5 Comments

 1. 4

  ناصح محمودی

  زورسپاس کاکه گیان.واده زانم باشترین کار بوخزمه ت به ژینگه وپاراستنی اکوسیستم اوه یه که هه مومان به رپرسیارانه وامه کناسانه له گه لی ام دیارده یا هه لس وکه وت بکه ین.باشتروایه که برایانی که هانه شوینی پروژه های وه ک (مرغداری)و….له جیگانیکا بیانخه نه ری که کمترین زیان به ژینگه بگه یه نی که به داخه وه له زوربه ی جیگه کاندا له نیودارستانه کان دا درسیان ده که ن.هه روه ها دبیت هه مومان وه ک ارکیکی نه ته وه یی ته واشای دارودره خت بکه ین وله کاتی آگرکه وتنه وه دابی چاوه ری بوبه رپرسان ده س به جی بوکوژانه وه ی دارستانه کان ده س به کاربین.راسته ام کارانی ایمه ناتوانیت کاریگه ری اوتوی له سه رژینگه به گشتی بیت به لام هه رهه نگاویکی له م جوره دتوانیت دلخوشکه روریگه خوشکه ربیت بوپاراستنی ژینگه.یه کی ترله وکارانه که به رپرسان ده بی کاری بوبکه ن دارشتنی برنامه ی باش وگونجاوه بودروس به کارهینانی آووسه رچاوه آویه کان تاکمترشایه تی دردسه روگیروگرفت له م بواره دابین.

  پاسخ دادن
 2. 3

  ذره بین

  سلام مرسی

  اما خدارو شکر نه شهر صنتعی مون کار میکنه و نه در سطح شهرستان کارخانه و جود داره که باعث بشه رو اکوسیستم طبیعت اثر بذار ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  حتی از سازمان ملل بخاطر کمترین تغییر بر روی اکوسیستم مدل افتخار به شهرمون دادن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ دادن
 3. 2

  عطاالله قادری

  ضمن تشکر از اقای رستمی تبار. باید گفت با دست اندازیهایی که بعضی افراد سودجو و کوته فکر در طبیعت دارند. باعث تخریب جنگلها و مراتع و از دست رفتن همین بارشهای ناچیز بصورت سیلاب می شوند. جاده کشی در عرصه های جنگلی و مرتعی و تخریب جنگلها و تبدیل آنها به اراضی شیبدار زراعی کم بازده و تبدیل مراتع به خوش نشین و خانه باغ باعث کاهش نفوذ آب باران بداخل زمین و در نتیجه جاری شدن بارشها بصورت سیلاب می شود که هم باعث از دست رفتن این منابع می شود و هم خساراتی را به ساکنین وارد می سازد.

  پاسخ دادن
 4. 1

  محمد غریب معاذی نزاد

  با تشکروسلام .با توجه به اینکه مخاطب این مطلب .فضای جغرافیایی هورامان می باشد .لذا باید گفت از اواسط دهه هفتاد مشکلات آب وهوا در حداقل وحداکثر بارشها خود را نشان داد ومردم این ناحیه جغرافیایی هم هیچ گونه (دسته لاتی )در این رابطه ندارند سرهنگ رزم ـآرا می گوید در دهه سی به این دیار یعنی پاوه آمدم وهنگام عبور از این مسیر به نوسود فقط دود کش بخاریهای هیزمی را می دیدم که دود آبی رنگی داشت بالا می رفت ،نزدیک به دو متر برف بر زمین باریده بود .نزدیک به چند سال است یک دانه پارو هم از دکان پارو فروشی فروخته نشده است این به معنای این است زمین در منطقه تروپوسفر به شدت گرم شده ودر استراتوسفر هم هوا به اشباع نمی رسد در نتیجه برفی وجود نخواهد داشت …. .النینوهاو لانینوها را کشورهای سرمایه دار بوجود آوردند مخصوصا دودکشهای بزرگ کارخانجات آمریکا وتا اندازه ای اروپا وچین …آنرا خلق کردند مردم این دیار از بعد زراعت وباغداری بشدت فقیر هستند .در واقع اقتصاد دست به دهان در این مناطق است . کشاورزی وفروش محصولات تابستانه پاوه را نگاه کنید .محصولات دیگر مناطق ازکرمانشاه بجای محصولات ناب این مناطق قالب می شود .انار ساوه از انار همه روستا ها ارزان تر فروخته می شود .خلاصه اینکه از سالیان خیلی پیش استفاده از فاضلاب در آبیاری این مناطق مرسوم شده است .مردم چشم وامیدشان به چند اصله درخت گردو بود که آنهم در نزدیکیهای عید سرمایی کشنده می آید وهمه (ریسه )ها را سیاه می کند .می گویند گردو ومغز گردوی چینی هم وارد بازار شده است .در واقع مردم همانند تخته ای روی آب هستند که جریان آب هر کجا بخواهد آدمها را با خود می برد وهمه این معادلات در خارج از مرزها تعیین کننده است شیب زمین ورژیم برفی وفقدان دیگر برنامه های علمی موجب فقر کم آبی در این دیار شده است

  پاسخ دادن
  1. 1.1

   رستمی تبار

   آقای معذی نژاد متشکرم.
   اینکه گرمایش زمین در نتیجه فعالیت انسان است شکی نیست
   اینکه کشورهای صنعتی و بویژه آمریکا نقش اول را در این تغیرات اقلیم دارند صحیح است و اینکه آمریکا و کانادا زیربار تعهدات بین المللی در جهت کاهش انتشار گازهای گلخانه ای نمی روند مستند است.
   اینکه چینی ها خواهان سهم سرانه برای انتشار گازهای گلخانه ای هستند که با توجه به جمعیت بالا یعنی انتشار گازهای بسیار زیاد درست است.
   اینکه تخریب جنگلها بارانی و نوع تفکر کشورهای دارای این نوع جنگلها به عنوان یک سرمایه ملی نه بین المللی درست است
   اینکه ماهم (ایران) به نوبه خود نقش زیادی در این گرمایش داریم یک واقعیت است
   اما متاسفانه خاورمیانه و کشور ما از خشکسالی تغییرات اقلیم سهم می برند. در حالیکه بعضی جاها ممکن است نفع ببرند!
   آیا باید دست بالای دست بگذاریم .
   آیا باید منتظر انباشته شدن پروندهای قضایی ناشی از نزاع های احتمالی باشیم.
   انشاء الله و به لطف خداوند اگر همتی باشد محلی عمل کنیم و جهانی فکر کنیم و رابطه خود را با خالق جهان تقویت کنیم می شود مشکلات اجتماعی را براین تغییرات نیفزایم.

   پاسخ دادن

نظر دادن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.