چرا گرد و غبار باعث خنک تر شدن هوا می شود؟ قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » چرا گرد و غبار باعث خنک تر شدن هوا می شود؟

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه : محیط پیرامونی وفضایی  را که در آن زندگی می کنیم از پیچیدگیهای خاصی بر خوردار است واگر با دیدی علمی به دور وبر خود نگاهی بیندازیم ، سوالات زیادی در ذهنمان شکل می گیرند اگر حوصله داشته باشیم  ومشکلات روزگار  مجال آنرا بدهد به دنبال علت ان خواهیم گشت ،و اگر بی خیال در درون اتومبیل شخصی خود در  حال حرکت  باشیم  و با گوش کردن نوار ویا خوردن تخمه  وگپمحمد غریب معاذی نژاد زدن با همراهانمان باشیم  ، دنیای دور وبر مان با هر شکل وشمایلی وانواع پدیده ها  ، بی معنی ، بی دلیل و  همینطوری  شکل گرفته   است ،  در نتیجه روابط بین عناصر واجزاهای محیطی  خیلی ، برایمان معنی نمی دهد ، به رودخانه ای می رسیم که مسیر حرکتش  پیچ در پیچ است و در مسیر دیگری رودخانه ای مستقیم حرکت می کند . اگر با تفکری علمی وهوشمندانه به قضایای محیطی نگاه کنیم .هیچ  پدیده ای بی دلیل  شکل نگرفته است ، علم جغرافیا به دنبال این روابط علت و معلولی بوده و به  اینگونه سوالات پاسخ می دهد  .نگارنده این مطالب که سالیان سال در پاوه  معلم جغرافی بوده است سعی دارد که از این پس سلسله مطالب اینچنینی  را به صمع ونظر حوانندگان عزیز برساند .  .در ضمن اگر در اینترنت وفضای مجازی در هر موردی جستجو  شود .هزاران صفحه مطلب،  متنوع وجالب در دید عموم قرار می گیرد  .نگارنده سعی دارد  بیشتر مطالب را با فضای جغرافیایی هورامان مرتبط ساخته ودر واقع  اینچنین مطالبی اگر  با وضعیت این دیار  بومی گردند گیرایی وجذب آنها بیشتر خواهند شد   .

موضوعی را که در این  هفته  مورد بحث و یاد اوری قرار می گیرد..

 در روزهایی که ریز گردها یا ، گرد وخاک در منطقه ای حاکم می شود  چرا هوا خنک تر می گردد؟

 موضوع گرد وخاک ، وآمدن و نیامدنش نزدیک به یک دهه است که وارد فرهنگ مردم  هورامان  شده  وبا ورود واستقرار آن ، اوقات همه تلخ .چرا که هیچ خیر وبرکتی بهمراه نداشته وبیشتر سینه ها به خس خس می افتد ونتیجه آن ناخوشی  و روحو روان را تحت تاثیر خود قرار می دهد   .

اگر در فصل تابستان این پدیده در  پاوه  حاکم می شود ، تنها حسنی که دارد هوا از حد معمول خود مقداری خنک تر می گردد ،از طرف دیگر  از بعد  عقلی هیچ ارتباطی بین گرد وخاک وخنکی هوا وجود ندارد ….این یاداشت به دنبال  علت ومعلولی این پدیده می باشد ،  معمولا به هنگام حرکت ریزگرد ها از عربستان وعراق واردن وبه قول بیشتر کارشناسان از ترکیه .به دلیل خشکی بیش از حد هوا  وعدم توجه به بیابان زدایی ومخصوصا احداث سدها وخشکی تالاب ها و….ومالچ پاشی (پاشیدن مواد قیری بر روی شنزارها ) بوسیله عمل باد وجریانات چرخشی هوا ، مواد مذکور به راحتی وارد اتمسفر شده وبا قطر وحجم بسیار اندک خود فضا را اشغال وتوسط جریانات باد که معمولا غربی شرقی بوده وهمچنین عمل چرخش کره زمین در همان سمت ریز گردهایی از نوع لس و رس به این دیار  هدایت وکشیده می شوند .

اگر  نور خورشید تا زمانی که به سطح زمین بر خورد نکند  گرما بخشی خاصی ندارد  .اگر خوب دقت کنید سطح زمین نسبت به خورشید بسیار دورتر است . این در حالیست زمین بیشتر از اتمسفر که به خورشید نزدیک تر است گرمتر می گردد . ملاحظه بفرمایید  به هنگام حرکت هواپیماها در ارتفاع یازده دوازده کیلومتری زمین دود متصاعد شده از آن یخ زده شده و در پشت هواپیماها به خوبی دیده می شوند این به دلیل هوای سی  یا چهل درجه زیر صفر در آن محدوده می باشد حال هنگامی که گرد وخاک به آن محدوده بالایی  سرایت می کند حجم زیادی از هوای سرد را به پایین تر خود یعنی محدوده گرم زمین جابجا می نماید ،در نتیجه هر زمانی که در شهر پاوه چه در تابستان وچه در زمستان جریانات گرد وغبار حاکم می گردد هوای سطح زمین سرد ویا خنک تر از هر روز دیگری می  گردد .

گرد و غبار در پاوه

به عبارت دیگر خنکی ویا سرمای سطح زمین به هنگام استقرار گرد وغبار به علت فشار و وزن زیاد هسته های گرد وخاک است که  موجب افتادن یا دروپ  هوای سرد از بالا دست ها به پایین شده  واین عمل هوای گرم سطح زمین را به بالادستها انتقال می دهد . که به این عمل جابجایی ،  اینورزن یا وارونگی دما هم  می گویند با این تفاوت عمل وارونگی دما در فصل زمستان فقط تا ساعت های یک بعدازظهر دوام می یابد که انهم به سبب جریانات خنثی کننده توسط گرمای خورشید هوا به حالت عادی خود بر می گردد  ولی در بحث گرد وخاک تا هر زمانی که  در هر محدوده ای حاکم باشد  هوا همچنان خنک تر بوده  وگرمای خورشید در کاهش آن تاثیری ندارد مگر جریان باد.

نگارنده :محمد غریب معاذی نژاد کارشناس ارشد جغرافیا

گرد و غبار

کانال تلگرام سایت خبری سلام پاوه

 1. یاسین

  عرض سلام و خستنه باشید خدمت جناب اقای معاذی نژاد کارشناس محترم جغرافیا. خیلی خوشحالم امروز در شهر های کرد نشین ادمایی مثل شما پدیده ها را در سطح بومی مطرح میکنن و در موردش مردمو اگاه میکنن امیدوارم که موفقو موئیید باشید. امینی از بوکان

 2. معاذی نژاد.محمدغریب

  سلام خدمت همه دوستان وصاحبنظران.وتشکر از ابراز لطفتان. .در مورد پیشنهاد اقای رستمی تبار کار بسیار خوبی است .ولی جمع کردن چنین افرادی دور هم .به دلیل پراکندگی جغرافیایی .عدم حمایت های خاص از طرف نهادهای دولتی .تفاوت دردیدگاهها .وسلیقه ها . و…. شاید امکان پذیر نباشد .دلیلش اینست تشکل های فرهنگی بسیار سخت صورت میگیرد.

 3. رستمی تبار

  سلام آقای معاذی نژاد
  خسته نباشید.
  کاش با همت دوستان در همه حوزه های محیط زیست و اکولوژی و جغرافیا شناسنامه ای از تنوع زیستی منطقه تهیه و ثبت گردد و در صورت امکان نسبت به ذخیره سازی ژنی نیز در حد توان اقدام کرد.
  به راستی منطقه ما می توانست یکی از ذخیرگاههای بکر جهانی باشد که متاسفانه تغییرات اقلیمی و رفتار ما این سرمایه ارزشمند را بسوی نابودی سوق می دهد.

 4. هۆمایون محه‌مه‌دنژاد

  سڵام کاکه ده‌س وه‌ش واته‌کێت به یاگێ بێنێ..

  • مهری شهریاری

   واقعا دست مریضاد اقای معاذی نژاد عزیز
   افتخار می کنم به نوشته هایت
   اگر افرادی مثل شما در این شهر نبودن که ابن همه اطلاعات و اگاهی را در اختیار مردم بگذرانند ما چکار می کردیم. واقعا معلومات شما مثل شعور و معرفت شماست و بهت افتخار می کنیم ای استاد بزرگوار

 5. مسعود رسولی

  عرض سلام و آرزوی سلامتی و عمر با برکت برای آقای معازی بزرگوار.
  همواره نوشته های ایشان را دنبال می کنم چرا که در زبانی ساده پدیده های علمی را بیان می کنند. متشکر از ارائه اطلاعاتتان.

 6. ذره بین

  راه های پیشگیری<<<<<<<<<<<<

  1-شست‌وشوی بینی بهترین راه پیشگیری از عوارض گرد و غبار است

  2-اگر ناچار به خروج از منزل هستید بهتر است از ماسک های مخصوص N95 که در داروخانه ها موجود است، استفاده کنید و در صورتی که این نوع ماسک در دسترس نبود از ماسک های معمولی و یا حداقل از پارچه خیس استفاده نمایید.* افراد معمولی نیز سعی کنند فقط از بینی تنفس کنند و از تنفس حلقی و دهانی خودداری و از انجام ورزش در این هوا خوداری کنند زیرا ورزش باعث تنفس عمیق و ورود بیش از حد هوای آلوده به ریه های انسان می شود

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |