11 Comments

 1. 9

  ذرویش

  خانه مال توفیق بگ است نه امین بگ

  پاسخ دادن
 2. 8

  لامرا

  آقای امینی ضمن سلام پیشنهاد می کنم یک مقدار در رابطه با صنایع ادبی مطالعه کنید چون این تشبیه شما وجه شبه ندارد ونیز شهری است در داخل آب به جای خودرو قایق دارد در حالی که نودشه شهری است کوهستانی ونیز سالیلنه میلیونها دلار درآمد جهانگردی دارد به خاطر آبش این تشبیه مانند آن است بگویی
  عاج آهو مانند عاج فیل است چون بیشتر ارزش فیل در عاجش است و ارزش ونیز در آبش وقتی آهو عاج ندارد پس این تشبیه درست نیست

  پاسخ دادن
  1. 8.1

   جواب لا مرا

   نودشه هم به جای آب داخل کوه وسنگلاخ است وبه جای کوچه ی اتومبیل رو پله کان های نفر رو دارد!!!!! (ایراد وارد نیست)

   پاسخ دادن
 3. 7

  آسو مرادی

  مثل همیشه زیبا و در خور تامل.
  دست مریزاد جناب امینی.

  پاسخ دادن
 4. 6

  تویوتا 3 اف

  بابا جم کن ونیزم کجا بود!!!!!!!!!!!!!!

  پاسخ دادن
 5. 5

  معتصم شافعی

  کوروش جان : دلنوشته زیبا و پراز عاطفه و مملو از احساس مسئولیت برای نیاکان وهم دوران و نیز مهمتر از همه برای آیندگانت را با دیده دل خواندم و از اینکه هنوز هم در دیار اهورایی نودشه کسی زنده است و قلبش برای نودشه وآینده فرزندان نودشه می تپد بسی خوشحال و امیدوار شدم ولی افسوس هزار افسوس که دردل این دل نوشته شما صدها نوشته دیگر مدفون است و متاسفانه جرات سر درآوردن ندارند !!!!!!!!
  کوروش عزیز : ایکاش روزی روزگاری در عالم خیال یک پرسشنامه( تست هوش) در میان کسانی که برای حال و آینده نودشه تصمیم می گیرند ،پخش و سپس جوابهای آنها را (البته بدونه تقلب که امروزه بازارش بسیار گرم است ) با معیارهای علمی و انسانی مقایسه نمایید . آنوقت است که به واقعیتی بسیار وحشتناک می رسید وآن آینکه ( ونیز را آمران و ماموران ومردمانش ساختند) وگرنه هزاران مکان زیبا تر از ونیز هم نه تنها در اورامان و ایران و خاورمیانه و…. وجود دارند که بدونه مردمانش جهنمی بیش نیستند. در نهایت ضمن سپاس از مقاله بسیار زیبا و بجایت ، و لی عزیز جان برادر ( کو گوش شنوا ) متاسفانه اکثر باغهای نودشه که در گذشته مکان و ماوای خلوت نشینان و جای مطالعه و اندیشه بود ،اکنون تبدیل به جایی دنجی برای تزریق و……… شده است !!!
  ( هر چند که شاید فارغ از عاطفه و دلبستگی ، نودشه هیچگاه قابل مقایسه باونیز نیست ولی وطن ، وطن است وبه قول قانع / ( ای وه ته ن زامت له دلما کاری سه د نه شته ر ئه کا //// درک و دالت تف له سوسه ن نیرکس و عه نبه ر ئه کا . )

  پاسخ دادن
  1. 5.1

   سرقلاته

   خیلی باعث تاسف است که در تفصیر مقاله آقای امینی ، فردی به نام معتصم نقشبندی سیاه نمایی می کند و باغات نودشه را جای تزریق و تریاک و … می داند . جناب نقشبندی اگر در باره شهرسازی و یا تغییراتی که در معماری نودشه دارد حادث می شود( موضوع مقاله ) به جای نقد و یا سیر در این باره چرا سراغ تزریق و … رفته ای . البته هر کس نباید اگر در باره موضوعی اشراف ندارد وارد گود قضایا شده و نظر بدهد .

   پاسخ دادن
 6. 4

  سرقلاته

  خدا رحم کند ونیز کجا و نودشه کجا آخه حناب آقای امینی اداره فاضلاب یک ریال خرج شهر و لامرا و سردگا و ببندگا نمی کند شهرداری سالی یک دفعه زباله هایش را به علت عدم دسترسی به ماشین جمع نمی کند . کسی به علت عدم دسترسی به مصالح خانه نمی سازد هیچ ، تعمیر هم نمیکند . اگر بر اثر یک زلزله ۵ ریشتری بنده که منزلم توی به قول شما ونیز نودشه است و عمر منزلم بیش از ۱۰۰ سال است و روی سرم خراب بشه شما که در مریوان در خانه بتون آرمه خوابیده ای جوابگوی بجه های بی سرپرست و یا مادران فرزند از دست داده بر اثر زلزله می شوید .
  مگر پروژه محکم سازی بافتهای فرسوده که برای خیلی از شهرهایی که روی خط زلزله واقع شده اند به نظر شما چه محلی از اعراب دارد یا اینکه براثر دوری از خیابان تمام مردم بندگا و سردگا خانه هاشان را حا گذاشته و بر خیابان اصلی در منازل متراکم بساز و بفروشها خانه خریده و دچار قرض و قوله شده اند شما کجای کاری .
  خانواده هایی که منازلشان را ترک کرده اند و از (ونیز ) شما فرار کرده اند را اگر به اسم بشمارم ۳۳ خانواده است که منزلشان وآن میراثی ک به قول شما اثر نیاکانمان است را به علت نداشتن جاده مصنوعی که جنابعالی به تشر ازش یاد کرده ای رها کرده و رفته اند .
  رد پا و پنجه دست نیاکانمان را گذر زمان از بین می برد مگر جایی که دولت بخواهد به عنوان آثار فرهنگی در حد یک بنای تاریخی حفاظت کرده و برای آن هزینه نماید آن هم باید خیابانی در دسترس باشد تا مصالح به آنحا حمل شود . خلاصه حمل و نقل در هر خیال و هر نوع تفکری حرف اول را می زند و بس .
  مثلا چون بندگا خیابان ندارد و تمام خانه هاش هم خالیه چون گردشگران نمی توانند به آسانی به آنجا بروند برای اسکان گردشگری مورد پسند سازمان گردشگری قرار نگرفت و بر اثر بی خیابانی مردم آسیب دیده اند و از حمل کپسول به قول شما یسی فراتر است . شما از دور دستی بر آتش داری و به قول حافظ : کجا دانند حال ما سبکباران ساحلها

  پاسخ دادن
 7. 3

  امير دارستان

  با تشكر فراوان از آقاي اميني.
  اميد است اين مقاله زيبا و علمي تلنگري باشد براي همه ما در راه بازسازي هويت و فرهنگ ديرينه ديارمان و زنگ خطري باشد براي مسؤلين شوراي شهر و شهرداري نودشه كه با انجام طرح هاي بدون برنامه و تعرض به بافت ارزشمند نودشه چه ميراث گرانبهايي را به دست نابودي مي سپارند و بدانند كه در پيشگاه خرد بيدار جامعه و تاريخ اين كهن ديار مسؤلند.
  وقت آن است كه به قوانين احترام بگذاريم و دريابيم كه منافع واقعي ما در گرو تامين منافع جمعي است و در برابر قانون شكني سكوت نكنيم.
  شايان ذكر است كه انجمن سبز نودشه در حال ثبت رسمي بوده و مطابق آيين نامه وزارت كشور، سازمانهاي مردم نهاد حق دارند عليه تمام اشخاص حقيقي و حقوقي در حوزه فعاليت در دادگاه هاي صالحه اقامه دعوي نمايند
  با تشكر

  پاسخ دادن
 8. 2

  مدریک ولدبیگی

  درود بر شما بسیار زیبا و بجا
  اما متاسفانه کو گوش شنوا و بازهم متاسفانه کل اورامانات بیشتر از یک دهه است که با بی مسولیتی مسولینی که عزم نابودی ان را دارند گرفتار شده است
  خدا اخر همه رو خیر کنه…

  پاسخ دادن
 9. 1

  ناشناس

  با تشکر از مطلب جالتون
  یه مقاله راجع به باغات بالاتر از تصفیه خانه و ویرانی و پر از معتاد بودن آن باغات و رها کردن توسط مالکین به همین دلیل و ارایه راهکار مناسب و اصولی بنگارید.

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.