قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » کتاب هه وار گه ی سه یاد اثر کاک باقی شفیعی رونمایی شد + گزارش تصویری

به گزارش سلام پاوه : کتاب هه وار گه ی سه یاد اثر کاک باقی شفیعی طی مراسم با شکوهی در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پاوه رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار سلام پاوه:عصر دیروز با همکاری موسسه نسیم فرهنگ هورامان و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و تلاش خانواده گرامی کاک باقی شفیعی و با رونمایی کتاب باقی شفیعی حضور گسترده شاعران و نویسندگان و ادیبان شهرستان پاوه  از کتاب این شاعر و هنرمند خوش ذوق شهرمان رونمایی و تجلیل به عمل آمد.

در این مراسم پس از قرائت قران کریم کلیپ زیبایی که با تلاش آقای طیفور حاتمی در تجلیل و پاسداشت از کاک باقی شفیعی تهیه و تدوین شده بودپخش شد .
سخنران برنامه دکتر هدایت محمودی رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بودند که در سخنان خود به نقش و جایگاه خواندن و نوشتن در کلام وحی اشاره داشت و وگفت  که درهر جامعه ای که مطالعه و خواندن کتاب زیاد باشد آن جامعه و ملت برتر است.

وی در ادامه همچنین به تفاوت سرانه مطالعه در ایران با سایر کشورها اشاره ای داشت که متاسفانه سرانه مطالعه در کشور ما ۱۸ دقیقه در طول روز می باشد در صورتی که در سایر کشورها این رقم به سه یا چهار برابر میرسد و این یک فاجعه خطرناکی است.
وی در ادامه به همه خانواده ها پیشنهاد داد که بجای بعضی از کادو های مصرفی کتاب را به عنوان کادوئی گرانبها به فرزندانشان هدیه کنند تا درآینده جامعه ایی پویا و زنده داشته باشیم.

دکتر محمودی در ادامه سخنانش به تجلیل از کاک باقی شفیعی شاعری که سواد خواندن و نوشتن ندارد اما به زیبای خاصی شعر می سراید پرداخت و گفت : لازم دکتر محمودیاست از خانواده این مرد بزرگوار تشکری ویژه داشته باشیم.

وی همچنین پیشنهاد ساخت تندیسی از کاک باقی شفیعی در در شهر پاوه را به شهردار و اعضای شورای شهر و میراث فرهنگی و گردشگری دادو گفت :  که در صورت صلاحدید تندیسی از این مرد بزرگوار در یکی از میادین اصلی شهر ساخته شود تا به عنوان یاد بودی ماندگار از این شاعر خوش ذوق و قریحه در تاریخ ثبت شود. که این پیشنهاد از طرف حاضران در سالن بسیار مورد توجه قرار گرفت .

ادامه دهنده برنامه قصیده زیبای بردیه از ملا یوسف خوشخو و گروه مولودی خوانی تکیه حاج شیخ نصرالدین خالصی بودند که با اجرای زیبای خود گرما بخشل محفل بودند.
ابراهیم یوسفی از فعالین فرهنگی و از نزدیکان خانواده کاک باقی شفیعی به تکریم و بزرگ منشی این مرد شاعر پرداخت و با اشعاری زیبا از مقام و منزلت کاک باقی تجلیل کردند.

نطق زیبای خانم چنور شفیعی فرزند کاک باقی که اشعار پدر گرامیشان را با صبر و حوصله بر روی کاغذ آوردند ادامه دهنده برنامه بود.

خانم شفیعی به ارائه بیوگرافی پدر شاعر خود پرداختند و فعالتهای گسترده هنری و فرهنگی کاک باقی را تشریح کردند و اعلام کردند که از سن ده سالگی در کتابت چنور شفیعیاشعار پدرشان یاری رسان کاک باقی بودند.

عشق فرزند به پدر در متن و سخنان خانم شفیعی هویدا بود با خواندن قطع شعری به تجلیل و احترام جایگاه پدر پرداختند.

کرباسی مسئول انتشارات تاراج کردستان که کتاب هه وار گه ی سه یاد کاک باقی شفیعی را منتشر کرده بود نیز به ایراد سخنانی در این مراسم پرداخت .

محمد رشید امینی از شاعران و پیشکسوتان  عرصه فرهنگ و ادب و از دوستان نزدیک کاک باقی شفیعی هم در سخنانی از از مقام کاک باقی شفیعی تجلیل کردند.

وی دغدغه های ادبیات هورامان را مطرح کرد و در گوشه ای در جواب شعر زیبای آقای شفیعی شعری زیبا را که سروده بودند قرائت کردند.

سیاچمانه کاک صدیق حسنی و شمشمال توسط  کاک باقی از زیبایهای برنامه بود. همچنین قرائت اشعار زیبای شاعر دیارمان کاک مومن یزدانبخش زیبایی های برنامه را دوچندان کرد.

خواندن مطلبی زیبا از فعال عرصه های ادبی و فرهنگی آقای همایون محمد نژاد که از شهرستان مریوان به صورت ویژه در این مراسم شرکت داشتند از دیگر برنامه های این مراسم بود .

اهدای تابلویی نفیس و ماندگار از طرف خانواده هنرمند مرحوم محمد بیگ بادفر به موزه کاک باقی شفیعی به پاس احترام به این شاعر گرامی در جای خود بسیار قابل تقدیر بود .

برجستگی رونمایی از این اثر به چند دلیل قابل توجه بود آقای باقی شفیعی سواد خواندن و نوشتن ندارد و ذاتا و بدون اینکه قواعد و قوانین شعر را بلد باشد شعر می سراید و اشعاری بسیار زیبا و جذاب را با زبان هورامی می سراید و دختر ایشان خانم چنور شفیعی آنها را کتابت می کند که در نوع خود بسیار جالب توجه می باشد.

نواختن شمشال و به جمع اوری آثار و وسایل منحصر به فرد هورامان و تشکیل یک موزه زیبا و منحصر به فرد در خانه خود از دیگر نکات برجسته این شاعر و هنرمند دیارمان است که رونمایی از اثر وی را خاص و ویژه می کنند.

اجرای حکمت محمدی مجری و شاعر خوش ذوق و قریحه دیارمان از نکات جالب توجه این برنامه بود که به حق بسیار زیبا بود.

شایان ذکر است در حمایت از چاپ این اثر شهرداری پاوه ، مدیران اموزش و پرورش نوسود ، باینگان و پاوه اقدام به خرید چند جلد کتاب نمودند.

گزارش از صهیب زربان و فرهاد صالحی

حکمت محمدی

44

39

43

42

38

37

36

33

32

23

24

26

25

29

16

17

18

چنور شفیعی

15

9

8

5

41

رونمایی 1

رونمایی 2

رونمایی 3

رونمایی 4

1

رونمایی کتاب باقی شفیعی

رونمایی کتاب کاک باقی شفیعی

 1. اسو

  من از طرف خود و خانواده تمام عزيزياني كه در خاطرات شيرين گذشته يادي نموده ايد سپاسگزارم

 2. اسو

  سلام خدمت استاد بزرگ وشاعر نامي منطقه كاك باقي شفيعي ايشان ضمن ارج نهادن به دوستان وبزرگان منطقه وياد گذشته گان نام هاي مانگار وگوشه كنار از شهرمان را براي هميشه در تاريخ هم چون نام خود استوار كرده اند من از اين بزرگوار نهايت تشكر را دارم وطول عمر با عزت را از خداوند خواهانم

 3. صلاح الدین

  با سلام
  رسم خوبی بنظر می رسد تجلیل از خدمات افراد و شخصیتهایی که هنوز در قید حیاتند.
  در بین ما و در جامعه ما هستند بزرگوارانی که همچون کاک باقی شایسته تکریم اند و بایستی از این وارستگان در شاخه های مختلف تقدیر نمود
  از جمله
  جناب شیخ شهاب خالصی بزرگمردی که کوچک و بزرگ و زن و مرد از نیکوکار بودن خود و خانواده اش به کرات یاد می نمایند
  جناب حاج عثمان ضیایی که اسوه ای از اخلاص بوده و خواب شب را نیز به جهت خدمت به مردم بر خود حرام نموده است
  حاج توفیق اسلامی نیا شخصیتی که تعهد و صداقت او زبانزد است
  جناب عارف قادریان که معلمی توانا و به تمام معنا در آموزش و پروش بسیاری از محصلین در دوره اخیر بوده است
  دکتر راهکان که ندای تشکر مردم از خدماتش در سطح شهرستان و فراتر از آن نیز باید شنیده شود
  جناب ماموستا اکرم فرهیخته ای که با علم و عمل نیکویش شهری را مدیون خود نموده است
  حاج حیدر ضیایی که مهربانانه و دلسوزانه در خدمت به همشهریان لحظه ای فروگذار نبوده است
  حاج محمدرشید حسامی که عمری در کمک به فقرا و امور خیریه پیش قدم بوده است
  کاک مومن یزدان بخش که اشعارش دل هر شهروندی را به جوش می آورد
  کاک عبدالکریم فرهادی که با عمل خویش واژه صداقت و مردمی بودن را معنا نموده است
  کاک سیروس نقشبندی که ورزش شهرستان مدیون خدمات اوست
  جناب ملا مومن نوری که تاریخ هورامان کمتر کسی را این چنین تلاشگر به خود دیده است
  دکتر برهان ولدبیگی که تلاش و پشتکارش در ارایه خدمات عملی بایستی سرلوحه فرزندان مان قرار گیرد
  کاک امیر محمودی که به دانشگاه رفتن یک نسل مرهون جدیتش در تدریس بوده و هست
  کاک حسن قادری که هنر و ادب را در پاوه به حد اعلا رساند
  جناب سید راغب احمدی که تربیت اسلامی فرزندانش، زنانی توانمند را به جامعه هدیه نموده است
  جناب شیخ محمد نجار که حضورش در هر مجلسی برکت را با خود همراه نموده است
  و ….

 4. بهنام

  خدمت مدیرسایت ومسئول برگزارکننده حضورفرهنگی وپرررنگ مردم راپاس بداریم چنورشفیعی باروان خوانی درموردپدرش وزبان هورامی دفاعیه خوبی داشت واقای محمدنژادنویسنده خوب هورامان هم متن زیبایش وتسلط بربان هورامی قابل تقدیربوده وکامک باقی راستایش خوبی کردند.

 5. محمد کرمی

  مراسم بسیار خوبی بود و امیدوارم که از همه ی عزیزانی که برای فرهنگ و ادب هورامان زحمت می کشند در چنین مراسماتی تمجید و قدردانی شود و همچنین از مسئولین انجمن ادبی نسیم هورامان تشکر و قدردانی دارم .

 6. ابراهیم شمس

  با عرض سلام و سپاس فراوان از مدیریت محترم سایت بابت تهیه و درج گزارش این مراسم. براستی دیروز سالن اداره ارشاد اسلامی پاوه روز بی نظیری را به خود دید روزی که شاید تکرار شدنش دست نیافتنی باشد روزی که توام بود به عشق و شعر و شعور . آنچه که لازمه گفتن بود گفته شده من این روز زیبا و این جشن به یاد ماندنی را خدمت دوست بزرگوارم کاکه باقی عزیز و خانواده محترمش تبریک می گویم و خوشحالم از اینکه من و دوستانم در موسسه فرهنگی ادبی نسیم فرهنگ هورامان در خلق این زیبایی سهیم بودیم . من در اینجا لازم میدانم بصورت ویژه از دو نفر از اعضای موسسه که عاشقانه کار کردند و واقعا درخشیدند و صحنه های زیبایی را به نمایش گذاشتند تشکر و قدردانی کنم. حکمت محمدی مجری توانمند و شاعر خوش ذوق که با اجرای قوی و زیبای خود تمام حاضران را به وجد آورده بود و طیفور حاتمی فیلمبردار و فیلمساز (کسی که علیرغم دانش بالا در امر فیلمسازی هیچگاه جایگاه واقعی خود را نیافته است.)که کلیپ به آن زیبایی را در عرض دو روز آماده و در معرض دید تماشاگران در مراسم قرار داد .
  در کل کار همه عالی بود و به این مراسم باید نمره 20 داد .

 7. کریمی

  با سلام خدمت مدیر سایت : لطفا در جند جمله این کتاب را معرفی کنید . فهرست و تعداد صفحات کتاب و حداقل یک نمونه از اشعارش را در این وبلاگ منتشر کنید /./ ممنون

 8. ابراهیم یوسفی

  خسته نباشید و خدا قوت از حضور گرم و مشتاقانه مدیر محترم سایت در مراسم فرهنگی رونمایی اثر ادبی دیوان اشعار , از گرارش زیبا و محققانه و دید زوایای بار ادبی مراسم و تشکر بی حساب از حضور گرم و صبورانه میهمانان در حضور تا پایان مراسم نسبتا طولانی و حمایت سبز از فرهنگ و ادب و مردان این وادی پرمعنا ,خداوند منان را سپاسگزاریم که ماحصل زحمات چندین ساله و چاپ کتاب از سوی کاک باقی , همت و سعی و برنامه ریزی اداره محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و موسسه فرهنگی ,ادبی نسیم هورامان ,خانواده و دوستان در برگزاری همایشی در خور و شایسته هنرمندی بی ادعا و همراهی مکان و زمان در به بار نشستن شیرین این نشست مردمی فرهنگ دوست ,رضایت قریب به اتفاق حاضرین را حاصل نمود . امید است این مراسم زمینه ساز و فتح باب برگزاری مراسمات این چنینی برای فعالان عرصه شعر و ادب و ترجمه و تالیفات علمی و اجتماعی شهر و دیارمان باشد . ان شاء الله

 9. پیام سابقی

  مجری برنامه آقای حکمت محمدی نوسودی می باشد که به اشتباه آقای حکمت فتحی ذکر شده.

  • فرهاد صالحي

   با سلام خدمت شما ممنون از تذکر خوب شما

 10. یوسف

  بسیار مراسم زیبا و پر بار و مردمی و جذاب که جای تمام کسانی که در آن مراسم نبودند خالی بود . دست تان درد نکند کلیه برگزار کنندگان این مراسم زیبا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |