4 Comments

 1. 3

  رستمی

  با توجه به سابقه کاری آقای مهندس نجفی نمی توان در درستی قضیه شک کرد .
  ولی کاش همان موقع بیان و بروز می داند. الان بعد از دو دهه و مرگ بل و تخریب کارخانه جزء اطلاعات غیر ارزشمند تلقی می گردد.
  مسئله چشمه بل مسئله ای مهم بود که کلا صورت مسئله را پاک کردند. بل فقط در تصاویر خاطره انگیز باقی می ماند.
  شنیده ها بیان می کنند ظاهرا درون زمین و پشت خروجی بل غاری آبی نهفته است.خواهشمندیم مجریان کمی شفاف و صادق باشید.
  ما که از هسته ای امنیتی تر نداریم که عالم و آدم می دانند چه داریم و نداریم؟؟؟؟!

  پاسخ دادن
  1. 3.1

   ==

   جناب رستمی و جناب نجفی :
   باسلام این رشته سر دراز دارد !!!؛
   آنچنان که جناب رستمی تصورمی فرمایندنیست!؛(هیچگاه پوشیده نمانده است)!!!!
   متاسفانه بیشتر : ازکم توجهی ودید توسعه ای کوتاه بردخودمان بوده است (کوتاهمدت نگری وصرفا مسکن خواهی) !!!!!!
   لطفا : تراز چشمه ی بل وچشمه ی هانه کوان را مقایسه بفرمائید ؛ تفاوت چندانی باهم ندارند؛ واز نظر صعوبت اجرا نیز ….. شبیه به هم هستندا!!!!!!!؛
   حالا: صرف نظر از معضل انتقال آب چاههای نسمه وسرکران وبندره … به خارج از آبریز خود (روستاها وباغات مسیر رودخانه) در حجم عظیم هزینه هایی که : برای حفاری ،انتقال ،ذخیره سازی ،توزیع ،تخریب باغات ….، خطوط برق (واز همه تاسف بارتر هزینه های بیخودیی که برای چاه ها ومخازن آب در بیدمیر …)صرف شداست تامل کنیم!!!!!
   (گذشته ها گذشته) :
   آه گشیدن ، اشک ریختن ، پشت سر مرده حرف زدن …بی فایده است !!!!!!!!!
   ضرورت حاضر (در این موضوع )فقط وفقط : پیگیری وتلاش و توجیه همه جانبه….برای:
   اخذ تخصیص حد اقل سالانه :پنجاه ملیون متر مکعب آب از سد داریان وچشمه ی بل (صرف نظر از چگونگی انتقال ، زمان انتقال ،چگونگی توزیع کاربری وبرنامه ریری وتامین اعتبار )به منظور توسعه وبهبود بسیار بلند مدت (بی انتها) درامور: کشاورزی و باغداری وفضای سبز ، دام وآبزیان …. ،شرب وصنعت …. شهرستان ،شامل بخشهای: مرکزی ، نوسود ، باینگان و مناطق هم جوار اورامانات می باشد!!!!
   این حق غیر قابل گذشت بوده و بیشتر:به آیندگان منطقه تعلق دارد!!!!؛ و
   اگر :عادلانه ومنصفانه توجه شود( تاثیرات بهره برداری ازآن )،در سرجمع ملی نیز قابل محاسبه وتوجیه است؛ زیرا این منطقه حوزه زاکرز است !!!!؛ درفواصل باندک : دارای عرصه های سردسیری،معتدل ،گرمسیر ، آباد ،تخریب شده ، با پوشش کم پوشش …و استعداد های بالقوه فراوان موثر در توسعه ی ملی نیز می باشد!!!!!
   مسئولین محترم سطح با لا با توجه به فرایند هرچند ناتمام آمایش سرزمین (تا کنون )به آن واقفند ویا شک نزدیک به یقین دارند!!!!!!!

   پاسخ دادن
 2. 2

  ناشناس

  فتح اله نجفی
  اشکی که در دهه 70 بخاطر تهاجم و غارت چشمه بل ریخته شد :

  به استناد دستور وزارت بهداشت و درمان وقت مقررگردید از کلیه منابع و چشمه های منطقه جهت آزمایشات فیزیکی و شیمایی نمونه برداری و این کار انجام شد با ازمایشات مکرر از آب چشمه بل مشخص گردید آب این چشمه بدون هیچگونه تصفیه یا اضافه نمودن مواد گندزدا سالم و دارای تمام مواد شمیایی در حد مطلوب می باشد حساسیت این موضوع زیاد و نمونه های بیشتری به چند دانشگاه دیگر ارسال و تماما نتایج آزمایشات دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه را تأیید نمودند .
  در آن زمان کمبود آب شرب شهر پاوه و آلودگی سراب هولی مسئول و کارکنان بهداشت محیط را بر آن واداشت که از فرصت و موقعیت پیش آمده استفاده و پیشنهاد انتقال آب چشمه بل به پاوه به فرمانداری و مرکز بهداشت استان جهت پیگیری از طریق استانداری مطرح و بادرخواست جلسات مستمر در فرمانداری و دفاع از طرح مورد نظر نقشه برداری انتقال آب توسط یکی از اساتید دانشگاه علوم پزشکی که از بومیان دلسوز می باشند انجام وطرح توجیهی تکمیل و با تشکیل پرونده قطوری بطورمستمر انتقال آب شرب چشمه مورد پیگیری قرار می گرفت تا جایی در جلسه فرمانداری و کمیته برنامه ریزی با قول مساعد مسئولین محترم استانداری در جهت تأمین اعتبار برای انتقال آب چشمه بل به پاوه تصمیمات لازم اتخاذ و کلیه مکاتبات ونتایج آزمایشات و طرح و برنامه تحول مسئولین شهر قرار گرفت . برای اجراو شروع برنامه انتقال آب شرب پاوه مسئول و کارکنان دلسوز بهداشت محیط لحظه شماری می کردند . پس از چند ماه توسط مسئولین اعلام گردید که برنامه مورد نظر منتفی گردید. مدتی نگذشت که آن دوستان به استناد مکاتبات و طرح و برنامه هایی که ماههاانجام شده بود آب چشمه بل را برای خود ثبت و کارخانه ای با اعتباراتی برای خود تأسیس نمودند و شرکتهای امور آب استان هم فرصت را غنیمت شمرده و آنها هم از موقعیت آب چشمه بل که ملی است برای خود امتیازی را گرفتند و الی آخر .. این کم لطفی و بلایی بود که دهه 70 توسط سودجویان برسر چشمه آب معدنی بل آوردند. واشکی بود که از چشمان کارکنان بهداشت محیط جاری شد .

  پاسخ دادن
 3. 1

  ضیایی

  با عرض سلام و تقدیر از فعالیتهای صورت گرفته در خصوص حفاظت از محیط زیست منطقه از جمله چشمه بل
  واقعیت این است که چشمه زیبا و بسیار ارزشمند بل از بین رفته است و کسی هم نمی تواند جلودار آن گردد. این چشمه با آبدهی متوسط 500 لیتر در ثانیه از لحاظ کیفی از بهترین چشمه های آب معدنی دنیا به شمار می رود که می توان درامد اقتصادی معادل 10 میلیارد تومان و حتی بیشتر در سال ایجاد نماید. اما بایستی واقعیت را پذیرفت. این چشمه با این همه ارزش، نابود شده و هیچکس حتی ریاست سازمان محیط زست (معاون ریس جمهور) هم نمی تواند آن را نجات دهد. حال که با این وضعیت روبرو هستیم، در مقطع فعلی، منطقی ترین کار، استفاده از سد داریان (علیرغم اثرات نامطلوبی که بر اورامانات تحمیل خواهد نمود) در جهت جبران صدمات وارده به محیط زیست منطقه می باشد. به عبارتی دیگر می توان از پتانسیل سد و تخصیص منابع آبی آن در ایجاد و توسعه فضای سبز و بهبود و احیای جنگلهای اورامانات که زیر مجموعه جنگلهای زاگرس می باشند استفاده نمود.
  با تشکر – ضیایی

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.