قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » گفتگوی سلام پاوه بامدیر عامل موسسه فرهنگی نسیم فرهنگ هورامان

به گزارش سلام پاوه : همانطور که در خبرهای اطلاع داده شد موسسه فرهنگی نسیم فرهنگ هورامان در شهرستان پاوه تاسیس شد و بهمین خاطر در راستای چند و چون کار مصاحبه ای داشتیم با جناب آقای ابراهیم شمس مدیر عامل و مدیرمسئول این موسسه فرهنگی ادبی که از شما دعوت می کنم این مصاحبه را مطالعه نمائید.

سلام پاوه – با سلام در خصوص تاسیس موسسه نسیم فرهنگ هورامان با توجه به اینکه شما مدیر مسئول و مدیر عامل این موسسه هستید مقدمتا در این باره توضیح دهید.

جواب – با عرض سلام خدمت شما و تمام خوانندگان سایت وزین سلام پاوه  بالاخره پس از 28 سال انتظار به سر آمد و پاوه نیز همانند شهرهای دیگر رسما دارای ابراهیم شمسانجمن ادبی شد . از سال 1365 به بعد به کرات برای ثبت انجمن ادبی تقاضاهایی توسط اهالی فرهنگ و ادب به مراجع ذی ربط داده شده است اما هر بار بنا به دلایلی در نیمه راه کار را نیمه کاره رها نموده و تاکنون کسی موفق به تاسیس انجمن ادبی نشده بود .این برای شهری مثل پاوه که در گذشته به آن دارالعلم می گفتند و دارای دهها نویسنده ، محقق و شاعر می باشد ، خلاء بزرگی بود.    

بنده به عنوان یکی از علاقمندان به فرهنگ و ادبیات هورامان با عزمی راسخ برای تشکیل و تاسیس انجمن ادبی پا پیش گذاشتم و در مهرماه سال 1392 درخواست مجوز برای تشکیل انجمن ادبی به اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دادم  یعنی 18 ماه پیش ؛ و از آن تاریخ تا به امروز تقریبا هر روز درگیر این ماجرا بودم و بارها در مراجع مختلف دچار سردرگمی و مشکل شدم اما پا پس نکشیدم تا اینکه بالاخره در تاریخ 28/12/1393 یعنی روز پایانی سال 93 این زحمات طولانی به بار نشست و موسسه فرهنگی نسیم فرهنگ هورامان به ثبت رسید.

سلام پاوه- چرا 18 ماه ؟  چرا این همه زمان برای ثبت یک موسسه ؟ 

جواب – بنده ابتدا یکی از دوستان را به عنوان هیات موسس با خود همراه نمودم. جناب آقای محمد غریب معاذی نژاد دبیر بازنشسته که در امر داستان نویسی دستی بر آتش دارد . پس از تشکیل پرونده و طی کردن مراحل مختلف ، تاییدیه ایشان از ادارات مربوطه بخصوص  تاییدیه امنیتی خیلی سریع پاسخ مثبت گرفت اما تاییدیه بنده کمی طول کشید من می بایست رضایت اداره خود را نیز می گرفتم . پس از تکمیل پرونده و ارسال به استان ، از مدیر کل محترم ارشاد مجوز لازم جهت تشکیل موسسه صادر  و با اداره ثبت اسناد برای ثبت آن مکاتبه گردید. در اداره ثبت پاوه دوستان لطف کردند و پس از چند بار ایراد و رفع ایراد که حدودا یک ماه به طول انجامید ،  برای تایید نام اقدام شد و نام موسسه فرهنگی نسیم فرهنگ هورامان به عنوان اولویت دوم تایید گردید. سپس عنوان شد این مجوزی که اداره کل ارشاد صادر کرده برای اداره ثبت کافی نیست و باید از نیروی انتظامی نیز اخذ مجوز گردد . بنده یک سال دوندگی کرده بودم تا به مرحله ثبت رسیدم اما با این پاسخ بکلی مایوس شدم و قصد داشتم آن را رها نمایم . حتی دو ماه آن را دنبال نگرفتم. اما حیفم آمد و با مراجعه به نیروی انتظامی و شروع از ابتدا به ساکن ، کلا رویه تغییر کرد و می بایست هیات امنا ، هیات موسس ، هیات مدیره از اول تشکیل شوند و بنده این کار را کردم  و هیات موسس و هیات مدیره را از دو به شش نفر تغییر دادم و از ابتدا مراحل طی شد و دوستان را بارها زحمت دادم تا بالاخره مجوز لازم از نیروی محترم انتظامی اخذ گردید. بنده در اینجا تشکر ویژه دارم خدمت دوستان نیروی انتظامی که به جدیت در این کار اخذ مجوز را صورت دادند.

پس از اخذ مجوز ، اقدام به ثبت نام اینترنتی  در  (اداره ثبت شرکتهای استان) نمودم . طی یک روز آن هم روز پنجشنبه آخر امسال با تکمیل پرونده و رفع نواقصات و ارسال دو مجوز اداره کل  محترم ارشاد و نیروی محترم انتظامی بالاخره موسسه ثبت گردید . بنده از مساعی برادر بزرگوار جناب مهندس علیمرادی در اداره ثبت کرمانشاه که در کمترین زمان ممکن موسسه ما را ثبت و نگذاشت به ایام تعطیل بکشد ، کمال تشکر را دارم .

سلام پاوه- با این تفاصیل خیلی اذیت شده اید چه عاملی باعث عدم دلسردی شما و رها نکردن کار شد ؟

جواب – ببینید من اینها را چرا عرض کردم ، به این خاطر که برخیها گمان می کنند (و گفته اند !) چون شمس  نظامی بوده هیچ زحمتی نکشیده و این موسسه را ابراهیم شمسبهش هدیه داده اند . میخواستم ثابت کنم اگر هر کس علاقه و پشتکار مرا داشت و با دو یا سه دست انداز دست از کار نمی کشید ، خیلی زودتر از من موفق به اخذ این مجوز می شد . بنابر این در وهله اول عشق به فرهنگ این مرز و بوم و در وهله دوم تشویق دوستان از جمله جناب دکتر محمودی و شاعران و ادیبان و منجمله خود شما که مدام پیگیر قضیه بودند . این را نیز اضافه کنم این موسسه از دو مرجع قانونی مجوز دریافت داشته است.

سلام پاوه : جناب اقای شمس اعضای هیئت مدیره این موسسه چندنفر و چه کسانی هستند؟

جواب : هیئت مدیره شش نفر می باشند و بنده به عنوان مدیرعامل ، آقایان محمد غریب معاذی نژاد به عنوان رئيس هيأت مديره، اکرم حسن زاده  به  عنوان نایب رئیس هيأت مديره ، عطا حیدری به عنوان  منشی موسسه، ماموسا ملا مومن نوری به عنوان عضو موسسه، فرهاد صالحی به عنوان بازرس موسسه

سلام پاوه -آیا بجز شما کسان دیگری دنبال کسب مجوز موسسه بوده اند؟ می شود بگویید چه کسانی بوده اند؟

جواب – من خبر ندارم چه کسانی دنبال مجوز بوده اند وانگهی همانگونه که عرض کردم از حدود 28 سال پیش تاکنون خیلیها چنین قصد و نیتی داشته اند اما نیمه کاره کار را رها نموده اند . هر هدفی اگر به خاطر خدا و خدمت به خلق باشد مقدس است . برای تاسیس انجمن هیچ محدودیتی وجود ندارد. شهر پاوه می تواند چندین انجمن داشته باشد دوستانی که عاشقانه مایل باشند می توانند اقدام کنند. پاوه هیچی از مریوان کم ندارد . مریوان دارای چندین انجمن ادبی است از جمله : انجمن ادبی مریوان ، انجمن ادبی وژین ، انجمن ادبی روجیار ، انجمن ادبی بیسارانی ، انجمن ادبی قلم  و … پس پاوه هم می تواند چندین انجمن داشته باشد . هیچ مانعی برای این کار وجود ندارد.

سلام پاوه  – شما برای تاسیس انجمن ادبی چه هدفی را دنبال می کردید؟ چرا شما ؟! آیا اصولا خودتان در عرصه نویسندگی فعالیتی داشته اید ؟

جواب – بنده فردی فرهنگی هستم تقریبا از سال 1370 دست به قلم برده و در مسائل مختلف در حد توان خود نوشته ام. اما بنا به اقتضا هیچوقت در هیچ تشکلی نبوده و خود را نشان نداده ام. در سال 1377 یعنی 17 سال پیش اولین کتاب خود را به چاپ رساندم هر چند این کتاب تاریخی بود که هنوز بسیاری از شخصیتهایش در قید حیات بودند ایراداتی بر آن وارد بود اما کسی آن را نقد نکرد و تنها نقد کننده آن بعدها خودم بودم. این کتاب شاید جزء اولین کتابهایی بود که در منطقه هورامان به چاپ رسید و در این مورد تاکنون کتابی چاپ نشده است . در سال 1370 اقدام به جمع آوری ضرب المثلها و لغات هورامی نمودم الان دو دفتر بزرگ از این کارم موجود است که اگر خدا بخواهد در آینده آن را به چاپ خواهم رساند . در مورد عرفان چندین مقاله نوشته ام مخصوصا در مورد سماع در تصوف که آن را در تکایا بین اهل طریقت منتشر نموده ام . چندین مقاله در مورد تاریخ هورامان که در وبلاگها و سایتهای متعدد درج شده اند . از سال 1389 به زبان مادری نیز می نویسم  و تاکنون دهها مطلب در موارد مختلف نوشته ام. مخصوصا زندگینامه خود را که قسمتی از آن را در اینترنت منتشر کرده ام این موضوع اگر چه زندگینامه است اما بیشتر بیانگر تاریخ و جغرافیا و آداب و رسوم منطقه می باشد.آخرین کاری که در دست دارم تاریخ نثر هورامی می باشد که مدتهاست روی آن کار کرده ام . اگر عمری باقی باشد یکی دو ماه آینده آن را برای چاپ آماده خواهم نمود .بنده جزء اولین وبلاگ نویسهای منطقه هستم و وبلاگ  دایره المعارف هورامان و سایت دانشنامه هورامان با صدها مقاله از خود و دوستان نویسنده شاید بزرگترین خدمت را به زبان و فرهنگ هورامان انجام داده است . پس بنده شخصی نبوده ام که همینطور به وسط میدان پریده و خود را قاطی ادیبان و نویسندگان کرده باشم. ( نقل به مضمون ) .

در پاوه شاعران و نویسندگان فراوانی وجود دارند که هنوز برای ما ناشناخته مانده اند می طلبد مرکزی باشد که این افراد را گرد هم جمع کند و از آنها و تالیفاتشان حمایت نماید . و بهترین مرکز ، انجمن ادبی است .

سلام پاوه –  نظر شما در مورد عملکرد اداره فرهنگ و ارشاداسلامی در این یکی دو ساله چیست ؟

جواب – گفته می شود اداره ارشاد کم کار است اما بنده اینطور فکر نمی کنم. شما خودتان به عنوان یک شخصیت فرهنگی بارها شاهد فعالیت اداره ارشاد بوده اید که با کمترین بودجه کارهای بزرگی صورت داده است. بنده فکر می کنم تعدادی افراد معدود (در حد دو سه نفر) در این شهر هستند که اهل فرهنگ هم نیستند دو مطلب هم ننوشته اند اما برای تفریح خودشان یا اهدافی که از جانب جاهایی از آنها خواسته شده است ، همیشه در کارها سنگ اندازی می کنند اگر کاری انجام دهی روی آن انگی می سازند و اگر بنا به دلایلی کاری صورت نپذیرد آه و ناله راه می اندازند . اینها کارشان فقط جو سازی است و قطعا همین تشکیل موسسه و انجمن ادبی را هم بی ارزش جلوه خواهند داد . شما پارسال مشاهده کردید من و دوستانم یک اتفاق بوجود آوردیم و همایش داستان کوتاه هورامی را در نودشه برگزار کردیم. به نظر شما این کار چه اشکالی داشت ؟ چرا برخی رسانه های مریض هفت هشت بار روی آن مانور انجام دادند ؟ مطمئن باشید روی این انجمن هم مانور داده خواهد شد . این را نیز عرض کنم همین تاسیس انجمن ادبی بعد از سالها خود بزرگترین دستاورد و عملکرد اداره ارشاد پاوه است که اگر مساعی و حمایتهای همه جانبه دکتر محمودی نبود هیچگاه بنده موفق به این کار نمی شدیم .

سلام پاوه- اگر روی این قضیه هم مانور داده شود و انجمن ادبی را یک انحصار تلقی کنند شما چه پاسخی دارید ؟

جواب – اولا من از مانور دادن دیگران هیچ هراسی ندارم و کار خود را انجام خواهم داد . من و دوستانم هدفمان فقط و فقط خدمت به فرهنگ اصیل اسلامی و  فرهنگ و ادب هورامان است . هیچ انگی به ما نخواهد چسبید بگذار هر چه می گویند بگویند. من مطمئنم که یکی دو هفته آینده بالاخص آن رسانه مریض و معلوم الحال این موفقیت فرهنگی را بر نخواهد تابید و مانند سال گذشته و قضیه همایش دست به سم پاشی خواهد زد .

در ثانی ما انحصار طلب نیستیم. موسسه ای ثبت شده ، نه برای خود بلکه برای کل منطقه و شهرستان هر کس تشریف بیاورد قدمش بالای چشم . هیچکس استثنا نخواهد بود اگر در چارچوب اساسنامه باشد. وانگهی این موسسه می تواند شعباتی نیز داشته باشد هر کس یا گروهی اگر بخواهد برای منطقه کار فرهنگی انجام دهد بنده حاضرم شعبه ای به آنها واگذار نمایم.

سلام پاوه – اهداف و برنامه های موسسه شما چیست ؟

جواب – اهداف کلی موسسه در این دو ماده خلاصه شده است :

ماده 2 اساسنامه : نوع مؤسسه كه با اهداف فرهنگي و مقاصد غيرتجاري، غيرسياسي و غيرصنفي تأسيس شده، غير انتفاعي است.

بند الف ماده 8 اساسنامه : برپایی جلسات فرهنگی و ماهیانه ادبی و برپایی مراسمات و همایشها و کنگره های ادبی و فرهنگی و تلاش برای پاسداشت زبان و ادبیات فارسی و کردی و هورامی و ترویج فرهنگ اسلامی ایرانی

و اما برنامه ها در وهله اول به یاری خدای متعال یک افتتاحیه خواهیم داشت که در دهه آخر فروردین خواهد بود . سپس عضو گیری و مجمع عمومی را تشکیل خواهیم داد و از همه اهل قلم درخواست داریم برای اعتلای فرهنگ پاوه و هورامان ما را یاری نمایند و در این انجمن عضو شوند. این انجمن شعباتی هم خواهد داشت که اگر هر کس شرایط آن را داشته باشد در شهرهای شهرستان و یا خود شهر پاوه می توانند شعبه راه اندازی نمایند. مضافا اینکه موسسه فقط انجمن ادبی نیست بلکه دارای آموزشگاه زبان و نشریه نیز می باشد. 

ما مکانی را در مجموعه اداره ارشاد به انجمن اختصاص داده ایم که علاوه بر جلسات انجمن ، شب شعر ، کلاس توجیهی شاعران و ادیبان جوان ، برگزاری پنل برای نویسندگانی که قصد چاپ کتب خود را دارند ، و امورات دیگر مربوط به انجمن را در آن انجام خواهیم داد . ان شا ء الله به یاری خدا اکثر برنامه هایی که به دلیل خلاء ناشی از عدم وجود انجمن انجام نشده اند را به انجام خواهیم رساند . ما از تمام ظرفیتهای فرهنگی شهرستان استفاده خواهیم برد و در این راستا حمایت مردم و مسئولین برای ما مایه دلگرمی خواهد بود.

سلام پاوه – سخن پایانی شما :

جواب – از کلیه دوستانم در موسسه که در این مدت متمحل زحمات فراوانی شدند و مرا همراهی نمودند  تشکر می کنم .همچنین تشکر ویژه دارم خدمت جناب دکتر هدایت محمودی ریاست محترم اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی پاوه و همکاران محترمشان که این امکان را برای ما فراهم آوردند.

ولازم می دانم تشکر و قدردانی نمایم از مسئولین و مدیران محترم شهرستان منجمله محضر حاجی ماموستا ملا قادر قادری امام جمعه محترم و جناب آقای فرماندار ، فرماندهان محترم سپاه و نیروی انتظامی و اداره محترم اطلاعات شهرستان پاوه ،شورای اسلامی شهر و شهردار محترم ، بخشداران محترم شهرستان و … و از کلیه مدیران استدعا دارم این موسسه نوپای ما را چه از نظر مادی و چه معنوی حمایت نمایند زیرا ما به حمایت این بزرگواران بشدت نیاز داریم.

و همچنین با تاکید اعلام می نمایم حضور تمام اهل قلم را به موسسه نسیم فرهنگ هورامان با دیده منت ارج می نهیم .     

 1. نورالدین یوسفی-جوانرود

  با سلام و احترام خدمت کاربران عزیز سایت وزین سلام پاوه و عرض تبریک به بانیان محترم موسسه فرهنگی نسیم فرهنگ هورامان انشاالله در پیشبرد اهداف فرهنگی موسسه موفق باشند. با توجه به محتوای مصاحبه و همچنین نظرات ارائه شده می توان گفت:
  1- تشکیل این انجمن کاری بسیار ارزشمند است و می تواند به فرهنگ این دیار خدمت نماید،
  2- گویا عده ای از تشکیل این انجمن یا تشکیل انجمن توسط این عزیزانی که زحمت کشیده اند ناخرسندند که البته به درستی پاسخ داده شده است که می توان برای چندین موسسه در یک حوزه مجوز گرفت و محدویتی وجود ندارد(البته تلاش و پشتکار می خواهد)،
  3- اهالی فرهنگ و هنر نباید تنگ نظر باشند بلکه به جای رقابت باید همکاری و همدلی پیشه کنند تا فرهنگ منطقه به معنای عام و در مقیاس وسیع شکوفا گردد و سلیقه های مختلف همدیگر را برتابند،
  4- ابراز تمایل مدیر عامل محترم این موسسه فرهنگی می تواند زیربنای همگرایی و همدلی تمامی فرهنگ دوستان و اهالی فرهنگ در هرچه توانمندتر ساختن این موسسه و بطور کل روند عمومی توسعه فرهنگی باشد.

  برای دست اندرکاران محترم این موسسه نوپا آرزوی موفقیت دارم و انشاالله بزودی شاهد اعلام تاسیس موسسات مشابه آن در دیار فرهنگ و هنر اورامانات باشیم.

 2. فعال فرهنگی مریوان

  مایه ی خوشحالیست بالاخره قرار است پاوه هم از این رکود وحشتناک فرهنگی بیرون بیاید . اگر چه این حرکت توسط دوست گرانمایه آقای ابراهیم شمس شروع شده و ایشان هر کاری را که شروع کرده مردانه آن را به نجام رسانده است اما اکنون راه بسیار سختی در پیش دارد.. من مطمئنم در چند جهت اجازه فعالیت وتوسعه کار را به او نخواهند داد .این طبیعت پاوه است کاریش هم نمیشه کرد.جایی دیگر چنین نیست در همین مریوان دهها انجمن ادبی کار خود را می کنند وکسی با کسی کار نداد اما آیا واقعا پاوه هم اینگونه است ؟ بهر روی اعتماد به نفس زیاد وانرژی زیاد می خواهد و من این را در وجود ایشان می بینم.

 3. دلسوز فتحی

  با سلام به آقای صالحی عزیز و خسته نباشی که بی شک تلاشهای زیادی جهت خبر رسانی و بروز بودن خبرها انجام میدهند را کمال تشکر را دارم . و از آقای شمس که بانی این موسسه بوده جهت ترویج زبان اورامی و فرهنگ اورامی در شهر و دیارمان که برای اولین بار اینگونه موسسه های فرهنگی راه می افتندجهت نشان دادن فرهنگ و اصالت و قدمت اورامی می باشد کمال تشکر و آرزوی موفقیت در تمامی مراحل زندگیت و همچنین تقدر و تشکر از تمامی کسانی که در این راستا قدم نهاده اند را دارم و امیدوارم شاهد اینگونه موسسه های فرهنگی و اجتماعی در شهر و دیارمان باشیم انشااله .

 4. برهان لهونی

  جناب کاک ابراهیم و هییئت مدیره ی محترم نسیم فرهنگ هورامان :
  با سلام واحترام:
  در این مصاحبه : ضمن فراخوان ودعوت به تعامل فرهنگی ،وعده فرمودیدکه: دردهه ی آخر فروردین ماه جلسه ی افتتاحیه با دستور کار….. برگزار خواهد شد ؛و فرموده اید: موسسه ،شعباتی بیز خواهد داشت ؛(مبارک است ؛موفق ومستدام باشید)
  عزیزان استحضار دارندکه: تشکیل شعبه نیز، تشریفات طولانی ومجوز قانونی خاص ،نیاز دارد !؛مگر آنکه در مجوز اصلی تصریح شده باشد!!!! ؛
  لذا : یهتر است؛گفته شود؛اگر ایجاب نماید؛موسسه می تواند؛با پیشنهاد هیئت مدیره وتصوبب مجمع عمومی( در حوزه ی فعالیت وچهارچوب اساسنامه ی خود ): شاخه هایی داشته باشد!!!!؛
  اعضا وعوامل فعال در هرشاخه :(به اقتضای علاقه وتخصص خود )ضمن رعایت الزامات قانونی مربوط :بخشی از این مهم را ،زیر نظر هیئت مدیره محترم و نهایتا مجمع عمومی ( به صورت سیستمی ونظاممند) به عهده خواهند داشت.!!!
  برای نمونه وبا توجه به متن مصاحبه:
  _ شاخه ی آیین ،دین وعرفان در شعر وادب …هورامی
  _ شاخه ی: تکمیل وتدوین فرهنگ لغت هورامی و واژه یابی …(شاهد تلاشهای ارزشمندفراوانی ………در این راه بوده ایم)
  _ شاخه ی شناسایی وجمع آوری واژه های اصیل هورامی وسعی در قابل فهم نمودن آن برای هورامی زبانان و حتی دیگر کرد زبانان که گویش های کردی متفاوت دارند (با توجه به غنای گویش هورامی …..) (تحقیق …..تجمیع ،تعمیم وتلطیف….)

 5. ناشناس

  فتح اله نجفی

  رویش یک گل ، بهاری پرگل را درپی دارد :

  کمتر کسی است که اطلاع از گیرودار و مشکلات اداری نداشته باشد . برای انجام یک کار ساده ماهها و ساعت ها وقت نیاز است تا به نتیجه برسد. حال اگر این کار برای موافقت و دریافت مجوز انجمن یا موسسه ی فرهنگی و ادبی باشد ، بایستی از هفت خوان رستم عبور کرد .
  من خود برای دریافت مجوز دفتر نمایندگی کانون بازنشستگان بهداشت و درمان بیش از دو سال (پاوه- کرمانشاه – تهران ) تلاش نمودم تا موفق به دریافت مجوز شدم و خیل عظیم بازنشستگان بهداشت و درمان شهرستان پاوه را از تردد مداوم به کرمانشاه نجات دادم ( پاوه تنها شهرستانی در سطح استان که از سال 86 تا کنون دارای چنین دفتری می باشد و دیگر شهرستانهای استان فاقد چنین دفتری می باشند ) .
  حال می دانم که جناب استاد اندیشمند ابراهیم شمس چه زحماتی کشیده اند . داشتن اندیشه و استعداد فرهنگی و ادبی در وجود یک شخصیت نظامی جای بسی افتخار است . امید است روزی تمام نیروهای نظامی از چنین استعداد و توانایی فرهنگی برخوردار باشند.
  من هم به نوبه خود از تلاش و استعداد این شخصیت وارسته و فرهنگی تشکر و تقدیر می نمایم و آرزو مندم تأسیس این موسسه ی فرهنگی و ادبی راه گشای تأسیس ده ها نجمن فرهنگی و ادبی در شهرستان و منطقه باشد .

 6. مادح

  مبارک باشد.

 7. همایون محمدنژاد/هه‌ورامان

  سڵام به گردوو وانه‌راو ئێ باسه‌یه
  ده‌س وه‌شی تایبه‌ت به ئه‌رک و زه‌حمه‌توو ئه‌وه‌نه‌بریاو کاکه ئێبراهیم شه‌مسی که په‌ی په‌ره‌دای فه‌رهه‌نگ و ئه‌دبوو هه‌ورامانی هه‌نگامێ عاڵێش هۆرگێرتێنێ.ئاد به هه‌وڵ وته‌قالای فرێو تاوانش خزمه‌تیوی په‌ی شاروو فه‌رهه‌نگ وئه‌دبوو هه‌ورامانی؛پاوه شاری؛که‌روو .دیسان ده‌سش وه‌ش بۆ.

 8. ابراهیم شمس

  سلام و عرض ادب و احترام دارم خدمت همه عزیزانی که لطف کردند و با نظرات محبت آمیز و دلگرم کننده خود خستگی را از تن ما در آوردند . استاد معظم جناب آقای لهونی ، دوستان معزز اهل قلم و اهل ادب : کورش یوسفی ، عطا حیدری (خه مبار هه ورامی) ، محمد کریمی ، محمد جعفر جعفری ، بابایی ؟ ، مختار برزگر ،عبدالرحمن قادری ، سلیمان رحمانی (حسرت)، بهروز احمدی ، مصطفی ویسمرادی ، حبیب عبدالهی ، (برادر بزرگوارم) فاتح شمس ، فریبرزعارفی، هژیر عزیزی ، محمد اخگر ، شهرام امینی ،ذربین ، قاضی، منتقد ، متعهد لازم میدانم بابت بزرگواریتان مراتب سپاسگزاری خود را اعلام نمایم.
  یکی از آقایان به نام محمد ولدبیگی چنین نظر داده بود :
  « جناب شمس عزیز بنده بعنوان یک اهل ادب و فرهنگ هیچوقت وارد این محافل رسمی و هدفدار نمیشوم ما وقتی به فعالان فرهنگی و مدعیان ادبیات نگاه میکنیم و انگیزه های آنها را بررسی میکنیم تازه دلایل عقب ماندگی پاوه را میفهمیم » .
  هر چند که جناب قاضی پاسخی درخور داده بود اما لازم است بنده هم توضیح مختصری بدهم :
  1- من اغلب اهل ادب و فرهنگ پاوه را می شناسم تنها شخصی به نام محمد ولدبیگی وجود دارد که از دوستان بسیار صمیمی بنده است ایشان بعید و غیر ممکن است چنین نظری بدهد.
  2- هر کس مختار است در محافل رسمی و هدفدار ! وارد شود یا نشود .
  3- ما هیچوقت هیچ کاری را بدون هدف انجام نمی دهیم. کار ما هم هدفدار و هدفمند است بنده در مصاحبه ام هدف خود را بیان نموده ام .
  4- دوست عزیز بر خلاف شما که علت عقب ماندگی پاوه را فعالان فرهنگی میدانید ، من نظرم این است فعالان فرهنگی از دلسوزترین افراد این جامعه هستند که بدون هیچ چشمداشتی و منفعتی از وقت و انرژی و حتی سرمایه خود برای خدمت به جامعه گذشته اند. همین مدیر سایت سلام پاوه و پاوه پرس این همه اطلاع رسانی به ما میدهند تاکنون از چه کانالی ریالی گرفته اند ؟ من خبر دارم هزینه های زیادی از جیب خود صرف کرده اند .آقای فرهاد صالحی به جای اینکه دنبال سرنوشت و زندگی خود برود تمام وقت خود را برای اشاعه فرهنگ گذاشته است آنوقت اگر مطلبی به مذاق یکی خوش نیامد چیزی غیر از دشنام عایدش نمی شود .
  آقایی به نام سالم وردا نیز چنین سوالی پرسیده بود :
  « با سلام سوالی از مدیریت سایت داشتم امیدوارم نظر را درج و صادقانه هم جوابگو باشندایا هیچ گونه نظری در خصوص انجمن تازه تاسیس در مخالفت یا نقد ان ارایه نشده و همه نظرات تبریک و تعریف بوده است؟!»
  دوست عزیز این دوستانی که نظر داده اند ، تاسیس انجمن را تبریک گفته اند. تعریفی در کار نبوده و اگر هم بوده از لطف و بزرگواری آنها بوده است. به نظر شما چرا باید نظری بر مخالفت یا نقد انجمن تازه تاسیس داده شود؟ آیا انصاف است تاکنون انجمنی نبوده و سالها برایش زحمت کشیده شده و الان موفق به تاسیس آن شده ایم ساز مخالفت با آن زده شود ؟ ما که هنوز هیچ کاری نکرده ایم تا عملکردمان زیر تیغ نقد برود. هر چند که بنده معتقدم نقد سازنده باعث بالا رفتن کیفیت و پویایی کار می شود اما منتقد باید فردی دلسوز باشد و خود را بشناساند نقد کننده مجهول به هر عنوانی نمی تواند منتقد خوبی باشد .
  به فرهاد عزیز هم عرض می کنم آنهایی که توهین کرده اند نه به شما توهین کرده اند نه به من بلکه به فرهنگ این منطقه توهین کرده اند . چرا که مبحث ما فرهنگ است و بزرگی هر جامعه را با میزان فرهنگ آن جامعه می سنجند . این هتاکان همیشه بوده اند دو سه نفری هم بیش نیستند اینها آدمهای بی فرهنگی هستند که حاضر نیستند اقتدار فرهنگی را در پاوه ببینند. در واقع اینها شکست خوردگانی هستند که توان مقابله را ندارند و در دعوا هر کس توان مقابله را نداشت لاجرم متوسل به فحش و ناسزا می شود.
  در پایان از دوستان عزیز تقاضا دارم راهکار ارائه دهند تا ما بتوانیم هر چه بهتر و با کیفیت عالیتر کار خود را شروع و در این مسیر مقدس طی طریق نماییم.

 9. شه‌هرام ئه‌مینی

  سڵام من به‌ وینته‌ی ئی بابه‌تیه‌ فره‌ وه‌شحال بیانێ سپاس په‌ی خودای گه‌وره‌ی و ده‌سوه‌شی که‌روو جه‌ لالۆی ئازیزیم و ڕه‌فێقه‌کاش که‌ دماو زه‌حمه‌ت و مه‌راره‌تێوی فره‌ تاواشا ئه‌نجمه‌ن ئه‌ده‌بی په‌ی پاوه‌ و مه‌نته‌قه‌ی بنیاره‌ . به‌شکم ئینه‌ بۆ به‌ مایه‌و خه‌یر و به‌ره‌که‌تی په‌ی فه‌رهه‌نگ و کلتووروو مه‌نته‌قه‌و هه‌ورامانی .

