10 Comments

 1. 10

  حیدر ویسی

  جوانان شایسته شهر برهان و فرهاد
  امیدوارم این گزارش بی نقص مقدمه بیداری تمام عوامل عقب ماندگی در سال جدید باشد.و همچنین مقدمه خداحافظی با بعضی چهره ها باشد

  پاسخ دادن
 2. 9

  خادم شهدا

  با سلام و خسته نباشید خدمت مهندس عبدی و آقای صالحی برای گزارش بسیار خوبشان و تحلیل بسیلر خوب سرکار خانم رسولی به امید بیداری مسئولین در خواب و حمایت مسئولین خادم و دلسوز که در این شهر بسیارند به امید روزی که به من چه به تو چه در این شهر از بین رود و همه در قبال شهرستان اساس مسئولیت کنیم ,در عمل نه در شعار به حقیقت
  پاوه تیم غمخوار از مسئولین و تحصیل کردگان و افراد با نفوذ می خواهد که خواستهای بحق مردم را به مقامات کشوری و تصمیم گیر و تصمیم ساز برساند .؟؟؟؟

  پاسخ دادن
 3. 8

  یاور

  سایت فرمانداری ساعت کار موزه مردم‌شناسی را زده تا 2 و نیم باز است. شما نوشتین تا 1 نیم نبودن. یا شما خلاف گفتین یا موزه تعطیل بوده و دودر کرده
  از فعالیت های چشمگیر رئیس میراث فرهنگی مشخص است که حق با کیست

  پاسخ دادن
 4. 7

  کاربر فیس بوک

  خانم فروزان رسولی در صفحه فیس بوک خود در پاسخ به این مصاحبه مطلبی منتشر کرده که این هم جالب است. با کسب اجازه اگر اینجا منتشر شود ایرادی ندارد.
  فکر می کنم ابتدا به دنبال سلامت فرد باشیم؛
  در پاسخ به گفتگوی برهان عبدی با عنوان«آشتی عمومی حول محور توسعه تنها راه عبور از عقب ماندگی و مشکلات اساسی شهرستان»
  فروزان رسولی
  آنچه در گفتگویی برهان عبدی با عنوان «آشتی عمومی حول محور توسعه تنها راه عبور از عقب ماندگی و مشکلات اساسی شهرستان» حایز اهمیت است اشاره به سه محور اساسی بحث توسعه یعنی دولت، بخش خصوصی و مردم است. بی گمان جدا کردن مردم از بخش خصوصی بیشتر یک معضل فرهنگی است؛ ورنه نمی توان بخش خصوصی را از مردم جدا نمود.
  بخش خصوصی پاوه هم برآمده از تفکر مردمانی است که ناآگاهانه سیر کنونی زندگی را در پیش گرفته اند؛ با منفعت طلبی و بدون آینده نگری. به عنوان نمونه: با همان تعرض به خیابان؛ کاهش فضای عمومی جهت آسایش شخصی! یک تعریف کاملاً ناکارآمد از یک تجربه کاملاً شکست خورده شهری.
  بخش خصوصی پاوه اکنون پولدارانی هستند که شایستگی نام سرمایه دار را ندارند؛ بی هیچ پروایی باید تاکید کرد اینان حتی توان کارآفرینی برای 2 نفر را هم ندارند چرا که بیشتر دلال پول هستند تا صاحب سرمایه!
  بخش خصوصی پاوه بیشتر از آنچه شایسته دست دوستی باشد و آشتی، شایسته نقد است و اتفاقاً نهیب سلب آرامششان در آینده، در گفتگوی برهان عبدی بسیار به جا بود.
  اما من معتقد نیستم که عقب ماندگی شهر به چشم نمی آید؛ اتفاقاً بسیار واضح و مبرهن است. اتفاقاً اینکه شهر را زیبا می بینیم تنها احساسی است که منطق از آن حمایتی نمی کند.
  به طور واقع شهری که افکاری زیبا در آن نیست، شایسته نیست بگوییم: زیباست.
  به طور واضح دروغ بسیار پر رنگ شده است و این فعل نابخردانه جایی برای آشتی نمی گذارد. جامعه سالم راه رسیدن به فرد سالم است یا فرد سالم راه رسیدن به جامعه سالم؟! در رويكرد اجتماع‌محور با تمركز روي آثار نظام اجتماعي بر رفتار و روحيات انسان‌ ها، بيشتر به نقش روابط اجتماعي در شكل‌دهي شخصيت و رفتارهاي انسان‌ها توجه می شود. لذا لازم است آثار اين مناسبات بر رفتارهاي فردي و خانوادگي و كنش‌هاي شخصيتي، در افراد بهبود يابد و به‌تبع آن، رفتارهاي انسان‌ها منطقي، اجتماعي و نوع‌دوستانه شود و متعاقبا برآيند اين رابطه متقابل فرد و جامعه به سلامت بگرايد و «سلامت اجتماعي» محقق شود. این سلامت اجتماعی در جامعه ما در کدام مرحله از ظهور خود است؛ وقتی هنوز کار و پول و خانه و اتومبیل و موبایل دغدغه اصلی است و شهر و محیط زیست و کودکان هنوز در اولویت ها وارد نشده اند!
  در بخشی که ایشان به تقسیم بندی سیستم تفکر مدیریتی اشاره کرده اند، من باید بگویم نمی توان اینگونه آسان در حوزه فکری تقسیم بندی انجام داد. در میان همین دسته ای که با عنوان سنتی معرفی کرده اند، هستند افرادی که بازنشسته اند، برای ایجاد تغییرات، مناسب با زمان خود تلاش کرده اند، اکنون فرزندانی دارند که مطابق میل آن فرزندان دارند زندگی می کنند! اتفاقاً فرزندانشان منتقد آنان هستند!
  ضمن اینکه معتقدم تفکر مذهبیون را باید از تفکرهای فکری و فلسفی جدا نمود. معتقد به ادغام این دو تفکر نیستم که در برهه های حساس رویدادهای شهر، خود این شکاف عیان شده است. ضمن اینکه معتقدم قشر دانشگاهی، به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر کشور، بسیار اندک جذب فضای کارمندی و مدیریتی شهر شده اند و عمدتاً مهاجراند.
  اما بیشتر از آنچه گفته شد، یک دست مریزاد است به آقای عبدی برای انتقاد از مسئولانی که بعضی هایشان صرفاً خوب هستند و دیگر هیچ! در شهر ما می گویند: فلانی خوب است چون دزد نیست! بالتبع یک انسان نباید دزد باشد و این عدم دزد بودن دال بر خوبی نیست! ملاک های خوب بودن در شهر ما، باز بر محور منافع شخصی می چرخد. اگر فلانی بگذارد خانه ای که استاندارد نیست و پیاده رو را اشغال کرده است، بسازم، آن مسئول خوب است و کار راه بینداز!
  ناآگاهانه ترین تعریف که می شود از مدیریت انتظار داشت، همین است. اینجاست که باید ابتدا از مسئولانی انتقاد کرد که معنای عامیانه «پیاوتی» را به صورتی کاملاً ناکارآمد و بی هیچ افقی رو به آینده، در قالب این تعاریف جاهلانه ریختند. سپس به حال آدم هایی زار زد که فرزندانی به دنیا می آورند و هیچ عشقی به آینده شان ندارند!
  من معتقدم آشتی این همه فکر و باور و سنت و عمل و تعامل قبل از هر چیز سلامت فردی می خواهد.

  پاسخ دادن
 5. 6

  سامان

  این مصاحبه کامل و بی طرفانه بود که از خواندنش خسته نشدیم امشب تمام شب نشینی خانوادگی ما را به خود اختصاص داد. درود فرهاد و برهان

  پاسخ دادن
 6. 5

  آزاد

  با تشکر از آقای عبدی نکته ای که باید بیشتر در مورد آن صحبت شود به نظر بنده، فرهنگ کار و کار آفرینی است. در ایران کلا فرهنگ کار کردن کمتر از سایر کشورهای پیشرفته است و در شهری مانند پاوه خیلی بدتر. بهترین سرمایه گذاری برای آینده این است که به فرزندان خود کار کردن و پول دراوردن را بیاموزیم همانطور که در متن مصاحبه گفته شد بیشتر مردم در پاوه حقوق بگیر دولت هستند و با وام و قرض و … روزگار را سر می کنند. دوستی نظر داده بودند که در پاوه دانشگاه آزاد وجود ندارد و ناراحت بودند اما به نظر من دیگر عدم وجود دانشگاه مسئله مهمی نیست. مشکل شهر ما نبود افراد تحصیلکرده نیست مشکل شهر ما نبود نانوا، لوله کش، کاشیکار، رنگ کار و تعمیر کار و در رده بالاتر کارگاه های تولیدی و کار آفرینان است. بعضی ها ممکن است عقب ماندگی شهر را به سیاست های دولت مربوط کنند اما اینگونه نیست و این عقب ماندگی مربوط به فرهنگ ما است و نه چیز دیگر. ما نیازی نیست به توسعه شهر فکر کنبم باید به توسعه فکر شهروندان فکر کنیم که به دنبال آن توسعه شهر هم ایجاد خواهد شد. راه خروج شهر پاوه از عقب ماندگی، افزایش فرهنگ کار و تلاش و سرمایه گذاری می باشد

  پاسخ دادن
 7. 4

  رضا

  سلام-حیف استانمون عقب موندست-با ابن همه استعداد وتوانایی-حیف-دلم خونه-خودمون هم تنبلبم-تلاش همع رو می خواد-مشکل بعدی دوری از مرکز ایرانه-کسی استان ما نمیاد با این همه قابلیت گردشگری ومنابغ طبیعی ومعدنی–کرمانشاه مظلوم—-حیف

  پاسخ دادن
 8. 3

  محمد غریب معاذی نژاد

  با سلام خدمت جناب آقای عبدی .با سپاس از کالبد شکافی بسیار خوبتان .جهت تکمیل فرمایشات خوبتان آشتی دیگری که زیر مجموعه مسائل مطرح شده می باشد آشتی فرهنگی وتحمل همدیگر می باشد ، خلا مسائل فرهنگی وانجمن ها وتحمل همدیگر ، موجب پسرفت وشهر را با مشکلات عدیده ای مواجه ساخته است

  پاسخ دادن
 9. 2

  P T

  مرسی از جناب مهندس و سایت سلام پاوه،متاسفانه واسه هیچ دانشجویی که چهار سال دور از پاوه و تو یه شهر بزرگ درس خونده باشه،بازگشت به پاوه و دیدن این همه عقب ماندگی شهری و هیچ گونه تغییری اصلا خوشایند نیست،دیگه همه نا امید شدیم وقتی هنوز قدیمی ترین شهرستان استان دانشگاه آزاد نداره،هرچی بچه س یه سیگار و ماشین باباش دستشه،ما با چه دل خوشی برگردیم اینجا؟

  پاسخ دادن
 10. 1

  غمخوار

  عرض سلام وخسته نباشید دارم خدمت برادران بزرگوار آقای صالحی (مصاحبه کننده ) و آقای عبدی (مصاحبه شونده)
  چقدر زبیا ، جالب ، موشکافانه ، دور از غرض ورزی ، وعادلانه به تمامی جوانب قضیه نگریسته بودید وهمه وهمه را در این جریان دخیل دانسته بودیدواقعا هم همیطور است چون زیاد داریم افراد تحصیل کرده در این شهر حتی از آنان نظر خواهی هم نمی شود بعنوان مثال آن دانشجوی دکترای که امروز 93/12/25 پایان نامه اش را در اصفهان که در مورد پاوه واورامانات ارائه داد واز بیشتر مسئولین این شهرهم جهت حضور در جلسه مذکور دعوت رسمی کرد ه بود.
  زیادند افراد سروتمند اعانه بگیری که فرزندانش جهت دریافت مرغ منجمد سبد حمایتی پا به پای پیرمردان وپیر زنان در صف های چند ساعتی وا می ایستند.
  زیاد ندافراد انبار دار اسکناس که درومیدان مولوی ساعتها جمع می شوند تا یک فرد بخت برگشته ورشکسته به دامشان بیفتد وپول خود را به سود آن چنانی به اودهند.
  زیادند افراد جناح گرا که هرروز ساعتها وقت خود را صرف نوشتن مقالات جهت تخریب همدیگر می کنند.
  و…………
  بهر حال بنده هم به نوبه خود عاجزانه از تمامی اقشار جامعه از فرماندار ، امام جمعه ، شهردار ، شورای شهر ، فرهنگیان ، بازاریان دیگر مسئولین گرفته تا کار گر ساده شهرداری که شبانه روز مشغول فعالیت هستند در خواست می نماییم جهت پیشرفت وتوسعه این شهر زیبا در حد توان خود قدم برداریم

  پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.