این عاملی برای ماندگار ماندن سکونتگاهای سنتی و استقرارهایی انسانی از تاریخ ظهور شبانی و عشایری و روستاتی تا امروز. ارتفاعات منطقه هورامان عمدتاً ازسنگهاي آهكي، راديولاريتي تشكيل شده اند، دره تنگ و عظيم سيروان با ايجاد كانيوني قائم و وجود كوههايي مانند شاهو، زاولي، دالاني، ماكوان و كوسالان ازنظر بصري چشم اندازي بلند به منطقه بخشيده است.
   نابودی ذخایر با ارزش منابع آب کارستی: سد داریان بیش از 15 چشمه را زیر آب می برد: تشکیلات آهکی این سلسله جبال و ایجاد هزاران هزار درزه و شکاف به مثابه مجاری ورود آب به دل سفره های کارستیک زاگرس موجب پدید آمدن چشمه های طبیعی فراوانی گشته است؛ وجود چشمه هایی کارستی با دبی بسیار بالا سراب ها و بل (به معنای چشمه بزرگ) باعث شده است که جامعه های ما قبل از تاریخ سکونتگاه های متعددی با بافت اجتماعی بخصوص تمدنی را در هورامان ایجاد کنند. چشمه بل از این لحاظ دارای ارزش میراث زمین شناسی می باشد. كارست منبعي براي تامين آب می باشد وچشمه بل پتانسیل شرب دو میلیون نفر را دارد. چشمه بل از چاه نفت با ارزش تر است.
   نابودی آثار ملی: چشمه بل در فهرست آثار ملی ثبت شده است به شماره 64 در سال 1388. نابودی چشمه بل به میراث ملی لطمه ای بزرگ وارد می کند.
   کشف آثار باستانی در محوطه سد داریان- نابودی تمدن کهن با آبگیری سد داریان

  پاسخ دادن
 2. 8

  از مریوان...

  سلام حاج آقا قادری فرد بسیار وارسته و متینی هستند من شخصا دو ماه پیش تهران خدمت ایشان رسیدم و در کمال فروتنی و متانت و سعه صدر مشکل بنده را حل کردند
  من تا آخر عمر به این بزرگوار مدیون هستم
  انشالله همیشه سلامت و پاینده باشند

  پاسخ دادن
 3. 7

  !!!!!!

  دکتر منوچهری در حضور مشاور عالی وزیر نیرو باز یادآور شد تا زمانی که کلیه ی نیازهای آب اورامانات اعم از آب شرب ،صنعتی و کشاورزی و شیلات و… تامین نگردد نباید مازاد این آب از اورامانات خارج شود
  دکتر منوچهری احتمالا خواب تشریف دارند!! چون 57 کیلومتر تونل رو که برای انتقال سریع مردم از هیروی به ازگله درست نکرده اند!!
  دکتر جان….

  پاسخ دادن
  1. 7.1

   ناشناس

   شما اول آداب سخن گفتن و ادب بیاموزید بعد اظهار نظر کنید

   پاسخ دادن
 4. 6

  نودشه ای

  همه ش حرفه این مشاور قولهای زیادی داد اما عملش صفره گل نخورید اینجا موبایلش به همه می ده اما وقتی پشت میزش تو تهران نشست جواب کسی را نمی ده

  پاسخ دادن
 5. 5

  ناشناس

  چند سال پیش یکی از مهندسین اون رو پیشنهاد داد با حضور یکی از همین سه نفر در سپید آب باینگان. البته اون هم کاری نکرد فقط پیشنهاد داد. این سه نفر هم جدیدا مطرح کردند. فقط همین. لطفا نون و آبی برای خودتون درست نکنین.

  پاسخ دادن
 6. 4

  رستم

  به نظر بنده
  حال که تحت هر شرایطی سد آبگیری می شود و به احتمال بسیار زیاد (طبق گفته متخصصین و مهندسین آب و فاضلاب) چشمه بل هم از بین می رود بهترین راه حل اخذ حق ابه از سد برای منطقه و گرفتن دیگر امتیازات از سد برای پاوه و … می باشد.
  امیدوارم طرحی که کارمند عزیز گفت نیز هرچه زودتر به نتیجه برسد و به حل مشکلات کم ابی پایان دهد. آمین

  پاسخ دادن
 7. 3

  ناشناس

  آبان هم می آید ولی سد آب گیری ……

  پاسخ دادن
 8. 2

  سارا

  امیدوارم …………

  پاسخ دادن
 9. 1

  کارمند

  ضمن تقدیر از تلاشهای صورت گرفته تمامی عزیزان در خصوص حفظ منابع آبی منطقه ، بسیار خوشحالم که طرح پیشنهادی جمعی از دلسوزان و صاحبنظران شهرمان از جمله آقایان مهندسین فاضل ضیایی و حیدر مرادی و برهان لهونی در تامین آب شرب، کشاورزی و صنعتی بخشهایی از اورامانات عزیز با پیگیری برخی مسولین عزیز مورد پذیرش قرار گرفته است. امیدوارم با همراهی جمعی سروران گرامی و مسولین خدوم ، حصول به نتیجه نهایی را در روزهای آینده نظاره گر بوده و این مهم را جشن بگیریم چرا که سهم بسزایی در توسعه پایدار اورامانات در سالهای آتی خواهد داشت.
  به امید آن روز – کارمند

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.