هورامان : روایت مصالحه انسان و سنگ/ مظهر ولدبیگی قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » هورامان : روایت مصالحه انسان و سنگ/ مظهر ولدبیگی

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه : از زمانهایی بسیار دور این چهار عنصر در کنار هم زیسته اند.گاه با مسامحه و دوستی وگاهی هم متضاد یکدیگر. گاهی همدیگر را پوشش داده و به کمک هم آمده اند و گاهی یکی از آنها مخرب دیگری بوده است. معمولا ما انسانها برای هر عنصری خصوصیتی تعریف نموده ایم که سنگ هم از این قضیه مستثنی نیست و آن را نماد سختی و استقامت میشناسیم.

از دیرباز انسانهای مقاوم را به سنگ تشبیه میکردند که مردمان کورد را میتوان از این دسته افراد با اراده های پولادین و به شفافیت آب و به خاکی بودن خاکهورامان تخت دانست.انسانی که شفاف باشد مگوییم پاک است و شفاف مثل آب.در این مجال قصد نوشتن مقاله ای علمی یا داستانی از گذر زمان ندارم اما میخواهم ارتباط منطقی،دوستانه و هنرمندانه بین این چهار عنصر طبیعی را بیابم.

اخیرا سفری به شهر هورامان تخت داشتم قبلا هم بارها سفر کرده بودم به این شهر اما نه به چشم خریدار.اینبار به همه چیز از جمله انسانها خیره شدم.کار خدا عجب حکایتی دارد .این مردمان استثناهای تاریخ اند.تک تک عناصر مورد اشاره را دیدم و ملاحظه نمودم و با زبان بی زبانی از انسانهای هورامان گفتند و از هنر مردمانش .

در جامعه امروزی وقتی بخواهند بنایی را احداث نمایند بایستی بسیاری از عوامل دست در دست هم دهند تا بتوان چهارچوبی بالا بُرد یا سرپناهی ساخت ، اما اینجا حکایت متفاوت است .هر انسان،هنرمندی بالافطره و بالافعل است وقتی نیازی بر ساخت است،هنر وهنرمند دست به دست هم میدهند و میسازند.اما متفاوت.زیبایی را بکار میگیرند اما همراه سنت.واینجاست که براستی ساختن ها با ساختمانها متفاوت است.خاک سر فرو میبرد از تواضع وخاکی بودن انسان هورامانی.به تواضع و فروتنی مردمانش غبطه میخورد وخودرا بدهکار هنر وبزرگیشان میداند.

نزد ما وقتی بخواهند زمینی برای ساخت آماده کنند تکنولوژی را پای کار میکشند اما اینجا داستان،قصه مصالحه انسان است و سنگ.سنگ شرمزار است از استقامت انسانهای هورامان و در مقابلشان خار است وسست.وصد البته در زیر چکشهای هنرمندانه اشان قالبها بخود میگرد وزیبا می شود همچون لعل و دُر.

این بیننده است که ساعتها مجذوب این هنرسحر گونه میگردد و به هنرمندان آن تحسین می نماید.ما وقتی قصد انتقال و انشعاب آب را داریم از جدید ترین امکانات روز بهره میگیریم تا احیانا لوله آبمان را به مقصد برسانیم اما اینجا بازهم نقل متفاوت است. باید رفت ودید که مردمان آن دیارخطوط انتقال آب را به ناچار در کمترین فضای ممکن البته آنهم به صورت معلق درهوا انتقال داده اند.گاها میتوان50شاخه لوله را بطور مسالمت آمیز در کنار هم دید بلکه بر روی هم.

خلاصه دراینجاست عناصر (آب،خاک؛وسنگ) به خودمیبالند که در دست انسان هنرمند هورامانی قرار گرفته و در طول روز صدها بلکه هزاران نفر نظاره گرشان خواهند بود و به معمارشان آفرین میگویند.

من نتیجه ام از این اِطاله کلام این است که: در هورامان استقامت سنگ؛ شفافیت آب و تواضع خاک نشاًت گرفته از مردمانش است و لا غیر.

درود خداوند،معمار اصلی، و زیباییها برهمه مردمان آبرومدار هورامانی باد. من نیز برخود میبالم که هم زبان این هنرمندان تاریخم.وعشق میورزم که سالانه و در فصول مختلف نظاره گر این همه زیبایی باشم.شاید تاکنون بیش از 10بار این همه نقش و نگار را دیده وغرق لذت شده ام.

نویسنده : مظهر ولدبیگی دانشجوی معماری

تصاویری هرچند ناقابل برای گویایی متن  بنده در مقابل بزرگی مردمان هورامان .

