جوابیه ای خطاب به کارفرمای محترم سد داریان قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » جوابیه ای خطاب به کارفرمای محترم سد داریان

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه : مدتی پیش در یکی از خبرگزاری های شهرستان خبر اهداء المانی از طرف کارفرمایان محترم سد داریان به شهرداری پاوه منتشر شد خبری که در آن افکار عمومی شهرستان پاوه متاثر از گفته های کارفرمای سد داریان جناب آقای مشیری شدند و همچنین از سکوت اعضای شورای اسلامی شهر پاوه در قبال سخنان ایشان باید تاسف خورد بهرحال بنا بر درخواست کاربران و رای جمعی اعضای سایت سلام پاوه جوابیه ای را پیرو صحبتهای اخیر آقای مشیری مهندس-مشیریکارفرمای محترم سد داریان اماده نموده ایم که به شرح ذیل است .

سد داریان با همه حرف‌ها وحدیث‌های پیرامونش به مراحل پایانی خود می‌رسد. در اینجا قصد بر آن نیست که درباره تبعات این پروژه صحبت شود. در این مورد به اندازه کافی بحث شده است. آیندگان به قضاوت خواهند نشست آن دم که چند دهه بعد سدی می‌ماند با حجمی مرده و نیروگاهی از رده خارج شده و انبوهی شرمساری در برابر تاریخ. حال و روز منابع آبی کشور خود بزرگترین گواه بر ناصحیح بودن روشهایی است که تاکنون متولیان آب کشور اتخاذ کرده‌اند. آنچه ما را دوباره وادار به نوشتن کرد صحبت های اخیر آقای مشیری کارفرمای سد داریان در دیدار اخیر با شهردار و اعضای محترم شورای اسلامی شهر پاوه بود.

اینکه مطرح کردن این مطالبات از جانب مردم با مجریان و کارفرمایی که در این چند سال نشان داده‌اند نه تنها به بازخورد اقداماتشان برایشان فاقد کوچکترین اهمیت بوده که به دغدغه ها مردم محلی نیز وقعی نمی‌نهند اقدامی درست بوده یا خیر را به حساب حسن نیت شهردار و شورای شهر پاوه می‌گذاریم. اما اظهارات جناب مشیری در این دیدار نه تنها محل تردید جدی که توهین آشکار به فرهنگ و مردم منطقه نیز می باشد.

آقای مشیری در ابتدا در بیان دستاوردهای سد داریان به چگونگی حل معضل بیکاری و تخلیه روستاهای منطقه با جذب 81 درصدی نیروهای بومی در این پروژه اشاره می‌کند. اینکه بیکاری یکی از مشکلات اصلی کشور و به تبع آن منطقه هورامان میباشد جای هیچ تردیدی نیست اما جناب مشیری بر اساس کدام آمار و مطالعه صورت گرفته ادعای حل این مشکل توسط پروژه سد داریان را دارد. طبیعی است که پروژه‌های عمرانی باعث اشتغال‌زایی به صورت مقطعی خواهند شد اما اگر سدسازی تأثیر ادعایی ایشان بر اشتغال‌زایی را داشت قاعدتاً کشوری با 647 سد به بهره‌برداری رسیده و 146 سد در حال ساخت (آمار شرکت مدیریت منابع آب ایران) نمی‌بایست با آمار بالای بیکار مواجه می‌بود. سد داریان به دلیل نوع کارکرد و نیز بافت منطقه فاقد صنایع وابسته و زنجیره‌ای بوده و با پایان عملیات اجرایی آن تمامی نیروهایمهندس-مشیری شاغل در آن دوباره به جمع بیکاران منطقه افزوده می‌شوند.

اما در مورد مسئله تخلیه روستاهای منطقه باید خاطر نشان ساخت که روستاهای هورامان مظهر تولید و خودکفایی و سرزندگی‌اند و اتفاقاً این وجه غالب است که اکنون 3 مورد از روستاهای منطقه را نامزد ثبت در فهرست میراث جهانی یونسکو کرده است. روستاهای منطقه هیچ وقت با خطر تخلیه مواجه نبوده‌اند و گویا آقای مشیری فراموش کرده‌اند که برای اولین بار این افتخار قرار است نصیب او و مجموعه متبوعش شود!!. همان روستاهایی که 8 سال جنگ تحمیلی نیز نتوانست آنها را تخلیه کند. و مردمان آن در مقابل دشمنان قسم  خورده انقلاب تا آخرین قطره خون خود مقاومت کردند و شهدای گرانقدری را تقدیم انقلاب کردند.

آقای مشیری در ادامه ساختمان های برافراشته در شهر پاوه را نیز یکی از دستاوردهای سد داریان می داند. در این خصوص نیز ادعای آقای مشیری از چند وجه محل ایراد جدی است. نخست آنکه نیروهای بومی جذب شده در سد داریان بیشتر کارگران و تکنیسن‌هایی با دستمزدهای پایین بوده‌اند. همگان از وضعیت اسفبار پرداخت دستمزد این پروژه مطلع هستند و سوال اینجاست که منابع حاصل از این پرداخت‌ها آن اندازه بوده‌اند که بتوانند وضعیت مسکن شهر پاوه را متحول کنند؟. خاصتاً اگر حداقل دستمزد وزارت کار را با هزینه متوسط ساخت یک واحد مسکونی در شهری مانند پاوه مقایسه کنیم.

و دوم آنکه وضعیت مسکن در سراسر کشور متأثر از دوره های رکود و رونق و بیشتر پیشرو بازار مسکن در شهر تهران می‌باشد که در سالهای 91 و نیمه اول 92 یکی از پررونق‌ترین دوران خود را تجربه کرده است و به تبع واحدهای مسکونی ساخته شده در شهر پاوه نیز متأثر از رونق مذکور می‌باشد. (بنگرید به هفته نامه تجارت فردا، شماره 130، سیکل‌های رکود و رونق در بازار مسکن).

جناب مشیری که از یک طرف با این ادعا که تنها یک مجری است از خود سلب مسئولیت کرده و حتی از قبول کوچکترین مساعدت‌ها شانه خالی می‌کند و از طرف دیگر رونق و تحول!! منطقه را مدیون مدیریت داهنانه و عملکرد بی خطای خود می‌داند در توهینی آشکار به فرهنگ و مردم منطقه و با ادبیاتی تاجرمآبانه ادعای توان خرید روستای هجیج را مطرح کرده و احداث جاده دسترسی به هجیج را لطف کارفرما به مردم شهرستان می‌داند.

باید به آقای مشیری خاطرنشان کرد که اتفاقاً هیچ کدام از زخم‌هایی که او و مجموعه متبوعش بر پیکر منطقه وارد کرده‌اند به اندازه نابودی روستای هجیج و چشمه بل دردآور نبوده‌ است. هجیجی که روستای هدف گردشگری استان بوده و پاکی و قناعت و بالندگی مردمانش زبانزد خاص و عام بوده است. سالها قبل از اینکه جناب مشیری و فن‌سالاران هم مسلکش با نابودی بوم‌سامانه‌های چندهزارساله کشور و حکمرانی نابخردانه آب از ارومیه گرفته تا بختگان و از زاینده رود تا کارون همه را خشک و نابود کنند، هجیج مظهر توسعه پایدار و تعامل آموزنده انسان و طبیعت بوده است. جناب مشیری باید سالها در مکتب هورامان شاگردی کند و هم‌آوایی باشکوه انسان و آب را بنگرد تا مگر چنین کاسب‌مآبانه بر تاریخ و فرهنگ یک ملت قیمت نگذارد.

کارفرمای سد داریان در ادامه مسئله چشمه بل و هزینه کردن 7 میلیارد تومان برای نجاتش را مطرح می‌کند. و باید از ایشان سؤال کرد که کدام نجات؟ چشمه بل تا اینجا تمامی مزیت‌های توریستی، تاریخی و فرهنگی خود را از دست داده و آنگونه که خبرگان مستقل آب می‌گویند با آبگیری سد، آب سد به ساختار چشمه نفوذ کرده و در نتیجه مزیت اقتصادی‌اش که مصرف مستقیم آن به عنوان آب شرب می‌باشد را نیز از دست می‌دهد. و باید ظن آن برد که حتی خود کارفرما نیز از ابتدا به غیرقابل توجیه بودن طرح نجات بل واقف بوده و شاید مسأله انحراف افکار عمومی او را وادار به اجرای آن کرده است. آن 7 میلیارد تومان را نیز باید به حساب میلیاردها تومان پول زبان بسته‌ای گذاشت که هر ساله امثال آقای مشیری در راه کویری کردن کشور هزینه می‌کنند!!.

سخن آخر اینکه به نظر می‌رسد نصب المان مزین به آیه شریفه “و جعلنا من الماء کل شی حیا” توسط کارفرما محلی از اعراب نداشته باشد. این شاید طنز تلخ روزگار ما باشد دست‌هایی که قرار است خدای آبها را در قعر 120 متری مخزن یک سد دفن کنند امروز فریاد سرزندگی آب سرمی‌دهند.

کانال تلگرام سایت خبری سلام پاوه

 1. هجیجesmail

  هیچ جواب خوبی نیست ……..////هیچ

 2. ناشناس

  وجدانن کجاش جواب زیباست

 3. نودشه

  واقعاً از جوابيه زيباي شما دوست عزيز كمال تشكر را دارم و نكته بيني شمار واقعاً ستودني است. باشد تا مسئولين محترم نيز نسبت به رفع موانع موجود گام برداند.

 4. شاهو

  در کنار نطق دلنشین و کارشناسانه شما باید عرض کنم به عنوان کسی که قصد کار با مدرک کارشناسی در شرکت های مربوط به این سد را داشتم چندین بار اقدام نمودم که به جایی نرسیدم و بعدها مشاهده کردم که پشت کولر نشینی ها و پشت میز نشینی ها فقط مختص خود آقایون بوده و کارگری و شغل های رده پایین برای بومی ها کنار گذاشته شده بود، این برای جوابیه آن که گفته بودنددرصد بالای بیکاری را در پاوه رفع نموده اند .

 5. جمشید

  گفتنی ها را هم نوشته بان کرده و هم کامنت های نوشته شده برای آن تتمه ار را به سرانجام رسانده فقط می گویم خسته نباشید و دست مریزاد. وحرف آخر اینکه لطفا یکی این و به اطلاع اون آقای مهندس برسونه. موفق باشید

 6. واران

  در جواب بیان نامه مجری …… سد داریان- ملت پاوه واورامانات ساده دل نیستند که شما گفتید سد داریان دلیل پیشرفت شهر پاوه شده است وگفتید ساختمانهای بلند ساخته اند . فرماندارمحترم وشهردار محترم از شما خواهشمند یم که مجری سد داریان را دادگاهی و استیضاح کنید و همچنین شورای روستاهایی از جمله ……….که نقش دلالی را انجام داداند دادگاهی شوند . چون شهر پاوه یکی از شهرهای با فرهنگ دیرینه وتمدنی کهن بوده است . درضمن پروژ داریان طبق قانون اداره ی کار منفعتی برای کارگران بومی این منطقه نداشته است .

 7. هانه رنگینه

  جوابیه بسیار عالی بود.شورا و بخصوص شهردار محترم باید منافع شخصی را کنار می گذاشتند و با مستندات لازم جواب آقای مشیری را می دادند

 8. فرید

  حرف زدن در اینجا با اسم مستعار خیلی راحته اگه عرضه دارید حرکتی انجام دهید تا معلوم شود چند مرده حلاجید

 9. دکتر سید مختار هاشمی

  با سلام و درود و تشکر از این جوابیه بسیار عالی- اینجانب به نیابت گروه کاری ویژه نجاتبخشی چشمه بل از سلام پاوه و این جوابیه تشکر می کنم

  در سفر اخیر اقای دکتر اسحاق جهانگیری نامه ای نگاشته شد که چکیده ای از آن برای روشن شدن موضوع چشمه بل برای عزیزان و دوستان در اینجا می اورم…. که ببینیم کاری که آقای مشیری انجام می هند غیر قانونی غیر اصولی و غیر علمی است

  نامه به جناب جهانگیری:
  در نامه خطاب به دکتر جهانگیری امده است: ضروری است که عملیات اجرایی تخریب دهانه و غار چشمه کانی بل متوقف شود و بنا براین دستور توقف عملیات در داخل چشمه را خواستاریم.
  با اشاره به وضعیت بدتر چشمه، می نویسد: پیرو مذاکرات حضوری قبلی با معاون وزیر نیرو و کارفرما، قرار شد که مقدمات مطالعات مهندسی ارزش به صورت مشترک و مشارکتی انجام شود، متأسفانه اقدامی صورت نگرفت وعملا عملیات اجرایی پلاگ چشمه بل و بتن ریزی دهانه چشمه و انحراف آب چشمه و کارهایی عملیاتی به شدت پیگیری شده و مظهر چشمه بتن ریزی شده است. و اکنون چشمه در شرایط بدتری قرار گرفته است.
  نامه ادامه میدهد:
  عملیات در چشمه بل غیر قانونی است و مغایر با مقررات نظام و شرع مقدس: چرا عملیات ادامه دارد
  مجری سد داریان فراتر از قانون رفتار می‌کند: طرح سد داریان مجوز ارزیابی زیست محیطی ندارد
  جناب دکتر جهانگیری،
  مجوز نهایی ارزیابی زیست محیطی برای سد داریان صادر نشده و گزارش ارزیابی آن هم نهایی نشده است. مدیر کل محترم اداره حفاظت محیط زیست استان کرمانشاه در باره صدور مجوز ارزیابی محیط زیستی این پروژه چنین اظهار می‌دارد (http://ana.ir/news/30632):
  مجوز نهایی این کار صادر نشده و گزارش ارزیابی آن هم نهایی نشده است. در این باره اقداماتی در کل مسیر پروژه انجام شده اما درباره اصلاحاتی که مورد نظر سازمان محیط زیست است کماکان بحث‌هایی وجود دارد و این پروژه هنوز امضای نهایی سازمان را ندارد.
  علاوه بر این, چشمه با در سال 1388 در فهرست آثار ملی طبیعی قرار گرفته است. نابودی آثار ملی مغایر مقررات و شرعاً حرام است. مجوز زیست محیطی که وزارت نیرو از تهران گرفته است بدون استعلام از استان کردستان بوده است و با شیوه غیر اصولی اخذ شده است مشروط و منوط به نجات چشمه بل بوده است.
  در ادامه می نویسد:
  عملیات در چشمه بل غیر اصولی و غیر علمی است: رویکرد مبنی بر خطا آزمون
  رویکرد کارفرما روش آزمون و خطاست و در حال حاضر از این روش استفاده می‌شود و این به این معناست که اصول علمی رعایت نمی‌شود. آن‌ها دنبال این هستند که ببیند آب پمپاژ می‌شود و بعد از آبگیری سد آیا آبخوان آب‌بند می‌شود. این روش اصلاً قابل قبول نیست.
  اختلاط آب مخزن سد و آب چشمه اجتناب ناپذیر است: در نتیجه چشمه نابود می‌شود
  نکته مهم این است کارفرما تا حالا نتوانسته است مسیر جریان چشمه را تعیین کند پس چطور نجاتش می‌دهد. و این کارهای که انجام داده است فاقد بنیه علمی قوی است و از لحاظ فنی بسیار جای سوال است.
  بنا بر این درخواست داریم که این عملیات متوقف شود تا راهکار نهایی با نتایج زیست محیطی مطلوب به دست می‌آید.
  در ادامه نامه می نویسد:
  اختلاط آب مخزن سد و آب چشمه اجتناب ناپذیر است: در نتیجه چشمه نابود می‌شود
  نکته مهم این است کارفرما تا حالا نتوانسته است مسیر جریان چشمه را تعیین کند پس چطور نجاتش می‌دهد. و این کارهای که انجام داده است فاقد بنیه علمی قوی است و از لحاظ فنی بسیار جای سوال است.
  بنا بر این درخواست داریم که این عملیات متوقف شود تا راهکار نهایی با نتایج زیست محیطی مطلوب به دست می‌آید.
  نتیجه گیری اساسی
  در مجموع در ارتباط با طرح كنوني به اصطلاح نجات‌بخشی چشمه بل توسط کارفرما، حتي با لحاظ موفقيت طرح به نظر مي‌رسد كه اجراي نتايج مطالعات كمك چنداني به حفظ چشمه بل نخواهد نمود و تنها نتيجه محتمل برداشت بخش كوچكي از آب چشمه در نقطه‌اي غير از نقطه كنوني و با كيفيت احتمالاً متفاوت خواهد بود. لذا پيشنهاد بر اين است كه تلاش اصلي در راستاي حفظ خود چشمه متمركز گردد تا علاوه بر حفظ منابع آبي با كيفيت آن، سابقه تاريخي و فرهنگي منطقه نيز حفظ گردد.
  چشمه بل بخشی لا ینفک از منطقه هورامان با ارزش جهانی برای ثبت جهانی در یونسکو
  چشمه بل در مناطق کارستی هورامان در غرب زاگرس قرار دارد که نزدیک به 900 کیلومتر مربع سنگ‌های کربناته است. بنا به قول Maire (1978) نمونه‌های جالب کارستی که در خاورمیانه بی نظیر است در هورامان قرار دارد. تنوع پدیده‌های کارستی، سیماهای خطی، سطحی و دیگر چشم اندازهای کارستی در قلات مرتفع هورامان نشان دهنده سیر تکوینی تاریخی کارست زاگرس و میراث عظیمی از طبیعت خلاب و نادر همراه با توسعه مجتمع‌های انسانی در طول هزاران سال می‌باشد.
  چشمه بل جزو میراث زمین شناسی منطقه هورامان
  وجود چشمه‌هایی کارستی با دبی بسیار بالا سراب‌ها و بل (به معنای چشمه بزرگ) باعث شده است که جامعه‌های ما قبل از تاریخ سکونتگاه‌های متعددی با بافت اجتماعی به خصوص تمدنی را در هورامان ایجاد کنند. چشمه بل از این لحاظ دارای ارزش میراث زمین شناسی (ژئو میراث زمین یا ژئو هریتج) می‌باشد .
  جناب آقای دکتر جهانگیری،
  یکی از کارکردهای مناطق کارست علی الخصوص در شرایط کمبود آب که در آینده پیش‌بینی می‌شود، كارست منبعي براي تا مین آب می‌باشد: چشمه بل پتانسیل شرب دو میلیون نفر را دارد. اما سد داریان بیش از 15 چشمه را زیر آب می‌برد، سد مطالعاتی بلبر 21 چشمه را نابود می‌کند.
  در پایان نامه راه کارهای حقوقی ارایه شده است:
  پیشنهاد راهکارهای حقوقی
  اولاً انجام مهندسی ارزش: مطالعات مهندسي ارزش جهت ارائه طرح‌ها و راهكارهاي ممكن و عملياتي براي كاهش تبعات اجراي سد و نيروگاه داريان و با تاکید بر حفظ چشمه بل انجام شود. راهکار این موضوع به صراحت در قانون تحت عنوان « انجام مهندسی ارزش » مطابق با آیین نامه استاندار طرح‌های عمرانی کشور به شماره 24525/ت 14898 مورخ 4/4/1375 ، مصوبه شماره 200286/646 مورخ 26/12/1385 مجلس شورای اسلامی ، بند ج ماده 214 قانون برنامه پنجم توسعه پیش بینی گردیده است.
  توافق بر اطلاعات و داده. ضروری است که تمام اطلاعات و داده‌ها روی میز گذاشته شود و در طول فرایند نباید اطلاعاتی اضافی رو شود. لذا باید بر روی اطلاعات توافق شود و تنها اطلاعاتی که در اختیار تیم مهندسی ارزش گذاشته شود می‌تواند ملاک باشد
  دوم: ارزیابی مجدد اثرات زیست محیطی سد داریان بر اساس “لایحه یک شوری ارزیابی زیست محیطی ایران”
  آنچه مسلم است که سد داریان نه فقط فاقد ارزیابی تجمعی و راهبردی زیست محیطی می باشد بلکه مجوز نهایی ارزیابی زیست محیطی صادر نشده است. بر اساس لایحه یک شوری ارزیابی زیست محیطی ایران که توسط هیأت وزیران و کمیسیون‌های عمران، انرژی و معادن و صنایع مجلس شورای اسلامی تصویب شد، اثرات مخرب سد داریان باید ارزیابی زیست محیطی شود. چشمه بل که در فهرست آثار طبیعی ملی قرار دارد یکی از بزرگ‌ترین خسارت های ساخت این است که نادیده گرفته شده است.
  در پایان نامه خطاب به معاون اول رئیس جمهور خواستار نجات چشمه بل و جلوگیری از نابودی آن می شود:
  جناب آقای دکتر جهانگیری
  هورامان برای ثبت جهانی آماده می‌شود و هدف دولت تدبیر و امید حفاظت از میراث غنی هورامان است و چشمه بل در فهرست آثار ملی ثبت شده است به شماره 64 در سال 1388. نابودی چشمه بل به میراث ملی لطمه‌ای بزرگ وارد می‌کند. توقف عملیات تخریبی با رویکرد آزمون و خطا قابل قبول نیست. انجام مطالعات مهندسی ارزش و بازنگری ارزیابی زیست محیطی می توان انجام داد در این فرصت چون انتقال آب به دشت گرمسیری تا چند سال دیگر میسر نخواهد بود. از شما درخواست می‌کنیم که این راهکار قانونی و شرعی را قبول کنید و از نابودی چشمه بل جلوگیری کنید.

 10. رستمی تبار

  سلام
  کاش میدانسیتم امروز با دیروز فرق دارد و حتی با یک ساعت قبل فرق دارد و با مردم با زبان حالشان سخن بگوییم!!
  مدتی بود می خواستم در باره اثرات محیطی زیستی سد داریان مطلبی بنویسم.ولی اینجا را فضای مناسبی می بینم.
  1. جاده ای که مجری محترم منت آن را بر سر مردم هجیج گذاشتند یک جاده بین استانی است و تقریبا یک جاده استراتژیک است. ما برای ایجاد امنیت و دسترسی به روستاهای هورامان و مریوان و کامیاران در فصل زمستان بسیار بدان محتاجیم.
  2. سد داریان 110 خانه روستای هجیج را که به خودکفایی در تامین حداقل معاش و اسباب خود و در یک روستای ثبت شده تاریخی و ملی با حداقل محاسبه زمین و خانه و کاشانه مشهور بودند، آوراه پاوه و مریوان نموده و از این طریق باری مضاعف بر دوش این دوشهرستان انداخته است.
  3. ابگیری سد داریان موجب قطع ارتباط مردم روستای هجیج با مناطق جنگلی و کوهستانی و مرتعی روبروی هجیج (جنوب) که برای تدام دامداری و ییلاق و قشلاق آنها حیاتی است ،شده است و خواستار احداث پل مناسبی برای حفظ این ارتباط هستند.
  4. مجری مدرسه در حال احداث در ساخت مدرسه هیچ گونه توجهی به بافت سنتی و بومی روستا ننموده است. و علیرغم هزینه مضاعف در میان بافت سنتی روستا بدقواره می نماید.
  5. مردم روستای هجیج به لطف اوقاف و امورخیریه از حداقل نذورات کوسه هجیج که خرج پذیرای از زوار و بعضا هزینه کرد برای فقرای روستا می نمودند محروم شده اند.
  6. بقول عده ای از اهالی روستا مسجد روستا نیازمند فرش مناسب می باشد که متاسفانه پول کافی نداشته و محتاج کمک های مردم هستند.
  7. در مراسم دوازدهم اردیبهشت شاهد بودم که بعضی از اهالی روستا چگونه برای حفظ حرمت آن سید بزگوار خفته در کنار سیروان از برگزاری بعضی برنامه های جلوگیری کردند.
  8. فروش هر اصله درخت به مبلغ چهل هزار تومان فروش یک عمر دسترنج و مایه امید برای امرار معاش بی منت بود که بیشتر اهالی روستا با فروش اجباری آنها برای همیشه از آن محروم گشتند.
  9. مردم هجیج از این به بعد باید نظافت چی زواری باشند که بی توجه به فرهنگ سنتی نظیف آنان خروارها پسماند را با خود به ارمغان می برند و به لطف سد مشتی خاک برای دفن آنها برایشان نمانده است.
  10. مجری محترم سد بایستی برای احداث کارگاه ساخت لوازم دستی و سنتی و هنری اهالی محترم روستا که بعضی ها برند هجیج می باشند اقدام می نمود نه اینکه برای جاده ای که جزء اهداف دولت خدمتگذار می باشد منت بر سر مردم بیچاره نهند.
  11. من خودم شاهد بودم که باد گردوخاک ناشی از ساخت و ساز و تخریب را بجای نسیم باغات انار و … روانه اندک خانه های مردم عزیز می نمود.
  12. بنده بارها شاهد شکوائیه کارگرانی بودم که به علت حداقل دستمزدها در جریان این سد سازی ترجیح داد ند به غربت و دیگر نقاط بد آب و هوا برای کاری بروند.
  کاش یک کم مسئولیت پذیر بودیم و برای رنجی که به محیط زیست و مردم منطقه تحمیل نمودیم یک عذر خواهی خالی می کردیم.
  در بعضی جاها دیده ام که نوشته اند. “شهروند گرامی از اینکه در جریان احداث ساخت و ساز برای شما مزاحمتی ایجاد می کنیم عذر می خواهیم ” دریغ از این یک جمله!!!!!
  این تنها بخشی از اثرات محیط زیستی سد داریان بر فقط روستای هجیج می باشد.
  ضمنا ما هرگز مخالف و منکر خدمات و سرمایه گذاری های ارزنده دولت نیستیم و اگر باشیم ناشکریم . بلکه خواهان اجرای طرحهای مطالعه شده ای هستیم که حداقل اثرات منفی را بر زندگی و محیط زیست تحمیل نماید.

 11. بی سواد

  بسیار عکس زیبایی بود !!!!
  اعضای محترم شورای شهر پاوه با گرفتن این عکس تمامی توهین ها این آقا باسواده رو جواب دادن براستی که از دیدن این ژست های زیبا کنار این آقا باسواده احساس غرور غیر قابل وصفی می کنم!!!!از شورا ممنونم

 12. شهروند

  عکس یادگاری زیبایی است واقعا جای تاسف داره

 13. یار رهبر.

  مگر آقای صالحی مظلوم چه مسولیتی در این شهر بعهده دارند که خود را بارها زیر سوال برده وحتی باز خواست هم شده این جوان بیکار کسانی باید انتقاد کنند که عکس یادگاری می گیرند خیلی ها عکس یادگاری گرفتند پس ای مسولین مجترم کمی انصاف داشته باشید میز برای کس بقا ندارد فقط کارکرد ماندگار می ماند

 14. همشهری

  امیدواره قبل از اینکه از اینجا برند تونل ها و جاده منتهی به هجیج رو تکمیل نمایند

 15. پاوه ای

  از میان 42 نظر فقط 5تای انها با اسم واقعی است !
  این یک شبهه را ایجاد میکند که نکند بعضی از انها را فقط یک نفر یا …. نوشته باشد
  با این نظرات احساسی متاسفانه ردی دوا نمیشود اگر یک نفر از همین افراد حاضر است برای دیدار با کارفرما پاچی نهد من اسم خودم را عوض میکنم
  حرف زدن و در خانه نشستن زرمگی نمیخواهد ان هم بصورت ناشناسی

 16. کریمی

  پیشنهاد آقای مدرک ولدبیگی پیشنهاد به جایی است
  اما لازمه آن استفاده از نیروهای متخصص در کمیته مذکور می باشد
  بسیاری از مدیران کنونی شهر و تقریباً تمامی اعضای شورا و شهرداری در این زمینه تجربه ای ندارند و متخصص محسوب نمی شوند. اگر بودند تا حالا امتیازاتی گرفته بودند.
  بهتر است از نیروهای بخش خصوصی، مهندسین شهرمان و متخصصین پاوه ای که الان در دیگر شهرها در این حیطه های کاری مشغولند در این کمیته استفاده شود.

 17. غمخوار

  با سلام وتشکر وافر از نگارنده محترم .
  به نظر بنده اگر آقای مشیری به اصطلاح مهندس یک نگاهی به باغات ویران شده روستای شرکان به خاطر گرد وغبار ناشی از انفجار های پی در پی معادن به تسخیر نموده در پایین دست روستا می نمود یا سرگردانی دامداران غار نشین مژلکه را نظاره میکرد یا باغات زلته و……. هیچ وقت به خودش اجازه نمی داد که این چنین حرفهایی را درحق این مردم مظلوم بر زبان بیاورد
  وای کاش نگارنده محترم این متن را تقدیم آقای مشیری می داد واز ایشان درخواست می نمود تا نظرات این مردم فهیم را در این سایت مطالعه نماین تا بدانند که مردم ما اینقدر هم ساده نیستند که او بیان نموده .

 18. نکته

  تا پول داشتندو دادند رفیقان بودیم! بی انصافی است چشم ازواقعیتها بپوشیم واینگونه یک طرفه قضاوت کنیم به واقع نمک دان شکستن را خوب یاد گرفتیم! اقایان با انصاف درطول این چند سال چند نفر وچند تومان وارد خانه ها ومغازه های ماشده که اینگونهد میتازیم!؟؟؟؟

 19. بهار

  واقعا زیبا بجا و جالب بود . ما در حسن نیت شورا و شهردار شکی نداریم . ولی از آنان انتظار داریم .بیایند با هر روشی که شده جواب افکار عمومی که تنها عده ای توانستند از این طریق دیدگاه خود را بیان کنند بدهند .
  هجیج با ان همه زیبایش نابود شد مردمانی که زبانزد خاص و عام بودند روستایی که پاکترین روستا معرفی شد روستایی که سیگاری ندارد.
  بل همیشه خروشان در سکوت فرو رفته .
  کارگران زحمت کش از سر اجبار به خاطر اینکه به خانواده هایشان نزدیک باشد همه جور حرف و استثماری را پذیرفتند
  متن المان بسیار زیباست . ولی نیت زیبا نیست
  واقعا آب مایه زندگیست . مردم ما با این آب زندگی را احساس می کردند . ولی شما آن را گرفتید .

 20. پیمان حسن زاده

  همه ی دوستان مطالب ناگفته را بیان نمودند بخصوص کاک مدریک ولدبیگی ،و من تنها یک پیشنهاد به خودمان و همه و همه دارم و آنهم این است که (نگداریم بر روی سنگ قبرمان اسممان را بنویسندتا آیندگان ندانندبی عرضه گان این برهه از تاریخ ما بوده ایم ).

 21. حاتمی

  در جواب فاروق عزیز
  البته که این افراد را خود انتخاب نموده ایم و بایستی از آنها هم حمایت نماییم
  اما این حمایتها تا روزی و تا لحظه ای است که این افراد صحیح و عاقلانه حرکت می نمایند نه اینکه خدای ناکرده سبب توهین به فهم ملتی شده و یا اینکه عدم دفاع لازم از اموال مردمی و دولتی شهر در مقابل کارفرمای سد را شاهد باشیم.
  کاش به جای سفر نمودن به تهران که تقریباً بدون دستاورد است با اهل فن مشورت می کردند و پیگیر اخذ امتیازات لازم از کارفرمای سد می شدند.
  مهندسین و مشاورین بومی متعددی اهل پاوه داریم که بسیاری از آنها حاضرند بدون هیچ چشم داشتی راهنمایی های لازم را در این خصوص انجام دهند بشرطی که گوشی شنوا از سوی شورای شهر وجود داشته باشد.

 22. روستايي

  با تشكر از سايت خوب سلام پاوه به خاطر اين جوابيه كامل

  واقعا بايد براي شوراي شهر پاوه و سايتشان تاسف خورد كه همواره از اين پروژه نامشروع دفاع كرده اند و نگذاشته اند كه صداي مردم منطقه به گوش مسولين رده بالاي مملكت برسد . اگر محافظه كاري بي دليل ايشان نبود شك ندارم كه مسولين مملكت در برابر اين همه مطالبات مردم سكوت نمي كردند.
  و در پايان همنوا با نگارنده :
  جناب مشیری باید سالها در مکتب هورامان شاگردی کند و هم‌آوایی باشکوه انسان و آب را بنگرد تا مگر چنین کاسب‌مآبانه بر تاریخ و فرهنگ یک ملت قیمت نگذارد.

 23. فاروق

  دوستان عزیز مطمئن با شید هم شورا و هم شهردار آنچه راکه لازم باشد در دیدار با مسئولین سد بیان نموده اند ، ایشان خبر را در معرض دید عموم قرار داده اند تا مردم خود نظر دهند . نتیجه زحمات شورا و شهردار را به وضوح در سطح شهر نظاره گر هستیم , و سفر اخیرشان به تهران هم در راستای رفع مشکلات شهر بوده است .بیایید برای موفقیت بیشتر شان در کلیه ی زمینه ها پشتیبانشان، و به فرموده ی امام جمعه اندیشمند شهرمان در خطبه های نماز جمعه امروز 94/3/8راهنماو مشاور نمایندگانمان باشیم نه اینکه خدای نخواسته تخریبشان نماییم . زیرا موفقیت و پیروزی در اتحادو انسجام است نه در تخریب و تفرقه .

 24. مدرک ولدبیگی.

  با سلام ادب و احترام خدمت نویسنده گرانقدر و توانا و کاربران فهیم
  شکی نیست که کارفرمای سد داریان شعور و فهم مردم این دیار را هدف خیال پردازی های خود قرار داده بودند و نابودی روستاها و طبیعت بکر منطقه را دستاوردی بزرگ برای ما می دانند و با بیشرمی از اهدای المان به شهر پاوه صحبت می کنند و …به قول نویسنده توانا( مشیری باید سالها در مکتب هورامان شاگردی کند و هم‌آوایی باشکوه انسان و آب را بنگرد تا مگر چنین کاسب‌مآبانه بر تاریخ و فرهنگ یک ملت قیمت نگذارد.)) حرف برای گفتن زیاد است اما:
  درخواستی از مردم فهیم،فرماندار محترم و شورا و شهردای
  لطفا قبل از اتمام پروژه سد داریان و تحویل ان توسط پیمانکار با تشکیل کارگروهی به برسی همه جوانب سد داریان و خساراتی که به زیر ساختهای این شهر وارد ساخته اند و مقایسه ان با شرایط مشابه سایر سدهای ایران و تسهیلات و امکاناتی که برای مردم حومه سد در نظر گرفته اند پرداخته شود و با تحقیق و برسی های مناسب در جهت احقاق حقوق پایمال شده و دریافت امتیازاتی برای منطقه و شهرمان اقدام نمایید.
  با تشکر

 25. کارگر سد

  خواهشا از نصب این ننگین ترین المان تاریخ هورامان جلوگیری کنید تا هر روز مجبور نباشیم شرمسارانه به ان نگاه کنیم و اه و حسرت ان را بخوریم

 26. Lkh

  با سلام خدمت مدیریت محترم سایت و همکارانشان، بابت جوابیه ای که به آقای ظاهرا کارفرما داده اید تشکرو قدردانی را دارم و امید وارم که شورا و شهردار شهر که خودرا منطقی میدانند کمی هم از شما یاد بگیرندو حداقل کوچکترین عکس العملی در این مورد داشته باشند،(البته واقعا آقای مشیری کارفرمای توانمندی در ویرانی ونه آبادانی منطقه هستند)،بازم تشکر کاک فرهاد اجرکم عندالله

 27. هجیجی

  شما برادر عزیز مطالب را خوب بیان کردید و آنها را به مرم معرفی کردید .ولی ناراحت بودن مردم هجیج و مقاومت اولیه شان را برای تخلیه محل زندگی جد و آبادشان من نظاره گر بودم . من هم به نوبه ی خود گله مندی خود را نثار مسولان بومی می کنم که در خرید منازل مسکونی مردم چه خیانت ها که نکردند . من از ز .ا و ……. گله مندم که امیدوارم روزی در مورد عملکردشان قضاوت عادلانه ای شود . در این دنیا یا در …………………………

 28. مبین

  جیبش پرتر کرد و ما را بد بخت تر روا ندیدند آبی را که خدا به هدیه داده بود در میانمان بحوشد خشکش کزدند و رفتند

 29. سرکوان

  از متن زیبا و جواب صریح شما بسیار ممنون و سپاسگزاریم .
  البته این نوشته و نوشته های دیگر هم هیچ تغییری در ادامه کار آنا بوجود نمی آورد و آنها به عنوان نابود کننده روستای هجیج و چشمه بل لقب خواهند گرفت .

 30. ابوبکر

  باسلام بابت جوابیه ممنون هستم به حق بجاوکامل بود دوران جنگ ماهشت سال دراین روستاها چه مردان وچه شیرزنان این خطه جنگیدندویک وجب خاک رابه دشمن ندادند مشیری کجا بود این آدم به نظر خودش آبادانی آورده ولی غیر از ویرانی هیچ چیزی بجانمیزارد کجاست زلته بااون باغهاش که زبانزد خاس وعام بود

 31. نریمان

  بجای عکس گرفتن با آقای مشیری و موسوی چرا چند حرف درست وحسابی به این آقایات نزدید

 32. همایون رشیدی

  باسلام به خدمت نگارنده محترم
  کاملا با نظرشما موافقم همیشه سعی کرده ایم خوبیها را مدح کرده وورقهای غلط را نکوهش کنیم شورای محترم شهردار گرامی در تلاشگر بودنتان شکی ندارم اما گاهی کار نادرست کردن هم تذکر دارد کاش بجای این همه مدح از کسی که مسول آن همه کار ناتمام وگاها غلط انجام دادن است به او تذکر میدادید که حق عبور ماشین آلات آنچنانی به پاوه کجاست میگفتید آیا دست مزد کارگران همین بوده که پرداخت کرده آید انسانها ناسپاسی نییستیم اما کاش از روز اول میبودند کسانی که حق قانونی ما را از این پروژه شخصی آقای مهندس مشخص میکردند تا حالا این آقا منت حق کار بردگی را بر ما نمیگذاشتند در آخر امیدوارم قبول کنید که کار اشتباه بوده است این مردم هیچگاه عادت نکرده اند کسی بدون دلیل بر سرشان منت بگذارد آن المان هم که فرموده بودید با توجه به فرمايشات آن بزرگوار بیشتر مایه تاسف است تا افتخار

 33. شایسته

  با تشکر از سایت همیشه در صحنه سلام پاوه :خیلی متاسف شدم برای نمایندگانی که خودمان انتخاب کردیم وهمه سکوت کرده اند.

 34. هجیجی

  با سلام و عرض ادب و احترام خدمت مدیریت محترم سایت وکسانی که در دادن جوابیه همکاری نموده اند ، جوابیه جالبی بود دست مریزاد .
  ای کاش اعضای محترم شورا خدمت مهندس مشیری عرض می کردند 1-با چه قیمتی می تواند روستای هجیج را بخرید ساختمانهایی که او به قول خودش خریده پول یک متر زمین روستای خودش نیست . 2- کارگرانی که در سد مشغول به کارند هر کدام حداقل چهار ماه حقوق معوقه دارند حتی بعضاً حقوق بهمن و اسفند سال گذشته را دریافت نکرده اند . 3- کدام ساختمان برافراشته در پاوه توسط سد داریان احداث گردیده نکنه منظورش از ساختمان برافراشته ( هوارگه ) باشه حتماً فکر کرده چون مالکانش اهل داریان هستند ساختمان متعلق به سد داریان می باشد 4-نابود شدن چشمه بل را کدام مهندس کارشناسی کرده و هزینه اش را برآورد نموده ، با چه قیمتی

 35. ناشناس

  این همه حجم آب از منطقه برده میشود بجاش یک المان بخدا کودک درون گهواره هم اینگونه گول نمیخورد. شورای شهر تاسف تا قیامت

 36. نا شناس

  با سلام خدمت دوستان مشکل شهر ما کم ابی می باشد لذا درست کردن سد با هدف فرستادن آب سد به مناطق دیگر کشور خیانت به منطقه ما می باشد قرار بود آب چشمه هانی کوان به پاوه ملحق شود اما بدلیل اینکه منفعتی ندارد هیچ عجله ای برای اجرای طرح نیست لذا شورای محترم باید در این زمینه جلسه وتلاش لازم را انجام دهد

 37. کورد

  واقعا ممنون متن قشنگی بود با اصطلاحات ادبی زیبا و بجا… احساس میکنم جای هیچ جوابی رو برای آقایان متولی امر نگذاشته
  ممنون از این صراحت و شجاعت

 38. شهروند

  من نمی دانم چرا دوستان از مشیری انتقاد می کنن ما که خانه مان از بن ویران است چرا از دیگران انتقاد می کنیم ، ماباید از نمایندگانمان که درشورای شهر هستند گله گی کنیم متاسفانه کاری ندارند بجز گرفتن عکس یادگاری آقایان اسلامی نیا عبدی شمادیگر چرا شما که در ادعا و مانور کسی حریفتان نمی شود و آقای یوسفی ای کاش این گزارش را انتشار نمی دادی و این گونه خود و مردم را زیر سوال نمی بردی

 39. منتقد منصف

  درود بر شرفت کاک فرهاد
  امیدوارم که مهندس متوجه شده باشن دوره این عوام فریبی ها تمام شده و فراموش کرده که ایشان در منطقه اورامانات هست مهد علم پیش دین و مهد شهامت. جناب مهندس این مردم پاوه و اورامانات بودن که در مقابل مخالفان نظام سینه سپر کردن که شما الان اینجوری می خوای با چهار تاحرف ، مردم را سرگرم و … کنی
  کافر همه را به کیش خود پندارد
  قبلا هم مقالات شما رو در مورد چشمه بل مطالعه کردیم دیدیم که چقدر علمیه.
  .
  .
  .
  .
  اینطوری هم نیست داداش

 40. Taleb Haydari

  با حرفهای کارفرما یاد داستانهای در مورد استعمار آفریقا افتادم. آنجایی که آفریقاییان ساده و نگون بخت بخاطر استخدام در شرکتهای استعماری به عنوان نگهبان وکارگر و دریافت اندک دستمزدی، زمینهای پر از نفت و الماس خود را به رایگان در اختیار آنان میگذاشتند…!!!
  “دست‌هایی که قرار است خدای آبها را در قعر ۱۲۰ متری مخزن یک سد دفن کنند امروز فریاد سرزندگی آب سرمی‌دهند!” احسنت بر نگارنده این متن

 41. شهروند

  با تشکر از نویسنده این جوابیه،خیلی بجا ومناسب بود،ساخت این سد ارزشی در برابر نابودی و از بین رفتن( بل)ندارد ومتاسفانه در آینده معلوم می شود که دیگر کار از کار گذشته وهرگز بل زنده نمی شود، در ضمن باید شهردار وشورای محترم جوابیه مناسبی در مورد سد،بل وسخنان این آقای مشیری بدهند تا مردم قانع شوند نه عکس یادگاری آنهم با افتخار!!!

  • ==

   این آقا پیمانکار است ؛کارفرما نیست !!!؛
   پیمانکار نقشه ودستور کار وپول صورت وضعیت (نظارت وتایید شده )از کارفرما (وزارت نیرو) طبق قرار داد وشرایط عمومی وخصوصی پیمان… دریافت می نماید !!!!؛
   با توضیحات این آقای مشیری … بود که شهردار وشورای شهر محترم متوجه شدند ؛که باید: از طریق وزارت نیرو(کارفرما) پیگیرخواسته های خود باشند ؛ ولذا: در پی این مهم راه تهران را در پیش گرفتند!!!؛
   که دیدیم : در تهران با همراهی دکتر منوچهری با معاون پارلمانی وزیر نیرو ملاقات ومذاکره وپیگیر مطلب شدند (جای تقدیر دارد)!!!؛
   خلاصه : طبق قوانین مربوط چنانچه پیمانکار خسارتی متوجه شهر داری یا هر شخص دیگری نموده باشد متضرر میتواند از طریق مراجع صالح ویا با کارشناسی و توافق پیگیر، احقاق حق وجبران خسارت شود.

 42. نریمان

  المان نمیخوایم جاده های ما را به روز اول برگردانید پیکش خودتون

 43. شاهو

  احسنت خیلی هم خوب و عالی بود دستت درد نکنه. جواب دندان شکنی بود امیدوارم جناب مشیری وهمکارانشون حداقل مطالب رو بخونند

 44. مهرداد

  دستان وش بو خاستان واته ن برا قسه و دلو ایمیچ به

 45. پیمان

  بسیار عالی بود حال بایستی منتظر جوابیه شورای محترم شهر به سخنان واقع گرایانه شما باشیم. به نظر میرسد سرانجام هزینه 7میلیاردی توهم گونه نجات چشمه بل بهتر از 712میلیاردی نباشد که به نام نجات دریاچه ارومیه هزینه شد و به کام بعضی ها رفت .
  بازهم تشکر از ایستادگی شما در برابر فراماسونرهایی که تمام عظمت کذایی خویش را در پول های بیت المالی دارند که در جیبشان غرور و خود بزرگ پنداری را بوجود آورده است

 46. فرهنگی

  (( مشیری باید سالها در مکتب هورامان شاگردی کند و هم‌آوایی باشکوه انسان و آب را بنگرد تا مگر چنین کاسب‌مآبانه بر تاریخ و فرهنگ یک ملت قیمت نگذارد.))
  آفرین کاملا با فرمایشات جنابعالی موافقم. من هم موقعی که صحبتهای مشیری را خواندم واقعا تاسف خوردم و بیشتر تاسفم به خاطر منفعل بودن شورا و شهردار در قبال این توهین آشکار بود جا دارد شورا و شهرداری در این زمینه یک موضع جدی بگیرند. آقای مشیری فکر کرده با دادن یک المان به شهر پاوه دیگر تمامی مشکلات این منطقه حل میشود.

 47. دق کرده

  بسیار عالی
  باور کنید از روزی که متن مصاحبه جناب مشیری را خواندم تا به امروز بغضی گلویم را فشرده بود و نمی دانستم فریادم را بر سر که خالی کنم. اما امروز و با خواندن این مطلب مقداری سبک شدم . دست مریزاد.

 48. پارسا

  شهر ما نیاز به المان نداره جناب مشیری . زیرساختهایی رو که ویران کردین درست کنید . جاده بین شهری , خیابانهای شهر , لوله کشی آب و فاضلاب به دلیل سنگینی ماشی الات شرکتها و …..

 49. یار رهبر.

  آفرین و هزاران درود به شما مدیر محترم سایت خدا قوت ای دلاور مرد انتقاد به جایی است
  ج

 50. نودشه ای

  آفرین بر نویسنده مقاله واقعا این میشری خیال می کنه پول جیب باباش آورده هزینه می کنه آقا چرا نمی گی هنوز تو پول چندین ماه کارگران بدبخت را ندادی جاده خیابان های منطقه را داغون کردید…………………… را برای جوانان ما به ارمغان آوردی حالا منت نصب آلمانی می زاری آقا نخواستیم شیر شتر دیدار عرب

 51. حاجی عزیزی

  با سلام و تشکر از شما بابت این جوابیه

  به واقع که به مردم پاوه و هورامانات توهین شده است با این حرف هایی که جناب کارفرمای سد داریان بیان نموده است .

  از خرید روستای هجیج گرفته تا احیای چشمه بل

  با تشکر از شما

 52. ..fateh gelali

  باسلام وخسته نباشید به مدیریت محترم سایت برای نکته سنجی وبه موقع درج کردن سخنان شهروندان فهیم ودانشمند، وتشکر فراوان از این جوابیه کامل وتمام این عزیز که حرف دل است چون بر دل نشست.

 53. ؟

  ‌این آقای مشیری کارفرما نیست از توضیحاتش باید پیمانکار باشد.

 54. گومه شین

  بسیار متاسفم که نمایندگان شهر در برابر حملات گفتاری توهین آمیز به اصلاح مهندس سکوت کردند و در پایان شرمسارم که دیدم عکس یادگاری هم انداختند.
  جناب مشیری نمونه استثماری که امپراطوری شما در منطقه انجام داد فقط در کتابهای تاریخ و مربوط به انگلیستان بوده است پرداخت حقوق حداقلی و به فاصله چندین ماه هنوز هم در شهر شعره عام و خاص است.
  شما توهین آمیزترین جملات را خطاب به شورا و شهردار اعلام کردید ولی آنها سکوت کردند تا حقوق شهروندان را در اعماق سد پوشالیتان دفن کنند نمی دانم با کدام استدلال عنوان کردید که ساختمانهای برافراشته شهر از درآمدهای کارگری می باشند با کدام آمار عنوان کردید که ۸۱ درصد از بیکاران منطقه را جذب کردید .
  فقط متاسفم برای شهری که نمایندگانش با شما عکس یادگاری انداختند

 55. ناشناس

  جوایه بسیار دقیق و کارشناسی و متاسفانه حاوی واقعیت های تلخ است

 56. علی

  احسنت خیلی هم خوب و عالی بود دستت درد نکنه.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |