قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » نامه سرگشاده مهندس لهونی به حاج ماموستا قادری در خصوص چشمه بل

به گزارش سلام پاوه : مهندس برهان لهونی نامه سرگشاده ای به حاج ماموستا قادری امام جمعه شهر پاوه در خصوص وضعیت چشمه بل هجیج نوشته است و در این خصوص از پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه درخواست انتشار آن را داشت که به شرح ذیل منتشر شد.

بزرگوار جناب ماموسا ملا قادر قادری امام جمعه محترم پاوه:
باعرض سلام واحترام :

با توجه به جایگاه ….ویژه آنجناب وشرایط پیش آمده اینجانب بعنوان یک شهروند ( تاحدی آشنا با موضوع ) در رابطه با چشمه بل ،سد داریان… و برهان لهونیحاشیه هاو تاثیرات مثبت ومنفی آن از جمله:
به حداقل رساندن آسیب ها ،حداکثر ساختن منافع و دستیابی عادلانه به اهداف نهائی این طرح(مجموعه) بزرگ و نهایتا :دستیابی به راه حل صحیح ومنصفانه در راستای منافع ومصالح منطقه ای وملی ،(در حد بضاعتم ) لازم دانستم:مختصری به استحضار برسانم (تحفه درویش است….)؛به امید آنکه شاید مفید فایده افتد !!!؛
_ ما میدانیم !؛
آن بزرگوار (از همان ابتدا )با حد اکثر علاقه وتوان خود : در پی حل وفصل منطقی و عادلانه ی …این مسئله در راستای منافع منطقه ای وملی بوده وهستید.
_ قبلا نیز از طریق فضای مجازی به استحضار رسیده است.
و مستحضر هستید:
_در حاشیه اختلاف نظرها ی فنی و …. موضوع دو دیدگاه ( خوشبینانه و محتاطانه…) بیشتر به چشم می آید:
# با دیدگاه خوشبینانه ادعا می شودکه:
_۱_ تا اینجای کار: شانس و احتمال به هدر نرفتن هزینه های نجات بخشی چشمه بل وجود دارد وتقویت شده است !؛ زیرا: در شرایط فعلی بخشی از آب بل بدون هزینه های پمپاژ وبرق… در تراز بالا تری در اختیار قرار گرفته است!؛(با پذیرش این واقعیت که: بل دیگر هیچگاه همان بل نخواهد شد ومسئله فقط وفقط حفظ آب وکیفیت آن است).

_۲_ می توان (بسته به نیاز) : ازبقیه آب بل نیز با برداشت چاه مانند (در هر فصل)استفاده نمود.

_ ۳ _ مسدود شدن مظهر سراب بل باعث کم شدن سرعت خروج آب چشمه در زمان پر آبی وذخیره در دل زمین(با حفظ کیفیت، بدون تخریب واختلاط) وافزایش دبی در فصل کم آبی خواهد شد (تنظیم آب از طریق ایجاد سد نا مرئی) .

 _با دیدگاه محتاطانه…. : غالب کارشناسان ادعا می کنند !؛ که:

در صورت آب گیری کامل سد :

۱_ احتمال اختلاط آب سد و چشمه و بسیاری تغییرات وتهدیدات غیر قابل جبران دیگر ی ،که :اقتصادی و مقبول… نمی باشد !!!!؛ بسیار قوی است!؛ ( زیاد شنیده ایم که :گفته می شود!؛ وضعیت قرمز ،قرمز است).

این مجادله: داستان (واقعی) راننده ی بی احتیاط ومسافر دهه ی ۴۰ جاده ی نوسود را تداعی می کندکه:
راننده ی تنها وانت مسافر بر آن زمان(درحوالی دوآب)سرعت زیادی داشته است!؛ مسافر می ترسد!؛ و تذکر می دهد ؛که: تند نرود!؛ راننده می گوید؛ نترس !؛ اگر سقوط کردیم آن وقت بگو !!!؛
مسافردر واکنش فریاد می کشد!؛و باعصبانیت می گوید!؛ آن وقت دیگر، من وشمایی وجود نداریم !؛ تا ….!!!!! و بالاخره :در بازدید ماموستا ازچمشمه بل سفری دیگر همان راننده وهمانجا سقوط کرد وازبین رفت!!!!}

جناب ماموستای عزیز می دانیم که :

اهداف اصلی ایجاد سد داریان عبارتند از:

_ تولید حدود ۲۰۰مگا وات برق آبی (که:در سر جمع ملی میزان قابل توجهی نیست)
_ ذخیره ،تنظیم وانتقال آب سیروان از طریق تونل های احداثی به مناطق گرمسیری که : هدف اصلی است!
_ همه می دانیم؛که:آب سرمایه ملی می باشد!؛
_ شنیده ایم ؛که: اندیشه ی ایجاد چنین پروژه هائی بر روی سیروان از سالهای ۱۳۱۶به بعد است !!!!!

برای یاد آوری عرض می کنم؛که: ثبت سفارش خرید دستگاه های حفاری تونل های سیروان(tbm از کشور آلمان) در دهه ۷۰صورت گرفته است !؛ و حقیر نیز از امضا کنندگان اسناد گشایش اعتبار و پرداخت کنندگان این خرید کلان بوده ام!!!؛ با این وصف: هر گز از چنین جانمائی بسیار آسیب رسانی….نشنیده ودر هیچیک از سوابق نیز ندیده ام .

 _ چندین روز پیش از همین طریق در کامنت هایی به استحضار رسید!؛ و گفته شد؛اکنون که : کار از کار گذشته است!؛ وبه بسیاری از فاکتور های مهم وحیاتی در :جا نمائی ، طراحی واجرای …سد داریان توجه چندانی نشده است (اگر مهندسی ارزش انجام گرفته باشد)
چرا؟؟؟؟
متخصصین ،مشاورین ومسئولین تراز اول کشور عزیزمان (بدون منیت بیجا وتعصب …) در : راستای منافع ومصالح ملی ومنطقه ای…
در :یافتن راه حل های علمی ،فنی ومصلحت اندیشانه ،
در تحقق فرمان: همدلی ، همبستگی و توسعه ی عادلانه و فراگیر اقتصادی منطقه ای وملی (موردتاکید مقام معظم رهبری) …
خالصانه،عادلانه، همه جانبه نگر و بسیار دور نگر، بانیت پاک ،در : استوار و محکم تر ساختن چهار پایه اصلی همدلی وهمبستگی ( صداقت ، عدالت ، دانائی و محبت…) روی این قضیه به اجماع نمی نشینند؟؟؟؟!!!!!؛ تا: راه حل های عادلانه ، علمی ،عملی ،و توجیه پذیر تر : اقتصادی ، اجتماعی ،فرهنگی ،سیاسی وامنیتی… (مقبول، مطلوب ، دور اندیشانه واقتضائی ) برای مسئله کشف کنند. راه حل ها ی علمی وتوجیه پذیر وعادلانه ی بینابینی که در آن:

۱_ : در هرشرایطی وبا هر احتمالی آب بل وکیفیت آن حفظ شود.
۲_: آب برنامه ریزی شده (از سیروان)برای انتقال به مناطق گرمسیری، با کمترین تغییر به صورت مطمئن کما کان در دسترس قرارگیرد.
۳_: عرصه ها وچشمه های کمتر… وباغهای زیادی ازمنطقه(ثقلی آبیاری می شوند) مدفون نگردند.
۴-: اوضاع هجیج وداریان… کمتر بهم بخورد.
۵- : تاریخ ومیراث ۴۰۰۰۰ساله هورامان (گزارش میراث فرهنگی استان )که تاریخ ومیراث کشور عزیزمان وبشریت نیز : هست غیرمتعهدانه….در آب بازدید چشمه بل هجیجسد مدفون نگردد.
۶_ تاارتباط جاده ای دو طرف سد و دسترسی جاده ای مردم روستای هجیج و دیگر روستاهای دوطرف سد… به راحتی بر قرار مانده وابقا گردد.
۷ _ تا عرصه های زیادی در جانبین سد (برای آبخیز داری وکشت درختان …) باقی بماند و بشود!؛ ضمن توسعه باغداری، ایجاد اشتغال و تولید عمر سد را نیز افزایش داد.
۷- :تا بتوان طرح ایجاد جاده ژریژه به دل تا عباس آباد را (از میانه جاده اصلی کامیاران به مریوان) که در برنامه ی سوم توسعه موافقتنامه ی آن تحت عنوان راه کولیژ ،دل ،عباس آباد با هدف ارتباط غیر سرد سیری به روستاهای هورامان تخت با جهاد کشاورزی وقت استان کردستان مبادله شده است!؛(این پروژه تا روستای دل… باخودیاری اهالی :اجرا شد و پل ورگه ویر نیز بسته شده است؛که :در انتهای این پروژه نزدیک عباس آباد می باشد!؛ و بقیه کار متوقف است) نیز تکمیل وبا طرح راه زلته به هجیج و هورامان تخت پیوند داد.

 پیشنهاد کدخدا منشانه این است که:

۱- برق تولیدی پیش بینی شده سد داریان کاهش یابد.
۲- سد تا تراز مناسبتری(کمتر از تراز پیشبینی شده) آبگیری شود.
۳_ در اهداف وبرنامه ها ی تخصیص و تنظیم آب سدهای سیروان در بالا دست ازجمله :سد گاران،سد آزاد ،سد ژاوه رود….: تجدید نظر مختصر ی صورت گرفته؛(تخصیص های کم اهمیت اجرانشده خذف شوند )!؛تا : مازاد حاصل برای جبران در این طرح دیده شود.
۴_ طرح قدیمی سد دوآب سروآباد (نزدیک دورود ومحمود آباد)که :سر ریز و آورد مابین سدهای آزاد وگاران وزریوار… قابل ذخیره وتنظیم در آن می باشد!؛و عمر مطالعاتی طولانی در مجموعه سدهای سیروان را دارد !؛ مجددا با دید اجرایی بررسی گردد!؛ {این طرح دارای: توجیه اقتصادی و فنی بوده ؛ ونه تنها به روستاهای تاریخی بلبر ونوین و عباس آباد…. و روستاهای درود و محمود آباد… (با اندک تغییری در جانمائی وحجم مورد انتظار) لطمه ای نخواهد زد. بلکه باعث توسعه ورونق آنها نیز خواهدشد.

جناب ماموستای محترم… :
پیگیری مسئله :در یافتن راه حل منصفانه آن از جانب شما بیشتر میسر است.
لطفا :دست به دامان مقام معظم رهبری بشوید زیرا فردا هم دیر است.
به امید اهتمام و پیگیری بایسته،آن جناب و دیگر بزرگواران (در این مهم ) و به صورت همزمان پیگیری تثبیت تخصیص سالانه حداقل ۵۰ ملیون متر مکعب از آب بل وسیروان برای رفع کمبود آب شرب ،کشاورزی وباغداری وصنعت… وبهبود وتوسعه ی باغات منطقه وسایر مصارف بسیار بلند مدت شهرستان .(از اطاله کلام معذورم)

 1. يوسف جعفري

  باسلام و ادب
  فرصت را مغتنم شمرده و اداي احترام خود را خدمت جناب آقاي لهوني عزيز و بزرگوار اعلام ميدارم
  به عنوان يك شخص حقيقي و مطلع (و نه از جايگاه حقوقي) ؛ مجدداً فرصت را غنيمت دانسته و خواستار پيگيري اخذ تخصيص براي شهرستان از طرف مراجع ذيربط در پاوه مي شوم
  جناب لهوني هم چنين موردي را به كرات و بجا يادآور شده اند.
  بنده هم در نوشته ها و همچنين طي بازديد اخيري كه داشتم و دوستان مسئول در شهرستان را زيارت نمود اين موضوع را مطرح و دوستان را به مراجع مرتبط لينك نمودم.
  اميدوارم اين اتفاق ميمون بيفتد و تخصيص آبي براي شهرستان لحاظ گردد…

 2. رحمت قادرپور

  اگر اندکی به نوشته ی جناب آقای امین قادرپور توجه شود و از دیدگاه علمی و نه منصب گرایانه، آن را مورد بررسی قرار دهیم. خواهید دید که حق با آقای قادرپور است. البته اینجانب هیچ نسبتی با ایشان ندارم

  • یادور

   درود :
   جناب امین نیز هرآنچه را گفته اندکه بقیه گفته اند و جناب آقای لهونی گفته است وپیشنهاد داده است! و حق گفته اند!
   منتها بدون توجه کافی به محتوای پیام نویسندگان دیگرکه با ایشان همزبانی ویا همسویی در اصل جریان دارند ؛ آقای امین قادر پور از روی علاقه وتعهدش باحرارت زیادی تکرار مکررات نموده است! متاسفانه روش اظهار نظرش تا حدی باعث ایجاد تنش و انحراف از موضوع به این مهمی و به حاشیه رفتن آن وبروز واکنش تند دیگران گردید که همه هدف نهائیشان باهم یکی است!
   یاد آور میشود برگشت به اصل موضوع، تعامل وتبادل نظر علمی و فنی خالصانه هرچه بیشتر وسریعتردر این مسئله ، بدون فوت وقت ودر راستای مصالح و منافع ملی و توسعه ی در خور منطقه با محوریت جناب ماموستا تنها روزنه امیدی است که باقی مانده است ! نگذاریم باوقت کشی ولجاجت آن هم مسدود شود! آقای امین فرموده اند؛ زنده کش مرده پرست خدمتشان عرض می کنم: بیمار مرگ مغزی هم مرده به حساب می آید اگر بستگان او انسانهای خوبی باشندبزرگوارانه ترتیبی اتخاذ می کنند که با اعضای بدن همان مرده جان چندین نفر را نجات دهند !!!!!!!!!!

 3. یک دوست

  امیدوارم جناب اقای صالحی این نظر بنده را منتشر کند چرا که این فرد به تفکری بنام یک دوست بسیار توهین میکند حق این تفکر است که پاسخش هر چند شاید زیبنده سایت شمانباشد منتشر کنید: جناب اقای قادر پور شما سخت در اشتباهی من متوجه هستم فقط خواستم بفهمی کسی برای ……. شما (ببخشید دوستان) تره خورد نمیکند اگر من وقت خود را تلف میکنم برای سرگرم شدن است!!!!!!!!!!!!! من فرق حرافی با ارائه راهکار ونظریه پردازی را خوب می دانم هر گز هم قصد ندارم در جاییکه بزرگانی چون مهندس برهان لهونی سخن میگویند حرفی بزنم چون این فرد برای بنده بسیار محترم وبار علمی ایشان بسیار بالا است اما افرادی چون شما که تاب وطاقت یک انتقاد را ندارند هر گز نمی توانند خود را با حرف پراکنی وسفسطه بافی مطرح کنند نمونه بارزش همین سایت وهمین مطلب است هیچ کس برای داستانهای خیالی شما ارزش قائل نشد گفتم من وب گردم برای سرگرمی گاها برخی مطالب را می خوانم وگاها هم نظری می دهم از همان نظر اول شما بر افروخته شدی من تصور کردم انرمال باشی کمی ادامه دادم تا دیدم بله همانی هستی که من حدس زدم حال که اینچنین بی پروا به بنده می تازی ناراحت نشو از عکس العمل بنده اقای محترم من گفتم نمی خواهم حد اقل در این پرونده با نام خود وارد بشم والا متوجه می شدی که سخت در اشتباهی قطعا من نه در خواب هستم ونه کورکورانه مطیع من یک فرد ازاد هستم عدم وابستگیم منو هموار جسور کرده اما افسوس چون شروعی با یک نام مستعار داشتم نمی خواهم هویت خود را حد اقل در این مورد هویدا کنم باشد اشالرتی برای شما به توصیه کردم ندید بگیر اما گویا خیلی سخت بود برایت ایراد گرفتن باز بهت می گویم سکوت بهترین راهی است که در پیش داری والا مردم بیشتر به شما می خندند با این توهمات وخیال بافیهایت ………..!!!!!!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 4. امین

  اقای…. عزیز نمی دانم چرا شما با آنهمه درک و درایت بالا… .

  به خدا به جای خنده گریه ام میگیرد از حرف های شما.

  آری عاقل را اشارتی بس است.

  اما شما شاهنامه را نخوانده و ندیده و نشنیده و رستم و سهراب را نمی شناسید و بعد میگویید. :

  ” خداییش من تمام نظراتت را فقط تا نصفه خواندم وچیزی هم عایدم نشد… ”

  ببخشید دوست عزیز. اگاهان اگاهند در هر سرزمین.

  شرح من و اتلاف وقت و تفسیرات من برای معدود کم و انگشت شماری ناآگاه بود که شما…

  چشم مختصر ومفید به زودی با ارائه مدارک و مستندات علمی خدمتتان کاربردی تر. عرض خواهم کرد.

  البته برای پیش آمد ها و عواقب ناشی از آینده چون سهراب داستان ما تغییر کاربری داده…

  راهکاری را هم که من ارائه داده ام حضور دکتر و پزشک بر بالین مریض است.
  هیچ دکتر و متخصص و پزشک و دانشمند و اندیشمندی بدون ( فیس تو فیس) هرگز نخواهد توانست که رابطه های علت و معلول را درک کند و راهکار واقعی را ارائه. دهد

  اگر باز هم متوجه نشده ای به من ربطی ندارد چون تعیین درک و شعور حضرتعالی و استنباط هایت را از درک موضوع من پاسخگو نیستم و نخوابم بود.
  عرض دیگری نیست بجز التماس دعا

  شما همیشه فرض کن شتر دیدی ندیدی ندیدی.

  بخواب خودت برس

 5. +++++++

  اقای قادر پور عزیز نمی دانم چرا شما مسئله را اینقدر کش می دی بقول معروف اشاره ای برای اگاهان کافی است خداییش من تمام نظراتت را فقط تا نصفه خواندم وچیزی هم عایدم نشد فکر کنم اگر مختصر ومفید نظر بدهی کاربردی تر خواهد بود البته برای مطالب بعدی !!!!!!!!!! راستی شما راهکاری را هم ارائه دادی که باید هیئت دولت با عوامل اجرایی ان در داریان حضر شوند ودر صورت تایید سد ابگیری شود؟؟؟؟؟؟ راستی خودت هم فهمیدی چی گفتی من که متوجه نشدم اگر هم متوجه می شدم فقط حیرت وتعجب میکردم!!!!!!!!!! چون قضیه خیلی توهمی وروئیایی است بماند می ترسم اینبار برای جواب به بنده 50 صحفه انشائ ببخشید نظر بدهی چیزی نمی گویم شما هم فرض کن ندیدی!!!!!!!!!!

 6. امین

  با سلام مجدد
  این آخرین مطلبی است که می نویسم.
  همانگونه که دوستمان فرمودند.: چرا الان که سد در آستانه آبگیری است همه دکتر و مهندس شده اند؟!
  من این جمله را میستایم. و باز هم تکرار میکنم :
  نوشدارو پس از مرگ سهراب.

  چرا ملت اورامانات همیشه از حاج ماموستا قادری چیزی فراتر از اعمال شاقه می خواهند؟!
  نه تنها در این مورد، بلکه در همه مسایل و زمینه ها؟!

  ما و شما چه کار و اقدامی کردیم که الان از ایشان انتظار داریم پشت ما را بگیرد؟!

  با در نظر گرفتن همه زحمات حاج ماموستا در طول سالها سال که برای ارتقاء و اعتلاء فرهنگ و… و… این آب و خاک کشیده اند و کمتر کسی هم سپاسگوی ایشان بوده…

  من با تاسف بعرض میرسانم که ما هنوز فرق شد و نشد، داشته ها و نداشته ها، کرده ها و ناکرده ها، خوابیدن و به خواب زدن ها را نمیدانم.

  دستمان به مقصر اصلی نمیرسد و میخواهیم دست به دامان ابروی فردی بشویم که برای ابروی ما چیزی از وجود در چنته اش ندارد و بعد خدایی ناخواسته بهانه دست مشتی نفهم بگذاریم که…. و بعد از ایشان انتقان کار نکرده را بگیریم.

  سد به زودی آبگیری میشود.
  مرثیه خوانی هم فایده ندارد.
  آب بل هم دیگر آب بل نخواهد بود.

  لطفا به جای ارسال نامه های سری و سرگشاده که برای خاموش کردن صدای وجدانهای بیدار شده که در موعد مقرر خواب زده بودند با اسم و آبروی کسی بازی نکنید.

  به قول دوستی که ميگفت همیشه طرف جلو چشمان بیدار و خفته میفته و میمیره. نمیدونم چرا بعدش همه دکتر و متخصص میشن .

  پیشنهاد آخر من بعنوان فقط یک نفر از مردم این کشور و سرزمین این است که :

  در یک شرایط خاص میتوان به جای این بازیافت این همه هزینه و جلوگیری از هزینه های احتمالی آتی. اقدامی فوری زیر را انجام داد.
  اگر تایید شد میتوان از مصالح ساختمانی سد برای کاربری های رفاهی و اجتماعی در زمینه های سیاحتی و… استفاده های گوناگون دیگری کرد.
  اما آخرین پیشنهادم به دوستان و بزرگان و متخصصین و اندیشمندان و دلسوزان مرتبط با این امر و مردم فهیم اورامانات در این است که :

  گزارش زمین شناسی و آزمایشات قبل و درحین عملیات احداث پروژه را در اسرع وقت و با دعوت کارشناسان طراز اول کشوری و در صورت امکان متخصصین صاحب نظریه جهانی
  _( در تخصص های آبخیز داری _ منابع طبیعی. مانند پروفسور کردوانی که من افتخار شاگردیشان را در کوتاه مدتی داشته ام )

  همچنین دعوت از متفکرین و نخبه هایی اعم از

  _ اساتید صاحب نظر در زمینه هوا و اقلیم
  _ اساتید گیاهشناس و بوم شناختی
  _ اساتید گیاهپزشک، حشره شناس و متخصصین آفات و بیماریها
  _اساتید زمین شناس
  _اساتید اکولوژیست
  _اساتید اقتصاد دان و بخصوص متخصصین صاحب نظر در حوزه های کشاورزی و منابع طبیعی
  _ اساتید دیرینه شناس و باستان شناس با در نظر گرفتن سایت های کشف نشده و گرانبها در زمینه تاریخ تمدن که بعنوان میراث جهانی. هنوز بکر و دست نخورده ، مدفون و ناشناخته مانده است .
  _ چندین سیاستمدار و جامعه شناس طراز اول
  _ و…

  در محل پروژ ترتیب داد.

  در نهایت منتظر جواب مثبت یا منفی آنان و جمع بندی نهایی مسئولین محترم استانی و کشوری و تراز اول کشور بود.

  چون. قدر زر زرگر میداند و قدر گوهر گوهری.

  البته هزینه کارشناسی و دعوت و پذیرایی و ایاب و ذهاب و اسکان را هم باید در نظر گرفت.

  به نظر شما آیا با این وقت کم این کار شدنی است؟!

  در نهایت می توان از حاج ماموستا هم ( که دیوار ایشان امروزه از هر دیوار مسئول. دیگری کوتاهتر است) برای این کار و رو انداختن به بعضی از شخصیت ها و مسئولین دیگر یاری و کمک خواست.

  در این وقت باقیمانده با این نامه سرگشاده و دست خالی ایشان چه کاری را نکرده که باید بکند؟!
  لطفا خود را جای ایشان بگذارید و بعد…

  با احترام مجدد و قبولی طاعات و عبادات. و التماس دعا از تک تک بزرگواران.

  • ==

   دوست عزیز سلام :
   غالب دلسوزان قبل وبعد پیمان رفتن سد (با تخصص های مختلف ) خیلی کارها کردند وخیلی فریاد ها زدند (خیلی گفتند ونوشتند؛که: این جانمائی مناسب نیست ،اقتصادی نیست ،…. )اما گوش شنوا نبود!!!
   برای نمونه نامه ی سرگشاده ی فرهیخته ی محترم کردستانی جناب ماجد روحانی را عنوان وزیر نیرو که: رسانه ای هم شد وبسیار … ایجاد کرد از
   اینتر نت یا … پیدا کنید واگر ممکن شد (برای استحضار عزیزان ) آقای صالحی محترم آنرا منتشر بفرمایند ؛ حتی با ایشان مصاحبه کنند (اگرخواستند ایشان را ارتباط می دهم)!!!
   در مورد تلاشهای بیدریغ وتاثیر گذار جناب ماموسا هم نویسنده ، جناب دکتر هاشمی و کامنت نویسان به اندازه ی کافی نوشته اند فکر نه کنم جایی برای گفتن بیشتر مانده باشد !!!
   اگر متن را دوباره بخوانید نویسنده درخواستی را که شما فرموده اید (اجماع دانایان) درخواست کرده است(بجز طنز اول آن =حراج مصالح برای…)!!! چون ایشان یافتن راه حل علمی بینابینی را در راستای منافع منطقه ای وملی خواستار شده است وهمه شما عزیزان هم ازجمله جناب قادر پور عزیز می توانید در مجمعه همان دانایان با شید که هستید (فقط با آرامش وبدون استرس وعصبانیت…)
   خلاصه مطلب:
   نویسنده گفته است برای ختم به خیر کردن این جریان تنها یک راه باقی است!؛آنهم دست به دامان شدن مقام معظم رهبری است !!!!؛ که از جناب ماموسا بیشتر از هر کسی ساخته است !!!!! واین مکمل زحمات دلسوزانه ایشان است نه آنچنان که شما برداشت فرموده اید !!!

 7. پیمان

  حالا که کار تمام شده و به آبگیری سد نزدیک شده ایم همه کارشناس و مهندس شدن روز اول که طرح سد اعلام شد چرا به فکر نیفتادید …

 8. ==

  دوستان عزیز سلام:
  لطفا یک بار دیگر باحوصله اصل نوشته را مطالعه بفرمائید به نظر نویسنده (باتوجه به جمیع جهات )مسئله تا حد استمداد از رهبری (در جهت حفظ منافع ومصالح منطقه ای وملی وفراتر) : اهمیت دارد!؛
  _روی 7 بندی که مهندس دارستان عزیز نیز به آن اشاره کرده بودند وهمچنین کامنت (واکنش سریع ) جناب دکتر هاشمی وبند آخر کامنت ایشان و همه کامنتها تامل بفرمائید!؛ ملاحظه خواهید فرمود ؛که:همه درخصوص حفظ آب وکیفیت آب بل وهورامان… هم هدف هستیم !!!
  لذا:بهتر است ؛ همه: در مسیر هم افزائی ، اجماع ، همدلی وهمبستگی (دانائی محور)سازگار با منافع ومصالح منطقه ای وملی… بزرگمنشانه وبا جای پای محکم حرکت کنیم.

 9. داريان

  با سلام خدمت همه بزرگواران
  بنده با نظر مهندس دارستان و جناب قادرپور موافقم زيرا با شرايط كنوني سد داريان بيشتر همخواني دارد ، جناب يك دوست كدام نعره و كدام خروش را ميگوييد اينها سالهاست به علت بي كفايتي مسولان شهرستان زمانيكه خانه به خانه دنبال كارفرمايان سد راه ميافتادند براي اينكه مردم را راضي به همكاري با انها كنند از بين رفته است ، خودمان را گول نزنيم هيچ دولتي بيخيال اين همه هزينه نميشود و اين فريادها بايستي ساليان قبل انجام ميگرفت كه متاسفانه صورت نگرفت ، البته جا دارد از دلسوزي جناب لهوني و جناب هاشمي هم تشكر كرد كه واقعا در اين راه زحمت كشيدند ولي حيف كه دير شد ……

 10. امین قادرپور

  با سلام جناب آقای…با اسم مستعار (یک دوست ).

  یک جمله مشهور را قبل از تمام عرایضم خدمت همگان عرض می کنم :

  ” با احداث نکردن سد آبی هدر نمی رود و باید دانست که استفاده نکردن انسان از منبعی به معنای به هدر رفتن آن منبع نیست.

  اما در جوابیه الطافتان نسبت به من ، سپاسگزارم .

  بنده هم هیچ شناختی از حضرتعالی و اطلاعات عمومی و تخصصی شما ندارم .
  من منکر خوبیهای سد و ایجاد اشتغال های جدید وابسته به سد نبوده و نیستم .

  در ضمن هرگز با عینک بدبینی به مسائل مطرح شده نگاه نکرده ام .

  آدم کم سوادی هم هستم و ادعای دکتر و مهندسی هم ندارم .

  به عنوان یک فرد عامه چند نکته را خدمت همگان عرض کردم .

  متذکر می شوم و از شما سوال می پرسم که :

  چرا بیش از ۳۰ سال است که سد سازی در کشورهای توسعه‌یافته آمریکایی و اروپایی منسوخ است؟!

  اگر خوب است چرا آنها سدهایشان را نیمه کاره رها کردند ؟ و دنبال ان نرفتند ؟

  چرا امثال شما همیشه انتقاد های مثبت و شاید هم منفی را به چشم بدبینی و دشمن تراشی تجسم می کنید ؟

  به راستی ما ایرانیان عادت بدی داریم و آن توجیه اعمال و مسائل پیرامونمان به حسب ذائقه شخصیمان است .
  همیشه عادت کرده ایم که خود را توجیه کنیم و هرگز به موافق و مخالف دیگران توجه نکنیم و همیشه خود رای و متکبر باشیم .

  آیا شما می دانید جدیدترین ژورنالهای علمی و تحقیقات ماهواره ای چه اطلاعاتی را منتشر کرده اند و در مورد گرم شدن زمین و آینده ذخایر زیرزمینی پاک و خالص چه اطلاعاتی را منتشر نموده اند ؟

  بنده هم هیچ اطلاعات تخصصی در ارتباط با احداث سد وموقعیت و شرایط ان ندارم . اماقرار نیست همه ما ( ندید بدید ) خوبی و بدی های احداث سد و یا منکر خواص مثبت و منفی آن باشیم .

  اما دوست بزرگوار :

  باید قبول کرد که جریانات ابی سد باعث تغییر نوع اب هوای منطقه خواهد شد (من نگفتم که هوا بسیار گرم خواهد شد لطفا حرف اضافه به کلام من نچسپانید ) .

  منکر هم نیستم که در قبال سدسازی به زیبایی این گوشه از خاک ایران عزیز ازدیاد نخواهد شد .

  اما سوالم این است که :
  شما کجا ایستاده اید که اینگونه بی پروا اظهار نظر می کنید و بدون علم به حادثه می گوئید در جای جای این مملکت سد درست شد و اتفاقی نیفتاد ؟

  به راستی خود را بی بیخبری محض زده اید یا …؟!!!

  آیا می دانید که سدهای حاصله بر روی بعضی از رودها مزید خوبی هایش چه نتایج زیست محیطی و اجتماعی و … مخربی داشته است ؟

  آیا می دانید که با احداث سدهای فراوان مانند امثال دریاچه های گاوخونی و جازموریان و ارومیه و … اکنون کارشان به کجا کشیده شده و چه برسرشان آمده است ؟

  صنعت سد سازی بسیار بسیار هم خوب که باشد ، باید آنقدر آن را سبک و سنگین کرد و تا دانست که در کدام آب و هوا و فرهنگ و زیست بومی و در چه موقعیتی از زمین و به چه منظوری سد را احداث می کنیم ؟
  باید خوبی ها و فوایدش را را با بدی ها و مضرات حاصله از آن سبک سنگین واقعی نمود .

  اگر سد سازی بر روی چشمه بل یک سود آوری است من شما را به نظریه بیشتر کارشناسان و متخصصین امر که در مورد سود حاصله از فروش اب چشمه (بل)نظر داده اند دعوت می کنم … لطفا بروید و مطالعه بفرمائید .

  .لطفا مغرض نباشید و به حرف های موافق و مخالفان هم اندکی گوش دهید .

  به قول معروف : منگر گوینده کیست ، بنگر گفتارش چیست .

  همانگونه که کار احداث سد باعث اشتغال فراوان ! مردم منطقه در گذشته گردید قطعا با آبگیری سد نیز باعث رونق منطقه پیرامون آن خواهد گردید .این را مطمئن هستیم . اما …

  هدف ما بیان خوبی و بدی اشتغال های وابسته به آبگیری سد نیست . ما نفع ملی را می خواهیم و منافع بیشتر را نه چیزهای دیگری را .

  اکنون ایمان داریم که هیچ قدرتی هم در جهان نمی تواند جلوی آبگیری سد را بگیرد .

  چون کار از کار گذشته است و مصداق آن نوشدارو پس از مرگ سهراب است …

  این را یقین دارم که اگر در ایران یک نفر دیگر مثل شما پیدا شود و باشد دیگر وای به حال انتقاد و پیشنهاد های سازنده …

  اقای ( یک دوست ) عزیز ، من اعتراف میکنم که بیسواد هستم ولی آنقدر عادل هستم که منصفانه نظرگوئی کنم .

  بسیار ی از فوائد سد را می دانم از جمله :

  اعم از مهار اب های جاری و سیلابهای بهاره و پائیزه – تولید برق – دها و شاید صدها شغل مرتبط با آنرا مانند پرورش ماهی های سردابی و گردشگری و … که در منطقه ایجاد می شود را می دانم و آگاه هستم .

  اما شما فرمودید که همه اینها منوط به این باشد که یک مدیرت کارامد بران حاکم باشد .

  شما اگر یک مدیر کارآمد با این وصف را سراغ می داشتید شاید با همین وضعیت کنونی هم به جای صدها و هزاران شغل وابسته به گردشگری و … را بدون هیچ دخل و تصرفی در طبیعت و اکوسیستم منطقه می توانست به اجرا در بیاورد . شغل بسازد و ایجاد کند .اما شما هنوز نمی دانید که ما جهان سومی هستیم و تازه می خواهیم خود را به سوی در حال پیشرفت شدن سوق دهیم .

  اگر مدیری لایق سراغ می داشتیم آب چشمه بل را به بزرگترین منبع درامد غرب کشور تبدیل می کرد و سودآوری ارزی فراوانی برای مملکت ایجاد می نومد ولی زهی خیال باطل … .

  در کل با احترام مجدد به دیدگاهتان باید بگویم که نه تنها آن را قبول ندارم بلکه به صراحت عرض می کنم که :

  آقای محترم ، با حفظ موجودیت آب پشت سد در راستای اهداف تعین شده ،

  هرگز نمی توان دومین نعمت کنونی بعد از آب سد را که همان اب پاک و خالص و (به مصداق طلای بی رنگ و بو ی چشمه بل ) است را حفظ کرد .

  شما هم خرما می خواهید و هم بصره را ؟

  دوست عزیز :

  با افتخار می گویم که طبق قانون اساسی موجود در مملکت هر کسی اظهار نظر در مورد مسائل محیط زندگی و کار و … همه مسایل پیرامون زندگی خود را دارد .

  اما این مدیران عالی رتبه و سردمداران و بزرگان کشور هستند که با جمع بندی های خود در مورد یک کار و اقدامی تصمیم نهائی را می گیرند .

  آقای (یک دوست ) لطفا قصاص قبل از جناایت نفرمائید و دیگران را به صرف اینکه عادت ندارند ( به به و چه چه برای کاری یا اقدامی را بکنند ) و برای یک کار به نظر کم سود تر چاپلوسی کنند ،
  به صرف گفتن یک اعتراض مسالمت آمیز متهم به فرافکنی وایرادات از همدیگر مبذول نکنید .

  هدف همه ما هم این است که : چاره اندیشی کنیم نه دعوا و …

  مطمئن هستم که با فلانی نانی خورده ای که در مورد مذاکرات هسته ای ایران و 5+1 اظهار نظر می کرد و می گفت که :

  چرا چیزی را که با دعوا حل میشه این همه در موردش صحبت می کنند .

  من هم مطمئن هستم که سدی که بیش از ۳هزار میلیارد تومان هزینه برداشته بلااستفاده نخواهد ماند .

  شما هم منطقی و منصفانه و بدور از غرض و بلا نسبت مرض ، ایمان داشته باش و قبول کن که مردم فهیم هورامان اگر الان ندانند روزی خواهند فهمید که چشمه بل شاید به گونه ای دیگر همچنان روان باشد …

  اما نه دیگر به پاکی آب دیروز و امروز است که در آن هستیم و نه باز خواهد گشت .

  فرزندان انها روزی می دانند که خدای آبها ( بل ) دیگر بل نیست و هرگز هم (بل پاک خروشان گذشته ) نخواهد شد .

  لطفا شما هم منطقی فکر کن و با بکار بردن ادبیات قرن اوستائی که می گویید :

  ” ( زمین وکوههای هورامان استوار ومقاوم هستند وهرگز با رطوبت سد لغزشی نخواهند داشت بلکه شاداب وسرحال شاهد نعره چشمه بل وسد داریان خواهند بود) ”

  لطفا با این ادبیات متملقانه خود و دیگران را گول ندهید چون این حناها دیگر رنگی ندارد .

  می خواهم سطح سوادت را انقدر بالا ببرید که در مورد اصطلاحاتی که عرض می کنم سواد کافی کسب کنید .
  لطفا چاپلوسی را کنار بگذارید و همانگونه که خوبی های سد را به فهم جامعه تزریق کنید مقداری هم از مضرات پیش آمده و احتمالی بگوئید .

  لطفا در مورد موارد زیر خوب مطالعه کن . کلمات و جملاتی مانند :

  – اصطلاح فرسایش ابی
  – هیدروگراف سیلاب و حرکت آن در منطقه حاشیه سد چگونه خواهد بود ؟
  – آیا رطوبت حاصله در پشت سد تاثیری بر بهمن و یخبندان و شرجی شدن مناطق همجوار سد دارد ؟ تا چه اندازه ؟!!!
  – فرسایش آبکندی (بخصوص در حوضه های آبریز) چگونه و چه مقدار است ؟
  – فرسایش یخساری ( بخصوص با توجه به زمستانهای سرد منطقه اورامانات و و بالا رفتن رطوبت منطقه ) تا چه حد مفید یا مضر است ؟!!!
  – مطالعه سد های دیگر مملکت و هزینه هائی که بر دوش مملکت گذاشت تا چه اندازه بوده است ؟
  – سد سازی و تغییرات الگوی کشت چونه است ؟
  – سد سازی و تغئیرات اکوسیستم چه مقدار است ؟
  – سد سازی و تغئیرات منابع طبیعی در چه حدی می باشد ؟
  – سد سازی واز بین رفتن سایت های باستان شناسی
  – دانستن آمار تعداد زیادی از سدهایی که در ایالات متحده پیش از بهره‌برداری و در زمان آبگیری شکسته شده‌اند، چه اندازه بوده است

  – آیا کنوانسیونی یا پروتکل، معاهده یا هر سند از این قبیل و مانند این ( در مورد ادعای وجود پروتکل یا کنوانسیونی است که به کشورهای ذی‌نفع اجازه بهره‌برداری از منابع آب مشترک بعد از سال (۲۰۱۵) را نمی‌دهد یا به عبارتی حقآبه آن کشور را مختل می‌کند
  آیا ابدا وجود خارجی دارد یا خیر ؟!! اگر هست در کدام بند و تبصره و ماده قانون جهانی سازمان ملل بدان اشاره شده است ؟
  لطفا از متخصصین بین المللی آب بپرس یا مطالعه کن .

  – با وجود منسوخیت سد و فروپاشی اکثر انها از طرف ممالک پیشرفته پشت صحنه و بهانه‌ ما برای احداث سدهای فراوان در ایران چیست ؟
  – چرا در کشور ایران چندین دهه است که ما همیشه به دنبال اجرای انتقال‌های بین‌حوضه‌ای آب هستیم بدون آنکه تبعات محیط‌زیستی، فنی و اقتصادی و مهم‌تر از همه، سیاسی و اجتماعی آنها را ببینیم ؟ راهکار چیست و تا کجا باید ادامه داد و نداد ؟
  – …
  «پذیرفتن اشتباه» نوعی شکرگزاری از نعمتی است که به هدر داده‌ایم.
  .باید جبران کرد تاوان اشتباهات را …
  کسی به دنبال مقصر نیست؛ همه ما مقصریم.

  بیائید اشتباه را بپذیریم، آن را بنویسیم و بگوئیم و فریاد بزنیم تا مجددا آن را تکرار نکنیم
  راستی یادم رفت بگویم …منابع طبیعی موضوع محرمانه ندارد ای (دوست ) همه ما در قبال آن مسئولیم و مامور .

  این نوشته ها تنها نظر شخصی نویسنده می باشد و در جهت پیشبرد اهداف کلان مملکت ( اقتصادی – فرهنگی – منابع طبیعی و محیط زیست و … و در کل به خاطر منافع ملی نظرخود را مانند دیگران نوشته و رای داده ام . من تنها یک نفرم با حس مسئولیت پذیری ملی و آب و خاکی این مملکت .
  .
  حال پذیرفتن یا نپذیرفتن این مطالب و اندیشه ها به نظر خواننده گرامی بستگی دارد و من هیچ مسئولیتی در قبال نوع تفکر دیگران و تفسیر های گوناگون آنان در این قبال نخواهم داشت .

  با احترام مجدد و التماس دعا

 11. یک دوست

  جناب اقای قادر پور عزیز بنده هیچ شناختی از حضرتعالی ومطالعات ان بزرگوار ندارم اما جناب اقای لهونی را از سال 1380 می شناسم ودر این مدت همواره مشتاقانه نظرات زیبایشان را در حوذه های گوناگون دنبال کرده ام وهمچنین تا اندازه ای با دکتر هاشمی وافکارش اشنا هستم اما با خواندن این نوشتارت تا حدی متوجه شدم حضرتعالی با عینک بدبینی به مسائل مطرح شده نگاه میکنی بنده هیچ اطلاعات تخصصی در ارتباط با احداث سد وموقعیت ان ومطالعات مربوطه ندارم اما در جایی زندگی میکنم که چندین سد در پیرامون بنده هستند از اینکه حضرتعالی به اکوسیستم منطقه اشاره کرده ای بسیار بجا وزیباست اما دوست عزیزم اگر جریانات ابی سد باعث تغییر نوع اب هوای بسیار گرم منطقه شود وهوای ان دیار را تلطیف کند چه اتفاقی می افتذ؟ قطعا بجز افزودن به زیبایی هورامان عزیز اتفاق خاصی نخواهد افتاد در جای جای این مملکت سدها ساخته شده اند واین صنعت باعث رونق منطقه پیرامونی شده حال چی شده همه از بدیهای سد میگویند واقعا اگر منصف باشید اندکی هم از فوائد ان می نوشتید سد فقط برای مهار اب ویا تولید برق نیست سد می تواند دها ویا صدها شغل مرتبط ایجاد کند از صنعت ماهیگیری تا صنعت گردشگری وابادانی منطقه منوط به اینکه یک مدیرت کارامد بران حاکم باشد به نظر بنده با حفظ موجودیت چشمه بل سد هم در راستای همین شمه می تواند دومین نعمت بعد از اب چشمه بل برای منطقه باشد بنا براین به همه دلسوزان توصیه میگردد بجای فرافکنی وایرادات از همدیگر دست در دست هم ومتحدانه بیاییم چاره اندیشی کنیم قطعا سدی که بیش از 3هزار میلیارد تومان هزینه برداشته تخریب نخواهد شد وتحقیقا هم مردم فهیم هورامان اجازه نخواهند داد چشمه بل که همچنان خروشان است بمیرد (زنده کش ومرده پرست) بل زنده است ومی خروشد وکسی هم نمیتواند بران مرثیه بخواند بل تا ابد خواهد خروشید به همت این مردم فهیم وسد داریان هم نعمتی برای منطقه خواهد شد بیاییم منطقی فکر کنیم با بکار بردن چند واژه لاتین مردم هراسی نکنیم زمین وکوههای هورامان استوار ومقاوم هستند وهرگز با رطوبت سد لغزشی نخواهند داشت بلکه شاداب وسرحال شاهد نعره چشمه بل وسد داریان خواهند بود

  • نگران

   – دوست بزرگوار واقعا اگر تخصصی در زمینه سد سازی و تبعات اقلیمی ٰ اجتماعی و … آن ندارید. بهتر است با قطعیت نظر ندهید. حتی برای متخصصین هم هیچ چیز قطعی نیست. چگونه مطمئنید که با آبگیری سد داریان چشمه بل تا ابد خواهد خروشید ؟
   – بهتر است در یک فضای شفاف از متخصصین خبره دانشگاهی در سرار کشور دعوت شود تا در این زمینه اظهار نظر کرده و بهترین تصمیم گرفته شود.

   – اگر مطمئن نباشی که سد خوب است و مصالحی برای مملکت ما خواهد داشت گناهی بزرگ مرتکب شده ای مثل همه آنانی که در خشک شدن دریاچه ارومیه مقصر بوده اند. و همچنین مخالفان هم اگر مطمئن نباشند و یا احساس نکنند که سد بد است و مصالحی برای این کشور نخواهد داشت گناهی بزرگ مرتکب شده اند و دنیا دار مکافات است.

   پیروز باشید

 12. پاسخ جناب قادر پور

  با سلام و احترام
  درنامه به نظریات موافق ومخالف اشاره شده است وپیشنهاد =نظریه نیست !!
  امید آنکه :
  مسئولین و صاحبظران مصلحت اندیش به این نتیجه برسند که مصلحت آن است از آبگیری سد منصرف شده وآب انتقالی را از بالا دست تامین کنند

 13. امین قادرپور

  با سلام و تشکر محضر مهندس لهونی بزرگوار و اساتید و خوانندگان بزرگوار

  بە راستی کە ضرب المثل زندە کش مردە پرست در مورد چشمە بل نیز صدق می کند .

  اگر سد ابگیری شود حتی در چند دە کیلومتر انطرف تر از چشمە بل .
  با توجە بە سطح اب زیر زمینی و در نظر گرفتن کف بستر رودخانە و سطح ایستابی چشمە .
  همچنین بستە بە نوع تخلخل ها و نوع رسوبات زمینی و در طول پیدایش .
  قطع یقین هر چقدر نیز سطح ایستائی اب پشت سد را پائین بیاوریم باز هم مقداری از اب رودخانە ، بستە بە فصل و نوع جریان و نفوذپذیری رسوبات کف و کنارە های سد ، نفوذ نمودە و وارد سفرە اب بل خواهد شد .
  با همە احترامی کە برای شما قائل هستم بە نظر شخصی من گزینە پائین اوردن سطح ایستا و کمتر ابگیری کردن نتیجە نخواهد داد.

  در تکمیل رد نظریە شما باید بعرض برساند کە شما چقدر از حجم فظاهای خالی بخش نفوذپذیر و پدیدەهای کارست را در نظر گرفتە اید و بدان یقین دارید !؟
  همگان باید بدانند کە اگر منابع الودە کنندە و الودە ساز در حوضە ابریز سد و رودخانە موجود باشد ، ابخوان و سفرە زیرزمینی بل از این الودگی مستثنی نخواهد بود .
  پس بهترین روش حفظ و نگهداری اب و چشمە بل این است کە هیچگونە تغییری در وضعیت طبیعی ان دادە نشود .
  ثانیا باید بە عرض رساند کە شما در نظریە ضعیفتان بە نوع سازندە های زمین شناختی و نفوذپذیر و حتی وضعیت زمین شناسی و زمین ساخت و ژئومورفولوژی لایە های ناهمسان و ناهمرو هیچ اشارە ای نکردە اید و انها را در نظر نگرفتە اید .
  می خواهم بە موردی اشارە کنم کە کمتر کسی تاکنون بدان اشارە کردە است :
  با ابگیری سد و اشباح رطوبتی خاک کیلومتر ها اطراف سد و نوع بافت خاک بعضی از مسیرهای ارتباطی ، بە صراحت بگویم کە احتمال نیروی اصطکاک و ایستادگی تودە های سنگی فوقانی کاهش و در مناطق پر شیب احتمال زمین لغزە و رانش بە شدت مشهود است اما کو گوش شنوا !؟
  سومین نکتە در مورد ازگیری سد :
  با توجە بە وضعیت طبیعی و اکوسیستم منطقە در صورت ابگیری تا دهها و شاید تا صدها کیلومتر دچار بحران اکوسیستمی قرار بگیرد و شاهد نابودی مراتع و گونە های گیاهی و جنگلی و حتی جانوری باید باشیم و شاهد شکل گیری نوع جدیدی از اکوسیستم طبیعی متفاوت با انچە کە ملیونها سال بودە ، باید باشیم .
  زمستانهای سردتر با رطوبت بیشتر و تابستانهای شرجی و شاید متفاوتی باید باشیم .
  باید شاهد پیدایش انواع بیماریهای قارچی و باکتریایی و … برای درختان و جانداران در شرایط رطوبتی جدید باشیم .و سالها باید بگذرد تا اکوسیستم بتواند خود را با شرایط جدید وفق دهد .
  ختم عرایض :
  همگی میدانیم کە ایران در کمربند خشک و نیمە خشک قرار دارد و اب زیرزمینی قابل شرب برای هر کشوری از نفت و طلا مهمتر است .
  لذا تنها راە بهرە برداڕی صحیح از این ابخوانها حفظ و حراست از انها است .
  با اندکی تغییر نگرش میتوان صدها برابر سود بیشتری از این نعمت خدادادی کرد.
  پیشاپیش دست همە دلسوزان و فعالان محیط زیست را بر دیدە منت نهادە و می بوسم و
  بە نوبە خود از تمامی کسانی کە تاکنون فریاد رس صدای خاموش اب بل بودە اند دست مریزاد و خستەنباشید عرض می کنم .
  التماس دعا

 14. سوره هرالو نوتشه

  با تشکر از جاب لهونی و همه دوستداران چشمه بل ، من هم با پیشنهاد جناب شمس موافقم که در این زمینه باید انسجامی بین مسولیین و دیگر فعالان احیا چمو بلی ایجاد شود و قطعا امام جمعه محترم پاوه بخاطر جایگاه ویژه ای که در میان مسئولین عالی رتبه نظام دارد من جمله مقام معظم رهبری می تواند بطور قطع موثمر ثمر باشد
  و پیشنهادی که بنده حقیر دارم این است که در تعطیلات عید فطر با حضور در چشمه بل حمایت خود را به همه اعلام کنیم

 15. پوریا سردیارانی

  با سلام همه ما میدانیم که حاجی ماموستا در این باره تا چه حدی تلاش کرده اند و همیشه هم گفته اند چشمه بل روستای هجیج و کوسه هجیج شناسنامه هورمان هستند و باید محافظت بشوند

 16. فاتح شمس

  حناب اقای لهونی بزرگوار بنده به نوبه خود از درایت ودور اندیشی مدبرانه شما سپاسگذارم بحق انچه که لازم بود وهست در یک نوشتار کوتاه بیان فرمودی وخیلی با ظرافت ودور اندیشی به نکات مهم اشاره فرمودی اینکه احساس وظیفه کردید وبه بالاترین مقام سیاسی مذهبی وصد البته مردمی منطقه نامه نوشتی از درک بالا واحساس مسئولیت ان بزرگوار می باشد انچه که این مهم را برجسته می کند بارقه های امیدی است که همه دوستاران هورامان را حول محور همدلی واتحاد نزدیک میکند تا جاییکه جناب دکتر هاشمی هم بدرستی به نکات مهمی اشاره کردند امید می رود حضرتعالی بانی متحد شدن همه دلسوزان منطقه از فرماندار محترم تا جناب دکتر هاشمی وسایر دلسوزان منطقه شده باشی چرا که با اتحاد ویکدلی می توان به اهداف مهم رسید بنده از نظر فنی چندان اگاهی ندارم ونمی توانم نظری بدهم اما اینکه می بینم همه دلسوزان منطقه هر کسی بنوعی در تلاشند تا این موهبت الهی نجات یابد بسیار خوشحال ومسرورم امیدوارم همه بزرگان حول محور ماموستا ملا قادر قادری یک صدا ویکدل برای نجات این چشمه خروشان تلاش کنند ومردم دیار هورامان را شاد کنند وحدت بزرگان برای نجات چشمه بل بهترین عیدی برای اهالی هورامان خواهد بود امیدوارم این مهم در این ماه مبارک اتفاق بیافتد .

  • شهروند

   چرا فقط در این زمینه انسجام بشه؟؟؟بنظر من بهتره این انسجام کلی و با حضور بزرگان و همه پتانسیل های منطقه باشه تا مقطعی برای شکوفایی بشه خود شما آقای شمس بنظر بنده بهترین گزینه برای محوریت این جریان رو دارین جریانی برای آبادانی هورامان عزیز فقط بزرگان رو جمع کنید

 17. دره هجیج

  با تشکر از جناب ب آقای لهونی ودیگر دلسوزان از جمله مردم خوب کردستان که نهایت دلسوزی جهت نجات چشمه بل زحمت کشیتند ولی افسوس از عد ه ای مردم روستا مان هجیج که در موردچشمه بل که امتیاز بزرگ خدا دادی به آنها بود سکوت اختیار چرا موقع زیان پرداخت توسط مجریان سد تا مرکز پیگر شدند ولی برای نجات چشمه سکوت سکوت

 18. همشهری

  با سلام خدمت ماموستا قادری ترا به خدا یه کاری بکنید چون با توجه به شخصیت بزرگوار شما وجایگاه اجتماعی شما امیدواریم نتیجه بخش باشد/چشم همه مردم منطقه اورمان به همت شماست /باتشکر

 19. آشنا حسن زاده

  با تشکر از حسن نیت و مسئولیت پذیری جناب آقای لهونی عزیز.
  من نیز مانند آقای دارستان معتقدم آبگیری سد داریان در هر صورت و با هرگونه ارتفاعی زیانهای جبران ناپذیر خود را درهورامان به جا خواهد گذاشت و بهترین راه را اصلاح طرح تونلهای هیروی به سرپل به شیوه های دیگرمیدانم که در صورت عدم آبگیری سد قابل اجرا باشد تا شاید یکی از اهداف اصلی سد داریان که انتقال آب است با کمترین زیان زیست محیطی ممکن شود.

 20. دکتر سید مختار هاشمی- سرپرست گروه کاری ویژه نجاتبخشی چشمه بل

  با سلام و تحیت خدمت خوانندگان سلام پاوه و جناب مهندس لهونی به استحضار می رسانم که حاجی ماموستا ملا قادر قادری هموراه ناجی چشمه بل بوده و چند بار گروه کاری ویژه نجاتبخشی چشمه بل خدمت ایشان رسیدیم. لاز م است که این را بگویم که یکی از مهمترین تاثیرگذاری ایشان موضوع کاهش ارتفاع سد داریان بود.
  کاهش ارتفاع سد داریان
  کاهش ارتفاع سد به علت اعتراض مردم به زیر آب رفتن امامزاده عبیدالله بود و خود حاج ماموستا فعالیت زیادی کردند که امام زاده عبیدالله کوسه هجیج محفوظ بماند.
  در مصاحبه ای با سایت نوریاو ایشان می فرمایند:
  منبع : http://www.noryaw.ir/post/185
  حاج ماموستا قادری[ایشان] در خصوص سدهاي موجود بر روي سيروان عنوان نمودند كه مهندسين فرانسوي و متخصصين محيط زيست آنان ،مناطق مختلفي را كه سد مي توانست ساخته شود بررسي نموده اند و از پيرانشهر تا قصر شيرين و منطقه سرپل همه را بررسي نموده اند و در آن زمان براي چشمه بل گفتند كه بايد از زرده روبروي اسپريز و روستاي نوين و در منطقه اي مشهور به آوان بايد اين سد ساخته شود در غير اين صورت چشمه بل نابود مي گردد .
  حاج ماموستاد افزود: پس از گذشت دهه هاي 60 و 70 ، در دهه ي 80 جماعتي مهندس آمدند كه يكي از همراهان ايشان مهندس مشيري بود و در خصوص سد به مشكلاتي برخورده بودند كه من به مسجد روستاي وراء رفتم و گفتم كه با ايشان همكاري كنيد .سال بعد از آن با مردم هجيج به مشكل برخوردند و خواست مردم هجيج اين بود كه روستاي ما بايد محفوظ بماند و سد سازها مي گفتند كه روستا و امام زاده ناچاراً زير آب مي رود كه نهايتأ با دخالت من توانستيم روستاي هجيج و امام زاده كوسه هجيج(ع) را حفظ كنيم و صراحتأ به ايشان گفتم كه: سد را اگر مي خواهيد درست كنيد 3 چيز بايد محفوظ بماند 1- روستاي هجيج 2- امام زاده كوسه هجيج 3- چشمه تاريخي بل كه اين 3 مورد شناسنامه اورامان هستند.
  حاجی ماموستا اولین کسی بودند که فرمودند بل از نفت کرکوک با اهمیت تر است…….و بل شناسنامه هورامان است و این ناشی از درایت و علم ایشان است که ارزش اقتصادی این چشمه را در می یابد. اما آنچه ایشان گفتند این بود که ما 3 سال وقت داریم برای تکمیل طرح انتقال به گرمسیری و پیشنهاد کردند آبگيري مي تواند صورت نگيرد تا مسئله بل روشن مي گردد
  ایشان در همان مصاحبه وعده فرمودند که : ما برسر اين مسئله (نجات چشمه بل ) مانند روستاي هجيج و امام زاده كوسه هجيج مي ايستيم .مثل قبرستان هجيج كه جلوي تخريبش را با درخواست جناب شيخ علي گرفتم و پاي چله خانه و امام زاده و روستاي هجيج ايستادم پاي چشمه بل هم خواهم ايستاد.
  اما چه می توان گفت: کارفرما گوش شنوایی ندارد و بدون کارشناسی درست کار خودش را در چشمه بل اتمام شده تلقی می کند و به قول خودش از طرح موسوم به نجاتبخشی بهره برداری کرد و عنوان نمود که بزرگترین طرح زیست محیطی است این در حالیکه چشمه بل را که در اثار ملی طبیعی به شماره 64 است را با بتن پلاگ نموده است. ما چند نتیجه گیری می کنیم:
  1. اگر فشار مردمی و حرکت مردمی نمی بود حتی کوسه هجیج هم طعمه سدسازی میشد و به آن رحم نمی کردند و این نشان میدهد کمپین مردمی مسالمت آمیز می تواند موثر باشد در راستای تصحیح اغلاط مهندسی و غیر اصولی و غیر علمی
  2. بنا بر مصاحبه حاج ماموستا قادری دخالت کارشناسی برای کاهش ارتفاع سد نبوده بلکه فشار امام جمعه و مردم بوده که آنها را وادار به تغییر داده است. بنا بر این مطالعات اولیه کارفرما اشکال بزرگی داشته است.
  3. و اگر ارتفاع کاهش داده شده بدین معناست که مطالعات کارفرما توجيه فني- اجتماعی- اقتصادي نداشته و داراي اشكال می باشد. كل پروژه ها به استناد ماده 23 قانون برنامه وبودجه وايين نامه اجرايي ان ودستور العمل اجرايي اين ماده ونظام فني اجرايي طرحهاي عمراني كشور ومصوبه 792 دولت در سال 67 شروع هرگونه طرح بدون مطالعات توجيه فني اقتصادي ويا برخلاف مطالعات دقيق كاري كه منجر به هزينه بيشتر ويا ضرر وزيان به بيت المال شود درمراجع رسيگي كننده قانون برنامه وبودجه وبازرسي كل كشور وديوان محاسبات قابل طرح ورسيگي خواهد بود.
  4. این نشان می دهد که مطالعات به خوبی انجام نشده است و اصلا سد مخزنی بزرگی در آنجا لازم نیست. بنا بر این پایین آوردن سد نکته مثبتی از لحاظ اقتصادی فنی نمی باشد اما به علت فشارهای زیاد مجبور به این کار شده اند.
  5. کمپین مردمی نجات چشمه بل و گروه کاری ویژه نجاتبخشی چشمه بل آمادگی خود را برای هر نوع مذاکره با کارفرما جهت رسیدن به راه حل مناسب را اعلام می داریم-

 21. امیر دارستان

  با تشکر فراوان از استاد پیشکسوت جناب آقای لهونی

  شرایطی را که بیان فرموده اید که لازم است محقق شود (‌بند 1 و 2 از 7 بند ) در واقع اجتماع نقیضین است و باید تا حدی سطح انتظاراتمان را کاهش دهیم. اختلاف ارتفاع دهانه چشمه بل تا ساختگاه سد داریان در زلته در حدود 30 متر است . اگر بخواهیم کمیت و کیفیت آب بل را حفظ کنیم باید سد داریان را کمتر از 30 متر آبگیری کنیم ( که عملا به معنای عدم آبگیری است و خواسته همه فعالین و انجمن های محیط زیست هم همین است )

  – اما تونل انحرافی هیروی با قطر چهار و نیم متر ( از هیروی تا مرخیل ) و دبی 35 متر مکعب در ثانیه بدون وجود سد مخزنی و تنظیمی داریان هم می تواند تا حد زیادی به اهداف خود دست یابد ( اگر از خیر سیلاب های بهاره بگذریم )
  از سوی دیگر با عدم آبگیری سد داریان و انجام عملیات آبخیر داری در منطقه می تواینم ضریب برف را بالا نگه داشته و سیروان را پر آب نگه داریم که تا حد زیادی نبود سد داریان را جبران خواهد کرد و هم اینکه چشمه بله و بقیه چشمه ها و تمدن هورامان و این همه جنگل را حفظ خواهیم کرد
  با تشکر

  • ==

   مهندس امیر عزیز سلام:
   بند 3 و4 پیشنهادی نیز (به ترتیب الویت) راهکارهای ها جایگزین برای تامین آب انتقالی (از طریق تونل ها )هستند سد دو آب سروآباد گزینه ای است که از سالهای دور مورد مطالعه وتوجه قرار گرفته بود ودر همین حد (سد داریان) ذخیره ایجاد می کرد
   آخرین ارتفاع وجانمائی پبشنهادیش به روستای محمود آباد(خساراتی وارد می کرد که قابل تجدیدنظر بود!!

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |