10 Comments

 1. 7

  آرزو

  بنام خالق هستی
  باعرض سلام خدمت شما اگر امکان داره درباره فلکلور وزبان هورامی برایم بفرستید و آواز های مردمی
  چون شمارا بهترین استاد میدانم و ممنون هستم بابت سایت زیبایتان

  پاسخ دادن
 2. 6

  پاوە

  سوالی از مدیرت سایت دارم
  میخواسم بدانم آیا سیاست شما بە کار بردن واژەی زبان هورامی است؟یا نە لهجە یا دیالێکت هورامی؟
  لطفا در این مورد اطلاع رسانی کنید.

  پاسخ دادن
  1. 6.1

   پاوه

   ناسیونالیزم کردی دقیقا همانراهی را میرود که در گذشته ناسیونالیستهای عرب و تورک و فارس رفتند و سعی بر این است که زبانهای لکی و کلهر و اورامی و لری و … توسط زبان سورانی آسیمیله شود. بنابراین همانند پانترکیسم و پانعربیسم و پانفارسیسم پدیده پانکردیسم میتواند تهدیدی برای زبانهای هورامی و لکی و کلهری وجافی و اردلانی باشد. همانطور که در کردستان عراق زبان سورانی این زبانها را در خود حل کرد.

   پاسخ دادن
  2. 6.2

   پاوه

   بان هورامی بدلیل قرابت با گویش سورانی از زبان کردی تحت تاثیر آن قرار گرفته و بر آن اثر گذاشته بعبارتی گویش جافی که حد فاصل سورانی و هورامی است حاصل این اختلاط است. صرف افعال و ساخت مصدر فعل در هورامی کاملا با کردی متفاوت است و در هورامی بر خلاف کردی صیغه مونث و مذکر در صرف فعل و در ضمایر بارز است. و وجود چنین امری قدمت یک زبان را نشان میدهد. وهورامی نه تنها از کردی بلکه از فارسی هم قدمت بیشتری دارد بهر حال نباید تحت تاثیر مسایل قومگرایانه و سمپاشی پانکردها و احزاب باصطلاح سیاسی کرد حق این زبان را ضایع کرد و با لهجه خواندن آن باعث نابودی این زبان شد همانگونه که در عراق زبان سورانی را در استان سلیمانیه به محاق تاریخ فرستاد وهمانطورکه پانفارسها سعی در ذوب سایر زبانهای ایرانی دارند….

   پاسخ دادن
 3. 5

  در پاسخ = =

  سلام وعرض ارادت خدمت استاد . هم کاک حکمت و هم کاک ابراهیم از سرمایه های انجمن هستند جنابعالی هم همیشه همراه و حامی هستید . گوچه وه ن به ده ستان باید گوچه وه نهایشان را بزارن زمین خاک گود را ببوسند ، لباس ادب بپوشند و به بزرگان ادای احترام نمایند تا گوشه جایی داشته باشند . مانا باشید و پاینده .

  پاسخ دادن
 4. 4

  ناشناس

  من به فداو سووزو ده لیت .. په ی لاونای وه صف گولیت

  پاسخ دادن
 5. 3

  ابراهیم یوسفی

  غزل و یا در اصطلاح فارسی سخن عاشقانه گفتن , صورتی از ابراز حس و احساس دلدادگی است که در ادبیات پارسی بسیار رواج و در ادبیات کوردی هم شاعران و نازک خیالان ادب کوردی نیز کم تا بیش در کلیات و دیوانهایشان از آن استفاده کرده اند که بسیار بر دل می نشیند . این غزل کاک حکمت حال و هوای دیگری دارد که دل را مجذوب خود میکند بخصوص اگر هم با صدای گیرای (خمبار هورامی) همراه باشد .ان شاءالله غزل های دیگر .

  پاسخ دادن
  1. 3.1

   ==

   جناب کاک ابراهیم یوسفی باسلام :
   امیدوارهستم در تشکیل و ساختار دهی انجمن ادبی پاوه … : فرهیختگانی با جایگاه هچون شما و کاک حکمت { به راستی عزل دلنشینش ابعاد مختلف قابل نقد(سازنده ومکمل) و تاملی دارد} ، دیگر عزیزان منتقد و باظرفیت ،ازجمله : گوچه وه ن به دستان (باید قول بدهند؛ فقط مرهم وسپر بردارند) و از همه واجبتر
   ( بدون استثنا): پیشکسوتان نام آشنای دیارمان که نیازی به معرفی ندارند!!!!!؛
   ( هیچ عذری از آنها برای عدم حضور در انجمن پذیرفتنی نیست ) …شرکت نموده ؛ حضور سبز و مستمر… خود را (غرا ) اعلام و به نمایش بگذارید !!!!؛ (از هم اکنون سپاس)
   حد اقل مورد انتظارما : هم افزایی و همراهی بزرگواران در مسیر فتح قله ی ادب …هورامان و یاز یافت وباز شناخت گنجینه های فرهنگی زیرخاک مانده ی مورد تهدید (تخریب وبه یغما رفتن…) و ادامه ی راه مقدس مفاخر فرهنگیمان از گذشته های بسیار دور به ئاینده ای درخشان… خواهد بود!!!!؛ (ای کاش منهم ظرفیت لازم برای این همراهی را که کار هرکسی نیست داشتم ) سالم ، مانا ومستدام باشید.(انشاالله)

   پاسخ دادن
 6. 2

  مهرداد

  دس تان وش بو فره وش به

  پاسخ دادن
 7. 1

  پیام سابقی

  با سلام خدمت مدیریت محترم سایت لطفا نسبت به اصلاح غزل آقای محمدی اقدام فرمایید ظاهرا مصراعها را جابه جا نوشته اید.جهت اطمینان با آقای محمدی تماس بگیرید.

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.