هورامان تخت

1 (11)

1 (10)

1 (9)

1 (8)

1 (3)

1 (4)

1 (5)

1 (6)

1 (7)

1 (2)

هورامان تخت

کانال تلگرام سایت خبری سلام پاوه

 1. mazhar waladbaygi

  سپاس از همه عزیزان

 2. منتقد

  ضمن تشکر،واقعا از یک تحصیل کرده رشته معماری توقع بیشتر میرفت که از زاویه و دانش یک معمار آکادمیک به سوژه بنگرد.آنچه ما میخوانیم بیشتر از چند سطر دل نوشته ادبی نبود.امید است معمار فردای کردستان بیشتر به رشته تحصیلیش اهمیت داده و از آن بهره گیرد.

 3. شیته مه ریوان

  ده س وه شیت که رو برا گیان یاخوا سه ربه رز بی

 4. باسک

  متن زیبا و عکس هایی دل انگیز و جالب.دستتون درد نکنه.زنده باشید مه زهه ر گیان

 5. ناصح محمودی

  دستان خوش کاک مه زهه رگیان.له راستیا هه رکات اینسانه کان به باشی له به هره وهیزی خویان که لک وه ربگرن ایمه شایه تی کاری گه وره وسرنج راکیش له وانین.اوه ی که خه لکی ناوچه ی هورامان له بیناسازی وخانووبه ره له روزگارانیکا که کمترین آمرازی پیشکه وتوی ایمروبووه کردویانه زور زورجیگای ریزوگرنگی دانه وهیوادارم نه وه ی نوی ویرای پاراستن وده وله مندکردنی ام که لتوره وه ک جنابتان بوناساندنی ام کاره گه وره پرله به هرانه تیبکوشن وله نوسینه کان ونامیلکه وپایان نامه کانیانداکه لکیان لی وه ربگرن.جاریکی ترویرای دس خوشی هیوادارم روژله دوای روژ شایه تی سه رکوتن وپیشکه وتنی جنابتان وگشت هاوریان له خزمتی هه رجی فره تربه که لتوروداب ونه ریتی گه لکمان دابین.

 6. mazhar waladbaygi

  با تشکر از همه عزیزانی نظر دادن و وقت گران بهای خود را صرف مطالعه این متن نمودن.

  • saeed ahmadi

   گزارشی ارزشمند و تصاویری زیبا و بکر ارایه شده بود.
   باسپاس از نویسنده محترم جناب آقای ولدبیگی
   موفق و سربلند باشید.

 7. محمد هورامان

  سپا برا تو مظهر عزیز دانشجوی معماری.از متن وتصاویرتان تشکر فراوتن دارم.خیلی قشنگ بود.دستت درد نکنه وهمچنین عکاس.

 8. سامان

  با سلام
  عکسها و موضوعی که مطرح شد خوب بود اما نوشته بسیار ضعیف بود و بنظر بنده نتوانست ارتباط بین تیتر با نوشته و یا عکس با متن را برقرار نماید

 9. مسافری از هورامان

  با سلام و تشکر از متن زیبا و دید معمارانه به دیا ر هورامان

 10. pouya

  هه ر بژی کاکه ی خوم زور جوان بوو مهندس

 11. فاروق خسروی

  دورود خدمت برادر گلم آقا مظهر عزیز مطلبت را خوندم و دلم نیومد چیزی ننویسم پس آمدم که بنویسم و بگویم دستت درد نکند شما از دید معماری گفتید اما من از دید اجتماعی و فرهنگی این را اضافه کنم که مردمان این دیار در هر جایی که در این منطقه زیست می کنند بر حسب شرایط و ظلم و مصیبت هایی که بسرشان آمده همانند معماری هایی که بچشم می آید مردمانی سخت و مردمانی هستند دلهایی زیبا دارند که بدلیل این ساده دلی مردم همیشه باعث شده که همانند معماری منطقه که فراموش شده مردمان نیز فراموش شوند مظهر جان مجددا از مطلبت تشکر می کنم دوست دار تو و خانواده ولدبیگی فاروق خسروی

 12. هورامانی

  ضمن تشکر از این دوست گرامی که در معرفی فرهنگ غنی هورامان زحمت کشیده اند بعرض می‌رسانم که جالبه، معماران و مهندسان و مشاوران مختلفی به هورامان مراجعه و از طرحهای اونجا الگو برداری می کنن و زبانشان از طرح دادن و ایراد گرفتن قاصره و تعظیم میکنن به اراده و سلیقه مردمانش.

 13. soroush

  Kheiliyaaam aliiiii

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |