5 Comments

 1. 2

  امير دارستان

  ضمن تشکر از جناب آقای دکتر رستمی تبار

  لازم به ذکر است که هیچ نوع آتش سوزی که توسط انسان در مراتع ایجاد شود خوب نیست اصولا طبیعت این وظیفه را به انسان محول نکرده است.

  در مورد طغیان ملخ بومی لازم به ذکر است که هر گونه برهم زدن تعادل یک اکوسیستم باعث طغیان و سازگاری بیشتر تعدادی از گونه ها ( گیاهی یا جانوری )خواهد شد .
  دلیل اصلی طغیان ملخ ، کم شدن جمعیت ملخ خورهایی مانند کبک ، مار و … می باشد که دلایل اصلی کاهش ملخ خورها عبارتند از :
  ۱- شکار بی رویه
  ۲- کمبود آب ( به دلیل تغییر اقلیم و قرق کردن چشمه ها و هدایت آب به داخل لوله ها و استخرهای ذخیره آب )
  ۳- آتش سوزی مراتع: لازم به ذکر است که آتش سوزی باعث نابودی بسیاری از گونه های ملخ خور خواهد شد درصورتیکه قبل از شروع آتش سوزی ها ملخ ها اقدام به تخم ریزی کرده و این تخم ها در زیر تخته سنگها قرار داشته وآسیبی نخواهند دید

  در پایان یادرآوری می شود که مبارزه شیمیایی با ملخ نتیجه معکوس در پی خواهد داشت و باعث آلودگی شدید آبهای زیر زمینی خواهد شد . تنها راه حل حفاظت از مراتع – جلوگیری از شکار بی رویه – حفظ سهم آب اکوسیستم در کوهستانها – مبارزه فیزیکی و بیولوژیک می باشد

  باتشکر

  پاسخ دادن
 2. 1

  ؟؟؟؟

  جناب دکتر رستمی تبار سلام :سرفصلهای خوبی برای تحیق ومطالعه ارائه فرمودید!!!!؛ سپاس
  لطفا در این موضوعات ارائه ی بیشتر ی داشته باشید وآدرس مطالعاتی بدهید .
  میدانید : امروز گونه ای از ملخ اوضاع منطقه را به هم ریخته است !!!!
  آیا آتش سوزی خوب مدیریت شده می تواند در مبارزه ی با ملخ تاثیر چندانی داشته باشد؟؟؟؟؟

  پاسخ دادن
  1. 1.1

   رستمی تبار

   دوست من در صورتیکه کارشناسان محترم منابع طبیعی و جنگلداری اظهار نظر فرمایند بهتر است. بنده فقط یک دسته بندی براساس نوع تفکر خودم ارائه داده ام. وظیفه بنده فقط ایجاد آگاهی و هشدار است.
   و متاسفانه برای دیدن این عزیزان هم حتما باید به محل کارشان تشریف ببرید و شاید هم نوبت بگیری؟
   لابد اگر راه چاره ای داشت در این یک دهه ارائه می فرمودند/
   خدا را شکر که این ملخ ها در دام سیاهی اسفالت گیر کرده و زیر پای خودروها له می شوند. مسیره بانه وره تا باینگان تشریف ببری مشاهده خواهی کرد.
   ولی لطفا به هیج وجه از آتش استفاده نفرما چون توان مهارش را نداشته و ممکن است کسی هم به فریادت نرسد.
   البته سوزاندن موجودات زنده خلاف شرع مقدس است.

   پاسخ دادن
   1. 1.1.1

    ==

    سلام:
    حضور دانش محوذ شما به عنوان متخصص ،دوستدار وفعال محیط زیست: در فضای مجازی… شایسته ی تقذیر است ؛
    به سهم خودم سپاسگزارم!!!!؛
    مستحضر هستید: اکثریت قریت به اتفاق مردم منطقه تهدیدی را که به سبب آبیاری (از روی ناچازی) با پساب ها متوحه محیط زیست و بویژه باغات منطقه ( شمارش معکوس نابودی ) شده است درک نموده اند!!!!
    لذا: بسیار نگران ودلواپس مسئله بوده !؛ و با تمام توان پیگیرحصول راه چاره ای سریع و اساسی و اقدامات نگهدارنده ی مناسب وبایسته تا : علاج بخشی نهائی منجر به حفظ این سرمایه ارزشمند ملی ومنطقه ای ( از طرف دولت محترم )می باشند!!!!!!!
    شما چند روپیش ضمن ابراز نگرانی : در مورد آبیاری متوالی باغات پاوه باخروجی آب تصفیه خانه فاضلاب شهر هشدار داده ؛و آبیاری متواتر را (آنهم با احتیاط تمام واز روی ناچاری )توصیه نمودید!!!!
    شایان یادآوری است؛که: فاضلاب های خانگی روستائی منطقه نیز مستقیم به مسیر رودخانه ها برگشت داده شده وبعلت کمبود شدیدآب برای آبیاری باغات(عینا) استفاده میگردد!!!!!
    ذیل نوشته: در خصوص جمع آوری فاضلاب هر روستا وانتقال به سپتیکتانک واستفاده از خروجی (سرریز) آن برای آبیاری ازشما پرسش شد؛ پاسخش را هنوز ندیده ایم !!!!؛
    لطفا توضیحات بیشتری در این باره ارائه بفرمائید؛
    _ اگر چه چگونگی تخلیه ودفع لجن حوضچه هاموضوع دیگری است؛آیا ؟دراین شرایط: بهترین روش را: تخلیه وانتقال لجن از طریق کامیون های مخصوص تخلیه چاهای فاضلاب می دانید ؟ویا: از روی ناچاری تخلیه حوضچه ها درفصل پرآبی وخارج ازفصل آبیاری در رودخانه !!!! یا: پیشنهاد دیگری دارید؟؟؟!!!؛
    البته چنانچه آب سیروان جاگزین گردد وکلا پسابها به تصفیه خانه ها منتقل وبه روش مناسب بازیافت ودفع گردد!!!!!!؛ بسیار خوب و مطلوب است !!!!؛ با این عمل: دولت محترم کاری بسیار قدر شناسانه ،سخاوتمندانه ، مطلوب ودر خور شایستگی ،مرزداری ومرزبانی تاریخی مردم شریف منطقه انجام خواهد داد؛ و درمسیر سیاست های توسعه ی کلان کشور عمل خواهد نمود!!!!!!!!!!!!!!

    ا

    پاسخ دادن
    1. 1.1.1.1

     رستمی تبار

     دوست من اگر زحمت بکشید و در اینترنت بدنبال آبیاری با پساب فاضلاب بگردید حتما نتایج خوبی دستگیرت خواهد شد. http://www.environmentalhealth.ir/173
     آدرس فوق می تواند تا حدی به شما در فهم مطلب کمک کند.
     پیشنهاد و توصیه بنده آن است که در آبیاری درختان بهیچ وجه از فاضلاب تصفیه نشده استفاده نفرمایید. حداقل نتیجه منفی آن انگل زایی و بیماریزایی برای انسان و درختان و سبزیجات و گیاهان است چه به رسد به نتایج بعدی.
     آبیاری با پساب تصفیه شده باید متناسب با نوع درختان، جنس خاک و درجه تصفیه فاضلاب باشد. ضمنا آزامایشات تعیین کننده مجوز برای آبیاری هستند نه بنده .
     پس اگر تصمیم داری از پساب فاضلاب استفاده کنی لطفا با مراجعه به آزمایشگاه معتبر خاک و بعد از تهیه نتایج و مواد موجود در پساب فاضلاب اقدام کنید. ضمنا کارشناسان کشاورزی بهتر از بنده به شما کمک خواهند کرد.
     موفق باشید.

     پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.