قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » صنعت گردشگری و تخریب زیستگاه طبیعی دالانی / محمد کریمی

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه : در سایت سلام پاوه به مطلبی تحت عنوان نوروز امسال را در دالانی بگذرانیم برخورد نمودم ، اگر با تامل به این چالش بیندیشیم، باید از خود بپرسیم که چگونه دالانی که مراتعش همه خصوصی است و دامداران به امید آنند تا از آن علفهایی که ارزشش برای آنها منحصر به پول و یا چیزی دیگر نیست بهره ببرنند.

چون علف موسوم به (لو) که در کمتر جایی از میهن ما دیده می شود در آنجا و در علفجارهای خصوصی افراد قرق شده است و گردشکرانی که از محمد کریمینقاط دور و نزدیک می آیند با نادیده گرفتن اصل مالکیت افراد پرچینها را ویران و حتی دیوارچینهای اطراف محل جمع آوری علفها را خراب میکنند و بوته ها را نابود و تمام شیشه ها و نایلون و پلاستیکهای خود را دراین طبیعت زیبا رها میکنند.

این آقایان که با نوشتن این مطالب مردم را به دالانی فرا میخوانند آیا تا به حال چند بار زحمت کشیده و زباله های دالانی را جمع نموده اند؟؟

انهایی که این درد را احساس می کنند همانهایی هستند که هر هفته در بهاران و تابستانها از لابلای بوته های ساییده شده و هراله برمه های به یغما رفته و سوره هراله و چنورهای کنده شده و شب بوهای پراکنده در زیر انداز  به اصطلاح گردشگران شاهد ویرانی این طبیعت بکری هستند که نامبردگان و نویسندگان صنعت گردشگری از آن دم می زنند .

بسیار جای تامل است که این آکادمیک اندیشها از پیست اسکی چمن صحبت میکنند و زمینه سرمایه گذاری برای ایجاد و احداث کمپ ورزش کوهنوردی، احداث مجتمع تفریحی توریستی، کمپینگ، ویلا، احداث پارک سنگی،  و احداث مجتمع خدمات رفاهی بین راهی واوهام و خیالات دیگر!!!

آیا در اندیشه سبز و اهوراهی هورامان این واژه ها محلی از اعراب دارند آیا شایسته است که پول کثیف سرمایه داران ویلا نشین را در دالانی به کارببریم و به اصطلاح پیست اسکی چمنی درست کنیم.

آیا مصلحت انسانها ایجاب میکند که زندگی جانوری و گیاهی را فدا کنیم؟ آیا با ساختن این تاسیسات و …و غیره اکوسیستم منطقه به هم نمی خورد؟

تاچه حد مردم از تاسیساتی که با وجود برف زیاد و فصل ۹ ماهه سرما و راه بندانهای آنچنانی متنفع می شوند آنهایی که در این چند ساله به وفور به دالانی می آیند و  زباله های خود را رها می کنند و سبزه ها را نابود می کنند و زندگی را برای مردم در مسیر جاده وراء تا دالانی پر مشقت نموده اند حتی یک شب در منطقه اطراق نکرده و می آیند و می برند و میکنند و می سوزانند و رها می کنند و آرامش مردمان را سلب می کنند .

این است که بخشیدن عطایشان به لقایشان گزافه گویی نیست . پس باید  از روی تجربه و داشته های محلی بگوییم که صنعت گردشگری در این طبیعت بکر و با این همه کارنوال ها از سخنان و واژه های توریستی جوابگو که نیست هیچ درد سر ساز است و نابودگر منطقه دالانی.

الان که سبزه ها هنوز بر دامنه ها و کنار جاده دالانی بیدار نشده اند پلاستیکها و بطریهای شکسته و نایلونهای به زیر خاک رفته را تا ستیغ کوهها می توان مشاهده نمود که نیزه خود را برای ستیز با سبزه ها آماده قتال نموده اند.

 1. تي كوشه ر

  ادامه مسير جاده بن دگا در سال گذشته كه با اصرار شما و بدون رعايت اصول زيست محيطي احداث گرديد ضربه مهلكي بر طبيعت بكر نودشه وارد نمود و جاي بسي تأمل است حرفا و نوشته هاتون اصلا ً با عمل و ذهنتان همخواني ندارد.

 2. محمدکریمی

  جناب آقای نودشه ای عزیز مثل اینکه بنده را هنوز نمی شناسی . مرقوم فرموده ای که بنده جوان هستم و بیاد ندارم نودشه 5 ساعت برق داشت یا جاده کل چنار را ندیده ام !!! بنده یاد دارم سال 48 کلاس اول دبستان بودم چراغ دستی از دیوار کوچه ها آویزان بود و سال 49 موتور برق روشن شد و شبی 4 ساعت برق روش می شد چون بنده متولد 41 و خیلی جاهای ایران را که شما ازش یاد کردی رفته ام و شاید جای بحث نباشه . بنده در جاده کل چنار سالها عبور کرده ام و بارها با هیئتهای همشهری برای کشیدن جاده ورا به نودشه به استانداری و تهران و.. رفته ایم . بارها مریض خودم را با هزار حول و ولا از کل چنار به پاوه برده ایم . فرق است بین جاده تازه نودشه که باغات را به بهشت تبدیل کرده و بحث ما .
  شما باید راهی بیابید که این دالانی و … را به بهشت تبدیل کنه و در عین حال زندگی گیاهی و جانوری زیاد نابود نشه . آخه خودت می دانی که واقعا گردشگران چی کار می کنند و فعلا سودی هم به منطقه وارد نمی کنند .همه ش درسر برای رفتگران طبیعت و .. اگر چند دفعه گونی به دست می گرفتی و در کوه و کمر زباله گردشگران را جمع می کردی شاید جوری دیگر نظر می دادی . بنده مخالف گردشگری به معنای عام نیستم و هر چند هم مخالف باشم هیچ اثری برای نیامدن گردشگر ندارم ولی درد طبیعت و نابودی آن یک جا و بحث ما یک جا .
  همچنین اگر بیننده وبلاگ شورای نودشه بوده باشی مقاله بنده را برای چشمه بل می دیدی و اینکه در تابستان جاری بنده و 100 نفری از مردم برای همراهی با دوستانی که از سنندج و .. برای نجات چشه بل آمده بودن در بل جمع شدیم و مرثیه ها خواندیم و … ولی چه فایده .
  از ویرانی چشمه بزازرا که 6 سال پیش شرکتی از طرف گردشگری و میراث فرهنگی آمد و آن ویرانی را به بار آورد و طبیعت زیبای اطراف چشمه را با ساختن یک چهار دیواری ویران کرد چه سودی حاصل شد .
  اگر شرکتی هم مثل سد زلته بیاید برای نفع زیاده خواهانش دالانی را زیر و رو کند بجز پشیمانی سودی حاصل نمیشود ولی گویا با فراخوان عزیزان ودوستانی مثل شما آن روز که بولودوزرها و … دالانی را زیرو رو کنند زیاد دور نیست ./.

 3. نودشه ای

  خوشحالم نوشته های بنده باعث تناقض گویی وتغییر دیدگاه اقای کریمی شده البته در سراسر نوشته اش از فعل ماضی استفاده کرده بودند که باز جای خوشحالی دارد جناب اقای کریمی حضرتعالی این اقداماتی را که ردیف کردید جای سپاس دارد اما این را هم بدان اگر شهر من وشما پیشرفت کرده والان زمینهای کنار خیابانش از شهر پاوه هم گرانتر است وجود همین گردشگرانی است که حضرتعالی انها را تخریب کنندگان علفزارها دانسته ای!!!!!!!!!! البته در اینجا در یک تناقض اشکار خود را از مدعویون واز استقبالکنندگان از گردشگران می دانی بله بنده عرض کردم بجای نقد نق می زنید که فکر کنم عاری از توهین باشد اگر شما تصور میکنی به شما توهینی شده از شما عزر خواهی میکنم البته فکر نمی کنم چنین استنباطی داشته باشی واما جناب اقای کریمی به قول معروف هر سخن جایی وهر نکته مکانی دارد شما در این ایام نوشتن این مقاله کار درستی نبود باید این مقاله را در زمان دیگری منتشر میکردی چرا که طبعات این مقاله عدم استقبال گردشگران از این منطقه خواهد بود شک نکن سخنی که از زبان یک مسئول زده شود طبعاتش به مراتب بیشتر از سخن یک فرد عادی است جناب اقای کریمی تمیزکردن طبیعت وتشکیل گروه برای این امر قابل تقدیر است اما نباید در همان اول راه خسته شده وبقایش را به لقایش ببخشی!!!!!!!!!!این گروه می تواند پرچم دار یک انقلاب فکری در منطقه باشند وباعث رونق منطقه شوند جناب اقای کریمی عزیز شما جوان هستی به یاد نداری روزگاری شهر نودشه فقط 5 ساعت در شبانه روز برق داشت در سال حدود 3ماه بطور کلی تنها جاده خاکیش بسته بود شما جاده کل چناره را بیاد نداری نمی دانی اگر فردی مریض می شد فقط لطف خدا بود زنده می ماند نه دکتری ونه دوایی اما امروز به برکت وجود راههای مواصلاتی اسفالته وجاده گردشگری نودشه در جمله شهرهای هدف گردشگری قرار دارد اگر به توصیههای جنابعالی توجه می شد باید باغات دره هجیج هم تخریب نمی شد بایستی باغ زیبای زلته که بنده از مخالفین سر سخت تخریبش بوده وهستم تخریب نمی شد اما من مطلبی از شما ندیدم شما حتی از تخریب چشمه بل سخنی به زبان نیاورده ای جای تعجب دارد وتامل در این ایام این مقاله را نوشته ای شک نداشته باش 90 درصد مردم نودشه مخالف دیدگاه سنتی شما هستند انها خواهان گسترش صنعت گردشگری هستند بماند سخن زیاد است در پایاناز اینکه بنده را توهمی دانسته ای متشکرم چرا که عمق عصبانیت ونداشتن پاسخ لازم را می رساند لازم است در اینجا به کوههای توچال وکرج وطالقان ودربند کوههای منطقه دماوند وکوه دینارکوه وپشتکوه در ابدانان ایلان دنا در یاسوچوکوههای دیگر اگر لازم بود برایت خاطراتم را بنویسم البته لازم است در اینجا اعلام کنم در کوه دنا قشنگترین دشت لاله های واژگون قرار دارد من توهمی نیستم جناب اقای کریمی عزیز من واقعیتها را بیان کردم وتمام تلاشم اوردن گردشگر به منطقه است وبدون اغراق بنده نودشه وطبیعتش را از هرکس دیگری دوست دارم وخواهم داشت به امید روزی که شهر نودشه مانند شهرهای اروپایی مامن گردشگران ایرانی وخارجی تبدیل شود

 4. محمدکریمی

  کاک فرهاد عزیز ضمن تبریک سال نو ظاهرا اگر مقدور است این مطلب را بالا بیارید چون جای بحث زیاد دارد و بینندگان را به تامل در باره محیط زیست وا می دارد و شاید مفید واقع گردد. متشکرم

 5. محمدکریمی

  از خواننده عزیز به نام نودشه ای متشکرم . ایشان نوشته اند که ما فقط نق می زنیم . این را باید بگویم از 13 سال پیش بنده قبل از آنکه عضو شورا بشم با دوستان گروهی به نام دوستداران طبیعت سبز نودشه تشکیل داده بودیم که تابلوهای هشدار دهنده در مورد رعایت بهداشت و حقوق طبیعت از سر پل زلته تا بیه کره نصب کرده ایم با همکاری شهرداری نودشه از سال 83 تاکنون . و هر جمعه از آن سال زباله ها و تمام اشغالهای اطراف دالانی را پاک می کنیم . چندین دفعه با همکاری مدیران دبیرستانهای نودشه که بنده خودم در آن ایام مدیر دبیرستان بودم تمام تپه های اطراف نودشه و جاده های منتهی به دالانی و کوهپایه ها را از انواع الاینده ها پاگ کرده ایم . همان تالوی چسبیده به حوض دالانی را سال 84 نصب کرده ایم . تابلوی خوشامد به گردشگران را در نرسیده به پل زلته نصب کرده ایم و چندین کار دیگر و جلسه برای توجیه گردشگران . حتی 1000 کاغذ A4 با نوشته های شادباش و هشدار دهنده چاپ کردیم و همراه یک کیسه زباله در خروجی نودشه به مسافران دالانی می دادیم تا زباله هایشان را در آن جمع کنند و چندین کار دیگر . با سازمان گردشگری تماس گرفتیم و خواستار تاسیس یک مهمانسرا شدیم آمدند و آن کردند که در بزازرا همه دیدند .حدود 100 میلیونی را به تاراج دادند و رفتند و طبیعت بزازرا را ویران کردند و به حال خود واگذاشتند . و…. در این مجمل درد دل بنده نمی گنجد و بیننده بدون تامل اتیکت نق زدن را به ما می کوباند . ما ژست روشنفکری نگرفته ایم در بازار عمل سالهاست سینه چاک کرده ایم . شما که توان رفتن به دیزین و توچال و کرج را داشته ای بر اوهام خود تاملی بنما و دیده هایت را بیشتر بشور و طوری دیگر بر ما نظاره کن .

 6. نودشه ای

  جناب اقای صالحی عزیز در لیست نظرات نظری بنام اقای دکتر برهان ولدبیگی درج شده بود الان این نظر دیده نمی شود علتی دارد؟

  • فرهاد صالحي

   با سلام دوست گرامی در این مطلب هیچ دخل و تصرفی در نظرات داده نشده است و هرنظری که بوده هست و گرنه شاید در مطلب دیگری نظر اقای ولدبیگی را دیده باشید

 7. نودشه ای

  اسفند ۲۸, ۱۳۹۳ در ۱۲:۲۹ ب.ظ
  بخش دوم : دوستان عزیز از اینکه ما فقط انتقاد کنیم وژست روشنفکری بگیریم وگاها چند عکس با بزرگان بیاندازیم وبعدش زندگی سر شار از ارامش خود را حفظ کنیم وزحمتی به خود ندهیم قطعا از کرات دیگر به داد ما نمی رسند واین معضل کما کان باقی خواهد ماند بنده حقیر ایران گردی زیادی داشته ام به کوهای فروانی به قصد سیاحت نه کوه نوردی حرفه ای سفرها داشته ام از کوههای تهران مانند دربند وتوچال ودیزین تا کوههای کرج وطالقان وگاها هم شما کشور شک نکنید کوهی مانند توچال در روزهای تعطیل سال روزانه بیش از دهها هزار نفر چه در زمستان وچه تابسان پذیرا می باشد یا طبیعت زیبای اوشون فشم ولواسانات وشمشک حال باید اهالی ان دیار فریاد بر ارند وبگویند اهای ملت اکوسیستم منطقه نابود شد علفزارهای شمشک ودیزین تخریب شد یا باغات لواسان همه نابود شدند نه برادر انها اموخته اند که چگونه با طبیعت زیبای منطقه خود کنار بیایند انها در کارگاههای اموزشی که توسط سازمان گردشگری ومیراث فرهنگی ترتیب داده شده شرکت کرده ودر حفظ ونگهداری طبیعتشان اموخته اند اما ما چی متاسفانه فقط نق می زنیم هر گز نقد نمی کنیم ایا تا به حال کسی فریاد براورده که در دالانی بهداشت رعایت نمی شود ایا کسی معترض سازمانهای مسئول شده که چرا کمترین امکانات رفاهی را از جمله نصب تعدادی فراخور جمعیت گردشگر سرویس موقت بهداشتی ایجاد نمی گردد نه برادر من که ندیدم حال شما دوستان نگران علفزار ها هستید فقط دیوار کوتاه مردم را می بینید بیاییم مانند شهرهای دیگر هسته های طبیعت دوست ایجاد کنیم بیاییم با فراخوان هدفمند نسبت به ایجاد رفتگران طبیعت از میان دانشجویان وتحصیلکرده ها جو مسالمت امیزی با طبیعت ومردم ایجاد کنیم قطعا اگر این حرکتها انجام پذیرد مردم هم یاد میگیرند طبیعت را پاس بدارند اگر در مکانها مختلف سطلهای اشغال تعبیه شود هر گز طبیعت زیبای ما اغشته به زباله نمی گردد …..ادامه دارد

 8. نودشه ای

  قبل از بیان نظرم لازم می دانم اشاره ای کوتاه به مقاله تخریبی اقای کریمی که چندی پیش در همین سایت منتشر شد واغلب کسانی که نظراتی دادند در تایید ان مقاله نظر دادند که بیش از همه نظر اقای دکتر برهان ولدبیگی نظر بنده را به خود جلب کرد در ان مقاله سراسر ناامیدکننده به گردشگری تاخته ومراتع را که یادگاران نیاکان ما بوده به مراکز گردشگری ترجیح داده بودند البته بنده مصرانه مدافع حفظ محیط زیست هستم ومحیط زیست هر منطقه سرمایه مردمان ان دیار است وهمه باید در حفظ ان کوشا باشند اما این به ان معنا نیست که چوب وچماق بر داریم ومانع ورود گردشگران به سبب تخریب علفزارها باشیم علفزار جای خود ومراکز گردشگری در کنار علفزار ها جای خود درسته که هنوز منطقه ما بخشی از مردمانش از راه دامداری وکشاورزی امرار معاش میکنند اما باید درکنار این شغل بدنبال ایجاد مشاغل بهتر ودرامدزایی بیشتر باشیم بسیار جای تعجب داشت اقای ولدبیگی که در ظاهر امر خود را مدافع محیط زیست از یک طرف واز طرف دیگر خواهان امدن گردشگران بیشتر به منطقه می دانند بدون در نظر گرفتن ابعاد تخریبی این مقاله در تایید ان نظر دادند درحالی که چندی پیش ایشان نمایشگاهی از مناظر طبیعی هورامان را در معرض دید همگان قرار داده بودند البته نقدهایی هم بر ان وارد بود که در ایجا مجال پرداختن به ان نیست واما نظر کلی بنده : گردشگری چه بخواهیم وچه نخواهیم یک صنعت فرا گیر در دنیا است وهر روز بهتر از روزقبل شکوفاتر می شود از انجاییکه منطقه پاوه وبخصوص نودشه پتانسیل توسعه این صنعت را دارد نباید کوتاه فکری کرد ومانع از پیشرفت این مهم شد نودشه وکوهایش وطبیعت بکرش می تواند پذیرای هزاران گردشگر باشد ودر کنار این صنعت معیشت مردمانش بی شک بهتر وبهتر خواهد شد نباید مانع شکوفایی این صنعت بود دالانی وته ته از منحصر به فردترین مکانهای گردشگری ایران محسوبل میشوند بیاییم به جای مایوس کردن مردم انها را ترغیب کنیم ما به مهمانوازی مشهور هستیم چرا باید به دلیل تخریب یک مشت علف که می توان با مدیریت جایگزینی بری ان یافت تهدید کنیم کسی به منطقه نیاید بی شک با ان مقاله اقای کریمی برخی کوته فکر در صدد بر می ایند برای دفاع از به اصطلاح محیط علفزار مزاحمتهایی برای گردشگران بوجود اورند متن به دارازا کشید منتظر نظرات دوستان می مانم وادامه مطلبم را خواهم نوشت

 9. نودشه ای

  اسفند ۲۸, ۱۳۹۳ در ۲:۰۵ ب.ظ
  بخش سوم: در دو بخش قبلی اجمالا به بیم وامیدها پرداختم وچند راهکار را هم ارئه دادم در اینجا به نکاتی مهم اشاره میکنم در کامنت دوستی خواندم که یک رانند ه ماشین سایپا در فصل بهار ماشین خود را از لاله های واژگون وسایر گلهای خوش بو اراسته بود که این کار واقعا غیر اخلاقی واسیب رساندن به طبیعت است اما دوستان هر گز از خود سوال کرده اید چرا این کار صورت پذیرفته؟ قطعا جواب ان بسیار ساده است چرا که قبل از ایشان بیش از چند هزار نفر این کار را تایید کرده ومهر تایید به ان زده بودند شاید برای برخی دوستان تازگی داشته باشد بیان این خاطره : در یکی دوسال قبل فردی خود را برای نمایندگی شورای شهر پاوه کاندید کرد ایشان در دوران کاندیداتوری خود مبادرت به پخش گل خوش بوی سوره هراله کرد همه استقبال کردند هر گز کسی نپرسید اقای محترم جای سوره هراله کوهستانهای زیبای هورامان ونودشه وپاوه وهانه گرمله است چرا برای رسیدن به ارزویت به تخریب این مناظر زیبا می پردازی بهر حال وقتی اقای راننده سایپا این حرکت را می بینمد ونماینده اش انرا مجاز کرده خود را مجاب می داند واین کار را می کند من در اینجا هم حرکت نماینده را محکوم می کنم هم حرکت راننده نیسان را امیدوارم اگاهی مردم به حایی برسد که هر چیزی را سرجایش خود ببینند متاسفانه چیدن گلهای زیبای طبیعت از کارهای متداول مردم است وتا کنون در این باره اطلاع رسانی درستی صورت نپذیرفته پیشنهاد دیگر بنده به ماموران چه راهنمایی رانندگی چه نیروی انتظامی چه محیط بانان برخورد با تخریب کنندگان طبیعت است وقطعا اگر اراده ای باشد این کار به اسانی صورت خواهد پذیرفت واما نکته دیگری که می تواند در جذب گردشگر ماثر باشد ایجاد مکانهای بهداشتی برای پذیرایی از گردشگران است متاسفانه سالهاست فرهنگ قهوه خانه ای ان هم بدون رعایت کمترین نکات بهداشتی در منطقه رایج است انها بدون در نظر گرفتن نکات بهداشتی فقط به عرضه کباب به مردم می پردازند اگر این غذاها تنوع پیدا کند ونظارت درست بر انها اعمال شود قطعا رونق بهتری پیدا میکنند وخود مهمانپذیرها منتفع می شوند …..ادمه دارد

 10. امیر دارستان

  با تشکر فراوان از آقای کریمی بزرگوار. حق مطلب را به درستی ادا فرموده اید و نیازی به نطر دادن نیست

 11. محمد

  با سلام هرچند با دالانی و طبیعت دالانی موافقم وخود نیز بارها به آنجا رفته ام ولذت آن طبیعت زیبا وبکر را برده ام اما بهتر نیست نگاهی به اطراف شهر خودمان بیندازیم .. تفرجگاههای سردره و ویمیر دوماه زودتر از دالانی ( به علت ارتفاع زیاد دالانی ) می توانند پذیرای مهمانان و مردم محلی باشند اما متاسفانه به علت جاده بسیار خراب و بد وبی توجهی مسولان منطقه مخصوصا شهرداری و شورا مورد بی مهری قرار گرفته اند چه خوب بود قبل از دعوت به دالانی در فکر این دو سیاحتگاه زیبا باشیم با تشکر منتظر پاسخ دوستان عزیز م

 12. رستمی

  این چیزی که باب شده است طبیعت گردی نیست. له کردن طبیعت زیر لگد است. برای طبیعت گردی باید قوانین خاصی لحاظ کرد و اجازه نداد خودروها تا قله های بلند دلانی و شاهو تردد کنند.

 13. یاسر

  متاسفانه پارسال در نزدیکی مله ندو با چشم خود شاهدبودم خودرویی (نیسان آبی) که از مسیر دالانی برمی گشت ، در حرکتی وقیحانه ،دور تا دور شیشه و جلوی ماشینش را با لاله های واژگون (هه راله بره م)چیده شده از دامن طبیعت پوشانده بودو با ژستی افتخار آمیز و بی خیال از جلوی مردم و حتی پاسگاه گذر کرد .به نظر، رفتار مردم با طبیعت نه تنها نیاز به آموزش بلکه در پاره ای از موارد اینچنینی نیاز به برخورد حکیمانه ودرصورت لزوم قاطع نهادهای حافظ محیط زیست و نیروی انتظامی دارد .

 14. عطا حیدری

  دست مریزاد جناب آقای کریمی عزیز زیبا و دلپسند گفته اید اما در کنار آن عزیزانی هم هستند که فرهنگ استفاده درست و صحیح از طبیعت را یاد گرفته اند و بارها دیده ایم که بعد از استفاده از مواهب طبیعت هیچگاه زباله و نایلون های خود را درآن رها نمی کنند و آن را با خود به شهر می آورند و در داخل سطل های زباله می ریزند درود می فرستیم بر اندیشه و احساس مسئولیت آنهایی که فرهنگ صحیح استفاده از طبیعت را بلدند و آن را به همنوعان خود نیز آموزش می دهند.

 15. هه ژار

  با تشکر از آقای کریمی. نوشته بسیار بجایی بود. به نظر من هم تا زمانی که فرهنگ مردم بالا نرفته و یا حداقل قوانین سفت و سخت و دارای ضمانت اجرایی برای برخورد با مخربین محیط (از پرت آشغال گرفته تا کندن درختان و گل ها و …)وضع نشده باید عطای گردشگر رو به لقاش بخشید. در جوامع پیشرفته نه تنها مردم به محیط آسیب نمیرسانند بلکه هر کسی هم موظف است زباله ای که تولید میکنه رو با خودش به شهر برگردونه. متاسفانه در جامعه ما مردم فکر میکنن نبود سطل آشغال بهشون این حق رو میده که زباله رو پرت کنن در صورتی که به هیچ وچه این طور نیست

 16. کوهستان

  بسیار عالی. کاملا موافقم

 17. کوهستان

  با تشکر از آقای کریمی. نوشته بسیار بجایی بود. به نظر من هم تا زمانی که فرهنگ مردم بالا نرفته و یا حداقل قوانین سفت و سخت و دارای ضمانت اجرایی برای برخورد با مخربین محیط (از پرت آشغال گرفته تا کندن درختان و گل ها و …)وضع نشده باید عطای گردشگر رو به لقاش بخشید. در جوامع پیشرفته نه تنها مردم به محیط آسیب نمیرسانند بلکه هر کسی هم موظف است زباله ای که تولید میکنه رو با خودش به شهر برگردونه. متاسفانه در جامعه ما مردم فکر میکنن نبود سطل آشغال بهشون این حق رو میده که زباله رو پرت کنن در صورتی که به هیچ وچه این طور نیست. شهرداری که نمیتونه در هر 100 متر از فضای شهر و کوه و … سطل نصب کنه. خصوصا در کوهستان که اصلا ضرورتی نیست و هرکسی باید قادر باشه 2-1 کیلو زباله رو با خودش ببره پایین.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |