قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » برهان عبدی :آشتی عمومی حول محور توسعه تنها راه عبور از عقب ماندگی و مشکلات اساسی شهرستان

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه : مهندس برهان عبدی: آشتی عمومی حول محور توسعه تنها راه عبور از عقب ماندگی و مشکلات اساسی شهرستان

سلام پاوه در راستای توسعه و راهکارهای پیشرفت شهرستان مصاحبه ای رابا مهندس برهان عبدی فعال شهری- اجتماعی در مورد مشکلات و چالش های توسعه شهرستان پاوه انجام داده است که بسیار جالب توجه می باشد که امیدواریم تا پایان به مطالعه آن بپردازید.

برهان عبدی فارغ التحصیل مهندسی شهرسازی – گرایش برنامه ریزی شهری و منطقه ای – از دانشگاه شیراز و فارغ التحصیل مهندسی نقشه برهان عبدیبرداری از دانشگاه تبریز است. او اکنون مدرس یکی از دانشگاه های کردستان است و همچنین تدریس در دانشگاه شیراز را ، در کارنامه دارد. دارنده چندین مقاله (1) در سطح علمی- پژوهشی و ISI بوده و صاحب کتاب انشان گمشده عیلامی با تاکید بر جنبه های شهرسازی و معماری است.وی همچنین دو سال مدیر یکی از پایگاه های پژوهشی اداره کل سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان فارس بوده و عضو سازمان نظام مهندسی کرمانشاه و مدیر سایت یانه پاوه است.

او اکنون مشغول مطالعه بر روی داده های آماری توسعه شهرستان در بسیاری بخش ها و مقوله های مرتبط با توسعه است و سلام پاوه به همین بهانه ، با دعوت از ایشان به منظور پاسخ به برخی سوالات ، قصد دارد با این فعال شهری و مدنی ، مسائل و چالش های پیش روی توسعه پاوه را مطرح سازد.

سوال اول : آقای عبدی بی هیچ مقدمه ای لطفا وضعیت فعلی توسعه شهرستان را تشریح کنید.

با سلام خدمت شما و مخاطبان سایت . سوال خوبی را مطرح کردید.عامل اولیه حرکت یک جامعه انسانی به سمت تغییر ، آگاه شدن از روند دیروز و شرایط اکنون است و قبل از بحث در این مورد لازم است راجع به نکته ای مهم اشاره شود. اینکه شهرستان پاوه ، در استانی واقع است که خود این استان با چالشهای اساسی در زمینه توسعه یافتگی روبرو است و در رده استان های عقب مانده قرار دارد. بر اساس پژوهش های موجود (2) در زمینه توسعه شهرستان که در سال 88 و 89 توسط بنده منتشر شد، شهرستان پاوه متاسفانه به عنوان عقب مانده ترین شهرستان در استان کرمانشاه و یکی از عقب مانده ترین ها در سطح کشور مطرح است. مخاطبان می توانند به آن مطلب مراجعه کنند و شاخص های بکار رفته صنعتی ، کشاورزی و … را ببینند.

سوال دوم : آقای عبدی به نظر شما ریشه ها ، دلایل و مشکلات عقب ماندگی پاوه از رویکرد علمی در سطح استان چه بوده است؟

برای توسعه ، ما به سه عامل مهم(البته فارغ از منابع و شرایط زیست محیطی و …) نیازمندیم. دستگاه های دولتی(مدیریت شهری و منطقه ای) ، بخش خصوصی و مردم. هیچکدام از این عوامل در طول سالیان گذشته خوب کار نکرده اند.

سوال سوم : آیا می توانید قدری شفاف تر توضیح دهید.

ببینید توسعه زمانی اتفاق می افتد که دغدغه این سه عامل ، فقر زدایی و توسعه باشد.مدیران شهری در پاوه بیشتر درگیر مناسبات سیاسی و بروکراسی اداری بوده اند. بخش خصوصی عملا در پاوه وجود ندارد و اگر هم کسانی دارای سرمایه بوده اند ، بیشترین دغدغه آنان درگیر شدن در بحث املاک و زمین بوده است. و مردم هم ، همواره منتظر حقوق ، اعانه ، کمک و دریافت های دولتی بوده اند.

سوال چهارم : آیا مشکلات فیزیکی و توپوگرافی شهر پاوه و به تبع مسائل ترافیکی شهر پاوه مانع توسعه نیست؟

اگر این جریان صحت داشت بایستی ماسوله که اصلا ماشین اجازه ورود به آن را ندارد ، شهرت فعلی را نداشت. هنر یک برنامه ریز کار کردن در شرایط دشوار است و تبدیل کردن ضعف ها به فرصت است.بیشترین پاسخی که در طول سالیان گذشته از مدیران ناکارآمد در پاوه شنیده ام همین است. ببینید ما می خواهیم پاوه در حدی که سزاوار است و لیاقتش است باشد.ما نمی خواهیم صاحب پاریس یا اصفهان باشیم. ما می خواهیم از داشته هایمان استفاده کنیم و میزان درآمد شهروندان و سرانه درآمدی را بالاتر ببریم. واضح تر از این نمی توانم بگویم که حداقل کاری که می کنیم این است که عقب مانده ترین شهرستان استانی ، که خود جز عقب مانده ترین ها است ، نباشیم.

سوال پنجم : پس چرا این عقب ماندگی زیاد به چشم نمی آید ؟

دلایلی مختلفی وجود دارد. نخست اینکه ، ما وارث شهری کوچک و سی هزار نفری هستیم.

دوم اینکه بیشتر سر ریز این جمعیت در طول سالیان گذشته که اینجا نتوانسته اند منبع درآمدی داشته باشند از شهر خارج شده اند و ما را با چالشهای بعدی مواجه نکرده اند.

و اما مهمترین دلیلی که باعث شده که این عقب ماندگی زیاد به چشم نیاید زیست محیط پاوه است. پاوه، منطقه ای با صدها تنوع و تکثر جغرافیایی، آنجا که به فاصله تنها نیم ساعت، سی درجه اختلاف دما را می توان تجربه کرد (زلته تا دالانی) و از ذکر سایر ویژگی هایش به ناچار می گذرم . به قول یکی از نظریه پردازان مشهورایرانی از بعد از گردنه پلنگانه ما با محدوده ای منحصر به فرد مواجه هستیم که عملا بیینده و مخاطب را با یک زیست بوم متفاوت از سایر نقاط همجوارش مواجه می سازد.

پاوه خود زیباست و زیبایی اش بسیاری کمبودها را ، التیام بخشیده است.

اما نگرانی من از روند فعلی است که داده های آماری وضعیت متفاوتی را نشان می دهد. چند دهستان در شهرستان در حال تخلیه شدن هستند و بسیاری روستاها به نفع شهر پاوه دارند نابود می شوند(3). و نقاط جاذب در سطوح ملی و منطقه ای به دلایل مشکلات اقتصادی قدرت جذبشان را از دست داده اند و نقطه هدف جمعیت دیگر نقاط روستایی ، شهر پاوه شده است. این ، یعنی ما داریم وارث یک شهر با تمام مشکلات جدایی گزینی اجتماعی ، اقتصادی و زیرساختی در آینده می شویم.

سوال ششم : واضح تر می توانید بگویید نقش دستگاه های عمومی و مدیران چرا در فرآیند توسعه کم رنگ است؟

ما برای توسعه از این منظر، نیازمند چند فاکتور اساسی هستیم. نخست افراد دارای نفوذ که دغدغه شان صرفا فقر زدایی و توسعه است. دوم اینکه این توسعه ، بدنه ای خلاق ، متخصص و علاقمند می خواهد. در مقاله ای که در سایت کومکال در سال 89 منتشر شد(4)و نکته اصلی اش این بود که ما با یک بدنه کارشناسی ناکارآمد مواجهیم. بدنه ای که دغدغه های عمومی و منافع جمعی را در سایه تهیه مبناهای زندگی روزمره اش از دست داده است. و سوم اینکه اگر دو عامل زیر مهیا باشد ما باید لابی قوی از استان و کشور داشته باشیم. چیزی که در طول سالیان گذشته ما از این لابی ها دیدیم تنها به منظور ابقا یا رد مسئول و شخصی خاصی بوده است. هیچگاه تفکر حاکم بر پاوه به منظور دگرگونی روند حاضر و اتفاق خوشایند عمومی خاصی ، پیشقدم نشده و خود را هزینه نکرده است.

سوال هفتم : دقیقا منظور شما از تفکر حاکم چیست و شما کدام گروه را مورد خطاب قرار می دهید؟

بایستی عرض کنم در سیستم مدیریتی شهر پاوه ما چند نوع تفکر مواجهیم و همه را مورد بحث قرار می دهیم.

تفکر نخست ، تفکری سنتی دارای روابط گسترده و ریشه ای است که در این تفکر، ما ، افراد صاحب نامی هم داریم که اکنون ساکن پاوه ، کرمانشاه و تهران اند. دغدغه این گروه به طور مشخص ، بیشتر مناسبات سیاسی محلی ، نفوذ منطقه ای با نگاه به شرایط کلان کشور است. البته این گروه خود به دو بخش اصلی تقسیم می شود که تشریح آن هدف پاسخ بنده نیست.

گروه دوم که بیشتر متشکل از بازنشستگان ، کارمندان فعلی وزارت کشوری و سایر نهادهای دولتی است و دغدغه اش حفظ شرایط خود ، عدم حذف و به نوعی مصالحه با شرایط موجود جامعه و مخصوصا گروه اول است. این گروه که گاهی بازنشسته اش هم ، اگر خود را حذف شده ببیند اما همچنان در حوزه فعالیت های مورد پسند اجتماعی شهرستان و یا حتی در انتصابات مدیریتی در شهرستان نقش دارد و این به خاطر داشتن روابطی در طی سالیان گذشته با مدیریت در سطوح کلان است. گاهی اوقات نقش این گروه به عنوان مشاور و گاهی به عنوان رایزن مدیران فعلی ظاهر می شود.

گروه سوم که شامل عده ای از افراد تحصیلکرده پاوه ، برخی گروه های مذهبی و فکری ، ساکن شهر و گاها در پست های استانی و گاهی کشوری است. این ها هم انگیزه ای مشابه با دو گروه بالا دارند و در انتخابات مختلف و حتی اتفاقات مهم زیست محیطی ، جشن ها و مناسبات خاص اجتماعی و …. نمود عینی حضور آنان را می توان دید. متاسفانه گروه های مذهبی و فکری به عنوان یکی از ارکان اصلی جامعه ما ، بیشترین تمرکزشان بر روی مسایلی از جنس جناحی و … است.

به طور کلی و بر اساس چیزی که من در طول سال ها متوجه شده ام ، تمامی این گروه ها ، توسعه شهرستان اولویت اولشان نیست و اینجاست که عوامل عقب ماندگی شهرستان به شدت تشدید می شود.

سوال هشتم : نقش بخش خصوصی و سرمایه گذاران در پاوه چگونه است؟

در آخرین جلسه ای که با فرماندار شهرستان تشکیل شد ، این نکته را یادآوری کردم که متاسفانه هیچ سرمایه گذاری در شهرمان نمی شناسم.پولدارانی که به اشتباه به اسم سرمایه گذار می شناسیمشان و به گفته بنده پولداران یا انبارداران اسکناس های رایج. در این جلسه به عنوان ناظر اعلام کردم که متاسفانه در سرزمین من ، سرمایه دارانش به جای سرمایه گذاری در بخش تولید یا حداقل کارآفرینی در هر بخشی، در میدان مرکزی شهر مشغول سود دادن به انسان های بخت برگشته ای اند و سرمایه این عده نه تنها در خدمت مردم نیست بلکه مسبب ویرانی و بی خانمانی انبوهی از انسان های ورشکسته شهرمان شده است.

هر چند سخنان من به مذاق برخی خوش نیامد و گلگی های زیادی هم بعد از جلسه از جانبشان شنیدم اما نمی توانم باور و عقیده اصلی ام را در این خصوص بیان نکنم. بنده هیچ سرمایه گذاری در شهر نمی شناسم و هر آنچه می شناسم عده ای آدم پولدار و تازه به دوران رسیده است که از ترس از دست دادن پول بادآورده شان، هیچ همت و تلاشی برای ایجاد اشتغال و تولید و یا پیش پا افتاده ترین صنعت شهرمان، همان گردشگری نمی کنند.

بنده بارها به صورت حضوری به افراد پولدار و صاحب سرمابه هشدار داده ام که اگر در این شهر سرمایه گذاری نکنند باید منتظر تبعات اجتماعی آن باشند. عامیانه تر بگویم آیا جوانی که در تهیه مایحتاج روزانه اش دچار مشکل است ، می تواند بپذیرد که فرزندان فلان شخص ، با ماشین هایی که پول بیمه و بنزینش ، هزینه زندگی تمام خانواده آن فرد است ، در شهر خوش بگذراند. آیا سرمایه داران شهر می توانند بدون هزینه کردن ، از جنبه های فرهنگی مثبت این جامعه لذت ببرند و در نهایت صاحب سهام های مختلف و پول های میلیاردی در حساب های شخصی شان باشند. شک ندارم که در صورت ادامه این روند ، جامعه پاوه همچون سایر جوامع بزرگ تر برای آنها نا امن می شود و به نظر می رسد آنها از منظر منطقی مجبور به سرمایه گذاری در بخش های موثر اقتصادی شهر هستند و در صورت عدم سرمایه گذاری بایستی منتظر ترک اجباری باشند.

تعجب می کنم. تمام سرمایه گذاری سرمایه داران شهرمان در ساختمان های بلند و خریدن زمین ها و املاک مختلف است. اتفاقی که در بخش املاک و مسکن پاوه دارد اتفاق می افتد یک دو قطبی ، توده بدون سرمایه و گروهی اندک ، صاحب صدها زمین و ملک است. این وضعیتی هشدار دهنده در شهرنشینی است و قطعا تبعات بسیار اجتماعی خواهد داشت که هدف پاسخ این سوال نیست و به ناچار از آن می گذرم.

سوال نهم : نقش مردم در این فرآیندچگونه است ؟ بیان کردید که آنها هم عامل این عقب ماندگی اند.

در جواب پرسش شما بازار پاوه را مثال می زنم. بارها گفته ام بازار پاوه ، بازاری است که دارد نفس های آخرش را می کشد و عقب ماندگی اش تمام فضای شهری را تحت تاثیر قرار داده است. شما کافی است آماری از تعداد مغازه هایی که در طول این سال ها دچار تغییر شغل یا تعطیل شده اند ، بگیرید. اقتصاد شهری جزیی جدایی ناپذیر از حیات شهری است که رونق یا کسادی بازار به عنوان یک شاخص مهم، تاثیر مستقیمی بر روح و روان شهروندان آن شهر خواهد گذاشت. شاید روزگاری هر کس، هر جا در گوشه ای در این شهر زندگی می کرد و کاری نه با مدیریت شهری داشت و نه با بخش خصوصی. اما اکنون که دیگر کسادی این بازار دامن همه را گرفته، نمی شود بی تفاوت به سادگی از کنارش گذشت. من کلا با مقایسه کردن دو شهر مشکل دارم اما آیا به نظر شما بازارشهر جوانرود چه شرایط خاصی نسبت به بازار ما دارد.

بازاری که به همت بخش خصوصی و مردمی شهر جوانرود به بازار منطقه ای تبدیل شده جای بسی خوشحالی است که در میان نابرابریهای زیرساختی و سایر مسائل این بازار نقش مهمی را درجذب گردشگر ایفا کرده است. شاید جوانرود مثال خوبی برای نادیده گرفتن نقش نهادهایی دولتی باشد. نقشی که همواره بهانه ای برای توجیه عقب ماندگی بازار شهرمان ، پاوه بوده و هست. هر چند این بازار نقایص و مشکلات عدیده ای از نظر آشفتگی های فضایی و… دارد اما نقش بازار مخصوصا در صنف لوازم خانگی کاملا مشهود است.واکاوی مسایل و مشکلات بازار پاوه نیازمند بررسی کارشناسی و دقیق بوده اما آنچه تقریبا بدیهی به نظر می رسد اینکه این دو بازار تنها در یک چیز تفاوت فاحشی دارند و آن اینکه بازار جوانرود به همت افرادی متعهد و دلسوز از بخش خصوصی و انسان های تلاشگر و با اراده شهر به وجود آمده و اکنون مسبب ارتزاق صدها و هزاران شهروند هم نژاد و خوب جوانرودی است.

سوال دهم : در جای دیگری از گفته هایتان عنوان کردید که مردم هم ، همواره منتظرحقوق ، اعانه ، کمک و دریافت های دولتی بوده اند.این دقیقا به چه معنی است؟

جو حاکم بر فضای فکری شهروندان پاوه در اثر بسیاری محدویت هایی که اکنون مجالی برای بحث کردن راجع به آن نیست یک جو کارمندی و حقوق بگیری از دستگاه های دولتی است. کسی در فکر یک کار خلاقانه و یا شروع یک فعالیت غیر دولتی نیست.

شخصی را می شناسم که کارمند یکی از ادارات است و ماهیانه چیزی در حدود 2.5 میلیون تومان دریافت می کند اما بر اساس گفته یکی از دوستانم که مالک یکی از شعبات پیشخوان در سطح شهر است تاکنون ده بار به منظور دریافت کارت مرزنشینان ، مراجعه کرده اند.حتی به خاطر صادر نشدن این کارت چند بار با مسئول این شعبه درگیر شده و اظهار کرده صادر نشدن کارت ، دغدغه شبانه روزی اش شده است. کارتی که قرار است چند دوره یکبار 60 هزار تومان به آن واریز شود دغدغه شبانه روزی شهروند شهری شده ، که صاحب خانه ای دوطبقه در بهترین نقطه شهر و ماشینی مدل بالا است.

امیدوارم منظورم را خوب توضیح داده باشم.

سوال یازدهم : نظرتان راجع به مدیریت های فعلی و فرماندار و شهردار جدیدچیست و عملکرد ایشان را چگونه ارزیابی می کنید؟

شاید تمام شهروندان این شهر در این زمینه متف القول هستند که فرماندار بسیار شخص محترم و شریفی است. حتی تلاش های بسیاری در زمینه تحول در مدیریت شهرستان کرده است. اما خوب ما همچنان شاهد تحول خاصی نیستیم. به نظر من اطراف فرماندار را آدم های خوبی فرا گرفته اند اما این افراد صرفا خوب هستند و بیشتر این افراد کارشناس در زمینه توسعه ، نیستند.

به عنوان مثال در جلسه مشترکی خدمت ایشان اعلام کردم که پروژه تجاری سه راهی سریاس پروژه مناسبی نیست و بازار را تاجر و بنگاه های اقتصادی تعیین می کنند نه مسئول . شما مجتمع تجاری فلکه را نگاه کنید این بازار هیچگاه رونق نمی گیرد چون از روز اول کاربری تجاری برای این موقعیت مناسب نبوده است. بارها و بارها آن زمان گفتم اما کسی گوشش بدهکار نبود. آخرش هم تمام سرمایه گذاران از جمله شهرداری ، مردم و بخش خصوصی ضرر کردند.

در زمینه انتخاب مدیران جدید هم باید عرض کنم حلقه مفقوده مدیریت شهری پاوه مدیران خلاق و با انگیزه است. من در لیست مشاوران و مدیران جدید ، شخص جدیدی نمی بینم و تمامی این عزیزان پست های دیگری در سال های قبل داشته اند و عملکرد مهم و قابل تاملی را از آنان سراغ ندارم.

راجع به شهرداری هم عرض کنم ، سال ها در سایت ها و نشریات آنزمان بارها اعلام کردم که روند مذکور مناسب نیست و پروژه ها و تغییر کاربری ها و مدیریت دچار مشکل است. نتیجه اش هم اکنون پرونده عریض و طویل سازمان بازرسی است. شبهه ای میلیاردی در عملکرد شهرداری شهری با بنیه مالی کمی مانند پاوه بر اساس گفته های یکی از اعضای شورای شهر جدید ، واقعا عجیب و دور از انتظار است. در صورت صحت و اثبات قضایی همه شهر از مسئول تا شهروند در این مقوله ضرر کرده است.

اما خوب شهردار جدید وارث بسیاری مشکلات و پروژه های عقب مانده و نیمه کاره است.ما همه این مسائل را باید درک کنیم. حد انتظارات ما را شوراها و شهرداران پیشین به حدی پایین آورده اند که یک آسفالت خوب و یا پروژه ساده برای شهروندان شهرمان شده آرزو !!!

ولی به طور کلی من روند فعلی شهرداری پاوه را منطقی می دانم هرچند بسیاری مطالبات از بعد فنی و زیر ساختی روی زمین مانده است. ولی در گام نخست بایستی از برخی افراد و چهره ها را که در راستای منفعت عمومی نبوده اند گذر کنیم و روند فعلی این مقوله را نشان می دهد.

سوال دوازدهم : مشکل اصلی در مدیریت شهری جدید پاوه کجاست؟

به نظر می رسد مهمترین مشکل مدیریت جدید این است که اولویت اصلی اش را فراموش کرده است. اولویت مرز و گردشگری نیازمند حضور فعال و موثر و استفاده از پتاسیل های استانی و منطقه ای و لابی های کشوری است. راهبرد توسعه منطقه ای بر اساس مزیت های نسبی است و شرایط پاوه مثل کشوری است که منابع نفت دارد اما وزیر نفت ندارد. حتی نفت یک کالایی است که نسیه است اما گردشگری یک صنعت کاملا نقد است.

نمی خواهم چرایی و دلیل این موضوع را مطرح کنم چون حوصله مخاطبان سر می رود اما ما شرایط صنعتی شدن ، قطب شدن در زمینه کشاورزی و …. را نداریم. راهبرد اصلی توسعه پاوه گردشگری است(5) اما این مقوله متولی ندارد.

به عنوان مثال کافی است پاوه را به منظور جذب توریست خارجی به صورت انگلیسی در قسمت راهنما سرچ کنید. هنوز مسجد جامع پاوه به عنوان جاذبه توریستی معرفی شده !! مسجدی که در اثر نوسازی چیزی از اهمیت تاریخی آن نمانده است. مثل این است شما تخت جمشید را بردارید و نوسازی کنید و آنوقت راجع به آن تبلیغات بکنید. من کاری به دلایل این نوسازی ندارم . پرسش من این است آیا تا به حال کسی به طور رسمی در جهت به روز کردن منابع راهنمای گردشگری شهرستان چه بصورت فارسی و لاتین کاری کرده است ؟

شما به دفترچه راهنمای توریست های خارجی و داخلی در سطح هتل ها استان کرمانشاه نظری بیندازید. عکس معرفی پاوه و جاذبه هایش به حدی نازیبا است که بنده ساعتی وقت صرف کردم تا مهمان های خارجی اهل لیتوانی را متقاعد کردم به پاوه بیایند. به گفته خود آنها پاوه تجربه ای بی نظیر بود و به تمام سفرشون تا آن لحظه، می ارزید، جنگل ، تپه، کوه و معماری ترکیبی کم نظیر . هوای مطبوع هم که زیبایی سفرشون رو دوچندان کرده بود. عامیانه تر بگویم : آنها را به مغازه پخت نان محلی، نزدیک صدا سیما بردم .صاحب مغازه انصافاً سنگ تمام گذاشت. کلانه، دوغ کره برای مهمانهای ناخوانده و اینها ، بسته بودن موزه مردم شناسی شهرمان را،آن هم ساعت یک ونیم ظهر جبران کرد.

مهمترین جاذبه گردشگری ما شده مغازه کلانه و فاجعه اینجاست. ما هیچ فضای انسان ساختی به منظور کسب درآمد در شان یک توریستی که بر اساس تجربه شخصی خودم” در طی یک روز کاری 1 میلیون تومان خرج می کند” نداشته ایم.

سوال سیزدهم: خوب به دلیل اهمیت گردشگری از نگاه شما ، وضعیت مدیریت گردشگری شهرستان را چگونه ارزیابی می کنید؟

باید عرض کنم ما در سطح کلان هم با مشکلاتی در این حوزه مواجهیم. اماسوال اصلی بنده این است این اداره حداقل ماهیانه هزینه ای برابر 6 تا 7 میلیون تومان در دستمزد و …. برای مدیریت منطقه ای در پی دارد و عملکرد آن متناسب با این هزینه نیست.

اما خوب مقوله گردشگری یک مسئله چند وجهی است و چند اداره در آن درگیرند. پیشنهاد می کنم پژوهش هایی در زمینه مطالعات گردشگری شهرستان را در گوگل سرچ کنید(6). ضعف های عدیده ای که این بخش دارد نیازمند بررسی علمی و کارشناسانه است.

اما خوب در کل مدیران ما عادت کرده اند که بگویند بودجه ای نداریم و اعتباراتی تخصیص نیافته است. آقای صالحی همین سایت شما ، یا همان سایت پاوه پرس مگر پول و یا اعتباری به آنها تعلق گرفته است؟ در این شهرستان ما با افرادی مواجهیم که ماهیانه دستمزدی در حد سه میلیون دریافت می کنند و عملکرد خاصی از آنها ندیده ایم و اصلا علاقه ای به موضوع تحت سرپرستی شان ندارند. پاسخ آنها به افرادی چون ما این است طرح بیاورید انجام دهید و….. . بنده هم جوابم همواره به آنها این بوده است که این مقوله تحت سرپرستی شما با زندگی هزاران نفر گره خورده است. کم کاری شما فاجعه هایی بدنبال دارد و نمونه اش سرانه درآمدی شهروندان و بازار عقب مانده شهرمان است. آیا راه اندازی یک سایت مناسب و برگزاری چند جشنواره عکس و همایش ، هزینه خاصی می خواهد؟ آنها حتی در این موارد پیش پاافتاده کم کاری کرده اند.

سوال چهاردهم : راهکار شما در زمینه گردشگری چیست؟

شخص فرماندار بایستی به طور مشخص متولی گردشگری شود.باید کمیته توسعه و درنهایت گردشگری شهرستان هرچه سریع تر تشکیل شود.کمیته ای واقعی از افراد علاقمند و متخصص. ما باید به این نتیجه رسیده باشیم در مدیریت استانی کسی چندان به فکر راهبرد اصلی توسعه مان نیست. مدیران دلسوز شهرستان باید دخالت کنند(7).

مثالی عرض کنم که حتی ممکن است به این موضوع ربطی نداشته باشد. یکی از شهروندان پاوه که مقیم خارج کشور است و سهامدار یکی از شرکت های خوب صادراتی است ، اخیرا دوست داشت در پروژه ای در پاوه سرمایه گذاری کند ، با مسئول یکی از بخش های سرمایه گذاری استان جلسه ای داشت .نکته قابل تاملی در مصاحبه ایشان با آن کارشناس به چشم می خورد. آن سرمایه گذار می گفت کارشناس استانی ، برایم حساب کرده که سود بانکی سرمایه چقدر است و در ادامه گفته با این سود آیا می خواهی سرمایه ات را در پاوه بخوابانی!!!

این ، نوع نگاه یک مسئول استانی به پاوه است و ما منتظر هستیم از طریق این کانالها به جذب سرمایه یا توسعه بپردازیم. به نظر می رسد نگاه ما بایستی تغییر کند. ما باید به این نتیجه برسیم که جزیره ای عقب مانده ایم و می خواهیم به جایگاهی در شان و موقعیت واقعی مان دست یابیم.وضعیت و فرایند کنونی نشان می دهد که حتی نهادهای فعلی شهرستان نمی توانند کاری کنند و اینجاست که به قول سارجنت یکی از نظریه پردازان ، باید نهاد جدیدی متولد شود زمانی که نهادهای کنونی ناتوان و ناکارآمدند.

سوال پانزدهم : آیا همین سد داریان نمی تواند در زمینه گردشگری موثر باشد؟

بارها گفته شده که سد به تنهایی نمی تواند معجزه کند. شما سد گاوشان در مسیر سنندج را مشاهده کرده اید. آیا در زمینه گردشگری اتفاق خاصی آنجا افتاده است. ده ها سد در ایران اینگونه اند. تا برنامه ریزی نباشد هیچ اتفاقی نمی افتد.

سوال شانزدهم: مسایل ما بیشتر راجع به توسعه از نگاه گردشگری و توسعه اقتصادی بود. عملکرد نهادهای درگیر در مسایل فرهنگی را چطور ارزیابی می کنید؟

حقیقتا بنده سر رشته ای راجع به این مسئله ندارم. اما گلگی از برخی نهادهای فرهنگی دارم. اینکه متاسفانه در زمینه فرهنگی از بخش موثر و فعالین واقعی در زمینه ادبی و فرهنگی شهر استفاده نمی کنند. بارها در خبرهایی از مناسبت های مختلف فرهنگی دیده ام ولی از فعالین اصلی ادبی و فرهنگی متاسفانه خبری نیست. برخی از این چهره ها و شخصیت ها معرف ما در سطح منطقه هستند. بعضی از این افراد را ، خود من می شناسم . همه انسان های دلسوز و صاحب فکری هستند. به نظر می رسد شایسته نیست که آنها را کنار بگذاریم و یا به آنها فضای فعالیت ندهیم. شاید کنار گذاشتن آنها در آخر به ضرر عملکرد خودمان تمام می شود.

سوال هفدهم : آینده را چگونه می بینید؟

توسعه شهرستان پاوه یک امر گریز ناپذیر است. تقسیمات جدید همسایه مان و استان شدن حلبچه و اهمیت مرزش که نمود آن را در گفته های فواد معصوم رییس جمهور عراق و قول پیگیری مرز شوشمی می توان دید ، حتی این جریان موقعیت ویژه ای را به مدیران محلی و منطقه ای ما داده تا از این شرایط استفاده کنند و این موضوع را پیگیری کنند. سد و برنامه ریزی به منظور سرمایه گذاری گردشگری و همچنین مرز و توسعه تجارت در آن ، مقوله هایی است که خواه ناخواه پاوه را در مسیر توسعه قرار خواهد داد.

سوال هجدهم: حرف های شما تقریبا تمامی گروه ها ، بخش خصوصی و حتی مردم را مورد خطاب قرار می دهد اینگونه نیست؟

بنده یک منتقد شهری هستم. وظیفه من این است که این مسائل را عنوان کنم. روشنفکر در طول دهه های گذشته همواره تعریفش تغییر کرده است. اما تعریف کنونی و مورد قبول آن شاید این باشد. روشنفکر یعنی کسی که از وضعیت موجود به منظور بهبود انتقاد می کند. بهبودی که تمامی افراد و حتی مسئولان از آن منتفع می شوند. در انگلیس دولت موظف که مکان منتقدینش را رایگان فراهم کند. البته بنده خودم را در جایگاه روشنفکر نمی بینم اما در کل انتقادم تحلیلی است که دارای شناسنامه است و بدون تهمت و افترا صرفا از رویکرد علمی و بر اساس آمار بیان شده است. من برای تمام گفته هایم منبع و رفرنس داده ام و حاضرم از آنها دفاع کنم. من کاری با برداشت های متفاوت ندارم.حتی این مصاحبه ،همچون عملکرد گروه های مختلف مورد خطاب آن، قابل نقد است.

سوال نوزدهم : منظور شما دقیقا از آن قشر تحصیلکرده مقصر در عقب ماندگی پاوه چیست؟

سوال شما را اصلاح کنم. ما اینجا به دنبال مقصر نیستیم. ما صرفا تحلیلی را ارائه داده ایم که پشتوانه آن چندین تحقیق و مقاله بود. اما بایستی دوباره اعلام کنم تمامی گروه های توسعه و تفکرات ذکر شده در روند این عقب ماندگی به میزانی سهم دارند ولی سوال شما را با ذکر مثالی توضیح دهم.

زمانی که فاجعه کانی بل یا حتی مشکل نابودی سراب هولی و …. روی داد حتما این پروژه ها در سطوح محلی ، استانی و کشوری بارها مورد بحث و بررسی قرار گرفته اند. آیا ما در مدیریت استانی همشهریانی نداریم که سال ها پیشتر از اجرایی شدن این پروژه ها ، مطلع بوده اند ؟ آیا تلاشی در زمینه انحراف یا اصلاح این پروژه ها انجام داده اند و آیا این تلاش ها نتیجه ای در پی داشته است؟ آن ها خیلی پیشتر از ما در جریان این پروژه ها بوده اند. به نظر می رسد تمامی گروه ها از این عقب ماندگی سهم دارند تنها سهم شان با هم تفاوت دارد.

سخن آخر شما چیست ؟

ما وارث شهری با پتانسیل های خوب اجتماعی و فرهنگی هستیم. تمامی گروه های مورد خطاب در این مصاحبه باید با هم حول محور توسعه شهرستان جمع شوند. ما به یک آشتی عمومی نیاز داریم تا مطالبات 10 هزار نفری  بازگشایی مرز را بتوانیم از راه های قانونی پیگیری کنیم. مطالبات 1 هزار نفری در برخی کشور در مجلس به عنوان مصوبه مورد بحث قرار می گیرد اما مطالبه شهروندان شهر ما ، همچنان روی میز مسئولان سطوح کشور دارد خاک می خورد.ما به تشکیل کمیته های پیگیری مطالبات به حق شهروندان سرزمینمان نیاز داریم. شورای شهر ، فرماندار شهر و سایر مسئولان باید کمیته هایی تشکیل دهند و این خواسته ها را در سطح کلان کشور پیگیری کنند.

جامعه ما کمترین آمار بزهکاری و جرم را در کشور دارد. مردمانی مسالمت آمیز که رشد فکری شان را همواره در لحظات حساس سیاسی و فرهنگی نشان داده اند.همراهی همیشگی آرا صندوق های انتخاباتی با جریان های مهم پایتخت کشور و در لحظات سرنوشت ساز تاریخی ، خود نشان از سطح شعور و آگاهی این سرزمین دارد.جامعه ای که حتی معتادش در معرض عموم قرار نمی گیرد و رفع حاجت اعتیادش را ، در گوشه ای در باغات شهر می کند.

هر چند ما وارث شاخصهای خوب فرهنگی هستیم اما ضعف های بسیاری هم داریم که نبایستی آنها را فراموش کنیم و به مرور کنار بگذاریم. حتی ما برخی افراد و چهره ها که دغدغه شان ، خود واطرافیانشان است را بایستی کنار بگذاریم و از آنان عبور کنیم. مردم ما همچنان به فرمانداری می بالند که حتی همشهریشان نبوده است و همواره از نبود مدیر توانمندی که از وضعیت عقب ماندگی رهایشان کند، گله کرده اند.حتی ما ، نوادگان نسلی هستیم که شاعر اصلی و محبوب فعلی شان را کوچانده اند(8). این جامعه هیچگاه توان و تحمل پرورش انسان های بزرگ و توانمند را در خود نداشته است و انسان های دگر اندیش را یا حذف و یا مجبوری به کوچ اجباری کرده است. این فضا همواره قدرت جذب انسان های توانمند را در خود نداشته است.

بایستی تمامی تفکرات و عوامل توسعه آسیب شناسی شوند، مورد بازبینی قرار گیرند و در بسیاری موارد ، روندها تغییر جهت دهند. آنچه که بسیار مهمتر از همه چیز است فقر زدایی است. ما مطالعاتی در زمینه توسعه شهرستان نداریم.

هزینه این رفرم ها چندان نیست فقط اراده می خواهد. اراده ای از جانب گروه های مختلف ، بخش خصوصی و توده های مردم.

مسئله اصلی این است ما در جامعه ای فقیر نمی توانیم رشد کنیم. حتی مسئولی که صاحب یک شهر فقیر است همواره مورد بی مهری قرار می گیرد. فقر ، تمامی نهادها و ارزش های انسانی را مورد تهدید قرار می دهد. بزهکاری اجتماعی ، مشکلات روانی و جامعه ای ناشاد در اثر فقر ، تمامی نهادهای اجتماعی و حتی قضایی و …. را دچار زحمت و مشکل می کنند. بایستی تمامی عوامل را بسیج کنیم و راه توسعه پاوه از مسیر شناختن اولویت ها و حرکت هوشمندانه و علمی است. چون ما با پتانسیل هایی بالقوه مواجهیم که بالفعل کردنشان نیازمند حرکت های خلاقانه و منطقی است.

ما در برابر تمامی فقر جامعه مان مسئولیم . ما در برابر یک جوان بیکار مسئولیم.در برابر نرخ بیکاری بالای شهرمان مسئولیم. در برابر گذر لحظات عمر یک جوانی که تفریحش در قهوه خانه های شهر است ، مسئولیم. ما در برابر دزدی و بزهکاری مسئولیم. شما کافی است به محلات فقیر نشین بالادست پاوه مراجعه کنید. آنوقت اولویت زندگی مردم ، مدیران و بخش خصوصی کاملا مشخص تر می شود.

آنجا که به قول شاملو “دست های خالی را فقط می توان بر سر کوبید”.

و زمانی این مسئله بغرنج تر می شود که ما بتوانیم این روند را متوقف و اصلاح کنیم اما به جای آن و در اثر نا آگاهی ، جامعه را همواره قربانی خواسته های خود کرده ایم. منظور از ما تمام شهروندان این شهر است.

من خود به شخصه در نیت پاک و انگیزه مثبت تمامی شهروندان ، مسئولان و مدیران این شهر شکی ندارم.اما بارها گفته ام هیتلر انگیزه و نیتش ، بهبود وضعیت جهان بود اما دنیا را ویرانه کرد.چیزی که از ما می ماند نه این پست است نه آن صندلی. تنها عملکرد افراد است که می ماند. تاریخ : انسان ها را بر اساس نیاتشان ، مورد تایید یا رد قرار نمی دهد.

“تنها عملکرد است که می ماند”.

با سپاس از شما آقای عبدی

من هم سپاسگذارم.

مصاحبه از فرهاد صالحی

تاریخ مصاحبه:  25/12/93

پانوشت ها

 1. جهت اطلاع از موارد پژوهش های مصاحبه شونده و آدرس اینترنتی آنها به مصاحبه سایت سلام پاوه با آقای عبدی در تاریخ جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۳ کـد خـبـر : 7711۰۳۰۵۹۳ رجوع کنید.
 2. رجوع کنید به تحقیق “تعیین درجه توسعه یافتگی شهرستان های استان کرمانشاه ” دانشگاه تربیت مدرس ، همچنین مقاله “مطالعه روند تغییرات سطوح توسعه صنعتی و توسعه منطقه ای در ایران ” مجله تحقیقات اقتصادی و مقاله “توسعه در پاوه / بخش اول : میزان توسعه یافتگی شهرستان پاوه در مقایسه با سایر شهرستان های استان کرمانشاه در طول سه دهه” ، سایت کومه کال 1387 .
 3. رجوع کنید به پایان نامه ” نقش و عملکرد شهرهای کوچک در توسعه نظام منطقه ای نمونه موردی شهر پاوه ” دانشگاه آزاد وحد تهران غرب و همچنین آمارنامه های استانی و کشوری منتشر شده در سال 1390.
 4. رجوع کنید به مقاله “تحلیلی بر مدیریت ناکارآمد شهری پاوه” منتشر شده در سایت کومه کال و میردوک ، مقاله آرشیوی
 5. رجوع کنید به مقاله “گردشگری ، راهبردی استراتژیک در توسعه شهرستان” منتشر شده در سایت کومه کال و میردوک ، مقاله آرشیوی
 6. رجوع کنید به دو مقاله ” تحليلی بر جاذبه‌ها و تسهيلات گردشگری منطقه اورامانات ” و “تأثير توسعة گردشگري روستايي بر اشتغال در منطقة اورامانات كرمانشاه” سایت جامع علمی دانشگاهی کشورir
 7. رجوع کنید به مقاله “راهکارهای رونق گردشگری در پاوه ” منتشر شده در سایت کومه کال و میردوک ، مقاله آرشیوی
 8. اشاره به کوچ میرزا عبدالقادر پاوه ای شاعر

 1. حیدر ویسی

  جوانان شایسته شهر برهان و فرهاد
  امیدوارم این گزارش بی نقص مقدمه بیداری تمام عوامل عقب ماندگی در سال جدید باشد.و همچنین مقدمه خداحافظی با بعضی چهره ها باشد

 2. خادم شهدا

  با سلام و خسته نباشید خدمت مهندس عبدی و آقای صالحی برای گزارش بسیار خوبشان و تحلیل بسیلر خوب سرکار خانم رسولی به امید بیداری مسئولین در خواب و حمایت مسئولین خادم و دلسوز که در این شهر بسیارند به امید روزی که به من چه به تو چه در این شهر از بین رود و همه در قبال شهرستان اساس مسئولیت کنیم ,در عمل نه در شعار به حقیقت
  پاوه تیم غمخوار از مسئولین و تحصیل کردگان و افراد با نفوذ می خواهد که خواستهای بحق مردم را به مقامات کشوری و تصمیم گیر و تصمیم ساز برساند .؟؟؟؟

 3. یاور

  سایت فرمانداری ساعت کار موزه مردم‌شناسی را زده تا 2 و نیم باز است. شما نوشتین تا 1 نیم نبودن. یا شما خلاف گفتین یا موزه تعطیل بوده و دودر کرده
  از فعالیت های چشمگیر رئیس میراث فرهنگی مشخص است که حق با کیست

 4. کاربر فیس بوک

  خانم فروزان رسولی در صفحه فیس بوک خود در پاسخ به این مصاحبه مطلبی منتشر کرده که این هم جالب است. با کسب اجازه اگر اینجا منتشر شود ایرادی ندارد.
  فکر می کنم ابتدا به دنبال سلامت فرد باشیم؛
  در پاسخ به گفتگوی برهان عبدی با عنوان«آشتی عمومی حول محور توسعه تنها راه عبور از عقب ماندگی و مشکلات اساسی شهرستان»
  فروزان رسولی
  آنچه در گفتگویی برهان عبدی با عنوان «آشتی عمومی حول محور توسعه تنها راه عبور از عقب ماندگی و مشکلات اساسی شهرستان» حایز اهمیت است اشاره به سه محور اساسی بحث توسعه یعنی دولت، بخش خصوصی و مردم است. بی گمان جدا کردن مردم از بخش خصوصی بیشتر یک معضل فرهنگی است؛ ورنه نمی توان بخش خصوصی را از مردم جدا نمود.
  بخش خصوصی پاوه هم برآمده از تفکر مردمانی است که ناآگاهانه سیر کنونی زندگی را در پیش گرفته اند؛ با منفعت طلبی و بدون آینده نگری. به عنوان نمونه: با همان تعرض به خیابان؛ کاهش فضای عمومی جهت آسایش شخصی! یک تعریف کاملاً ناکارآمد از یک تجربه کاملاً شکست خورده شهری.
  بخش خصوصی پاوه اکنون پولدارانی هستند که شایستگی نام سرمایه دار را ندارند؛ بی هیچ پروایی باید تاکید کرد اینان حتی توان کارآفرینی برای 2 نفر را هم ندارند چرا که بیشتر دلال پول هستند تا صاحب سرمایه!
  بخش خصوصی پاوه بیشتر از آنچه شایسته دست دوستی باشد و آشتی، شایسته نقد است و اتفاقاً نهیب سلب آرامششان در آینده، در گفتگوی برهان عبدی بسیار به جا بود.
  اما من معتقد نیستم که عقب ماندگی شهر به چشم نمی آید؛ اتفاقاً بسیار واضح و مبرهن است. اتفاقاً اینکه شهر را زیبا می بینیم تنها احساسی است که منطق از آن حمایتی نمی کند.
  به طور واقع شهری که افکاری زیبا در آن نیست، شایسته نیست بگوییم: زیباست.
  به طور واضح دروغ بسیار پر رنگ شده است و این فعل نابخردانه جایی برای آشتی نمی گذارد. جامعه سالم راه رسیدن به فرد سالم است یا فرد سالم راه رسیدن به جامعه سالم؟! در رويكرد اجتماع‌محور با تمركز روي آثار نظام اجتماعي بر رفتار و روحيات انسان‌ ها، بيشتر به نقش روابط اجتماعي در شكل‌دهي شخصيت و رفتارهاي انسان‌ها توجه می شود. لذا لازم است آثار اين مناسبات بر رفتارهاي فردي و خانوادگي و كنش‌هاي شخصيتي، در افراد بهبود يابد و به‌تبع آن، رفتارهاي انسان‌ها منطقي، اجتماعي و نوع‌دوستانه شود و متعاقبا برآيند اين رابطه متقابل فرد و جامعه به سلامت بگرايد و «سلامت اجتماعي» محقق شود. این سلامت اجتماعی در جامعه ما در کدام مرحله از ظهور خود است؛ وقتی هنوز کار و پول و خانه و اتومبیل و موبایل دغدغه اصلی است و شهر و محیط زیست و کودکان هنوز در اولویت ها وارد نشده اند!
  در بخشی که ایشان به تقسیم بندی سیستم تفکر مدیریتی اشاره کرده اند، من باید بگویم نمی توان اینگونه آسان در حوزه فکری تقسیم بندی انجام داد. در میان همین دسته ای که با عنوان سنتی معرفی کرده اند، هستند افرادی که بازنشسته اند، برای ایجاد تغییرات، مناسب با زمان خود تلاش کرده اند، اکنون فرزندانی دارند که مطابق میل آن فرزندان دارند زندگی می کنند! اتفاقاً فرزندانشان منتقد آنان هستند!
  ضمن اینکه معتقدم تفکر مذهبیون را باید از تفکرهای فکری و فلسفی جدا نمود. معتقد به ادغام این دو تفکر نیستم که در برهه های حساس رویدادهای شهر، خود این شکاف عیان شده است. ضمن اینکه معتقدم قشر دانشگاهی، به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر کشور، بسیار اندک جذب فضای کارمندی و مدیریتی شهر شده اند و عمدتاً مهاجراند.
  اما بیشتر از آنچه گفته شد، یک دست مریزاد است به آقای عبدی برای انتقاد از مسئولانی که بعضی هایشان صرفاً خوب هستند و دیگر هیچ! در شهر ما می گویند: فلانی خوب است چون دزد نیست! بالتبع یک انسان نباید دزد باشد و این عدم دزد بودن دال بر خوبی نیست! ملاک های خوب بودن در شهر ما، باز بر محور منافع شخصی می چرخد. اگر فلانی بگذارد خانه ای که استاندارد نیست و پیاده رو را اشغال کرده است، بسازم، آن مسئول خوب است و کار راه بینداز!
  ناآگاهانه ترین تعریف که می شود از مدیریت انتظار داشت، همین است. اینجاست که باید ابتدا از مسئولانی انتقاد کرد که معنای عامیانه «پیاوتی» را به صورتی کاملاً ناکارآمد و بی هیچ افقی رو به آینده، در قالب این تعاریف جاهلانه ریختند. سپس به حال آدم هایی زار زد که فرزندانی به دنیا می آورند و هیچ عشقی به آینده شان ندارند!
  من معتقدم آشتی این همه فکر و باور و سنت و عمل و تعامل قبل از هر چیز سلامت فردی می خواهد.

 5. سامان

  این مصاحبه کامل و بی طرفانه بود که از خواندنش خسته نشدیم امشب تمام شب نشینی خانوادگی ما را به خود اختصاص داد. درود فرهاد و برهان

 6. آزاد

  با تشکر از آقای عبدی نکته ای که باید بیشتر در مورد آن صحبت شود به نظر بنده، فرهنگ کار و کار آفرینی است. در ایران کلا فرهنگ کار کردن کمتر از سایر کشورهای پیشرفته است و در شهری مانند پاوه خیلی بدتر. بهترین سرمایه گذاری برای آینده این است که به فرزندان خود کار کردن و پول دراوردن را بیاموزیم همانطور که در متن مصاحبه گفته شد بیشتر مردم در پاوه حقوق بگیر دولت هستند و با وام و قرض و … روزگار را سر می کنند. دوستی نظر داده بودند که در پاوه دانشگاه آزاد وجود ندارد و ناراحت بودند اما به نظر من دیگر عدم وجود دانشگاه مسئله مهمی نیست. مشکل شهر ما نبود افراد تحصیلکرده نیست مشکل شهر ما نبود نانوا، لوله کش، کاشیکار، رنگ کار و تعمیر کار و در رده بالاتر کارگاه های تولیدی و کار آفرینان است. بعضی ها ممکن است عقب ماندگی شهر را به سیاست های دولت مربوط کنند اما اینگونه نیست و این عقب ماندگی مربوط به فرهنگ ما است و نه چیز دیگر. ما نیازی نیست به توسعه شهر فکر کنبم باید به توسعه فکر شهروندان فکر کنیم که به دنبال آن توسعه شهر هم ایجاد خواهد شد. راه خروج شهر پاوه از عقب ماندگی، افزایش فرهنگ کار و تلاش و سرمایه گذاری می باشد

 7. رضا

  سلام-حیف استانمون عقب موندست-با ابن همه استعداد وتوانایی-حیف-دلم خونه-خودمون هم تنبلبم-تلاش همع رو می خواد-مشکل بعدی دوری از مرکز ایرانه-کسی استان ما نمیاد با این همه قابلیت گردشگری ومنابغ طبیعی ومعدنی–کرمانشاه مظلوم—-حیف

 8. محمد غریب معاذی نژاد

  با سلام خدمت جناب آقای عبدی .با سپاس از کالبد شکافی بسیار خوبتان .جهت تکمیل فرمایشات خوبتان آشتی دیگری که زیر مجموعه مسائل مطرح شده می باشد آشتی فرهنگی وتحمل همدیگر می باشد ، خلا مسائل فرهنگی وانجمن ها وتحمل همدیگر ، موجب پسرفت وشهر را با مشکلات عدیده ای مواجه ساخته است

 9. P T

  مرسی از جناب مهندس و سایت سلام پاوه،متاسفانه واسه هیچ دانشجویی که چهار سال دور از پاوه و تو یه شهر بزرگ درس خونده باشه،بازگشت به پاوه و دیدن این همه عقب ماندگی شهری و هیچ گونه تغییری اصلا خوشایند نیست،دیگه همه نا امید شدیم وقتی هنوز قدیمی ترین شهرستان استان دانشگاه آزاد نداره،هرچی بچه س یه سیگار و ماشین باباش دستشه،ما با چه دل خوشی برگردیم اینجا؟

 10. غمخوار

  عرض سلام وخسته نباشید دارم خدمت برادران بزرگوار آقای صالحی (مصاحبه کننده ) و آقای عبدی (مصاحبه شونده)
  چقدر زبیا ، جالب ، موشکافانه ، دور از غرض ورزی ، وعادلانه به تمامی جوانب قضیه نگریسته بودید وهمه وهمه را در این جریان دخیل دانسته بودیدواقعا هم همیطور است چون زیاد داریم افراد تحصیل کرده در این شهر حتی از آنان نظر خواهی هم نمی شود بعنوان مثال آن دانشجوی دکترای که امروز 93/12/25 پایان نامه اش را در اصفهان که در مورد پاوه واورامانات ارائه داد واز بیشتر مسئولین این شهرهم جهت حضور در جلسه مذکور دعوت رسمی کرد ه بود.
  زیادند افراد سروتمند اعانه بگیری که فرزندانش جهت دریافت مرغ منجمد سبد حمایتی پا به پای پیرمردان وپیر زنان در صف های چند ساعتی وا می ایستند.
  زیاد ندافراد انبار دار اسکناس که درومیدان مولوی ساعتها جمع می شوند تا یک فرد بخت برگشته ورشکسته به دامشان بیفتد وپول خود را به سود آن چنانی به اودهند.
  زیادند افراد جناح گرا که هرروز ساعتها وقت خود را صرف نوشتن مقالات جهت تخریب همدیگر می کنند.
  و…………
  بهر حال بنده هم به نوبه خود عاجزانه از تمامی اقشار جامعه از فرماندار ، امام جمعه ، شهردار ، شورای شهر ، فرهنگیان ، بازاریان دیگر مسئولین گرفته تا کار گر ساده شهرداری که شبانه روز مشغول فعالیت هستند در خواست می نماییم جهت پیشرفت وتوسعه این شهر زیبا در حد توان خود قدم برداریم

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |