قالب وردپرسدانلود رایگان قالب وردپرسپوسته خبری ایرانیقالب مجله خبریطراحی سایتپوسته وردپرسکلکسیون طراحی
شما اینجا هستید
اخبار » تغییرات آب و هوایی را جدی بگیریم/ محمود رستمی تبار

پایگاه خبری تحلیلی سلام پاوه : تغییرات آب و هوایی ، کمبود بارش و تغییر الگوی بارش به راستی تهدیداتی هستند که ما و منطقه ما را بشدت خواهند آزرد .بر اساس برآوردهای برنامه محیط زیست سازمان ملل غرب آسیا و کشورهای عرب و خاورمیانه با افزایش دما, کمبود بارش و کاهش در برداشت محصولات به میزان 10 درصد تا سال 202 روبرو خواهندشد. این کارشناسان همچنین پیش بینی خشکسالی برای ایران تا سال 2050 را نموده اندو یا بقول خانم ابتکار 11برابر خواهد شد.محمود-رستمی-تبار  بی شک کمبود بارش امسال و عدم بارش برف و گرمی نسبی زمستان جاری را اگر با دیدی خوشبینانه  آغازی بر این پیش بینی ها قلمداد نکنیم  تحقیقا مسبوق به سابقه نبوده و قابل فراموش شدن نیست.

 از مهمترین نتایج این تغییرات می توان به کاهش بارندگی ، بی نظمی در بارش، تغییر الگوی بارش در فصول مختلف سال ، به حداقل رسیدن بارش برف بعنوان منبع ذخیره در کوهستانها، افزایش تعداد  روزهای آفتابی ، افزایش دما ، افزایش شدت تبخیر، تغییر الگوی رویش و حتی تنوع گیاهان و جانوران، وارد شدن شوک زیستی بر جنگلها و … نام برد.

این پیامدها قطعا تبعات اجتماعی نظیر نزاع های محلی، مهاجرت های اجباری، تخلیه مناطق مسکونی فعلی و بروز و ظهور بیماریهای نوپدید و باز پدید و گردو خاک های محلی و فرامرزی و  … را بدنبال خواهد شد.

با این وصف خدای ناکرده، شاید فعلامثل گذشته شاهد جریان خروشان رودخانه ها و جویبارهای بهاری نباشیم و فعلا نتوانیم بهمن های خروشان و سهمگین کوهستانهای اورامانات را شاهد باشیم و جوشش چشمه های بهاری را به تماشا بنشینیم.  این تغییرات همه و همه در نتیجه فعل ماست که پژواک رفتار انسان و نوع برداشت و مصرف منابع انرژی و از آن مهمتر نوع رابطه با مدیریت هستی و آفرینش است. از آنجا که  مصوبات کنفرانس های جهانی نیز حداقل در کوتاه مدت چاره ساز نخواهند بود، مسئولین محترم و کارشناسان محیط زیست باید در خصوص نتایج این خشک سالی ها و نیمه خشک سالی ها چاره جویی کنند.

مدیریت محترم بحران استان و شهرستان از هم اینک به فکر چاره اندیشی برای سال 94 باشند و عواملی را که نیاز به آب را تشدید و موجب هدر رفت آب می گردند شناسایی و نسبت به وضع قوانین موقت برای مدیریت منابع آب در زمین های کشاورزی، باغات و استخرهای پرورش ماهی و مدیریت مراتع، حذف چاهای آب غیر ضرور، تسریع در پروژه های آبخیز داری و مدیریت جنگل و …. و ابلاغ آنها در سطح شهرستان و حتی استان اقدام نمایند.

 بعنوان مثال اولویت های آبیاری را در کنارحفظ سهم آب حیات وحش مشخص نمایند و نسبت به سهمیه بندی های عادلانه و تعیین میراب آنچنانکه از قدیم الایام مرسوم بوده است بصورت اجباری، اقدام نمایند. به راستی تهی سازی منابع آب زیرزمینی مثلا در دشت های ماهیدشت و روانسر و …  در جائیکه ممکن است سالیان بعد برای ادامه زندگی ما حیاتی قلمداد گردند برای مصرف خیار و گوجه و هندوانه دور از تدبیر و دور اندیشی قلمداد گردد.

مردم شریف هم که خود این تغییرات را تقریبا از نیمه دوم دهه 70 به بعد کم و بیش حس کرده و می کنند نسبت به این مهم احساس وظیفه نموده و خدای ناکرده مشکلات محیط زیستی و اقلیمی حادث شده را با آگاهی و درایت موجود در فرهنگ کهن این دیار صبورانه تحمل نمایند. قطعا حفظ ارتباط صادقانه و مومنانه با خالق جهان و مدیر و مدبر هستی و رعایت تقوای الهی که نماز باران از مصادیق بارز آن در فرهنگ دینی ماست ، در کنار ضرورت تغییر الگوی مصرف جامعه انسانی موجب وفور نعمت خواهد بود.   

 1. ناصح محمودی

  زورسپاس کاکه گیان.واده زانم باشترین کار بوخزمه ت به ژینگه وپاراستنی اکوسیستم اوه یه که هه مومان به رپرسیارانه وامه کناسانه له گه لی ام دیارده یا هه لس وکه وت بکه ین.باشتروایه که برایانی که هانه شوینی پروژه های وه ک (مرغداری)و….له جیگانیکا بیانخه نه ری که کمترین زیان به ژینگه بگه یه نی که به داخه وه له زوربه ی جیگه کاندا له نیودارستانه کان دا درسیان ده که ن.هه روه ها دبیت هه مومان وه ک ارکیکی نه ته وه یی ته واشای دارودره خت بکه ین وله کاتی آگرکه وتنه وه دابی چاوه ری بوبه رپرسان ده س به جی بوکوژانه وه ی دارستانه کان ده س به کاربین.راسته ام کارانی ایمه ناتوانیت کاریگه ری اوتوی له سه رژینگه به گشتی بیت به لام هه رهه نگاویکی له م جوره دتوانیت دلخوشکه روریگه خوشکه ربیت بوپاراستنی ژینگه.یه کی ترله وکارانه که به رپرسان ده بی کاری بوبکه ن دارشتنی برنامه ی باش وگونجاوه بودروس به کارهینانی آووسه رچاوه آویه کان تاکمترشایه تی دردسه روگیروگرفت له م بواره دابین.

 2. ذره بین

  سلام مرسی

  اما خدارو شکر نه شهر صنتعی مون کار میکنه و نه در سطح شهرستان کارخانه و جود داره که باعث بشه رو اکوسیستم طبیعت اثر بذار ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  حتی از سازمان ملل بخاطر کمترین تغییر بر روی اکوسیستم مدل افتخار به شهرمون دادن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 3. عطاالله قادری

  ضمن تشکر از اقای رستمی تبار. باید گفت با دست اندازیهایی که بعضی افراد سودجو و کوته فکر در طبیعت دارند. باعث تخریب جنگلها و مراتع و از دست رفتن همین بارشهای ناچیز بصورت سیلاب می شوند. جاده کشی در عرصه های جنگلی و مرتعی و تخریب جنگلها و تبدیل آنها به اراضی شیبدار زراعی کم بازده و تبدیل مراتع به خوش نشین و خانه باغ باعث کاهش نفوذ آب باران بداخل زمین و در نتیجه جاری شدن بارشها بصورت سیلاب می شود که هم باعث از دست رفتن این منابع می شود و هم خساراتی را به ساکنین وارد می سازد.

 4. محمد غریب معاذی نزاد

  با تشکروسلام .با توجه به اینکه مخاطب این مطلب .فضای جغرافیایی هورامان می باشد .لذا باید گفت از اواسط دهه هفتاد مشکلات آب وهوا در حداقل وحداکثر بارشها خود را نشان داد ومردم این ناحیه جغرافیایی هم هیچ گونه (دسته لاتی )در این رابطه ندارند سرهنگ رزم ـآرا می گوید در دهه سی به این دیار یعنی پاوه آمدم وهنگام عبور از این مسیر به نوسود فقط دود کش بخاریهای هیزمی را می دیدم که دود آبی رنگی داشت بالا می رفت ،نزدیک به دو متر برف بر زمین باریده بود .نزدیک به چند سال است یک دانه پارو هم از دکان پارو فروشی فروخته نشده است این به معنای این است زمین در منطقه تروپوسفر به شدت گرم شده ودر استراتوسفر هم هوا به اشباع نمی رسد در نتیجه برفی وجود نخواهد داشت …. .النینوهاو لانینوها را کشورهای سرمایه دار بوجود آوردند مخصوصا دودکشهای بزرگ کارخانجات آمریکا وتا اندازه ای اروپا وچین …آنرا خلق کردند مردم این دیار از بعد زراعت وباغداری بشدت فقیر هستند .در واقع اقتصاد دست به دهان در این مناطق است . کشاورزی وفروش محصولات تابستانه پاوه را نگاه کنید .محصولات دیگر مناطق ازکرمانشاه بجای محصولات ناب این مناطق قالب می شود .انار ساوه از انار همه روستا ها ارزان تر فروخته می شود .خلاصه اینکه از سالیان خیلی پیش استفاده از فاضلاب در آبیاری این مناطق مرسوم شده است .مردم چشم وامیدشان به چند اصله درخت گردو بود که آنهم در نزدیکیهای عید سرمایی کشنده می آید وهمه (ریسه )ها را سیاه می کند .می گویند گردو ومغز گردوی چینی هم وارد بازار شده است .در واقع مردم همانند تخته ای روی آب هستند که جریان آب هر کجا بخواهد آدمها را با خود می برد وهمه این معادلات در خارج از مرزها تعیین کننده است شیب زمین ورژیم برفی وفقدان دیگر برنامه های علمی موجب فقر کم آبی در این دیار شده است

  • رستمی تبار

   آقای معذی نژاد متشکرم.
   اینکه گرمایش زمین در نتیجه فعالیت انسان است شکی نیست
   اینکه کشورهای صنعتی و بویژه آمریکا نقش اول را در این تغیرات اقلیم دارند صحیح است و اینکه آمریکا و کانادا زیربار تعهدات بین المللی در جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای نمی روند مستند است.
   اینکه چینی ها خواهان سهم سرانه برای انتشار گازهای گلخانه ای هستند که با توجه به جمعیت بالا یعنی انتشار گازهای بسیار زیاد درست است.
   اینکه تخریب جنگلها بارانی و نوع تفکر کشورهای دارای این نوع جنگلها به عنوان یک سرمایه ملی نه بین المللی درست است
   اینکه ماهم (ایران) به نوبه خود نقش زیادی در این گرمایش داریم یک واقعیت است
   اما متاسفانه خاورمیانه و کشور ما از خشکسالی تغییرات اقلیم سهم می برند. در حالیکه بعضی جاها ممکن است نفع ببرند!
   آیا باید دست بالای دست بگذاریم .
   آیا باید منتظر انباشته شدن پروندهای قضایی ناشی از نزاع های احتمالی باشیم.
   انشاء الله و به لطف خداوند اگر همتی باشد محلی عمل کنیم و جهانی فکر کنیم و رابطه خود را با خالق جهان تقویت کنیم می شود مشکلات اجتماعی را براین تغییرات نیفزایم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری ،تحلیلی سلام پاوه |