16 Comments

 1. 16

  شهروند

  به نقل از ایرج رستمی(آوای باینگان)

  یکی از دوستان میگفت :
  در حال رانندگی در جاده ای بودم و گرم بحث با مسافری که در مسیر گذشتن از روستایی سوارش کرده بودم جوانی حدودا 20 ساله بود با چهره ای نجیب و آفتاب خوردهکه به شهر برای کار می امد ، به ناگاه حرفم را قطع کرد و گفت نگه دار آقا ، بی درنگ پیاده شد و با چند قوطی خالی نوشابه که انسانهای بی فکر در جاده انداخته بودند. برگشت جلوی پایش گذاشت و با لبخندی اشاره کرد برویم منم گفتم از اینها در اطراف بسیار است ، نمی شود همش ترمز زد.
  جوان گفت اطراف را نمی دانم ولی در جاده هر چه ببینم کرایه اش را مدهم تا ترمز کنند و بر میدارم . علتش را جویا شدم ، مطلبی شنیدم که از شهری بودنم شرمم آمد ، گفت: با برادرم در همین جاده با موتور در شبی تاریک در حال برگشتن از شهر بودیم که یک بطری نوشابه تعادلمان را بر هم زد و به زمین خوردیم و او بر اثر شدت ضربه همان لحظه در گذشت و من به شدت مصدوم شدم ……دیگر انگار صدای جوان را نمی شنیدم و لحظاتی که حتی یک تکه کاغذ بر زمین انداخته بودم از پیش چشمم می گذشت و بیشتر احساس گناه می کردم .
  از ان روز بر هر جا توانستم نوشتم و از شما هم خواهش می کنم در دلتان و هر جا توانستید بنویسید{ زباله ای از زمین بردار تا برادرم زنده بماند.}

  پاسخ دادن
 2. 15

  ناشناس

  کاک عمار ده ست خوش بیت هیوادارم همومان دریژه بدین به و کاره جوانه و قسه کانی به ریز وه لد بیگی گوی بگرین به هیوای سه ر کوتنمان

  پاسخ دادن
 3. 14

  رضاصدیقی از کرمانشاه

  سلام
  از بنیاد دوستداران طبیعت شهر باینگان صمیمانه سپاسگذاریم بخصوص ازکار بسیارشایسته وبجای جناب آقای قادری که امیدواریم نمونه اینگونه فعالیت هابه کرار دیده شود.

  در سوئد انجمنی هست بنام «دست کم روزی یک آشغال از روی زمین بردار».

  دبیر افتخاری انجمن شاه سوئد است. روزی در تلویزیون با یکی از مسئولان انجمن گفت‌وگو داشت. خبرنگار از تعداد اعضا پرسید و سپس پرسید “شما فکر می‌کنید اگر روزی یک آشغال از روی زمین بردارید، سوئد تبدیل به بهشت می‌شود؟”

  شاه گفت “نه. ما، اعضای انجمن، انسانهای متوهمی نیستیم. اما به این اعتقاد راسخ داریم که اگر کسی روزی یک آشغال از روی زمین بردارد، خودش هرگز آشغال روی زمین نمی‌ اندازد. ما آموزش می‌دهیم آنهم نه در تئوری که با عمل…”

  ما نيز بيائيم به زمینی که روی آن زندگی می کنیم و به آينده‌ي كودكان‌مان خدمت کنیم.

  1_ هر روز حداقل یک آشغال از زمین برمیداریم
  2- هرگز آشغالی بر زمین نمیریزیم.

  ما میتوانیم……!…؟؟

  پاسخ دادن
 4. 13

  امير دارستان

  با تشكر از آقاي قادري عزيز اقدامي بسيار شايسته است .
  بهتر است به جاي استفاده از اين بطري ها تحويل دوره گرد هاي ضايعاتي خر داده شده و جهت بازيافت از شهرستان خارج شوند . چون هر كجا باشند زباله هستند
  با تشكر

  پاسخ دادن
 5. 12

  شهروند

  سلام
  از بنیاد دوستداران طبیعت شهر باینگان صمیمانه سپاسگذارم و همچنین از این امر مهم و قابل تحسین جناب آقای قادری.
  دوستان میتوان گفت کار شایسته و بجای این بنیاد اول ازهمه دست به عملی کردن کارهاشون بود برعکس جامعه کاغذ بازی و بروکراسی ها . قابل تحسین وتقدیر است.
  من به عنوان یک دوست دار طبیعت به نوبه خود از اینجا یک درخواست از مردم عزیز دارم حافظ محیط زیست باشیم

  پاسخ دادن
 6. 11

  دکتد برهان ولدبیگی

  دوستان سلام،
  اقدام آقای قادری چه بصورت انفرادی و چه به همراه دوستان اش ،به عنوان یک اقدام ابتکاری و مسئولانه قابل تقدیر است ، اما ذکر چند نکته ضروری بنظر می رسد :
  ۱- مدتی است که بحث تیغه زنی جاده موسوم به ویمیر و جمع آوری زباله های این مسیر به یک “به من ربطی ندارد” در شهر پاوه تبدیل شده است. عده ای با توجه به سابقه قبلی ؛این وظیفه را بر عهده شهرداری می دانند و شهرداری و شورای پاوه نیز این مسیر را خارج از محدوده شهر دانسته و خود را در برابر انجام این کار متعهد نمی دانند . ظاهرا هیچ کدام از ادارات دولتی هم تا کنون در قبال این مسیر ؛ رسما مسوولیتی بر عهده نگرفته اند . صاحبان املاک و باغات شخصی نیز کما فی سابق به امید شورا و شهرداری و ادارات دولتی نشسته و حتی بصورت همکاری و همکاری دستجمعی(گل) دست به هیچ اقدامی نزده اند. بنابراین مشکل تیغه زنی و جمع آوری زباله ها این مسیر کماکان پابرجاست. علاوه براین، کس یا کسانی نیز از فرصت بی صاحبی آن سو استفاده کرده و آنرا برای تخلیه شبانه یا مخفیانه زباله‌ها و نخاله ها و حتی مواد غذایی تاریخ گذشته ،مناسب دیده اند.
  ۲- اگر “حوزه ویمیر” تفرجگاه رسمی و قانونی گردشگری است قاعدتاً باید در اختیار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باشد و بنابراین حفظ و حراست از آن بر عده ای سازمان است . اما اگر تفرجگاهی عمومی است، حفاظت از آن قاعدتا بر عهده سازمان محیط‌زیست یا منابع طبیعی است . نهایتا اگر این منطقه متعلق به افراد خصوصی است و این مسیر تنها مورد استفاده آنان است ، طبعا هرگونه مسوولیتی بر عهده این افراد و مهمانمان آنها می باشد . اگر هم مجموعه ای از حالات فوق وجود دارد ، لازم است تا کمیته‌ای متشکل از همه این نهادها ،سازمان ها و افراد ،مسئولیت حفاظت و بهینه سازی ای مسیر و منطقه را (با توجه به اهمیت حیاتی آن در تامین بخش قابل توجهی از آب شرب شهر پاوه) بر عهده بگیرند و تقسیم کاری در میان خود بکنند .
  ۳- متاسفانه ما تاریخا دچار نوعی عادت شده ایم( که اینجانب آنرا “بیماری شکایت” نامیده ام)و در چنین مواقعی بجای اینکه برای حل یک مشکل یا اختلاف ، دست همکاری و همراهی به هم بدهیم، تلاش می کنیم از همدیگر شکایت نماییم. این مشکل نیز مصداقی از آن عادت یا “بیماری است. هرچند این یک “عادت تاریخی”، اما ترک آن چندان مشکل نیست . جناب قادری در این رابطه اقدام کوچک اما مهمی انجام داد که می توان انرا گامی در راستای ترک این “عادت تاریخی ” تلقی کرد .با سپاس فراوان
  دکتر برهان ولدبیگی

  پاسخ دادن
 7. 10

  پاوه شار

  خواهان برسی این اقدام ناشایست وپیگیری قضایی آن ازطریق برچسبهای روی بطری هاهستیم تادیگر هیچکسی به خودش چنین اجازه ای ندهد

  پاسخ دادن
 8. 9

  پارسا

  با تشکر از این عزیزان انشااله که همیشه موفق و سربلند باشین . قابل توجه افرادی که این بطری ها رو ریختن تو اونجا واقعا باید خجالت بکشن از این حرکت زشت و ….. .

  پاسخ دادن
 9. 8

  ناشناس

  ضمن تشکر از اقدام جناب قادری آقایان شورا و شهرداری که ژست دوستداری محیط را در روز فیلم چالش کاشت بلوط در قلادزه گرفته بودند با اندکی کمکی از حافظم میتوانستند از همین آبها برای آبیاری بلوطها استفاده کنند

  پاسخ دادن
 10. 6

  مدرک ولدبیگی

  درود بر شما که مرد عمل هستید…. و ان را بارها ثابت کرده اید.
  متاسفانه بیشتر عزیزان فعال در زمینه های مختلف فقط در حد شعار دادن فعالیت دارند…

  پاسخ دادن
 11. 5

  ناصح محمودی

  هزاران سلاووریزبو کاک عماری ژینگه پاریز که به م کاره پیاوانه ودلسوزانه هه رچی فره تر پیگه ی خوی له نیو دلی هه مومان پته وترکرد.هیوادارم ریبازی ام کاکه خوشه ویسته، دریژه ی هه بیت وله کوملگادا وینه ی پیاوانی وا خه م خوری ژینگه وشاروناوچه وولات زو رتربن.

  پاسخ دادن
 12. 4

  شهروند

  سپاس از جناب قادری عزیز

  پاسخ دادن
 13. 3

  دوستدار طبیعت

  باسپاس و تشکر از دوستداران محیط زیست باینگان و همچنین سلام پاوه

  پاسخ دادن
 14. 2

  ذره بین

  صرفا جهت اطلاع؟؟؟؟؟؟؟

  قابل توجه کسانی که ادعا دارند……. میگن کار خیلی سختی

  باینگان تا پاوه 32 کیلومتر……

  پاسخ دادن
 15. 1

  هانه وا

  ده س وش کاک عمار

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.