34 Comments

 1. 30

  نورالدین یوسفی-جوانرود

  با سلام و احترام خدمت کاربران عزیز سایت وزین سلام پاوه و عرض تبریک به بانیان محترم موسسه فرهنگی نسیم فرهنگ هورامان انشاالله در پیشبرد اهداف فرهنگی موسسه موفق باشند. با توجه به محتوای مصاحبه و همچنین نظرات ارائه شده می توان گفت:
  1- تشکیل این انجمن کاری بسیار ارزشمند است و می تواند به فرهنگ این دیار خدمت نماید،
  2- گویا عده ای از تشکیل این انجمن یا تشکیل انجمن توسط این عزیزانی که زحمت کشیده اند ناخرسندند که البته به درستی پاسخ داده شده است که می توان برای چندین موسسه در یک حوزه مجوز گرفت و محدویتی وجود ندارد(البته تلاش و پشتکار می خواهد)،
  3- اهالی فرهنگ و هنر نباید تنگ نظر باشند بلکه به جای رقابت باید همکاری و همدلی پیشه کنند تا فرهنگ منطقه به معنای عام و در مقیاس وسیع شکوفا گردد و سلیقه های مختلف همدیگر را برتابند،
  4- ابراز تمایل مدیر عامل محترم این موسسه فرهنگی می تواند زیربنای همگرایی و همدلی تمامی فرهنگ دوستان و اهالی فرهنگ در هرچه توانمندتر ساختن این موسسه و بطور کل روند عمومی توسعه فرهنگی باشد.

  برای دست اندرکاران محترم این موسسه نوپا آرزوی موفقیت دارم و انشاالله بزودی شاهد اعلام تاسیس موسسات مشابه آن در دیار فرهنگ و هنر اورامانات باشیم.

  پاسخ دادن
 2. 29

  فعال فرهنگی مریوان

  مایه ی خوشحالیست بالاخره قرار است پاوه هم از این رکود وحشتناک فرهنگی بیرون بیاید . اگر چه این حرکت توسط دوست گرانمایه آقای ابراهیم شمس شروع شده و ایشان هر کاری را که شروع کرده مردانه آن را به نجام رسانده است اما اکنون راه بسیار سختی در پیش دارد.. من مطمئنم در چند جهت اجازه فعالیت وتوسعه کار را به او نخواهند داد .این طبیعت پاوه است کاریش هم نمیشه کرد.جایی دیگر چنین نیست در همین مریوان دهها انجمن ادبی کار خود را می کنند وکسی با کسی کار نداد اما آیا واقعا پاوه هم اینگونه است ؟ بهر روی اعتماد به نفس زیاد وانرژی زیاد می خواهد و من این را در وجود ایشان می بینم.

  پاسخ دادن
 3. 28

  دلسوز فتحی

  با سلام به آقای صالحی عزیز و خسته نباشی که بی شک تلاشهای زیادی جهت خبر رسانی و بروز بودن خبرها انجام میدهند را کمال تشکر را دارم . و از آقای شمس که بانی این موسسه بوده جهت ترویج زبان اورامی و فرهنگ اورامی در شهر و دیارمان که برای اولین بار اینگونه موسسه های فرهنگی راه می افتندجهت نشان دادن فرهنگ و اصالت و قدمت اورامی می باشد کمال تشکر و آرزوی موفقیت در تمامی مراحل زندگیت و همچنین تقدر و تشکر از تمامی کسانی که در این راستا قدم نهاده اند را دارم و امیدوارم شاهد اینگونه موسسه های فرهنگی و اجتماعی در شهر و دیارمان باشیم انشااله .

  پاسخ دادن
 4. 27

  برهان لهونی

  جناب کاک ابراهیم و هییئت مدیره ی محترم نسیم فرهنگ هورامان :
  با سلام واحترام:
  در این مصاحبه : ضمن فراخوان ودعوت به تعامل فرهنگی ،وعده فرمودیدکه: دردهه ی آخر فروردین ماه جلسه ی افتتاحیه با دستور کار….. برگزار خواهد شد ؛و فرموده اید: موسسه ،شعباتی بیز خواهد داشت ؛(مبارک است ؛موفق ومستدام باشید)
  عزیزان استحضار دارندکه: تشکیل شعبه نیز، تشریفات طولانی ومجوز قانونی خاص ،نیاز دارد !؛مگر آنکه در مجوز اصلی تصریح شده باشد!!!! ؛
  لذا : یهتر است؛گفته شود؛اگر ایجاب نماید؛موسسه می تواند؛با پیشنهاد هیئت مدیره وتصوبب مجمع عمومی( در حوزه ی فعالیت وچهارچوب اساسنامه ی خود ): شاخه هایی داشته باشد!!!!؛
  اعضا وعوامل فعال در هرشاخه :(به اقتضای علاقه وتخصص خود )ضمن رعایت الزامات قانونی مربوط :بخشی از این مهم را ،زیر نظر هیئت مدیره محترم و نهایتا مجمع عمومی ( به صورت سیستمی ونظاممند) به عهده خواهند داشت.!!!
  برای نمونه وبا توجه به متن مصاحبه:
  _ شاخه ی آیین ،دین وعرفان در شعر وادب …هورامی
  _ شاخه ی: تکمیل وتدوین فرهنگ لغت هورامی و واژه یابی …(شاهد تلاشهای ارزشمندفراوانی ………در این راه بوده ایم)
  _ شاخه ی شناسایی وجمع آوری واژه های اصیل هورامی وسعی در قابل فهم نمودن آن برای هورامی زبانان و حتی دیگر کرد زبانان که گویش های کردی متفاوت دارند (با توجه به غنای گویش هورامی …..) (تحقیق …..تجمیع ،تعمیم وتلطیف….)

  پاسخ دادن
 5. 26

  ناشناس

  فتح اله نجفی

  رویش یک گل ، بهاری پرگل را درپی دارد :

  کمتر کسی است که اطلاع از گیرودار و مشکلات اداری نداشته باشد . برای انجام یک کار ساده ماهها و ساعت ها وقت نیاز است تا به نتیجه برسد. حال اگر این کار برای موافقت و دریافت مجوز انجمن یا موسسه ی فرهنگی و ادبی باشد ، بایستی از هفت خوان رستم عبور کرد .
  من خود برای دریافت مجوز دفتر نمایندگی کانون بازنشستگان بهداشت و درمان بیش از دو سال (پاوه- کرمانشاه – تهران ) تلاش نمودم تا موفق به دریافت مجوز شدم و خیل عظیم بازنشستگان بهداشت و درمان شهرستان پاوه را از تردد مداوم به کرمانشاه نجات دادم ( پاوه تنها شهرستانی در سطح استان که از سال 86 تا کنون دارای چنین دفتری می باشد و دیگر شهرستانهای استان فاقد چنین دفتری می باشند ) .
  حال می دانم که جناب استاد اندیشمند ابراهیم شمس چه زحماتی کشیده اند . داشتن اندیشه و استعداد فرهنگی و ادبی در وجود یک شخصیت نظامی جای بسی افتخار است . امید است روزی تمام نیروهای نظامی از چنین استعداد و توانایی فرهنگی برخوردار باشند.
  من هم به نوبه خود از تلاش و استعداد این شخصیت وارسته و فرهنگی تشکر و تقدیر می نمایم و آرزو مندم تأسیس این موسسه ی فرهنگی و ادبی راه گشای تأسیس ده ها نجمن فرهنگی و ادبی در شهرستان و منطقه باشد .

  پاسخ دادن
 6. 24

  همایون محمدنژاد/هه‌ورامان

  سڵام به گردوو وانه‌راو ئێ باسه‌یه
  ده‌س وه‌شی تایبه‌ت به ئه‌رک و زه‌حمه‌توو ئه‌وه‌نه‌بریاو کاکه ئێبراهیم شه‌مسی که په‌ی په‌ره‌دای فه‌رهه‌نگ و ئه‌دبوو هه‌ورامانی هه‌نگامێ عاڵێش هۆرگێرتێنێ.ئاد به هه‌وڵ وته‌قالای فرێو تاوانش خزمه‌تیوی په‌ی شاروو فه‌رهه‌نگ وئه‌دبوو هه‌ورامانی؛پاوه شاری؛که‌روو .دیسان ده‌سش وه‌ش بۆ.

  پاسخ دادن
 7. 23

  ابراهیم شمس

  سلام و عرض ادب و احترام دارم خدمت همه عزیزانی که لطف کردند و با نظرات محبت آمیز و دلگرم کننده خود خستگی را از تن ما در آوردند . استاد معظم جناب آقای لهونی ، دوستان معزز اهل قلم و اهل ادب : کورش یوسفی ، عطا حیدری (خه مبار هه ورامی) ، محمد کریمی ، محمد جعفر جعفری ، بابایی ؟ ، مختار برزگر ،عبدالرحمن قادری ، سلیمان رحمانی (حسرت)، بهروز احمدی ، مصطفی ویسمرادی ، حبیب عبدالهی ، (برادر بزرگوارم) فاتح شمس ، فریبرزعارفی، هژیر عزیزی ، محمد اخگر ، شهرام امینی ،ذربین ، قاضی، منتقد ، متعهد لازم میدانم بابت بزرگواریتان مراتب سپاسگزاری خود را اعلام نمایم.
  یکی از آقایان به نام محمد ولدبیگی چنین نظر داده بود :
  « جناب شمس عزیز بنده بعنوان یک اهل ادب و فرهنگ هیچوقت وارد این محافل رسمی و هدفدار نمیشوم ما وقتی به فعالان فرهنگی و مدعیان ادبیات نگاه میکنیم و انگیزه های آنها را بررسی میکنیم تازه دلایل عقب ماندگی پاوه را میفهمیم » .
  هر چند که جناب قاضی پاسخی درخور داده بود اما لازم است بنده هم توضیح مختصری بدهم :
  1- من اغلب اهل ادب و فرهنگ پاوه را می شناسم تنها شخصی به نام محمد ولدبیگی وجود دارد که از دوستان بسیار صمیمی بنده است ایشان بعید و غیر ممکن است چنین نظری بدهد.
  2- هر کس مختار است در محافل رسمی و هدفدار ! وارد شود یا نشود .
  3- ما هیچوقت هیچ کاری را بدون هدف انجام نمی دهیم. کار ما هم هدفدار و هدفمند است بنده در مصاحبه ام هدف خود را بیان نموده ام .
  4- دوست عزیز بر خلاف شما که علت عقب ماندگی پاوه را فعالان فرهنگی میدانید ، من نظرم این است فعالان فرهنگی از دلسوزترین افراد این جامعه هستند که بدون هیچ چشمداشتی و منفعتی از وقت و انرژی و حتی سرمایه خود برای خدمت به جامعه گذشته اند. همین مدیر سایت سلام پاوه و پاوه پرس این همه اطلاع رسانی به ما میدهند تاکنون از چه کانالی ریالی گرفته اند ؟ من خبر دارم هزینه های زیادی از جیب خود صرف کرده اند .آقای فرهاد صالحی به جای اینکه دنبال سرنوشت و زندگی خود برود تمام وقت خود را برای اشاعه فرهنگ گذاشته است آنوقت اگر مطلبی به مذاق یکی خوش نیامد چیزی غیر از دشنام عایدش نمی شود .
  آقایی به نام سالم وردا نیز چنین سوالی پرسیده بود :
  « با سلام سوالی از مدیریت سایت داشتم امیدوارم نظر را درج و صادقانه هم جوابگو باشندایا هیچ گونه نظری در خصوص انجمن تازه تاسیس در مخالفت یا نقد ان ارایه نشده و همه نظرات تبریک و تعریف بوده است؟!»
  دوست عزیز این دوستانی که نظر داده اند ، تاسیس انجمن را تبریک گفته اند. تعریفی در کار نبوده و اگر هم بوده از لطف و بزرگواری آنها بوده است. به نظر شما چرا باید نظری بر مخالفت یا نقد انجمن تازه تاسیس داده شود؟ آیا انصاف است تاکنون انجمنی نبوده و سالها برایش زحمت کشیده شده و الان موفق به تاسیس آن شده ایم ساز مخالفت با آن زده شود ؟ ما که هنوز هیچ کاری نکرده ایم تا عملکردمان زیر تیغ نقد برود. هر چند که بنده معتقدم نقد سازنده باعث بالا رفتن کیفیت و پویایی کار می شود اما منتقد باید فردی دلسوز باشد و خود را بشناساند نقد کننده مجهول به هر عنوانی نمی تواند منتقد خوبی باشد .
  به فرهاد عزیز هم عرض می کنم آنهایی که توهین کرده اند نه به شما توهین کرده اند نه به من بلکه به فرهنگ این منطقه توهین کرده اند . چرا که مبحث ما فرهنگ است و بزرگی هر جامعه را با میزان فرهنگ آن جامعه می سنجند . این هتاکان همیشه بوده اند دو سه نفری هم بیش نیستند اینها آدمهای بی فرهنگی هستند که حاضر نیستند اقتدار فرهنگی را در پاوه ببینند. در واقع اینها شکست خوردگانی هستند که توان مقابله را ندارند و در دعوا هر کس توان مقابله را نداشت لاجرم متوسل به فحش و ناسزا می شود.
  در پایان از دوستان عزیز تقاضا دارم راهکار ارائه دهند تا ما بتوانیم هر چه بهتر و با کیفیت عالیتر کار خود را شروع و در این مسیر مقدس طی طریق نماییم.

  پاسخ دادن
 8. 22

  شه‌هرام ئه‌مینی

  سڵام من به‌ وینته‌ی ئی بابه‌تیه‌ فره‌ وه‌شحال بیانێ سپاس په‌ی خودای گه‌وره‌ی و ده‌سوه‌شی که‌روو جه‌ لالۆی ئازیزیم و ڕه‌فێقه‌کاش که‌ دماو زه‌حمه‌ت و مه‌راره‌تێوی فره‌ تاواشا ئه‌نجمه‌ن ئه‌ده‌بی په‌ی پاوه‌ و مه‌نته‌قه‌ی بنیاره‌ . به‌شکم ئینه‌ بۆ به‌ مایه‌و خه‌یر و به‌ره‌که‌تی په‌ی فه‌رهه‌نگ و کلتووروو مه‌نته‌قه‌و هه‌ورامانی .

  پاسخ دادن
 9. 21

  محمد اخگر مریوان

  سلام و تشکر از سایت سلام پاوه.بنده هم این موفقیت را صمیمانه تبریک عرض نموده و مطمئنم که اثرات مفید آن ملموس خواهد بود.لطفن همه به آقای شمس و دوستانش کمک نمایید

  پاسخ دادن
 10. 20

  هژیر عزیزی

  کاک ابراهیم شمس بی شک افتخار پاوه و اورامان هستید… همینجا به شما بزرگوار خسته نباشید و تبریکی به پهنای تلاشهایتان عرض می نمایم..آرزوی توفیق و سلامتی را برای شما و هیئت مدیره انجمن خواستارم.

  ممنون سلام پاوه

  پاسخ دادن
 11. 19

  سالم وردا

  با سلام
  سوالی از مدیریت سایت داشتم امیدوارم نظر را درج و صادقانه هم جوابگو باشند
  ایا هیچ گونه نظری در خصوص انجمن تازه تاسیس در مخالفت یا نقد ان ارایه نشده و همه نظرات تبریک و تعریف بوده است؟!

  پاسخ دادن
  1. 19.1

   فرهاد صالحي

   با سلام نظراتی آماده بود که قابل انتشار نبود چون سراپا توهین و بی احترامی بود که برای سایت ما بار قضایی داشت و قابل انتشار نبود اما تعداد این نظرات دو الی سه نظر بود که با نام های مستعار و درصدد تخریب ارسال شده بود و نویسنده ان جرات نداشت که حتی با نام اصلی خود ابراز نظر کند و متاسفانه در قبال انتشار ندادن نظر وی که کاملا شناخته شده بود بهتان و تهمت را نثار مجموعه سلام پاوه نمود که صددرصد پیگری این موضوع خواهیم شد چون شخص مذکور برای ما شناخته شده است .

   پاسخ دادن
 12. 18

  منتقد

  من از دیدگاه یک منتقد آزاد و بیطرف به این قضیه می پردازم . همه ما میدانیم نقش انجمن های ادبی در شکل گیری تشکلهای فرهنگی ، علاقه و گسترش ادبیات در بین مردم ، برگزاری شب شعر ، برگزاری کنفرانسها و همایشها و خیلی مسائل دیگر نقشی بارز و بی بدیل است. سالیان سال در شهرمان پاوه نبود انجمن ادبی باعث پسرفت فرهنگی شده است . زمانیکه پاوه مرکز اورامانات بود را به خاطر بیاورید آن زمان تمام کارمندان ادارات و معلمین مدارس در شهرستانهای جوانرود و روانسر و ثلاث از پاوه به آنجا می رفتند . اما الان این شهرستانها از هر نظر از پاوه جلو زده اند. زمانی می گفتند علم جه روار عه قل جه پاوه و زمانی پاوه مرکز شعرا و نویسندگانی بود و حتی در عصر حاضر کسانی چون مرحوم باقی صفاری ، مرحوم غازی خلیلی ، مرحوم یوسف رسول آبادی ، کاک هادی سپنجی ، کاک مومن یزدانبخش ، کاک محمدرشید امینی ، کاک فریدون بهرامی و .. در شعر وادبیات قلم فرسایی می کردند. در دهه 60 و70 انجمن ادبی بصورت غیر رسمی فعالیت داشت و سپس در دهه هشتاد کسانی چون ….. ،کیهان عزیزی ، پرویز بابایی ، مختار هدایتی به فعالیت پرداختند این زمانی بود که هنوز پاوه موفق به تشکیل انجمن ادبی نشده بود. اگر چه این بزرگواران زحمات زیادی کشیدند اما اینها نتوانستند چنان باید و شاید تجربیات خود را به آیندگان ونسل جوان انتقال دهند زیرا تشکلی نداشتند و یا خود نمی خواستند بهر صورت امروز می بینیم انجمن ادبی مجوز گرفته و قرار است فعالیت نماید من این مسئله را به فال نیک می گیرم و امید دارم اگر همه عزیزان قلم به دست همت کنند و بدون در نظر گرفتن مرام و مسلک حزب و رنگ دست در دست هم دهند و برای احیای فرهنگ و ادب تحلیل رفته پاوه هر کس کاری از دستش بر می آید انجام دهد .
  به نظر من مهمترین کار تشکیل کلاسهای ادبی برای توجیه شاعر ان جوان است . ما اساتید بزرگی همچون کاک مومن یزدانبخش و آقای … …داریم که باید از این شخصیتها استفاده شود .
  در پایان از زحمات بی نظیر حاج ابراهیم شمس و دوستانش تشکر و قدردانی می کنم. امیدوارم از همه ادیبان وشاعران برای خدمت به فرهنگ منطقه دعوت بعمل آورد .

  پاسخ دادن
  1. 18.1

   متعهد==

   جناب منتقد : سلام و احسنت !!!!!
   همانگونه که یاد آوری فرمودید کسب مجوز وتشکیل این موسسه ی فرهتگی ، پاسخ نسیار مثبت و رسایی بود به یک نیاز وبه یک ضرورت معطل مانده ی آشکار منطقه، که به همت کاک ابراهیم و همراهی سایر محترمین اعلام شد ؛ و ما هم مژده اش را از راه دور دریافت کردیم و تبریک وتشکرمان را از طریق فضای مجازی تقدیمشان نمودیم !!!!!
   دوست دارم ؛ با دو یا سه جمله کوتاه (اگرجسارت نباشد) کامنت شما را ادامه دهم :
   _ پاوه = هوزامان و هورامان = پاوه
   _ پاوه واورامانات ( غیر از تقسیمات کشوری ) از هر نظر (بویزه فرهنگی) تفکیک نا پذیر بوده و خواهند بود !!!!
   _ فرهنگ وادب پاوه واورامانات = فرهنگ وادب کردی است !!!
   ودر خاتمه : پیشنهادی (برای یادآوری – شاید تکراری ) به کاک ابراهیم و هیئت مدیره ی محترم موسسه ی نسیم فرهنگ هورامان تقدیم می کنم : (قبل از تدوین آیین نامه ی اجرائی موسسه : هدف اصلی را تا جایی که اساسنامه و مجوز موسسه: مجال می دهد به اهداف فرعی مرتبط تفکیک فرمائید تا در تعیین ماموریتها و وظایف شاخه ها : مسائل ملموس تر ،تخصصی تر و قابل حل تر شوند … مستدام باشید

   پاسخ دادن
 13. 17

  فریبرزعارفی

  بنده این افتخاربزرگ رابه برادربزرگوارمان حاج ابراهیم شمس ودوستانتان تبریک می گویم

  پاسخ دادن
 14. 16

  ذره بین

  ………… مرد بزرگ شهرمان……….. حاجی شمس

  پاسخ دادن
  1. 16.1

   ذره بین

   سلام …..بر هرکس واجب است که نقد کننده خود باشد تا بتواند دیدگاه افراد رو بشناسد
   شاید این چند کلمه که ما گفتیم برای بعضی ها جای سوال داشته باشد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

   اره بازم هم شاهد بودیم کسی که بدون هیچ گونه شهرتی و برای اسایش ما …….. از دیار شرکان بلند می شود و به تاسیس موسسه فر هنگی نسیم هورامان قدم بر میدارد برای من وشما که خود را در همه چیز بالاتر می بینیم و حتی داریم کسانی هم با ادعا که فقط برای یک طرح ساده از میدان مولوی تا فرمانداری بر در دیوار بنر نصب میکنند ……. چرا ؟و اگه چیزی هم که با رفتار های ما سازگار نباشد یک دنیا حرف داریم …..اره امروز شاهد (بزرگ مردی )هستیم که واقعا نشان داد که برای شهرمان چه کاری رو انجام داده است و ایا جای تقدیر نیست جای تمجید نیست ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   (ذره بین)

   پاسخ دادن
 15. 15

  فاتح شمس

  بسیار مایه خوشحالی است بعد این همه انتظار امروز شهر پاوه به همت شما عزیزان دارای انجمنی با این اهداف شده این موفقیت بزرگ را به برادرم ابراهیم وسایر عزیزان تبریک می گویم امیدوارم همه ما در این راه پشتیبان ویاور این بزرگواران باشیم چرا که بدون همراهی وهمکاری همه بزرگواران شهر این مهم به سرانجام نمی رسد همچنانکه برادرم از اصحاب قلم دعوت کرده خارج از هر ایده وسلیقه ای به این فرا خوان لبیک بگویند تا بعد از دهها سال شهر پاوه هم انجمنی پویا وفعال داشته باشد این شهر از دیر باز به این تشکل نیاز مبرم داشته امیدوارم شما عزیزان هیت مدیره وشما مدیرعامل بزرگوار موفق وپیروز باشید . عید نوروز بر شما عزیزان مبارک

  پاسخ دادن
 16. 14

  حبیب عبدالهی

  با عرض ادب واحترام در واقع مامدیون زحمات وتلاش برادران عزیز وبزرگوارمان برای احیای فرهنگ هورامان هستیم امیدواریم خداوند به شماتوفیق دهد ومردم عزیزمان نیز قدر شناس باشند ومصالح فرهنگی را فدای سلیقه های شخصی ننمایند واین دوستان زحمتکش رایاری نمایند.

  پاسخ دادن
 17. 13

  مصطفی ویسمرادی

  خدای بزرگ رابه خاطرکسب این موفقیت شاکرم وبه همه عزیزان عضو بالاخص برادرفرهنگ دوست ومتعهد جناب شمس تبریک می گویم امیدوارم درکسب اهداف موردنظروخدمت به مردم فهیم وشایسته ی منطقه ثابت قدم، پیروزوسربلندباشید.

  پاسخ دادن
 18. 12

  مهرداد

  سپاس تان که رو پی کاره جوانه که یتان آواتما که هر سر برزه بیده

  پاسخ دادن
 19. 11

  بهروز احمدی

  سالی که نکوست از بهارش پیداست
  بنده هم این افتخار بزرگ را به برادر بزرگوار وفرهنگ دوستمان حاج ابراهیم شمس ودیگر دوستانش که در آغاز سال 94 کسب شدتبریک می گویم وامیدوارم سالی پر از موفقیت برای این عزیزان وفرهنگ غنی هورامان باشد.

  پاسخ دادن
 20. 10

  حسرت (سلیمان رحمانی)

  ئه ی دل مزگانی ئاما کوچی یار-شای شادی سه ر دا خه مان که رد فیرار
  فرسه ته ن ئه رواح بشو وه پیشواز-په رده ی بینایی تو په ی پایه نداز
  با شای خال خاسان جه مین په ره ی گول-وه ی ئه ساسه وه یاو و وه مه نزل
  سپاس په ی خودای به رزیی بالا ده سی که شمه ی فه رهه نگ دوسیش ته و فیق دایدی سه روو ئیی هه رمانه گه وری په ی پاریزنای فه رهه نگیی ره سه نیی هه ورامیی من پیسه گولاله و گردیتا جه ئه دابیه ی شه مالوو فه رهه نگه و هه ورامانی شاد باش ماچوو به گرد فه رهه نگ دوسیوی ئازیزی و داوا که روو جه خودای به ده سه لاتیی که کاک ئیبراهیمی ئازیز و دوسه کیش په ی خزمه ت به فه رهه نگه ره نگینه که و هورامانی سه ر که وتی با-ئیشه لله

  پاسخ دادن
 21. 9

  عبدالرحمن قادری

  من هم به سهم خود به جامعه فرهنگی وادبی اورامانات تبریک عرض می نمایم وامیدوارم که این موسسه با همراهی علاقمندان به عرصه فرهنگ وادب هرچه زودتر به نقطه شکوفایی خود برسدشایان ذکراست که زحمات آقای شمس فراموش نشدنی ست.

  پاسخ دادن
 22. 8

  مختار برزگر

  نقش فرهنگ در میان جوامع بشری به حیث عنصر پیوند دهنده به مثابه سیمانی می ماند که اجزای منشکله بک بنای عظیم را به هم پیوند می دهد، به هر اندازه ای که سیمان از چسپایش و کیفیت بهتر برخوردار باشد باعث استحکام ساختمان می گردد و زمینه های ارتقایی آن را تضمین و تسهیل می کند.”(خليل « فخري»، جهاني شدن و گفتمان فرهنگي، كابل: نشر سعيد، چاپ اول 1385 ه. خ، ص 75.)
  بنده نیز این برگ زرین در تاریخ فرهنگی دیار فرهنگ پرور اورامان را به ساعیان و خادمان آن وادی تهنیت و تبریک گفته و سعادت و سلامت را برایشان آرزو دارم

  پاسخ دادن
 23. 7

  بابایی

  با عرض سلام وخسته نباشید حدمت همه شما عزیزان بالاخص جناب آقای شمس برای به ثمر نشستن این رخداد مهم فرهنگی از خداوند منان برای شما آرزوی موفقیت می کنم .

  پاسخ دادن
 24. 6

  محمد جعفر جعفری

  از تلاش ها و زحمات دلسوزانه ی کلیه ی عزیزانی که برای تاسیس موسسه ی فرهنگی نسیم فرهنگ هورامان بخصوص زحمات و تلاش های جناب کاک ابراهیم شمس که در کردار سالهاست ثابت کرده است به دور از هیا هیوی مسائل سیاسی و منافع شخصی از هیچ تلاشی در راستای خدمت به فرهنگ پاک ووالای هورامانات عزیز از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کردو این بار هم با فعالیت خستگی نا پذیر در زمینه تاسیس این موسسه فرهنگی اذبی اثبات نمود که هیچ چیز (مقام،قدرت و …)نمی تواند مانع خدمت گذاری او به فرهنگ و هویت ملی و تاریخی این مرز و بوم باشد . دست همه ی شما عزیزان کاک محمد غریب،کاک اکرم ، کاک عطاء ،ماموستا موءمن و کاک فرهاد صالحی را می فشاریم و از شما تشکر می نماییم

  پاسخ دادن
 25. 5

  محمد کریمی

  با عرض سلام و خسته باشید خدمت برادر فرزانه و فرهیخته جنای آقای ابراهیم شمس
  به خاطر زحمات طاقت فرسایشان در کسب مجوز برای تشکیل این موسسه وزین. انشالله با توانی که از ایشان سراغ داریم و با توجه به نوشته های ایشان در سایتها و به ویژه کوششهایشان در اجرای همایشها و گرد هماییهای فرهنگی امیدواریم که بارقه ای در قلب فرهنگ و ادب شهرستان ایجاد شود و در میان مدت و بلند مدت شاهد به ثمر نشستن کوششهای تمام عزیزان در عرصه فرهنگ و هنر شهرستان باشیم .

  پاسخ دادن
 26. 4

  عطا حیدری

  خداوند منان را سپاسگزارم که زحمت و تلاش چند ماهه اخیر دوستان عزیز و فرهیخته به نتیجه رسید ، به امید آن که با همراهی و همکاری تمامی ادب دوستان عرصه فرهنگ و ادب شاهد تحولی شگرف در عرصه ارتقاء فرهنگ و ادبیات دیارمان باشیم ، بدون شک زحمت و تلاش جناب کاک ابراهیم شمس که بارها و بارها با مراجعه به ادرات زیربط و تشکیل جلسات متعدد تا رسیدن به هدف جای تقدیر فراوان را دارد. خوشحالم که در به ثمر رسیدن این امر مهم نقشی داشته ام.به امید رشد و تعالی مقوله فرهنگ ،شعر و ادب در دیار فرهنگ دوستان. ان شالله

  پاسخ دادن
 27. 3

  کورش یوسفی

  سڵام کاکە فەرهاد،دەست وەش بۆ پەی بەردەوام بیەی جە خزمەت کەردەی بە هەورامانی.هەر پاسە دەس وەشی جە کاکە ئیبراهیمی شەمسی کەروپەی ئا هەرمانا شاەو خزمەت کەردەی بە فەرهەنگ و هەورامانی.ئەررەمەرزنای ئی ریک وزیاو نەسیمیە بە خەلکو هەورامانی و بە تایبەت فەرهنگ دوسا مەبارەک باذ ماچوو.بە ئاواتو ئانەیە ئی ئەرەمەرزیا بۆ بە هۆ خزمەتی فرەتەری پەی مەحالەکەیما،سەربرز ێ و سەر کەوتێ بیدێ.

  پاسخ دادن
 28. 2

  برهان لهونی

  برادران محترم دانا ی فرهنگ دوست، متعهد ، دلسوز وپیش قدم و اهل نظر،عزیزان : ( کاک ابراهیم شمس ، کاک محمد غریب ، کاک اکرم ، کاک عطا ، جناب ماموستا مومن ،وکاک فرهاد صالحی)
  اجماع مبارک و کسب مجوز وتشکیل موسسه ی فرهنگی (نسیم فرهنگ هورامان) را تبریک میگویم انشاالله این شروع ارزشمند فرهنگی ،با تاثیر گذاری بسیار مثبت و (به یقین) دور از شائبه ی خود سر آغازی ومشوقی منیر باشد ،درراستای کمال وفزایندگی فرهنگی هورامان … امیدوارم: ( همگان )هریک به فراخور توان وامکان خود با قدمی ، قلمی و ….. بتوانیم در این راه مبارک یارو همسفرتان باشیم .
  موفق و موید باشید (انشاالله)

  پاسخ دادن
 29. 1

  محمد ولدبیگی

  جناب شمس عزیز بنده بعنوان یک اهل ادب و فرهنگ هیچوقت وارد این محافل رسمی و هدفدار نمیشوم ما وقتی به فعالان فرهنگی و مدعیان ادبیات نگاه میکنیم و انگیزه های آنها را بررسی میکنیم تازه دلایل عقب ماندگی پاوه را میفهمیم

  پاسخ دادن
  1. 1.1

   قاضی

   جناب ولدبیگی با سلام :قصاص قبل از جنایت : خود جرمی است که مجازاتش ….است!!!!!!
   _ معلوم نشد به فرد اعتماد ندارید یا به قانون یا به هردو !!!!!
   _این تشکل : هنوز که بروندادی نداشته است تا آنرا با درایتی که حتما دارید (در جهت اصلاح وسازندگی ،) منصفانه نقد نمائید!!!!!
   _ در صورت داشتن علاقه وظرفیت: شما نیز می توانید ؛از هم اکنون به فکر تشکیل انجمنی (ادبی )باروش ودیدگاهی متفاوت باشید ؛
   _ آیا ؟: تفاوتی در آثار وزمان واقتضائات زمانی …. فردوسی وحافظ ومولوی وزاکانی و ایرج میرزا ….وجود ندارد؟؟؟؟؟؟؟؟
   _ به نظر من بی طرف : که از طریق نشر در سلام پاوه وتماس یکی ازدوستان مطلع شدم ؛ونیز : (استعداد ادیب بودن و ادیب شدن را تا کنون در خودم نشناخته ام)؛ علت عقب ماندگی…..را کاملا برعکس آنچه می پندارم که شما فرمودید !!!!!!!!!!!! (به تجربه ی حقیر: بدبینی وبی اعتمادی مطلق غالبا زیانبار بوده وهستند)

   پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.