 10. محمد اخگر مریوان

  سلام و تشکر از سایت سلام پاوه.بنده هم این موفقیت را صمیمانه تبریک عرض نموده و مطمئنم که اثرات مفید آن ملموس خواهد بود.لطفن همه به آقای شمس و دوستانش کمک نمایید

 11. هژیر عزیزی

  کاک ابراهیم شمس بی شک افتخار پاوه و اورامان هستید… همینجا به شما بزرگوار خسته نباشید و تبریکی به پهنای تلاشهایتان عرض می نمایم..آرزوی توفیق و سلامتی را برای شما و هیئت مدیره انجمن خواستارم.

  ممنون سلام پاوه

 12. سالم وردا

  با سلام
  سوالی از مدیریت سایت داشتم امیدوارم نظر را درج و صادقانه هم جوابگو باشند
  ایا هیچ گونه نظری در خصوص انجمن تازه تاسیس در مخالفت یا نقد ان ارایه نشده و همه نظرات تبریک و تعریف بوده است؟!

  • فرهاد صالحي

   با سلام نظراتی آماده بود که قابل انتشار نبود چون سراپا توهین و بی احترامی بود که برای سایت ما بار قضایی داشت و قابل انتشار نبود اما تعداد این نظرات دو الی سه نظر بود که با نام های مستعار و درصدد تخریب ارسال شده بود و نویسنده ان جرات نداشت که حتی با نام اصلی خود ابراز نظر کند و متاسفانه در قبال انتشار ندادن نظر وی که کاملا شناخته شده بود بهتان و تهمت را نثار مجموعه سلام پاوه نمود که صددرصد پیگری این موضوع خواهیم شد چون شخص مذکور برای ما شناخته شده است .

 13. منتقد

  من از دیدگاه یک منتقد آزاد و بیطرف به این قضیه می پردازم . همه ما میدانیم نقش انجمن های ادبی در شکل گیری تشکلهای فرهنگی ، علاقه و گسترش ادبیات در بین مردم ، برگزاری شب شعر ، برگزاری کنفرانسها و همایشها و خیلی مسائل دیگر نقشی بارز و بی بدیل است. سالیان سال در شهرمان پاوه نبود انجمن ادبی باعث پسرفت فرهنگی شده است . زمانیکه پاوه مرکز اورامانات بود را به خاطر بیاورید آن زمان تمام کارمندان ادارات و معلمین مدارس در شهرستانهای جوانرود و روانسر و ثلاث از پاوه به آنجا می رفتند . اما الان این شهرستانها از هر نظر از پاوه جلو زده اند. زمانی می گفتند علم جه روار عه قل جه پاوه و زمانی پاوه مرکز شعرا و نویسندگانی بود و حتی در عصر حاضر کسانی چون مرحوم باقی صفاری ، مرحوم غازی خلیلی ، مرحوم یوسف رسول آبادی ، کاک هادی سپنجی ، کاک مومن یزدانبخش ، کاک محمدرشید امینی ، کاک فریدون بهرامی و .. در شعر وادبیات قلم فرسایی می کردند. در دهه 60 و70 انجمن ادبی بصورت غیر رسمی فعالیت داشت و سپس در دهه هشتاد کسانی چون ….. ،کیهان عزیزی ، پرویز بابایی ، مختار هدایتی به فعالیت پرداختند این زمانی بود که هنوز پاوه موفق به تشکیل انجمن ادبی نشده بود. اگر چه این بزرگواران زحمات زیادی کشیدند اما اینها نتوانستند چنان باید و شاید تجربیات خود را به آیندگان ونسل جوان انتقال دهند زیرا تشکلی نداشتند و یا خود نمی خواستند بهر صورت امروز می بینیم انجمن ادبی مجوز گرفته و قرار است فعالیت نماید من این مسئله را به فال نیک می گیرم و امید دارم اگر همه عزیزان قلم به دست همت کنند و بدون در نظر گرفتن مرام و مسلک حزب و رنگ دست در دست هم دهند و برای احیای فرهنگ و ادب تحلیل رفته پاوه هر کس کاری از دستش بر می آید انجام دهد .
  به نظر من مهمترین کار تشکیل کلاسهای ادبی برای توجیه شاعر ان جوان است . ما اساتید بزرگی همچون کاک مومن یزدانبخش و آقای … …داریم که باید از این شخصیتها استفاده شود .
  در پایان از زحمات بی نظیر حاج ابراهیم شمس و دوستانش تشکر و قدردانی می کنم. امیدوارم از همه ادیبان وشاعران برای خدمت به فرهنگ منطقه دعوت بعمل آورد .

  • متعهد==

   جناب منتقد : سلام و احسنت !!!!!
   همانگونه که یاد آوری فرمودید کسب مجوز وتشکیل این موسسه ی فرهتگی ، پاسخ نسیار مثبت و رسایی بود به یک نیاز وبه یک ضرورت معطل مانده ی آشکار منطقه، که به همت کاک ابراهیم و همراهی سایر محترمین اعلام شد ؛ و ما هم مژده اش را از راه دور دریافت کردیم و تبریک وتشکرمان را از طریق فضای مجازی تقدیمشان نمودیم !!!!!
   دوست دارم ؛ با دو یا سه جمله کوتاه (اگرجسارت نباشد) کامنت شما را ادامه دهم :
   _ پاوه = هوزامان و هورامان = پاوه
   _ پاوه واورامانات ( غیر از تقسیمات کشوری ) از هر نظر (بویزه فرهنگی) تفکیک نا پذیر بوده و خواهند بود !!!!
   _ فرهنگ وادب پاوه واورامانات = فرهنگ وادب کردی است !!!
   ودر خاتمه : پیشنهادی (برای یادآوری – شاید تکراری ) به کاک ابراهیم و هیئت مدیره ی محترم موسسه ی نسیم فرهنگ هورامان تقدیم می کنم : (قبل از تدوین آیین نامه ی اجرائی موسسه : هدف اصلی را تا جایی که اساسنامه و مجوز موسسه: مجال می دهد به اهداف فرعی مرتبط تفکیک فرمائید تا در تعیین ماموریتها و وظایف شاخه ها : مسائل ملموس تر ،تخصصی تر و قابل حل تر شوند … مستدام باشید

 14. فریبرزعارفی

  بنده این افتخاربزرگ رابه برادربزرگوارمان حاج ابراهیم شمس ودوستانتان تبریک می گویم

 15. ذره بین

  ………… مرد بزرگ شهرمان……….. حاجی شمس

  • ذره بین

   سلام …..بر هرکس واجب است که نقد کننده خود باشد تا بتواند دیدگاه افراد رو بشناسد
   شاید این چند کلمه که ما گفتیم برای بعضی ها جای سوال داشته باشد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

   اره بازم هم شاهد بودیم کسی که بدون هیچ گونه شهرتی و برای اسایش ما …….. از دیار شرکان بلند می شود و به تاسیس موسسه فر هنگی نسیم هورامان قدم بر میدارد برای من وشما که خود را در همه چیز بالاتر می بینیم و حتی داریم کسانی هم با ادعا که فقط برای یک طرح ساده از میدان مولوی تا فرمانداری بر در دیوار بنر نصب میکنند ……. چرا ؟و اگه چیزی هم که با رفتار های ما سازگار نباشد یک دنیا حرف داریم …..اره امروز شاهد (بزرگ مردی )هستیم که واقعا نشان داد که برای شهرمان چه کاری رو انجام داده است و ایا جای تقدیر نیست جای تمجید نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   (ذره بین)

 16. فاتح شمس

  بسیار مایه خوشحالی است بعد این همه انتظار امروز شهر پاوه به همت شما عزیزان دارای انجمنی با این اهداف شده این موفقیت بزرگ را به برادرم ابراهیم وسایر عزیزان تبریک می گویم امیدوارم همه ما در این راه پشتیبان ویاور این بزرگواران باشیم چرا که بدون همراهی وهمکاری همه بزرگواران شهر این مهم به سرانجام نمی رسد همچنانکه برادرم از اصحاب قلم دعوت کرده خارج از هر ایده وسلیقه ای به این فرا خوان لبیک بگویند تا بعد از دهها سال شهر پاوه هم انجمنی پویا وفعال داشته باشد این شهر از دیر باز به این تشکل نیاز مبرم داشته امیدوارم شما عزیزان هیت مدیره وشما مدیرعامل بزرگوار موفق وپیروز باشید . عید نوروز بر شما عزیزان مبارک

 17. حبیب عبدالهی

  با عرض ادب واحترام در واقع مامدیون زحمات وتلاش برادران عزیز وبزرگوارمان برای احیای فرهنگ هورامان هستیم امیدواریم خداوند به شماتوفیق دهد ومردم عزیزمان نیز قدر شناس باشند ومصالح فرهنگی را فدای سلیقه های شخصی ننمایند واین دوستان زحمتکش رایاری نمایند.

 18. مصطفی ویسمرادی

  خدای بزرگ رابه خاطرکسب این موفقیت شاکرم وبه همه عزیزان عضو بالاخص برادرفرهنگ دوست ومتعهد جناب شمس تبریک می گویم امیدوارم درکسب اهداف موردنظروخدمت به مردم فهیم وشایسته ی منطقه ثابت قدم، پیروزوسربلندباشید.

 19. مهرداد

  سپاس تان که رو پی کاره جوانه که یتان آواتما که هر سر برزه بیده

 20. بهروز احمدی

  سالی که نکوست از بهارش پیداست
  بنده هم این افتخار بزرگ را به برادر بزرگوار وفرهنگ دوستمان حاج ابراهیم شمس ودیگر دوستانش که در آغاز سال 94 کسب شدتبریک می گویم وامیدوارم سالی پر از موفقیت برای این عزیزان وفرهنگ غنی هورامان باشد.

 21. حسرت (سلیمان رحمانی)

  ئه ی دل مزگانی ئاما کوچی یار-شای شادی سه ر دا خه مان که رد فیرار
  فرسه ته ن ئه رواح بشو وه پیشواز-په رده ی بینایی تو په ی پایه نداز
  با شای خال خاسان جه مین په ره ی گول-وه ی ئه ساسه وه یاو و وه مه نزل
  سپاس په ی خودای به رزیی بالا ده سی که شمه ی فه رهه نگ دوسیش ته و فیق دایدی سه روو ئیی هه رمانه گه وری په ی پاریزنای فه رهه نگیی ره سه نیی هه ورامیی من پیسه گولاله و گردیتا جه ئه دابیه ی شه مالوو فه رهه نگه و هه ورامانی شاد باش ماچوو به گرد فه رهه نگ دوسیوی ئازیزی و داوا که روو جه خودای به ده سه لاتیی که کاک ئیبراهیمی ئازیز و دوسه کیش په ی خزمه ت به فه رهه نگه ره نگینه که و هورامانی سه ر که وتی با-ئیشه لله

 22. عبدالرحمن قادری

  من هم به سهم خود به جامعه فرهنگی وادبی اورامانات تبریک عرض می نمایم وامیدوارم که این موسسه با همراهی علاقمندان به عرصه فرهنگ وادب هرچه زودتر به نقطه شکوفایی خود برسدشایان ذکراست که زحمات آقای شمس فراموش نشدنی ست.

 23. مختار برزگر

  نقش فرهنگ در میان جوامع بشری به حیث عنصر پیوند دهنده به مثابه سیمانی می ماند که اجزای منشکله بک بنای عظیم را به هم پیوند می دهد، به هر اندازه ای که سیمان از چسپایش و کیفیت بهتر برخوردار باشد باعث استحکام ساختمان می گردد و زمینه های ارتقایی آن را تضمین و تسهیل می کند.”(خليل « فخري»، جهاني شدن و گفتمان فرهنگي، كابل: نشر سعيد، چاپ اول 1385 ه. خ، ص 75.)
  بنده نیز این برگ زرین در تاریخ فرهنگی دیار فرهنگ پرور اورامان را به ساعیان و خادمان آن وادی تهنیت و تبریک گفته و سعادت و سلامت را برایشان آرزو دارم

 24. بابایی

  با عرض سلام وخسته نباشید حدمت همه شما عزیزان بالاخص جناب آقای شمس برای به ثمر نشستن این رخداد مهم فرهنگی از خداوند منان برای شما آرزوی موفقیت می کنم .

 25. محمد جعفر جعفری

  از تلاش ها و زحمات دلسوزانه ی کلیه ی عزیزانی که برای تاسیس موسسه ی فرهنگی نسیم فرهنگ هورامان بخصوص زحمات و تلاش های جناب کاک ابراهیم شمس که در کردار سالهاست ثابت کرده است به دور از هیا هیوی مسائل سیاسی و منافع شخصی از هیچ تلاشی در راستای خدمت به فرهنگ پاک ووالای هورامانات عزیز از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کردو این بار هم با فعالیت خستگی نا پذیر در زمینه تاسیس این موسسه فرهنگی اذبی اثبات نمود که هیچ چیز (مقام،قدرت و …)نمی تواند مانع خدمت گذاری او به فرهنگ و هویت ملی و تاریخی این مرز و بوم باشد . دست همه ی شما عزیزان کاک محمد غریب،کاک اکرم ، کاک عطاء ،ماموستا موءمن و کاک فرهاد صالحی را می فشاریم و از شما تشکر می نماییم

 26. محمد کریمی

  با عرض سلام و خسته باشید خدمت برادر فرزانه و فرهیخته جنای آقای ابراهیم شمس
  به خاطر زحمات طاقت فرسایشان در کسب مجوز برای تشکیل این موسسه وزین. انشالله با توانی که از ایشان سراغ داریم و با توجه به نوشته های ایشان در سایتها و به ویژه کوششهایشان در اجرای همایشها و گرد هماییهای فرهنگی امیدواریم که بارقه ای در قلب فرهنگ و ادب شهرستان ایجاد شود و در میان مدت و بلند مدت شاهد به ثمر نشستن کوششهای تمام عزیزان در عرصه فرهنگ و هنر شهرستان باشیم .

 27. عطا حیدری

  خداوند منان را سپاسگزارم که زحمت و تلاش چند ماهه اخیر دوستان عزیز و فرهیخته به نتیجه رسید ، به امید آن که با همراهی و همکاری تمامی ادب دوستان عرصه فرهنگ و ادب شاهد تحولی شگرف در عرصه ارتقاء فرهنگ و ادبیات دیارمان باشیم ، بدون شک زحمت و تلاش جناب کاک ابراهیم شمس که بارها و بارها با مراجعه به ادرات زیربط و تشکیل جلسات متعدد تا رسیدن به هدف جای تقدیر فراوان را دارد. خوشحالم که در به ثمر رسیدن این امر مهم نقشی داشته ام.به امید رشد و تعالی مقوله فرهنگ ،شعر و ادب در دیار فرهنگ دوستان. ان شالله

 28. کورش یوسفی

  سڵام کاکە فەرهاد،دەست وەش بۆ پەی بەردەوام بیەی جە خزمەت کەردەی بە هەورامانی.هەر پاسە دەس وەشی جە کاکە ئیبراهیمی شەمسی کەروپەی ئا هەرمانا شاەو خزمەت کەردەی بە فەرهەنگ و هەورامانی.ئەررەمەرزنای ئی ریک وزیاو نەسیمیە بە خەلکو هەورامانی و بە تایبەت فەرهنگ دوسا مەبارەک باذ ماچوو.بە ئاواتو ئانەیە ئی ئەرەمەرزیا بۆ بە هۆ خزمەتی فرەتەری پەی مەحالەکەیما،سەربرز ێ و سەر کەوتێ بیدێ.

 29. برهان لهونی

  برادران محترم دانا ی فرهنگ دوست، متعهد ، دلسوز وپیش قدم و اهل نظر،عزیزان : ( کاک ابراهیم شمس ، کاک محمد غریب ، کاک اکرم ، کاک عطا ، جناب ماموستا مومن ،وکاک فرهاد صالحی)
  اجماع مبارک و کسب مجوز وتشکیل موسسه ی فرهنگی (نسیم فرهنگ هورامان) را تبریک میگویم انشاالله این شروع ارزشمند فرهنگی ،با تاثیر گذاری بسیار مثبت و (به یقین) دور از شائبه ی خود سر آغازی ومشوقی منیر باشد ،درراستای کمال وفزایندگی فرهنگی هورامان … امیدوارم: ( همگان )هریک به فراخور توان وامکان خود با قدمی ، قلمی و ….. بتوانیم در این راه مبارک یارو همسفرتان باشیم .
  موفق و موید باشید (انشاالله)

 30. محمد ولدبیگی

  جناب شمس عزیز بنده بعنوان یک اهل ادب و فرهنگ هیچوقت وارد این محافل رسمی و هدفدار نمیشوم ما وقتی به فعالان فرهنگی و مدعیان ادبیات نگاه میکنیم و انگیزه های آنها را بررسی میکنیم تازه دلایل عقب ماندگی پاوه را میفهمیم

  • قاضی

   جناب ولدبیگی با سلام :قصاص قبل از جنایت : خود جرمی است که مجازاتش ….است!!!!!!
   _ معلوم نشد به فرد اعتماد ندارید یا به قانون یا به هردو !!!!!
   _این تشکل : هنوز که بروندادی نداشته است تا آنرا با درایتی که حتما دارید (در جهت اصلاح وسازندگی ،) منصفانه نقد نمائید!!!!!
   _ در صورت داشتن علاقه وظرفیت: شما نیز می توانید ؛از هم اکنون به فکر تشکیل انجمنی (ادبی )باروش ودیدگاهی متفاوت باشید ؛
   _ آیا ؟: تفاوتی در آثار وزمان واقتضائات زمانی …. فردوسی وحافظ ومولوی وزاکانی و ایرج میرزا ….وجود ندارد؟؟؟؟؟؟؟؟
   _ به نظر من بی طرف : که از طریق نشر در سلام پاوه وتماس یکی ازدوستان مطلع شدم ؛ونیز : (استعداد ادیب بودن و ادیب شدن را تا کنون در خودم نشناخته ام)؛ علت عقب ماندگی…..را کاملا برعکس آنچه می پندارم که شما فرمودید !!!!!!!!!!!! (به تجربه ی حقیر: بدبینی وبی اعتمادی مطلق غالبا زیانبار بوده وهستند)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |