9 Comments

 1. 6

  محمد جعفر جعفری

  جناب آقای دارستامقاله بسیار وزین ومناسب شما بسیار ارزنده و به جا بوده انشا الله کارهای تحقیقی خوبت هم منشا اثری شود برای به خود آمدن در این زمینه

  پاسخ دادن
 2. 5

  كورش اميني

  جناب آقاي دارستان
  متن زيبا وستودني اتان را به ديدة منت مطالعه و استفاده نمودم. دغدغة جنابعالي بايستي سرلوحه اهداف و عملكرد همه ما و به ويژه ارگانها و ادارات ذيربط باشد. همه با هم جهت نجات اين طبيعت اهورايي تلاش كنيم و نگذاريم بيش از اين به ساحت مقدس و اهورايي طبيعت لطمه وارد آيد.
  به حق و بقولي : جانا حديث دل ما مي گويي.
  بي پيرايه و بي تعلق زيستن انديشه مي خواهد و از ريا و رنگ و لعاب گذشتن. بي شك تغییرات شمرده شدة توسط جناب عالي، روند گریز ناپذیر بلوغ بشریت نبوده و نيست و به باور ما هم بیراهه ای است که سر به ترکستان دارد. راست و درست :
  تکنولوژی چیزی جز برهم زدن تعادل نظام بی نقص طبیعت نیست . تکنولوژی فرایندی است که در آن بشر با دستکاری نظام طبیعت مشکلاتی را ایجاد می کند سپس به همان شیوه مقداری از مشکلات را به ظاهر حل می کند و آدمیان ساده لوح را به تحسین وا می دارد. مثلا با سرکوب باکتری ها ( نگهبانان دیرینه سلامت انسانها ) باعث افزایش جمعیت می شود سپس به کمک ماشین آلات و کودهای شیمیایی برای جمعیت افزایش یافته غذای ناسالم تولید می کند تا آنان را به سرطان مبتلا سازد و آنگاه با روشهای از همین دست مانند شیمی درمانی مبتلایان را درمان می کند! با وارد کردن حجم گسترده ای از آلاینده ها به جو زمین لایه ازن را تخریب می کند سپس برای محافظت از انسانها در برابر اشعه ماورا بنفش کرم ضد آفتاب و عینک ضد UV می سازد ! با افزایش سرعت زندگی ، انسانها را دچار استرس و افسردگی می سازد سپس برایشان قرص فلوکستین و … می سازد ! با سد سازی و تغییر بستر طبیعی رودخانه ها باعث خشک شدن تالاب ها و کویر زایی می شود سپس برای جلوگیری از هجوم ریزگردها کویرها را مالچ پاشی می کند ! با وارد کردن مواد قندی مصنوعی به رژیم غذایی مردم دندانهایشان را می پوساند سپس برایشان دندان مصنوعی می سازد ! و هزاران مثال دیگر از این دست.

  پاسخ دادن
 3. 4

  پرویز دارستان

  با سلام
  صرف نظر از قضاوت در مورد میزان واقع گرایی مطالب نگارنده، متن مقاله اما بازتاب دهنده یک دغدغه بسیار جدی انسان امروزی است و حداقل این پیام را به ما منتقل می کند که باید در انگاره های ذهنمان تجدید نظر کرده و مفاهیمی همچون پیشرفت, توسعه و …. را برای خود بازتعریف کنیم. باید گفت جامعه ما به مفاهیمی مانند علم، پیشرفت, اختراع، توسعه، صنعت و … با دیده تقدیس می نگرد(که قشر روشنفکر در شکل گیری این تقدس به خصوص در سالهای میانی دهه 70 بسیار مقصر بوده است) و باعث شده است تا جامعه در برابر تغییراتی که عمدتا مخرب نیز هستند رویکرد انفعالی به خود بگیرد.
  این مسأله سالهاست که در دنیای غرب نیز مطرح بوده و رد پای آن را می توان در کتاب های بهار خاموش راشل کارسون و نیز “بمب جمعیت و تراژدی چمنزارها” ی گارت هاروین مشاهده کرد. طرفداران این جنبش در غرب به اکوفاشیستها (Ecofascism) مشهورند و هر گونه دخالتی در طبیعت حتی کاشت سبزه را نیز مجاز نمی دانند.
  در هر صورت آنچه که اکنون حائز اهمیت است مسئله ای است که با آن رو برو هستیم و آن تغییرات ناسازگار و جبران ناپذیر در اقلیم هورامان است. این تغییرات بیشتر از اینکه ناشی از پیشرفت تکنولوژی یا افزایش جمعیت باشد ناشی از تغییر سبک زندگی و نیز ضعف دانش بوم شناسی جامعه و متولیان امر است که خود را در تغییر کاربری اراضی و حکمرانی نابخردانه آب نشان داده است. اگر بیاد داشته باشیم تقریبا همین سطح از تکنولوژی و جمعیت را در دهه 60 و 70 نیز داشته ایم اما روند تغییرات نامطلوب تنها چند سالی است که اقلیم هورامان را تهدید می کند.
  تکنولوژی چه بخواهیم و چه نخواهیم به این سطح رسیده و دیگر قابل نابودی نیست. اما می توانیم تا حد زیادی مانع از تأثیرات مخرب آن بر زندگی مان شویم. می توانیم با پافشاری بر اجرای قوانین و پایبندی به اصول آمایش سرزمین مانع نابودی بخش عمده ای از زیبایی های هورامان شویم. به امید آن روز.

  پاسخ دادن
 4. 3

  عمار قادری

  با تشکر از حناب آقای دارستان
  به نکاتی جالبی اشاره کردی که دغدغه همه دوست دارن واقعی محیط زیست میباشد. و اگر ما فقط به دنبال آن باشیم که دیگران بیایند و برای ما تصمیم بگیرند وضع از همینی که هست بدتر میشود. باید با همت انجمن های زیست محیطی منطقه و دوست دارن طبیعت نسبت به فرهنگ سازی و مقابله با هرگونه طرحی که در راستای توسعه پایدار نباشد همت کرده و نسبت به حفظ این سرمایه ملی و تحوی آن به دست نس بعدی اقدامات اساسی انجام داد.

  پاسخ دادن
 5. 2

  رستمی تبار

  اقای دارستان سلام
  براستی این دغدغه جنابعالی نسبت به محیط زیست ستودنی است.
  اما اتهام یکسویه زدن به تکنولوژی و مقصر دانستن آن و حتی دانشمندانی که از تکنولوژی های اختراعی خود کوچکترین سودی نبردند کمی تند روی است.
  استاد من به راستی وضعیت فعلی محیط زیست در نتیجه عمکلرد انسان و همین تکنولوژی مورد تهاجم شماست. اما آیا محیط زیست بدون تکنولوژی پاسخگوی نیاز 7 میلیارد انسان فعلی و یا 10 میلیارد انسان 2050 میلادی است.
  استاد من بنظر بنده تکنولوزی هنوز نوزادی تازه متولد شده و کودکی تازه بدوران رسیده که مادر خانه باید برای آسیب ندیدن وسایل خانه و حتی خود کودک باید آنها را از دسترس وی دور نگهدارد.
  تکنولوژی در آغاز ماجراست. عیب این تکنولوژی آن است که با آزمون و خطا به این مرحله رسیده است.
  عیب این تکنولوژی آن است که ما نمی توانیم از آن استفاده مناسب ببریم و سواد تکنولوژیک کسب نکرده ایم.
  بنده بعنوان یک فرد محیط زیستی نمی توانم با این نوع تهاجم بی پروا به تکنولوژی موافق باشم. چرا که تکنولوژی می تواند انسان امروز و فردا را به توسعه پایدار برساند به شرط آنکه بمب ویرانگر اتمی نشود.
  البته تعریف مشکل محیط زیستی با توجه به خواست و نیاز انسان و خواست و نیاز طبیعت بسیار سخت است که بتوان جایگاه تکنولوژی را در این حیطه بعنوان عامل مثبت یا منفی تعیین کرد.
  بکارگیرندگان نادرست تکنولوژی مقصرند و الا تکنولوژی موجودی خود ساخته نیست بلکه زائده ترواش انسانهای خاص است و بعضا آموزه های مستقیم خالق همین طبیعت هستند، مثلا:
  صنعت کشتی ساز
  صنعت لباس دوزی
  صنعت آهنگری
  …….
  مهم آن است که چگونه تکنولوژی را برای توازن طبیعت بکار گیریم. اگر هم بخواهیم نمی توانیم بدون آن زندگی کنیم و حذفش نماییم.
  عذر می خواهم

  پاسخ دادن
  1. 2.1

   امير دارستان

   با سلام خدمت جناب آقاي رستمي تبار عزيز
   اگر متن مقاله را بادقت مطالعه مي فرموديد پاسخ همه آن مواردي را كه مطرح نموده ايد در آن خواهيد يافت.
   صد البته بنده نيز واقفم كه محيط زيست طبيعي پاسخگوي نيازهاي اوليه 7 ميليارد نفر نيست آما ايا اگر بشر در اصل « انتخاب طبيعي » دخالت نمي كرد جمعيت بشر به 7 ميليارد نفر مي رسيد؟!!!!
   اينكه مي فرماييد توسعه دهندگان تكنولوژي كوچكتري سودي از آن نبرده اند آيا خبر داريد كه اديسون زماني ثروتمندترين شخص در ايالات متحده آمريكا بود ؟
   و اينكه مي فرماييد تكنولوژي قابل انكار و نابودي نيست پاسخ شما به سوالي است كه در ابتداي مقاله مطرح شده بود « آيا اين تغييرات روند گرزي ناپذير بلوغ بشيريت است …. ؟ »
   ولي بنده معتقدم كه بشر براي نگاه كردن به زيبايي در اين گيتي ظاهر شده است و نظام طبيعت زيبا و بي نقص است و نيازي به دست كاري ندارد و جهان رويايي من زماني فرا مي رسد كه يك حكومت توتاليتر تمامي مظاهر هوش بشري را از صحنه گيتي محو نمايد !!!!
   در پايان به گفته اي از آلبرت انشتين اشاره مي كنم كه « اگر مي دانستم كه نظريه نسبيت به ساخت بمب اتمي منجر مي شود هرگز انشتين نمي شدم »
   با تشكر

   پاسخ دادن
  2. 2.2

   برهان لهونی

   عزیزان جناب مهندس امیر دارستان وجناب دکتر رستمی تبار، باسلام واحترام : نوشته و دیدگاهای شما (دانایان دلسوز )تائیید فرموده برادر همیشه معلممان جناب فایق لطفی است که فرمودند تحصیلات بدون مطالعه قلم بی جوهراست !!! احسنت ، سلامت ومستدام باشید.
   بحمدالله (همچون شما)جوانان تحصیل کرده ،اهل مطالعه ، دلسوز ، دانا ،پیگیر ،با دغددغه ، دوستدار انسان ،طبیعت واورامانات… در منطقه فزاینده و چشمگیرند؛ که : در پی یارگیری ،همفکری ،هماهنگی وپیگیری … در حل نسبی این مسئله ی بسیار پیچیده ی مهم (درجهت ) : نیل به توسعه ی متناسب وپایدار این دیار …(با کمترین آسیب وبیشترین بهره وری ) می باشند !؛ در نشست هایی ازشما (هر دو عزیز فرهیخته)…نام برده شد!!!! لطفا : همدیگر را پیدا کنید ؛تا انشاالله بتوانید: هماهنگ وهم هدف وسیستمی دانش ، بینش و درایت …خود را دراین مهم بسیار مهم به کار بندید ! به سهم خودم سپاس

   پاسخ دادن
 6. 1

  سعید

  با سلام
  جلوگیری از احداث جاده های غیر اصولی واقعا لازمه
  در منطقه خودمون بیشتر محیط زیست و مراتع بخاطر همین جاده های در حال نابودیاست من از سازمان محیط زیست خواهش میکنم اینگونه جاده ها رو مسدود کنن تا تردد به اینگونه جاها کمتر بشه و محیط زیست ما کمتر آسیب ببینه

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.