14 Comments

 1. 12

  معاذی نژاد.محمدغریب

  متاسفانه اصل موضوع که مربوط به میرزا عبدالقادر بود ه فراموشی سپرده شد..عصری که ایشان می زیسته از رسانه ها خبری نبود .زندگی بسیار ابتدایی بوده است. ..واما معلم رسالتش اینست که یک مسله را طوری جا بندازد که محصل دست خالی برنگردد.از اول راهنمایی محصل اینگونه سوالات را گاها می پرسد. مثلابحث فشار را به ان صورت که دوستان گفته اند را مطرح کنی مثل اینست که برایش گردوبشماری ..با توجه به اینکه در حوزه داستان ونوستالوژی گاها چیزهایی را می نویسم لذا مطلب باید همه گروهها را پوشش دهد..اگر دوستان منتقد وشاهو معلم باشند ودر کلاس پنجم درس جغرافیا در مورد گرمترین نقاط دنیا از انها سوال شود دیگر از مدار راس سرطان نمی توانی حرفی به میان اوری .مجبور هستید بگویید استوا .در صورتی که استوا جز مناطق مرطوب وگرممی باشد….مطالب بنده جهت گیرایی .وخسته نشدن مخاطب .به همه گروههای سنی وابسته می باشد..مثالی را که بندهدر بحث اصلی اوردهام جز نادر ترین جوابهای درس سنجش از دور وفیزیک وجغرافیاست .باعذر خواهی فراوان….

  پاسخ دادن
 2. 11

  ديدبان

  – از محتواي شعر مرحوم ميرزا عبدالقادر پاوه اي چنين برمي آيد كه اين شاعر بزرگ متعجب بوده است كه چرا هواي كوهستان سرد تر از دامنه ها است در حالي كه به خورشيد نزديكترند و در بيت دوم هم شك كرده است كه تنها منبع گرماي زمين تشعشعات خورشيدي باشد و چون دليل علمي و منطقي اين اختلاف دمايي بر وي مشخص نبوده است فقط فرموده است كه اين به دست خداوند است و اراده خداوند بر اين قرار گرفته است.
  – بهتر مي بود كه جناب آقاي معاذي نژاد هم به جاي استناد به فلان استاد به يك منبع علمي استناد مي كردند.
  – دليلي را كه آقاي معاذي نژاد بيان كرده اند اگرچه كاملا درست است اما دليل اصلي نيست و دليل اصلي همان است كه جناب شاهو اشاره كرده اند . اختلاف فشار هوا ( با افزايش ارتفاع به دليل كاهش جاذبه زمين تراكم هوا كاهش يافته و جنبش ملكولي كمتر مي شود. و در واقع گرماي كمتري را نگهداري مي كند و دما كاهش مي يابد )
  – در ضمن اين گرماي بي سابقه هم طبيعي نيست و مربوط به پديده گلخانه اي مي باشد كه بازتاب هاي فروسرخ را در جو زمين به دام انداخته است

  با تشكر

  پاسخ دادن
 3. 10

  معاذی نژاد.محمدغریب

  با سلام خدمت همه دوستان .درجواب دوست عزیز .شاهو..معما چو حل گشت اسان شود…هدف از این نوشته ها غنا ی فرهنگی بخشیدن به سایتهاست..اگردرس خوانده باشید وسوال کنکور را تجربه کرده باشید ..از چهار سوال سه تای ان صحیح ودر دل هم وارد شد ه اند ..بحث فشار بخشی از گرما وسرماست..من رفرنس ر ااز دکتر علیجانی عرض کردم . .دوما اتمسفر از یک سانتی زمین تا الی اخر شروع می شد..به ازا هر هزار متر شش درجه کاهش داریم ..تمام تروپسفر گرمایش از البیدو یا برگشتی زمین است..اگر در مورد فشار بحث می خواهید تا صد صفحه برایت بنویسم .من یک اموزگارم .وافتخارمی کنم یک معلمم.نز دبزرگترین جغرافی دانان ایران درس خوانده ام .د..کتر کردوانی .دکتر ….سواد صرف خالی به درد نمی خورد باید با محل زندگی خود انرا بومی سازی نم

  پاسخ دادن
  1. 10.1

   شاهو

   معلم عزیز من فقط خواستم یادآوری کنم که دلیل اختلاف دما این نیست که زمین مانند بخاری عمل میکنه و این ادعا درست نیست حتی اگه از سوی یکی از اساتید دانشگاه های ایران بیان شده باشه.امیدوارم پاسخ من به شما حمل بر بی ادبی نشه. من هم قبول دارم سواد خالی به درد نمیخوره ولی برداشت نادرست از علم و ربط دادن اختلاف دما رو هم با کمال احترام بومی سازی نمیدونم. برای آگاهی بیشتر شما و خوانندگان یک لینک از دانشگاه کالیفرنیا که مساله رو به زبان ساده بیان میکنه رو اینجا میگذارم:
   http://scienceline.ucsb.edu/getkey.php?key=4561

   پاسخ دادن
   1. 10.1.1

    شاگرد

    به نظر می رسد علاوه بر فشار و تراکم گازها در سطح دریا یا ارتفاعات پایین تر تشدید اثرات گلخانه ای گاز و جذب انرزی بیشتر در سطح زمین از سوی خود گازها و ممانعت گازها از بازنابش نور و گرما موجب تشدید شدن گرمای ارتفاعات پایین تر شده است. گرچه به نظر نمی رسد شاعر محترم و گرانقدر به این اصول علمی وافق بوده باشند و شعر ایشان ممکن است تنها بعلت تجربه و لمس عملی گرما و سرما سروده شده باشد ولی همین درک درست و شعر موزن زیبا و بیان رابطه ارتفاع و گرما ارزشمند است و بایستی در ادبیات گرانسنگ منطقه جستجو و پرداخته شود. اگر همین دوبیت شعر موجب وادارساختن بنده برای درک واقعی علت این اختلاف دما شده باشد، بسیار ارزشمند است.دست اقای معاذی نزاد استاد جغرافیا را هم برای اینکه موجب این مباحث علمی ارزشمند شدند. می بوسیم.

    پاسخ دادن
 4. 9

  منتقد

  با سپاس از تحلیل به جایی که از مطلب و ابیات فوق ارائه دادید. میرزا عبدالقادر به حق میدانسته که دلیل گرمای زمین تنها نورخورشید نیست. اما دلیل علمی سردی هوای فراز کوهها را در مقایسه با سطح زمین نمیدانسته اند.

  پاسخ دادن
 5. 8

  نکته

  جالب بود ولی دلیل علمی تر بود خیلی بهتر به دل مینشست!

  پاسخ دادن
 6. 7

  شاهو

  معلم عزیز جناب آقای معاذی نژاد با تشکر از تحلیل اشعار این شاعر عزیز
  با احترام میخواستم عرض کنم که خنک تر بودن ارتفاعات به دلیل این نیست که زمین همانند بخاری عمل میکند. دلیل اصلی اینه که اتمسفر زمین در ارتفاعات بالاتر فشار کمتری رو تجربه میکنه. بنابراین وقتی گاز موجود در اتمسفر متصاعد میشه فشار کمتری رو تجربه میکنه که باعث میشه انبساط پیدا کنه. وقتی گاز انبساط پیدا میکنه مقداری انرژی از دست میده و در نتیجه این فرایند گرما از دست میده (حرارت در حقیقت انرژی متوسط ذرات هست). بنابراین وقتی انرژی متوسط ذرات پایین تر هست، درجه حرارت هم باید پایین تر باشه. به این دلیله که ارتفاعات خنک تر هستند.

  پاسخ دادن
 7. 6

  گومه شین

  هم شعر زیبا بود هم تحلیل آن تشکر از آقای معاذی نژاد

  پاسخ دادن
 8. 5

  مروارید حیدری

  کاشکی چند نفر مثل اقای معاذی نژاد در شهرمان می بودن که هر کدام در زمینه های تخصصی خودشان مباحث علمی را مطرح می نمودند و می توانست در اگاهی مردم در زمینه های مختلف نقش بسزایی داشته باشد.
  ممنون

  پاسخ دادن
 9. 4

  جلال گلالی سنندج

  عالی عالی بود
  اما مدتی است از داستان های قشنگ و معنادارت خبری نیست.

  پاسخ دادن
 10. 3

  پاوه ای

  با سلام
  جناب آقای محمد غریب معاذی نژاد، لطف فرموده رشته تحصیلی خود را بنویسید. البته اگر محبت کنید.
  راجع به تخصص در کار و شغل هم اگر امکان دارد،قلمی بزنید.

  حق نگهدارتان باد.

  پاسخ دادن
 11. 2

  یاسر

  فره زه‌ریف میرزای فه‌رماوان
  وه‌ چه وه‌ش کاک غه‌ریب شیش که‌رده‌نۆ
  ده‌س وه‌ش

  پاسخ دادن
 12. 1

  دکتر حسین دانشمهر از تهران

  با سلام و احترام خدمت استاد ارجمند جناب آقای معاذی نژاد
  مطلب فوق را واقعا خیلی جالب و به زبان ساده ای تجزیه و تحلیل نموده و از نظر خواننده خیلی علمی مطرح نمودید. امیدوارم همیشه سلامت باشید.

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.