13 Comments

 1. 11

  همشهری

  لطف بکنیدقضیه تعاونی مسکن فرهنگیان شهرستان روانسردروازه اورامانات راجناب فرماندارمحترم شهرستان جوانرودازطریق بنیادتعاون استان پیگیرکنید

  پاسخ دادن
 2. 10

  هورامان

  باسلام
  خدمت دکتر بزرگوار عرض شود کلاش هورامی نوعی کفش است که منحصرا در کارگاههای منطقه هورامان درست می شود تا بیست سال پیش به استاد کلاشکه ر اصطلاحا دوم میگفتند این واژه در مناطقی مانند جوانرود یک اصطلاح سخیف و یک نوع ناسزا بود. پس اگر کلمه انحصار بکار برده شود دال بر منطقه گرایی نیست . دکتر عزیز شما از همه ما بهتر میدانید که کلاش هورامی ویژگیهای خاص خود را دارد به اینها که این برادر عزیز جوانرودی در معرض تماشا قرار داده نوعی گیوه می گویند اما اینها کلاش هورامی نیست.
  در ضمن به گمان من منظور آقای دارستان از ایده خطرناک ایده این برادر در تغییر آنچه که در تخصص او نیست میباشد.

  پاسخ دادن
 3. 9

  امیر

  لطفا ازدلفظ کلاش استفاده نشود بگید پاپوش چون کلاش ویژگی‌های منحصر به فردی دارد

  پاسخ دادن
 4. 8

  دکتد برهان ولدبیگی

  سلام ، هر کالای یا خدمتی که برای رفع یکی از نیاز های بشر تولید می شود ، در طول زمان دچار دگرگونی می شود تا بتواند فرایند تکاملی خود را طی کند . سرعت این فرایند تابع پارامترهای فراوانی است ( از جمله نوع دیدگاه تولید کنندگان، ذهنیت حاکم بر جامعه و ….). لباس کردی ( به شمول کلاش هم )، از این قاعده مستثنی نیست. چند درصد از جوان “کردی پوش ” امروزی ، از “کلاو دسمال” ، که تا چند سال قبل جزو لاینفک لباس کردی بود ، استفاده می کنند ؟ باید پرسید چرا این درصد اساسا قابل اشاره نیست؟ همانطور که این دگرگونی پذیرفته شد (هرچند با مقاومت سنت گرایان )، “طبیعی ” بنظر می رسد که اکنون نیز عده ای با این ابداع جدید و دگرگونی مشتری پسند ، مقاومت کنند . اما این دگرگونی یا مورد تایید مشتریان قرار می گیرد و در واقع حاوی درجه ای از تکامل در فرایند تاریخی خود است یا صرفا نوعی اراده گرایی صرف بوده و توجه چندانی را به خود جلب نخواهد کرد. به عنوان یک پزشک به برخی شهروندان دارای اسم مستعار هم توصیه می کنم که در این گونه موارد خود را در معرض خطر “لوکالیسم” ( منطقه گرایی) و دفاع فاقد منطق از سنت قرار ندهند.
  اما یک سوال هم از آقای دارستان دارم . منظور ایشان از “ایده خطرناک و نادرست ” به چه اشاره دارد؟ ایده “تغییر رنگ کلاش” یا ایده آن فردی که خود را “هورامان” نامیده است؟
  با سپاس

  پاسخ دادن
  1. 8.1

   رستمی تبار

   آقای دکتر موافقم اگر همه خصوصیات اصلی یک کلاش واقعی رعایت شده باشد نباید به خلاقیت ها نه! گفت.
   البته اگر ایشان از ویژگی های کلاش سنتی هورامان بهره نگرفته باشد و مثلا کفه آن پلاستیکی باشد خلاقیت نیست . در همه جای ایران این نوع کفش وجود دارد. ولی از مظاهر بارز کلاش هورامان کفه منحصر بفرد آن است.

   پاسخ دادن
   1. 8.1.1

    امير دارستان

    با سلام خدمت آقای دکتر ولدبیگی

    منظور بنده ایده “تغییر رنگ کلاش ” بود. البته آنچه را که شما ” لوکالیسم فاقد منطق می نامید ” من ” دفاع هوشمندانه از خرده فرهنگ ها در برابر جهانی شدن و سیطره تکنولوژیک جهان غرب ” می نامم. نمی دانم شما از کدامین منطق سخن می گویید؟ آخرین یافته های خرد بشری حکایت از آن دارد که ما در جهانی سرشار از عدم قطعیت و فاقد هر نوع منطق زندگی می کنیم ( حتما از از قضایای ناتمامیت کورت گودل و پروژه های شکست خورده برتراند راسل و داوید هیلبرت برای محکم کردن پایه های منطق ریاضی اطلاع دارید.) بنابراین دفاع از جهانی شدن همانقدر از پشتوانه منطقی (!) برخوردار است که دفاع از سنت به هر شیوه ای.
    در جهانی که هیچ معیاری برای درستی و نادرستی وجود ندارند هرکسی می تواند نظر خود را بیان نماید و سعی کند که دیگران را راضی کند که حق با اوست!
    اگر به جبر تاریخی معتقدید؟ که هرچه پیش آید خوش آید ! اگر معیار شما برای منطقی بودن تغییرات ، مشتری پسندی و جا باز کردن در میان مردم است که دیگر کسی نباید از معماری ارزشمند هورامان که در حال نابودی است دفاع کند. مگر نه این است که بسیاری از مردم خواهان احداث جاده به ارتفاعات هستند؟ اگر چنین است چرا شما سعی دارید خرد جمعی را قانع کنید که احداث جاده به ارتفاعات بالای ۲۰۰۰ متر کار نادرستی است؟
    البته بنده به هیچ عنوان مخالف سیر تکامل تاریخی ، تدریجی و خردمندانه که منجر به ارضای حس زیبایی شناسی و صیقل خوردن آثار انسان شود نیستم . همانگونه که بعد از صدها سال تکامل، درویشی به نام ” مشتاق علی شاه ” سیم چهارمی را به ساز سه تار افزود و این تغییر مورد تایید اساتید فن قرار گرفت و ماندگار شد و امروزه به نام سیم مشتاق معروف است .
    اما این تغییر ناگهانی و یک شبه در بافت ” کلاش ” (حتی اگر مورد پسند همه مردم هم باشد !! ) آنچنان در نظر من ناپسند است که کسی بخواهد در ارتفاعات شاهو درختان سوزنی برگ بکارد

    با تشکر

    پاسخ دادن
 5. 7

  قادری

  ببخشید در کدام منبع نوشته شده که کلاش برای سلامتی کمر پا و قلب وسایر اعضای بدن مفید است
  لطفا هنگام نوشتن خبر دقت کنید.

  پاسخ دادن
 6. 6

  نا شناس

  افسوس برای کسانی که فرهنگ و آیین کهن اورامانات رو ابزار درآمد خود می‌کنند افسوس

  پاسخ دادن
 7. 5

  امير دارستان

  هر دم از این باغ بری می رسد / تازه تر از تازه تری می رسد

  ایده خطرناک و نادرستی است.

  پاسخ دادن
 8. 4

  هورامان

  به اینها نمی توان کلاش گفت . کلاش پاپوشیست که از دو جزء زیره و رویه تشکیل شده است. زیره آن پارچه فشرده است و پوست گاو که ویژگی اصلی کلاش همین می باشد. در این تصاویر می بینیم که زیره این پاپوشها از جنس پلاستیک است.
  کلاش انحصارا به منطقه هورامان تعلق دارد.

  پاسخ دادن
 9. 3

  محمد

  در کل تنوع و خلاقیت خوب است و با این کارها میتوان، سلیقه های مختلف را پوشش داد
  کاش برای پاشنه، کلاش هم فکری میکردن

  پاسخ دادن
 10. 2

  ماکوان

  به نظر بنده ایدهٔ جالبی هستش.متنوع شده و خریداران قدرت انتخاب پیدا کرده اند.
  کاک پیمان عزیز سفید حذف نشده فقط تنوع بیشتر شده انتخاب رنگ هم به سلیقهٔ بر میگرده که تو اشخاص متفاوت.

  پاسخ دادن
 11. 1

  پیمان

  اصلا کار جالبی نیست. سفیدی یکی از ویژگی ها و پیامهای خاص کلاش است که نباید تغییر کند.

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.